Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.330 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 19:20:32

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 19:20:32

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:50]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304330
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 78
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 53
    Συνολικά: 56
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4 5     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Αρχάριος Επιλογή Αεροπλάνου  (Αναγνώστηκε 11878 φορές)
    j0e
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 355



    « στις: Τετάρτη, 7 Ιαν 2009, 23:20:15 »

    Πριν ξεκινήσω θέλω να πω καλησπέρα σε όλους μιας και είμαι νέος στο forum και εντελώς αρχάριος στον τομέα του αερομοντελισμού. Επιτέλους αποφάσισα να δοκιμάσω τη τύχη μου με τα αεροπλανάκια καθώς πάντα μου άρεσαν αλλα ποτε δε δοκίμαζα γιατί φοβόμουν ότι θα είναι αρκετά δύσκολο.

    Ερχόμαστε λοιπόν στο βασικό στάδιο το οποιο είναι η επιλογή ενός αεροπλάνου. Από μια ερευνα στο forum είδα ότι τα καλύτερα για να ξεκινήσει κάποιος είναι το estarter και το wilga. Το αεροπλανάκι που θα επιλέξω ανάμεσα στα 2 θέλω να το φτιάξω εξολοκλήρου μονος μου καθώς έχω εμπειρία από συναρμολογήσεις σε στατικό μοντελισμό και δε νομίζω να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα. Οποτε δε θέλω ένα RTF μοντέλο αλλα ένα που εκτος από τα κομμάτια του αεροπλάνου να μην έχει ούτε ηλεκτρικά ούτε μοτέρ ούτε τίποτα και να προσθέσω αυτά που θέλω εγώ.

    Oσον αφορά το estarter το βρήκα σε αυτό το site 35 euro μονο την άτρακτο(αν το λέω σωστά).

    http://www.heliland.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=2_182_184&products_id=562

    Το wilga δε το βρήκα σε κάποιο kit να είναι μόνο του χωρίς μοτέρ και τηλεκατεύθυνση.

    1.Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ρωτήσω αν στο estarter  υπάρχει η δυνατότητα για brushless motor χωρίς να χρειάζεται να κανεις κάποια πατέντα (και αν ναι πιο) έτσι ώστε αν αποφασίσω αργότερα να πάρο άλλο αεροπλανάκι να μπορώ να χρησιμοποιήσω το μοτέρ εκεί.

    2.Επίσης σημαντικό για μένα είναι και ο χρόνος που μπορεί να διαρκέσει μια πτήση με μια μπαταρία να ξεπερνάει τα 15 λεπτά.Έχετε να μου προτείνεται κάποια που να μπαίνει και αυτή χωρίς πατέντα?

    3.Τέλος θα ήθελα να μου προτείνεται και μια τηλεκατεύθυνση τετρακάναλη και οποιαδήποτε άλλη πρόταση που νομίζετε ότι μπορεί να με βοηθήσει στα πρώτα βήματα.

    Τα λεφτά που περίπου θέλω να ξοδέψω είναι γύρω στα 200 με 250 ευρώ.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά  Στριφογύρισμα ματιών!
    Γιώργος.

    Καταγράφηκε
    AlexVag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 604


    « Απάντηση #1 στις: Πέμπτη, 8 Ιαν 2009, 01:46:16 »

    στο ιδιο καταστημα νομιζω υπαρχει και το wilga(χωρις σερβο μοτερ και τηλεκατευθυνση)...Επισης μπορεις να το βρεις στ http://www.nemhobby.com εκει εχει και βαση για να βαλεις και brushless μοτερ...και οτι αλλο θα χρειαστεις...εγω εχω το wilga και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...
    Καταγράφηκε
    mastelios
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 531


    ElyQ/O.S.50H/s9452/DX7/GY611/SAB/B6X


    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 8 Ιαν 2009, 11:05:10 »

