Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.323 μηνύματα σε 12.379 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 16 Απρ 2024, 21:40:50

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 16 Απρ 2024, 21:40:50

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 18:34]

    από dominicm
    [Σήμερα στις 14:57]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 23:14]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 1 Απρ 2024, 12:53:25]

    [Κυριακή, 31 Μάρ 2024, 23:37:58]

    από panyaek
    [Κυριακή, 31 Μάρ 2024, 19:13:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304323
    Σύνολο θεμάτων: 12379
    Online σήμερα: 55
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 35
    Συνολικά: 36
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 37 38 39 [40] 41 42 43 ... 46     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Αναγνώστηκε 350093 φορές)
    aenaon
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5


    « Απάντηση #585 στις: Τρίτη, 8 Απρ 2008, 02:59:21 »

    thnks παιδια δεν βιαζομαι ...  Το παω σιγα σιγα να το απολαμβανω το πραγμα  Tongue Tongue Tongue  ( το ολο project cnc  εννοω) παντως με  την μεχρι τωρα ενασχοληση για ενα πραγμα ειμαι σιγουρος , εαν δεν εχεις εργαλεια και κρεμεσαι απο αλλους την εβαψες.
    Τι εννοω ? Εαν δεν εχεις την φρεζουλα σου να κατσεις να παρεις και το καφεδακι σου το τσιγαρακι σου να βγαλεις το κομματακι σου οπως το θες, να κατσεις να το μετρησεις να το ξαναμετρησεις  και στο τελος αφου το εχεις εκει που θες να το παρεις στα χερια σου και να το απολαυσεις  laugh laugh laugh δεν κανεις τιποτα χεχεχεχεχε ( αργααααα κ βασανιστικαααα   Tongue)

    Επισης μια αλλη ερωτηση , για μεταχειρισμενους τορνους πια η αποψη σας ?    ( γιατι ρωταω ?  Αντι του να πληρωσεις πολλα λεφτα κ να παρεις κατι ερασιτεχνικο αμφιβολου ακριβειας κ δυνατοτητων , γιατι να μην παμε στην λυση του επαγγελματικου μετ/νου ? Εχω δει  μηχανουργεια να δουλευουν ακομα σε τορνους εποχης Τρικουπη , πραγμα που μαλλον σημαινει οτι δεν καταλαβαινουν τιποτα απο περασμα χρονου ) Οπως επισης το ιδιο και για φρεζα ....
    πηρα τηλεφωνο προσφατα σε 2-3 μαγαζια Αθηνα που πουλανε μηχανουργικα εργαλεια μετ/να κ καινουργια και η συγκριση στην ιδια τιμη εργαλειου μετ/νου με καινουργιου  ηταν σαν να συγκρινεις  ενα μοτοποδηλατο με μια μηχαναρα .. Παντα για χειροκινητα μιλαω 

    Καταγράφηκε
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #586 στις: Τετάρτη, 9 Απρ 2008, 00:11:12 »

    Παντως με  την μεχρι τωρα ενασχοληση για ενα πραγμα ειμαι σιγουρος , εαν δεν εχεις εργαλεια και κρεμεσαι απο αλλους την εβαψες.
    Τι εννοω ? Εαν δεν εχεις την φρεζουλα σου να κατσεις να παρεις και το καφεδακι σου το τσιγαρακι σου να βγαλεις το κομματακι σου οπως το θες, να κατσεις να το μετρησεις να το ξαναμετρησεις  και στο τελος αφου το εχεις εκει που θες να το παρεις στα χερια σου και να το απολαυσεις  laugh laugh laugh δεν κανεις τιποτα χεχεχεχεχε ( αργααααα κ βασανιστικαααα   Tongue)

    Νικητα καλως ηρθες στο club  laugh
    Εγω γιατι κοπανιομουν τοσο καιρο να παρω δυο βασικα μηχανηματα?Για τον λογο που αναφερεις πιο πανω!
    Τωρα οσο για την ερωτηση σου γυρω απο μεταχειρισμενα κλπ.Εννοειται οτι εαν βρεις ενα μεταχειρισμενο επαγγελματικο μηχανημα σε καλη τιμη ειναι καλυτερο απο ενα κινεζικο καινουριο.Το κλειδι εδω ειναι να δεις το μηχανημα απο κοντα για να σιγουρευτεις οτι ειναι σε καλη κατασταση και δεν κινδυνευει να διαλυθει!Και εννοειται να γνωριζεις τον λογο για τον οποιο πωλειται!

