Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:33:23

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:33:23

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 21
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 31
    Συνολικά: 32
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ηλιακά Υποβοηθούμενο Ηλεκτρικό Α/μ  (Αναγνώστηκε 9160 φορές)
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2020, 11:00:08 »

    Καλημέρα σε όλους/όλες.

    Ήθελα σε αυτό το thread να σας δείξω τις προσπάθειες που κάνουμε με φίλους για την κατασκευή, πτήση και συγκέντρωση δεδομένων για ηλιακά υποβοηθούμενα ηλεκτρικά αερομοντέλα.
    Πάνε χρόνια που το ονειρεύομαι και επιτέλους ήρθε η στιγμή να ξεκινήσει το ταξίδι...
    Σε αυτή την πρώτη προσπάθεια, δοκίμασα να κάνω vacuum bagging τη συστοιχία των ηλιακών απευθείας πάνω στο δέρμα (skin) του φτερού, δλδ πάνω στο φελιζόλ που κόπηκε απ'τη cnc μηχανή μου. Απο την "έξω" πλευρά, την πάνω δλδ είχα βάλει μόνο ένα 25αράκι fiberglass. Δέν έγινε καλός εμποτισμός, αλλά σε μετρήσεις που έκανα στην ηλιακή συστοιχία πρίν το εμποτίσω και μετά, τα αποτελέσματα ήταν ίδια ακριβώς!
    Η αεροτομή του είναι η κλασσική Eppler 205. Σκέφτομαι πως δέν θέλω απλά μιά καλιακούδα στον αέρα που θα πετάει με 15 χλμ/ώρα και όταν έχει πρίμα άνεμο δέν θα τρυπάει καθόλου... ήθελα κάτι λίγο πιό γρήγορο, γι'αυτό και δέν διάλεξα τελείως thermal τομή.
    Με χρήση 20 στοιχείων, 10 δλδ σε κάθε μισό φτερό, καταφέρνω, σε ευθεία οριζόντια θέση (σάν να πετάει δλδ), να βγάλω 1,5 Watt απο το καθένα. Πρόκειται για τα Sunpower maxxeon C60 στοιχεία, τα οποία, όταν έχουν τέλεια καθετότητα με τον ήλιο τις μέρες που αυτός είναι δυνατός, μπορούν να βγάλουν έως 3~3,2 Watts το καθένα. Στο α/φος πέφτουν στη μέση σχεδόν σε ΕΟΠ (ευθεία οριζόντια πτήση)...

    Η άτρακτος απο ότι βλέπετε είναι αρκετά απλή, με τριγωνική μπούμα για ευκολία, αν και επηρεάστηκα λίγο απο το solar impulse II το οποίο έχει επίσης ίδιου σχήματος μπούμα και έχει στο πάνω μέρος της επίσης ηλιακά στοιχεία!! Έξτρα χώρος λοιπόν για παραγωγή ενέργειας με παραπάνω drag βέβαια...


    * SolarPlane_01.jpg (85.06 KB, 1280x720 - εμφανίστηκε 417 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2020, 11:10:03 »

    Την έκανα την άτρακτο λίγο μεγαλύτερη γιατί σκοπεύω αμέσως να μεγαλώσω το φτερό, οπότε τότε θα έχει νόημα το μήκος της και δέν θα είναι τόσο "τετράγωνο" το μηχανοκίνητο ανεμόπτερό μου...
    Ήδη το skywalker ενός φίλου το μετατρέψαμε για να παίρνει 26 στοιχεία C60 οπότε σκέφτηκα πως στο δικό μου πρέπει να πάμε στα 40 για να "προχωρήσουμε" ένα βήμα παραπάνω. Θα προστεθεί λοιπόν αμέσως έξτρα τμήμα φτερού εκπετάσματος 132 εκ (66 σε κάθε πλευρά). Σε αυτά τα έξτρα τμήματα, θα φιλοξενηθούν επίσης 10 στοιχεία στο καθένα...

    Η άτρακτος χτίστηκε με φόαμ και αρκετά "χονδρή" ώστε να τοποθετώ άνετα μέσα διάφορα συστήματα, μπαταρίες κλπ... Θα πάρει εξοπλισμό αυτόματου πιλότου, και fpv με osd οπότε θέλω χώρους για να δουλέψω σωστά σε πρώτη φάση γιατί δέν είμαι και ειδήμων α'αυτά...  Wink
    Χρειάζονται όμως γιατί αυτό που μαρέσει είναι πως βλέπω και συγκεντρώνω τα διάφορα στοιχεία της πτήσης πιά και αυτό μ'αρέσει πολύ όπως έχω ξαναπεί.  


    * ExtraSolarWings.jpg (89.45 KB, 960x540 - εμφανίστηκε 396 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2020, 11:25:30 »

    Δύο ακόμη φωτό που έχω προς το παρόν...