    Για το wilga
    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=7894.0;topicseen
    θα συμφωνήσω και εγώ,είναι πολύ καλό αεροπλάνο,σαν πρώτο,και όχι μονο.κάνει ότι του ζητήσεις(σε λογικά πλαίσια)και είναι αθραυστό!-από την άποψη οτί ότι και να πάθει το κολλάς-το δικό μου έχει πιο πολύ εποξική και ταινία πάνω παρά foam!με ένα πιο δυνατό setup πετάει και με αέρα.
    Καταγράφηκε

    When once you have tasted flight, you will forever walk the earth with your eyes
       turned skyward, for there you have been, and you will always long to return.
                                        &n
    j0e
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 355



    « Απάντηση #3 στις: Πέμπτη, 8 Ιαν 2009, 12:57:44 »

    Ευχάριστο για τις απαντήσεις. Το Wilga στο http://www.nemhobby.com/sapac-c420.html είναι out of stock λέει. Είναι Ελληνικό site το nemhobby.com? Αν τους πάρω τηλέφωνο λέτε να το έχουν?

    Στο http://www.aeolus-rc.com/shopGR/index.htm το έχει μόνο σε μια έκδοση όχι της Sapac και έχει ήδη μοτέρ κλπ.
    Καταγράφηκε
    Stargazer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.234


    Obi-Wan Has Taught Me Well !!!


    « Απάντηση #4 στις: Πέμπτη, 8 Ιαν 2009, 13:00:36 »

    Καλοσήρθες στο hobby!!!
    απο ποια πόλη είσαι?
    Και εγώ ξεκίνησα με το estarter είναι πολυ καλό αεροπλανάκι και προσγειώνεται πολύ πιο εύκολα απο το wilga το wilga βέβαια μπορεί να πετάξει πιο αργα απο το estarter,
    Αν πάρεις το estarter παρε την εκδοση με μοτέρ γιατι η αλλη είναι glider version και δεν έχει σκέλη (όχι πως τα σκελη του είναι καλά αλλα γιατι να κατασκευάζεις?) Γίνετε να βάλεις brushless είχα πάρει μια βάση για brushless απο το heliland αν θυμάμαι καλα.Το καλήτερο που έχεις να κάνεις ειναι να βρείς κάποιον να σου μάθει και να σου διαλέξει αυτός αεροπλάνο.Πάντως και τα 2 αεροπλάνα τα έχω σπίτι μου (το wilga το είχει ο συγκάτικος μου) και ότι θες ρώτα με.
    Καταγράφηκε

    Live To Fly, Fly To Live

    You know you've landed with the wheels up when it takes full power to taxi to the ramp.
    kakofonixx
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 480



    « Απάντηση #5 στις: Πέμπτη, 8 Ιαν 2009, 13:05:30 »

    Γεια σου ρε Μητσακο δασκαλε  Tongue
    Καταγράφηκε

    wasting space via Architecture...
    Stargazer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.234


    Obi-Wan Has Taught Me Well !!!


    « Απάντηση #6 στις: Πέμπτη, 8 Ιαν 2009, 13:07:24 »

    Γεια σου ρε Μητσακο δασκαλε  Tongue
    δάσκαλε πές στο παιδί για το estarter να μαθείνει απο cultιες!!!
    Θυμάσαι πριν 3 μήνες που φοβόμουν να το απογειώσω?
    Καταγράφηκε

    Live To Fly, Fly To Live

    You know you've landed with the wheels up when it takes full power to taxi to the ramp.
    j0e
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 355



    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 8 Ιαν 2009, 13:11:28 »

    Καλοσήρθες στο hobby!!!
    απο ποια πόλη είσαι?
    Και εγώ ξεκίνησα με το estarter είναι πολυ καλό αεροπλανάκι και προσγειώνεται πολύ πιο εύκολα απο το wilga το wilga βέβαια μπορεί να πετάξει πιο αργα απο το estarter,
    Αν πάρεις το estarter παρε την εκδοση με μοτέρ γιατι η αλλη είναι glider version και δεν έχει σκέλη (όχι πως τα σκελη του είναι καλά αλλα γιατι να κατασκευάζεις?) Γίνετε να βάλεις brushless είχα πάρει μια βάση για brushless απο το heliland αν θυμάμαι καλα.Το καλήτερο που έχεις να κάνεις ειναι να βρείς κάποιον να σου μάθει και να σου διαλέξει αυτός αεροπλάνο.Πάντως και τα 2 αεροπλάνα τα έχω σπίτι μου (το wilga το είχει ο συγκάτικος μου) και ότι θες ρώτα με.