    Παρεπιπτοντως σημερα μου ηρθαν και τα μοτερ για τον τορνο,προχωραμε γρηγορα(τωρα που ειμαστε νεοι!! laugh )
    Ειναι οπως ειχα πει Brushless DC servos 117watt στα 24 volt της American Precision/Rapidsyn.
    Οπως θα δειτε στην εικονα το μοτερ αυτο(1 εκ των 2) ειναι σχεδον διπλασιας ισχυος και ειναι το μισο απο αυτο της φρεζας!
    Το καλο στην ολη υποθεση ειναι οτι ειναι πολυ συμμαζεμενο και θα βολεψει ιδιαιτερα στο να κρατηθει ο τορνος σε μικρες διαστασεις!Εχει δυο φισες των 9 pin μια για το encoder και η αλλη για το μοτερ.Η πλακα ποια ειναι?Οτι δεν εχουν manual και εχω αρχισει ηδη τρελο ψαξιμο!Μαλλον θα πεσει συρμα στο CNCZone μηπως εχει κανεις καμια πληροφορια επ αυτων...

    Bye!


    * compdc.JPG (43.32 KB, 544x408 - εμφανίστηκε 2639 φορές.)

    * bldc.JPG (42.18 KB, 544x408 - εμφανίστηκε 2491 φορές.)

    * bldclathe.JPG (43.02 KB, 544x408 - εμφανίστηκε 3927 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    nvirus
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 21


    « Απάντηση #587 στις: Τετάρτη, 9 Απρ 2008, 14:12:13 »

    Καλημέρα ,

    Πάνο εγώ αγόρασα τα brushless servo μαζί με τα drive ευτυχώς,  αλλα τα drives συνδέονται μεταξύ τους και με το motion controller με δίαυλο CAN OPEN .
     Η elmo βγάζει τα drivers σε 2 εκδόσεις. Μία με σειριακή και μία με can open. .
    O motion controller που πρέπει να χρησιμοποιήσω είναι ο Elmo μοντέλο maestro.  http://www.elmomc.com/products/elmo-maestro-multi-axis-supervisor-main.htm
    Δοκίμασα επικοινωνία με email με κάποιες αντιπροσωπείες της ELMO στην Ευρώπη αλλά δεν μου απαντούν οπότε και εγώ είμαι περίπου στην ίδια φάση… Ψάχνω  αλλά δεν βρίσκω …
     Όταν βγάλεις άκρη με τα servo, αν βρεις κάποια εταιρεία που πουλάει πακέτο Drivers και controller φίλε αγόρασε τα  όλα μαζί, μην το σκεφτείς καθόλου.

    Νίκο, με συγχωρείς, εάν φαίνομαι να το διασκεδάσω, άλλα τι να πω. Κάθησες και έφτιαξες και το πρόγραμμα (σημείωση: τι εννοείς γενετικό αλγόριθμο -καγκελάκια, if .... then- κτλ.; ) και ο ξυλουργός τι δουλειά έκανε; Τον πλήρωσες και για την ρύθμιση ή μόνο για το νοίκιασμα επαγγελματικού εργαλείου;   