    Θα εκτιμούσα πολύ τα σχόλιά σας, ιδέες ή προτάσεις αν έχετε κάνει κάτι αντίστοιχο ή όχι... Γι'αυτό άλλωστε το ανέβασα εδώ, για να το συζητήσουμε... Χαμόγελο


    * Solar_uav_Mikri_03.jpg (72.46 KB, 1280x720 - εμφανίστηκε 405 φορές.)

    * Solar_uav_Mikri_04.jpg (79.27 KB, 1280x720 - εμφανίστηκε 406 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2020, 11:39:30 »

    Αγαπητέ Deltaman,
    καλό ξεκίνημα και καλή επιτυχία με τα ηλιακά στοιχεία.
    Αυτό που θα ήθελα να πω τώρα που είσαστε στο ξεκίνημα, είναι ότι σε αυτά τα μοντέλα, τα στοιχεία τροφοδοτούν μία μπαταρία, και αυτή το μοτέρ. Όχι απευθείας.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    jony b
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 340



    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2020, 11:49:43 »

    καλημέρα σαν ιδέα μ αρέσει  το σκεφτόμουν και εγώ υπάρχουν video με σκέτο ηλιακό ,το μυστικό πιστεύω είναι να  κρατηθεί το βάρος χαμηλά ,μια ελαφριά μπαταριά για βοήθεια ,ίσος φτερό 2 μέτρα κυταρα σε όλα τα μέρη που μπορούν να μπουν ,καλή συνέχεια Thumbs up
    Καταγράφηκε

    άλλα κόλπα !
    CMarkop
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.207



    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2020, 12:22:13 »

    αν και δεν είμαι ηλεκτρικατζής ...
    Πάρα πολύ ωραίο project Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    καλή συνέχεια και καλή επιτυχία .... Thumbs up
    Καταγράφηκε

    μοντελισμός = κατασκευή._
    alex.cularis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 971


    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2020, 13:09:53 »

    kaλημερα
      πολύ καλη ιδεα αν το χρησιμοποιείς σαν DRONE  αλλιως σαν μοντελιστης αν πετας πανω από 10 λεπτα πιανεσαι
    ένα άλλο που πρεπει να προσεχθει είναι ο πτερυγικος φορτος  το μαυρο Dow   για το φτερο είναι μεν σκληρο αλλα αρκετα βαρυτερο
       για να εχεις μια πρακτικη βοηθεια από το ηλεκτρικο κύκλωμα χρειαζεται πολύ μεγαλο φτερο
     για να καταλάβεις  ένα ανεμοπτερο  με  4μετρο με 100 τεταγωνικες παλαμες φτερο σου δινει το πολύ 40 w .
         πχ εχεις ένα μοτερ 400 W   τα 3  W  φορτισης δεν νομιζω ότι βοηθουν πολύ  αν υπολογισεις και τις απώλειες λογω βαρους πας ακομα πιο κατω
     φτανουν ισως μονο για την λειτουργια των σερβο
    Καταγράφηκε
    jony b
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 340



    « Απάντηση #7 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2020, 13:38:19 »

    Βαγγέλη ποιος πιάνετε στα 10 ' εγώ φτιάχνομαι  μετά την 1 ώρα + χα χα χα  Cheesy   (σαν μοντελιστής αν πετάς πάνω από 10 λεπτά πιάνεσαι)


    υ,γ προσκοπικό ρεκόρ στον αέρα μόνο 1 ώρα 10 λεπτά  χ 2 φορές με μότο ανεμόπτερο  Thumbs up
         
    στα 10'  (τριμαρω) ,κάνω γνωριμία με το μοντέλο
    Καταγράφηκε

    άλλα κόλπα !
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2020, 14:51:14 »

    Καλησπέρα σας.

    Κύριε Γιάννη> Σας ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι πως σας είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου σχετικά με την τριγωνική μπούμα. Θυμάμαι τότε που μου το προτείνατε στο ανεμόπτερο που φτιάχναμε, τον Aerogummy... Χαμόγελο
     Δέν είμαι σίγουρος ότι στα μεγάλα projects χρησιμοποιούν μεγάλες μπαταρίες, καθόλου μπαταρίες ή πυκνωτές απλά σάν buffers ανάμεσα στα ηλιακά και το μοτέρ. Ερασιτεχνικά πάντως, αερομοντελιστικά, ναί, υπάρχει ενδιάμεσα φυσικά μπαταρία και σκοπός μας είναι να είναι αυτή μικρή, ώστε να υπάρχει συνολικό κέρδος. Υπήρξαν και βιντεάκια πολύ ελαφρών τ/κ/ α/μ όπου απευθείας δίνει το ηλιακό πάνω στο μοτέρ! Ίσως στις στροφές να πέφτει λίγο η τάση του ηλιακού αλλά είναι μικρή η πτώση ώστε να κάνει reset το esc...
    Tουλάχιστον αυτό λέει πως κάνει αυτός ο Γερμανός... :  https://www.youtube.com/watch?v=zzOjhA-toN8&t=208s
    * Σκοπός δικός μου βέβαια είναι να βγάλω κάποια στιγμή ολόκληρη μέρα στον αέρα ή/καί την 1η νύχτα μετά απο ειδικές άδειες κλπ και έτσι δέν μπορώ να αποφύγω την αποθήκευση ενέργειας άρα και την μεγαλύτερη, ογκώδη ίσως άτρακτο...