    Ευχάριστο φίλε για το ενδιαφέρον.Αυτή τη στιγμή μένω Αθήνα Βριλήσσια. Θα ακούσω τη συμβουλή σου και θα πάρω το set με το μοτέρ αν τελικά καταλήξω στο estarter και μάλλον εκεί θα καταλήξω γιατί το άλλο δε το βρίσκω.
    Καταγράφηκε
    Stargazer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.234


    Obi-Wan Has Taught Me Well !!!


    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 8 Ιαν 2009, 13:14:48 »

    Καλοσήρθες στο hobby!!!
    απο ποια πόλη είσαι?
    Και εγώ ξεκίνησα με το estarter είναι πολυ καλό αεροπλανάκι και προσγειώνεται πολύ πιο εύκολα απο το wilga το wilga βέβαια μπορεί να πετάξει πιο αργα απο το estarter,
    Αν πάρεις το estarter παρε την εκδοση με μοτέρ γιατι η αλλη είναι glider version και δεν έχει σκέλη (όχι πως τα σκελη του είναι καλά αλλα γιατι να κατασκευάζεις?) Γίνετε να βάλεις brushless είχα πάρει μια βάση για brushless απο το heliland αν θυμάμαι καλα.Το καλήτερο που έχεις να κάνεις ειναι να βρείς κάποιον να σου μάθει και να σου διαλέξει αυτός αεροπλάνο.Πάντως και τα 2 αεροπλάνα τα έχω σπίτι μου (το wilga το είχει ο συγκάτικος μου) και ότι θες ρώτα με.

    Ευχάριστο φίλε για το ενδιαφέρον.Αυτή τη στιγμή μένω Αθήνα Βριλήσσια. Θα ακούσω τη συμβουλή σου και θα πάρω το set με το μοτέρ αν τελικά καταλήξω στο estarter και μάλλον εκεί θα καταλήξω γιατί το άλλο δε το βρίσκω.
    Πάνε μια μέρα στην αλάνα του Σ.Ε.Φ. και ζήτα βοήθεια απο τα παιδια σύγουρα θα σε βοηθήσουν, μπες στην κατηγορία χώροι πτήσης / ΣΕΦ 
    Καταγράφηκε

    Live To Fly, Fly To Live

    You know you've landed with the wheels up when it takes full power to taxi to the ramp.
    j0e
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 355



    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 9 Ιαν 2009, 03:43:07 »

    Άλλη μια χαζή ερώτηση,

    1. Τι παραπάνω μπορεί να κάνει ένα μοντέλο με τηλεκατεύθυνση με 6 κανάλια από τι μία με 4? Για παράδειγμα μπορεί ένα μοντέλο να χρησιμοποιήσει ένα κανάλι για να κατεβάσει τις ρόδες?

    2. Επίσης στο simulator μπορούμε να συνδέσουμε οποιαδήποτε τ/κ?
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 9 Ιαν 2009, 04:21:05 από j0e » Καταγράφηκε
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 9 Ιαν 2009, 07:36:22 »

    Άλλη μια χαζή ερώτηση,

    1. Τι παραπάνω μπορεί να κάνει ένα μοντέλο με τηλεκατεύθυνση με 6 κανάλια από τι μία με 4? Για παράδειγμα μπορεί ένα μοντέλο να χρησιμοποιήσει ένα κανάλι για να κατεβάσει τις ρόδες?

    2. Επίσης στο simulator μπορούμε να συνδέσουμε οποιαδήποτε τ/κ?