    1.   Όμηρε για γέλια  Grin είναι το όλο θέμα.
    2.   Ο  προγραμματισμός δεν είναι μόνο if then else.  Για προβλήματα των οποίων οι λύσεις δεν είναι γνωστές και που δεν μπορούν να κατηγοριοποιηθούν, χρησιμοποιούνται διάφοροι αλγόριθμοι – μοντέλα,  συνήθως εμπνευσμένοι από τη φύση, όπως γενετικοί , νευρωνικά δίκτυα, γράφοι και πολλοί άλλοι.
        Στην προκειμένη περίπτωση ο γενετικός αλγόριθμος:  Σκέψου ένα αρχικό  πληθυσμό γονιδίων(πρώτη γενιά) ο οποίος περιγράφει μια  λύση ενός προβλήματος, όχι την καλύτερη λύση απλά μια λύση.  Στη συνέχεια παράγουμε επόμενες γενιές γονιδίων κληρονομώντας τα καλύτερα χαρακτηριστικά από την προηγούμενη γενιά  και μεταλλάσσοντας κάποια από αυτά τα χαρακτηριστικά. Το πρόγραμμα λοιπόν έχει υλοποιημένο αυτό το μοντέλο και ένα τρόπο βαθμολόγησης των γονιδίων. Τρέχει και παράγει γενιές. Όταν κάποιο γονίδιο περιέχει μια λύση με βαθμολογία κοντά στην επιθυμητή  σταματάει να τρέχει και σου παρουσιάζει την λύση. Για περισσότερα δες http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_algorithm

    Συγνώμη που ξέφυγα λίγο από το θέμα τόρνοι – Cnc δεν θα ξανασυμβεί.. Βέβαια το 2d cutting stock είναι άμεσα εφαρμόσιμο στα CNC και τον μοντελισμό . Σκεφτείτε ότι έχουμε κάποια κομμάτια balsa και θέλουμε να κόψουμε τα μέρη ενός μοντέλου που πρόκειται να φτιάξουμε. Με ποιο τρόπο θα τοποθετήσουμε τα κομμάτια που πρόκειται να κόψουμε επάνω στην επιφάνεια του balsa έτσι ώστε να μας μείνει περισσότερο υλικό για μελλοντική χρήση ;   Λέμε τώρα  Cheesy... 
     
    Καταγράφηκε
    HarrisPat
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124



    « Απάντηση #588 στις: Τετάρτη, 9 Απρ 2008, 16:34:16 »

    Χαιρετε,

    Συγνώμη που ξέφυγα λίγο από το θέμα τόρνοι – Cnc δεν θα ξανασυμβεί..

    Βασικα το θεμα ειναι  Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό

    Με ποιο τρόπο θα τοποθετήσουμε τα κομμάτια που πρόκειται να κόψουμε επάνω στην επιφάνεια του balsa έτσι ώστε να μας μείνει περισσότερο υλικό για μελλοντική χρήση ; 

    Αυτο ειναι λαθος.!!
    Γιατι στα περισσοτερα κομματια ειναι συγκεκριμενη η θεση τους ως προς τα νερα της μπαλσας
    οποτε η οικονομια υλικου ερχετε σε δευτερη μοιρα, να μη σου πω οτι δεν την λαμβανεις καθολου υπ οψιν.

    Χαρης
    Καταγράφηκε

    nvirus
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 21


    « Απάντηση #589 στις: Τετάρτη, 9 Απρ 2008, 16:59:19 »

    HarrisPat

    Συγνώμη που ξέφυγα λίγο από το θέμα τόρνοι – Cnc δεν θα ξανασυμβεί.. Βέβαια το 2d cutting stock είναι άμεσα εφαρμόσιμο στα CNC και τον μοντελισμό . Σκεφτείτε ότι έχουμε κάποια κομμάτια balsa και θέλουμε να κόψουμε τα μέρη ενός μοντέλου που πρόκειται να φτιάξουμε. Με ποιο τρόπο θα τοποθετήσουμε τα κομμάτια που πρόκειται να κόψουμε επάνω στην επιφάνεια του balsa έτσι ώστε να μας μείνει περισσότερο υλικό για μελλοντική χρήση ;   Λέμε τώρα   Cheesy...
     


    Σαρκαστικά  το έλεγα, δεν ξέρω αν πρόσεξες το λέμε τώρα. Άλλωστε γι αυτό και ζήτησα και συγνώμη που ξεφεύγω από το θέμα.

    Εννοείται και συμφωνώ μαζί σου πως δεν μας ενδιαφέρει η οικονομία στα φύλλα. Δεν κάνουμε μαζική παραγωγή μοντέλων.