    AlexCularis>  100 τετρ. παλάμες είναι 1 τετρ. μέτρο και εκεί χωρούν 64 ηλιακά C60 που μπορούν να παράγουν x1,5= 96 Watts σε ευθεία οριζοντία πτηση σύμφωνα με τα δικά μου στοιχεία. Αυτό το δικό μου 1ο α/μ θα παράγει 40x1,5= 60 watts συνεχόμενα!

    Jony_B> Καλά τα λές, χαχαχαα... και γώ γουστάρω παραπάνω! Ειδικά ανεμόπτερο σε πλαγιά βουνού...  Cheesy

    Ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια! Keep talking...  
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    alex.cularis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 971


    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2020, 15:25:04 »

    kaλησπερα
      αποστολε ποσο βαρος εχει το κάθε στοιχειο C60?     από που τα πηρες?   νομιζω ένα Project drone  με φωτοβολταικα    περασε τον ατλαντικο kαπου το ειχα δει παλιοτερα
      τα παλαιοτερα πανελ πριν 10 χρονια  ειχαν αποδοση 40 w το τετραγωνικο  περιπου αν θυμαμαι καλα
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2020, 19:49:49 »

    Καλησπέρα Άλεξ.

    Έχουν αλλάξει πολύ οι αποδοτικότητες (efficiencies) απο παλαιότερα. Ζυγίζουν 7-8 γραμμάρια το ένα!
    Δές σε eBay kai Amazon, αν όμως τα φέρνει κανείς στην Ελλάδα προτιμάμε να παίρνουμε απο εδώ. Τα δικά μου δέν τα αγόρασα, μου τα έκανε δώρο ένας φίλος.

    Τώρα που το λές... κάτσε να κάνω και μιά έρευνα Ελλάδα τί υπάρχει...
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #11 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2020, 22:53:34 »

    Μπράβο απόστολε πάντα ένα βήμα μπροστά από όλους!
    Από μπαταρίες τι χρησιμοποιείς? 
    Πάντως οι  18650 έχουν πολύ καλύτερο λόγο βάρους χωρητικότητας από τις lipo
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #12 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2020, 23:38:59 »

    Ενδιαφέρον πρότζεκτ!
    Τί σκοπεύεις να κάνεις με την παραγόμενη ενέργεια; Θα φορτίζεις την μπαταρία κίνησης;
    Αν την μπαταρία φορτίζουν τα φωτοβολταικά, θα πρέπει λογικά να επιζητάς την μικρότερη κατανάλωση ισχύος ώστε να προλαβαίνει αυτή να φορτίζει και μάλιστα θα θέλεις να εκμεταλλεύεσαι και περιόδους που απλά ανεμοπορείς εκμεταλλευόμενος θερμικά/ ανοδικά ρεύματα, ώστε να ελαχιστοποιούνται οι απαιτήσεις ισχύος.
    Επίσης η ελάχιστη ισχύς επιτυγχάνεται με μικρό πτερυγικό φόρτο και μεγάλο συντελεστή άνωσης. Οπότε επέτρεψε μου να έχω την άποψη ότι θέλεις floater αεροτομή και φυσικά, (όπως λες ότι έχεις ήδη έτοιμα άλλα φτερά), μεγάλη πτερυγική επιφάνεια.
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #13 στις: Σάββατο, 4 Απρ 2020, 05:21:04 »

    Μπράβο απόστολε πάντα ένα βήμα μπροστά από όλους!
    Από μπαταρίες τι χρησιμοποιείς? 
    Πάντως οι  18650 έχουν πολύ καλύτερο λόγο βάρους χωρητικότητας από τις lipo

    Μπορούν όμως να δώσουν τις εντάσεις που απαιτεί ένα μοτέρ 200-300 Watt?
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    kolotoympas
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #14 στις: Σάββατο, 4 Απρ 2020, 09:28:48 »

    Δυστυχώς δεν δίνουν μεγάλη ένταση 
    Αν μπουν σε σειρά όμως 4s και πάνω ίσως βγουν τα watt που θέλει.  Μετά αυξάνετε το βάρος όμως και πάει λέγοντας  Grin
    Πάντως σε long range fpv τις χρησιμοποιούν κατά κορων
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    Σελίδες: [1] 2 3 4 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ανεμόπτερα R/C  |  Ηλεκτροκίνητα ανεμόπτερα (Συντονιστής: _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Ηλιακά Υποβοηθούμενο Ηλεκτρικό Α/μ
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.