    1. Βεβαίως. Και να κατεβάζει flaps, που είναι οι πιο συνηθισμένες λειτουργίες για ένα εξακάναλο μοντέλο. Με περισσότερα κανάλια, ρίχνεις βόμβες, καπνό, αλεξίπτωτα και ότι άλλο φανταστείς. Α! να μη ξεχάσουμε και την απαγκίστρωση στα ανεμόπτερα

    2. Σχεδόν όλες. Απαραίτητο να υπάρχει connector για τη σύνδεση του σχετικού καλωδίου

    Για όλα αυτά και άλλα πολλά πρέπει, όπωσδήποτε, να διαβάσεις το βιβλίο του jkon:
    http://jkon.aeromodelling.gr/

    Καλό ξεκίνημα!
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    j0e
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 355



    « Απάντηση #11 στις: Παρασκευή, 16 Ιαν 2009, 20:50:45 »

    Πήρα τελικά το "εσταρτερ" και ξεκινάω την κατασκευή.

    Όσον αφορά τη μπαταρία μπορεί να μου προτείνει κάποιος πια μπαταρία μπορεί να μπει στο συγκεκριμένο μοντέλο ώστε να έχει τη μεγαλύτερη δυνατή διάρκεια?

    Επίσης όσον αφορά την τηλεκατεύθυνση μπορείτε να μου προτείνεται κάποια τετρακάναλη γιατί τα λεφτά είναι λίγο περιορισμένα.Επίσης θέλω να συνδέεται με simulator.

    Και τέλος ένα ESC.
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 17 Ιαν 2009, 01:14:47 από j0e » Καταγράφηκε
    j0e
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 355



    « Απάντηση #12 στις: Πέμπτη, 22 Ιαν 2009, 01:41:22 »

    Ξεκίνησα την κατασκευή του "εσταρτερ" αλλα κόλλησα στο σημείο τον ailerons καθώς τα χάρτινα hinges όπως τα αναφέρει που χρησιμοποιεί για να μένει στη θέση του το aileron δεν περιλαμβάνονται στη συσκευασία. μήπως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο για να τα αντικαταστήσω?
    Καταγράφηκε
    artrap
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 152


    « Απάντηση #13 στις: Πέμπτη, 22 Ιαν 2009, 10:57:26 »

    Μεντεσέδες από mylar ή πλαστικοί υπάρχουν στα καταστήματα μοντελισμού σε διάφορα μεγέθη.
    Η πιό απλή λύση είναι διαφανής ταινία συσκευασίας, που κολλάς και στις δύο όψεις του φτερού, κατά μήκος όλης της άρθρωσης αφού πρώτα διαμορφώσεις το χείλος προσβολής του aileron φάλτσο, ομοιόμορφα, με πολύ λεπτό γυαλόχαρτο, ώστε να μην εμποδίζεται η κίνηση του πηδαλίου. Το τρίψιμο Θέλει προσοχή γιατί το φελιζόλ του estarter τρώγεται πολύ εύκολα.
    Σφραγίζοντας έτσι την χαραμάδα της άρθρωσης πετυχαίνεις και πιο αποτελεσματικό πηδάλιο.
    Καταγράφηκε
    Stargazer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.234


    Obi-Wan Has Taught Me Well !!!


    « Απάντηση #14 στις: Πέμπτη, 22 Ιαν 2009, 11:57:21 »

    δεν έχει μεντεσέδες αλλα κάτι κομμάτια πλαστικό πολύ λεπτά που μιάζουν με αυτοκόλλητα χαράζεις το φτερό σε 3 σημεία και τα βάζεις με κόλλα βάζεις μετα την επιφάνια που θέλεις (aileron elevator rudder) δίπλα σημαδευεις κόβεις την επιφάνεια και τοποθετεις πάλι με κόλλα
    Καταγράφηκε

    Live To Fly, Fly To Live

    You know you've landed with the wheels up when it takes full power to taxi to the ramp.
    Σελίδες: [1] 2 3 4 5     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Εκπαιδευτικά - Trainers  |  Θέμα: Αρχάριος Επιλογή Αεροπλάνου
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.