    Ως προς την τοποθέτηση όμως Διαφωνώ. 1ον σε αυτού του είδους τα προγράμματα τα νερά του balsa λαμβάνονται υπ όψιν.  2ον δεν είναι με τον καλύτερο τρόπο τοποθετημένα πάντα. Αν για παράδειγμα έφτιαχνες δέκα μοντέλα του ίδιου τύπου με τον τρόπο που περιγράφω είναι αποδεδειγμένο πως θα γλύτωνες φύλλο -α.  Άλλα ας μην ξεφεύγουμε και πάλι από το θέμα οπότε και πάλι συγνώμη.
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 9 Απρ 2008, 17:15:37 από nvirus » Καταγράφηκε
    HarrisPat
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124



    « Απάντηση #590 στις: Τετάρτη, 9 Απρ 2008, 19:09:05 »

    Αγαπητε Νικο,

    Απλα μια επισημανση εκανα για να μη ξεφυγουμε πολυ απο την ανοχη του admin.
    Δεν ειναι του τυπου μου να κανω παρατηρησεις.
    Αλλωστε ειμαι απ αυτους που ξεζουμιζουν οτι αφορα CNC.

    Eχω κοψει αρκετα κομματια σε μπαλσα με το ρουτερακι μου.
    Εγω τα τοποθετω χειροκινητα οπως πρεπει να κοπουν, αλλα οπως ειπες δεν ειναι για παραγωγη
    και δεν με πιεζει οχρονος και η οικονομια.

    Αυτο το καιρο θα ξεκινησω ενα canadair και εχει παρα πολλα κομματια το ατιμο.

    Χαρης


    ΥΓ. Συνεχισε την καλη δουλεια που κανεις και καποια φορα ισως και να βρεθουμε.
    Εχω αρκετες σχεσεις με την πολη σου Thumbs up
    Καταγράφηκε

    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #591 στις: Τετάρτη, 9 Απρ 2008, 21:36:39 »

    Καλησπερα!

    Παιδια ο Χαρης εχει δικιο...Θα μου πεις εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας εδω.CNC δεν θελατε??
    ΙΔΟΥ Ο ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΤΟΥΣ...
    Αλλες φορες εχω την εντυπωση οτι πιεζουμε την αντοχη του Κου Κωστοπουλου,αλλες φορες νιωθω οτι μεσα απο την συζητηση αυτη,η οποια κινειται αλλες φορες σε γενικα επιπεδα και αλλες σε ειδικα,μαθαινει ο κοσμος πραγματα.Επειδη τα CNC μηχανηματα ειναι πολυδιαστατα και γενικα οι μηχανες κατεργασιας εχουν πλεον καταλαβει ολο τον κοσμο στην κυριολεξια,αξιζει ν'ασχολουμαστε με αυτες στο επιπεδο που ο καθενας μπορει γιατι παρεχουν ευελιξια περα απο την φαντασια του απλου χομπιστα.Πισω απο καθε πραγμα που κραταμε/φοραμε/τρωμε,κρυβεται ενα μηχανημα!Ακομα ενα σημειο που χρηζει προσοχης ειναι οτι ο ανθρωπος ειναι πολυδιαστατο ον και οπως ειναι λογικο δεν γινεται να μιλαμε συνεχεια για ενα θεμα χωρις να ξεφευγουμε...Πιστευω οτι ο Κος Κωστοπουλος θα επρεπε να ειναι περηφανος,πρωτον επειδη υπο την στεγη του Aeromodelling "υποβοσκει" ενα forum το οποιο ασχολειται με τα CNC σε επιπεδο χομπυ που δεν νομιζω αλλο να υπαρχει στην Ελλαδα!!Δευτερον,ειναι θεμα που εχει ενα επιπεδο συζητησης(40 σελιδες και δεν εχει βγει κιχ Thumbs up ),τριτον, επειδη δεν ξεφευγουμε τελειως και επανερχομαστε αμεσα στο θεμα μας,χωρις να πλατιαζουμε την συζητηση με γενικα σχολια γυρω απο διαφορα θεματα και αψιμαχιες και στο τελος να χανουμε τον μιτο της αριαδνης!
         Γνωριζω βεβαια οτι ολοι οσοι εμπλεκομαστε στην συζητηση δεν ειναι δυνατο να ασχολουμαστε με τον αερομοντελισμο,ασχετα εαν εμενα ειναι το πρωτευον χομπυ μου,εχει βαση αυτο που κανουμε,γιατι ο καθενας μας εχει κατι πολυ σημαντικο να προσφερει μεσα απο την ερευνα του και να το δωσει σχεδον ετοιμο σε καποιον που ενδιαφερεται.
    Προσωπικα εγω εχω ριξει τρελο ψαξιμο και ψαχνω ακομα,επικοινωνω με εταιρειες των οποιων τα προιοντα κινησης κλπ καθε αλλο παρα για χομπυ ειναι.Παρεπιπτοντως σημερα μου απαντησε ενας τεχνικος απο την Parker Automation για υποστηριξη σε τεχνικη ερωτηση για ενα απο τα drives τους το οποιο θα μπει στον τορνο.Η Parker οπως σας εχω πει ειναι τεραστια εταιρεια!Ενα απο τα πεδια βιομηχανιας που εμπλεκονται ειναι η κατασκευη των συστηματων ελεγχου ανυψωσης/αζιμουθιου των πυραυλων SAM.Κανοντας μια παρενθεση εδω, μου εκανε εντυπωση η φιλικοτητα ενος απο τους τεχνικους τους,ο οποιος αντι ν'αρχισει ερωτησεις του τυπου "απο που το πηρες αυτο" κλπ(αυτο ελειπε,οι ξενοι ειναι σοβαροι)μου απαντησε απ'ευθειας και επ ακριβως σε αυτο που εψαχνα μεσα σε μια μερα, αναφεροντας με με το μικρο μου ονομα και οχι ψυχρές τυποποιημενες εκφωνησεις του τυπου "Dear Sir" κλπ!Νας σας πω την αληθεια δεν περιμενα καν ν'ασχοληθουν με εμενα για δυο "ψωροdrives" οπως χαρακτηριστικα σκεφτομουν χθες το βραδυ!Αλλα ομως ειναι προιοντα τους και πρεπει να τα υποστηριξουν.Υπαρχει περιπτωση εγω να πω κατι ασχημο τωρα για την εταιρεια αυτη?
            Μπορει να ξεφευγουμε μερικες φορες εκτος θεματος αλλα ειμαστε οι "μεσαζοντες" καποιων που θα θελησουν ν'ασχοληθουν με την κατασκευη ενος μηχανηματος και γνωριζουμε απο διευθυνσεις,εταιρειες,τιμες,απο που να "ξετρυπωνεις" φθηνα και καλα πραγματα,πως να τα κανεις να βρισκουν πρακτικη εφαρμογη για χρηση και οχι μηχανολογικες θεωριες και ορους που κανουν καποιον να ξυνει το κεφαλι του...Και ολα αυτα γιατι αυτο μας αρεσει,το ψαχνουμε,το δοκιμαζουμε και αποκτουμε εμπειρια...
         Φιλε Νικο θα μας καψεις τελειως με τα νευρωνικα δικτυα/γενετικους αλγοριθμους,οχι πως δεν εχουν ενδιαφερον(ολα εχουν ενδιαφερον στην ζωη),αλλα το μυαλο μας θα αρχισει να μπαζει...  buck2Δεν μας φτανει το θεμα που εχουμε ανοιξει και ψαχνει απαντησεις?  laughΑντε το CAN το ξερω,ειναι Controller Area Network,για οσους δεν το νωριζουν πλεον ολα τα συγχρονα φανταζυ και μη αυτοκινητα που οδηγουν με τοσο στομφο δουλευουν με αυτο τον διαυλο!Βεβαια εχει τεραστιες εφαρμογες στην βιομηχανια εκτος αυτου που ανεφερα,αλλα,αυτά... μην πλατιασω Wink
    Οσο για το θεμα των μοτερ εχεις δικιο οταν λες οτι πρεπει να αγοραζονται σετ αλλα να ξερεις οτι η αγορα τετοιων εξαρτηματων ειναι ενα κραμα τιμης-αποδοσης-διαθεσιμοτητας!Εγω βεβαια μετα απο ερευνα που μου κανει εντυπωση και εμενα το πως βρηκα το manual των μοτερ,εχω πλεον αυτο που χρειαζομαι.Εψαχνα την εταιρεια στο ιντερνετ και καποια στοιχεια για τα μοτερ,αλλα ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα!Ουτε ντετεκτιβ να ημουν,βρηκα οτι η Rapidsyn Division(η εταιρεια των μοτερ) συγχωνευθηκε με αλλη εταιρεια(απο site με χρηματιστηριακες πληροφοριες Εκπληξη )εφυγε απο το Wisconsin κλπ οπου ηταν και πλεον ηταν σε καινουριο ομιλο κατασκευης εξαρτηματων κινησης.Τρεχα γυρευε δηλαδη,ισως να σταθηκα τυχερος,αλλα θα εσκαγα αν δεν εβρισκα αυτο που ηθελα.Οι οποιοι παλι ΠΟΛΥ φιλικα μου απαντησαν με το datasheet που χρειαζομουν μεσα σε μια μερα!!!Τι να πω? ειμαι ενθουσιασμενος...
    Οποτε Νικο,αυτος που ψαχνει πραγματικα βρισκει!! Thumbs up

    Τα λεμε
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77


    « Απάντηση #592 στις: Πέμπτη, 10 Απρ 2008, 00:19:22 »

    Καλησπέρα,
    Για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα ... το πρώτο κομάτι (μάλλον η πρώτη προσπάθεια για το πρώτο κομάτι) από το σχέδιο που μου έστειλε ο φίλος bleriot. Στριφογύρισμα ματιών


    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 10 Απρ 2008, 00:39:49 από Κώστας Κωστόπουλος » Καταγράφηκε

    Σπύρος Βασιλάκης
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77


    « Απάντηση #593 στις: Πέμπτη, 10 Απρ 2008, 00:26:16 »

    Ουπς Νο 2,
    Βρέ παιδιά πώς στέλνουμε video από youtube ώστε να φαίνεται στο μύνημα???  Huh Huh Huh
    Καταγράφηκε

    Σπύρος Βασιλάκης
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #594 στις: Πέμπτη, 10 Απρ 2008, 00:48:03 »

    Την καλησπέρα μου παιδιά.

    Χαίρομαι Πάνο που τελικά κατάφερες να βρεις τα manual των μοτέρ και των driver. Παρατήρησα πως τα μοτέρ σου είναι ότι πρέπει για τον τόρνο σου. Μικρά, άλλα δυνατά. Δεν πιστεύω να βρείς καλύτερο συνδιασμό. Ούτε τα βηματικά δεν θα είχαν το εν τρίτο της δύναμης σε σχέση με αυτά που πήρες. Thumbs up

    iontours το κομμάτι είναι πάρα πολύ καλό. Μπράβο. Το ρουτεράκι σου είναι καλό. Με βηματικά το έχεις φτιάξεις; Και τι συνολικές διαστάσεις έχεις;

    Νίκο είπαμε να κάνουμε καμιά ρύθμιση και όχι να χάσουμε και τα υπόλοιπα μαλιά που μας έχουν απομείνει. Θυμός Θυμός
    Πλάκα σου κάνω. Thumbs up Εσύ βλέπεις είσαι προγραμματιστής υπολογιστών, ενώ εμείς οι κοινοί ανθρώποι και αυτά που γράφουμε καλά είναι. laugh laugh laugh laugh Πάντως δεν μου απάντησες τον ξυλουργό τον πλήρωσες για εργασία ή για ενοικίαση της μηχανής; laugh laugh Με ενδιαφέρει να μου εξηγήσεις πως γίνεται η χρήση του γενετικού κώδικα για να πάρω και εγώ μια γεύση, αν και καταλαβαίνω πως σε λίγες γραμμές δεν μπορείς να μας εξηγήσεις και να μας δώσεις μερικά παραδείγματα χρήσης αυτού του κώδικα στις εργαλειομηχανές CNC.  Cheesy Εκπληξη

    Και Νίκο δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη, ίσα-ίσα κάθε πληροφορία είτε μικρή, είτε μεγάλη, ασχέτως εάν νομίζουμε καμιά φορά ότι βγαίνουμε εκτός χώρου συζήτησης για μένα τουλάχιστον είναι ευσπρόδεκτη. Εξάλλου και εμείς τις περισσότερες φορές βγαίνουμε off topic και ευχαριστούμε τον Κο Κωστόπουλο για την ανοχή του και την καλοσύνη του να μας παραχωρήσει χώρο στις σελίδες του, για να μπορούμε όλοι οι υπόλοιποι να επικοινωνούμε κα να λύνουμε τις απορίες μας, παρόλο που ο χώρος είναι για το αερομοντελισμό καθέ αυτού και όχι για τον κόσμο του CNC. Και παρόλο που λίγο πολύ είμαστε off topic γενικώςμας παραχωρείσε αυτό το post για να έχουμε βήμα ομιλίας
    Χαμόγελο Χαμόγελο

    Κάτι ακόμη Πάνο, το κειμενό σου τα λέει όλα, οπότε τα λόγια είναι περιττά. Αυτά να τα βλέπουν κάποιοι κάφροι εδώ που νομίζουν πως όταν τους ρωτάς κάτι, ότι για να ασχοληθούν και να σου απαντήσουν πρέπει να τους τα ακουμπήσεις πρώτα αδρά και στην συνέχεια εάν θέλουν να σου κάνουν και την χάρη να σε βοηθήσουν.
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #595 στις: Πέμπτη, 10 Απρ 2008, 00:53:31 »

    Ουπς Νο 2,
    Βρέ παιδιά πώς στέλνουμε video από youtube ώστε να φαίνεται στο μύνημα???  Huh Huh Huh

    Διόρθωσα το μήνυμα σου για να φαίνεται το βίντεο.

    Στον κατάλογο του φόρουμ υπάρχει και πίνακας βοηθείας που γράφει με κόκκινα γράμματα  για οδηγίες εδώ. Wink

    Πιο ειδικά στο Απ: Ενσωμάτωση YouTube video.

    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77


    « Απάντηση #596 στις: Πέμπτη, 10 Απρ 2008, 12:21:05 »

    ----Διόρθωσα το μήνυμα σου για να φαίνεται το βίντεο.

    Στον κατάλογο του φόρουμ υπάρχει και πίνακας βοηθείας που γράφει με κόκκινα γράμματα  για οδηγίες εδώ. Wink----


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Σπύρος Βασιλάκης  Ντροπή Ντροπή     Grin
    Καταγράφηκε

    Σπύρος Βασιλάκης
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #597 στις: Πέμπτη, 10 Απρ 2008, 12:34:11 »

    Για δείτε και μερικά λινκάκια για μια πιο επαγγελαμτική φάση!!! Thumbs up
    http://www.henriksplace.se/CNC/New_Machine_Controlpanel.html
    http://machmotion.com/

    Ο Πάνος τα είδε πρώτος και με παρότρυνση μου είπε να τα δείξω και στους υπόλοιπους, που πιθανόν να μην τα έχουν δει. Ίσως είναι λίγο υπερβολικό, άλλα το ωραίο είναι ωραίο, πως να το κάνουμε αλλιώς; Wink idiot2
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    Asxetius
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 18



    « Απάντηση #598 στις: Παρασκευή, 11 Απρ 2008, 12:41:49 »

    Το μεράκι δεν έχει υπερβολή  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77


    « Απάντηση #599 στις: Παρασκευή, 11 Απρ 2008, 22:56:43 »

    Καλησπέρα,

    Φίλε HarrisPat ελπίζω να ξεκίνησες και εσύ το canadair που λές, Αν όχι, δες τα πρώτα κομάτια από το δικό μου  devil devil για να ζηλέψεις και να αρχίσεις να κόβεις και εσύ.  laugh laugh


    * P1010213_2.jpg (127.6 KB, 1024x768 - εμφανίστηκε 2397 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Σπύρος Βασιλάκης
    Σελίδες: 1 ... 37 38 39 [40] 41 42 43 ... 46     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.041 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.