Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:33:29

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:33:29

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 206
    Συνολικά: 207
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 36 37 38 [39] 40 41 42 ... 46     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Αναγνώστηκε 349585 φορές)
    HarrisPat
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124



    « Απάντηση #570 στις: Παρασκευή, 4 Απρ 2008, 10:08:20 »

    Καλημέρα CNC αδες αερομοντελιστες,

    Η παρεα μεγαλωνει βλεπω.
    Προσπαθηστε ομως να μη ξεφευγετε πολυ απο τον τιτλο του θεματος.

    Λοιπον φιλοι μου,
    ολοι σχεδον ειστε σωστοι, ομως ΅βρητετα΅ πρωτα με τον εαυτο σας για το τι θελετε να φτιαξετε.
    Βιαβαζω για μηχανηματα μεγαλα ακριβα και για τρελα νουμερα.
    Υποθετω οτι τα θελετε για χομπυ και οχι για να βγαλετε παραγωγη.

    Για ακριβειες δεκατου του χιλιοστου και εκατομμυριοστο του μετρου.
    Μηπως θα πρεπει να το ξανασκευτητε??

    Καλες ειναι οι ακριβιες αλλα μεσα σε λογικα πλαισια για το χομπι μας και την τσεπη μας.

    Ειναι και μεγαλα τα ατιμα και δεν κρυβονται απο την γυναικα!!!

    Χαρης.

    ΥΓ. Πάνο,  το τσιμπισες ειδα το μοτερακι ε!! αντε προχωρα.

    Καταγράφηκε

    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77


    « Απάντηση #571 στις: Παρασκευή, 4 Απρ 2008, 15:37:59 »

    Καλησπέρα,


    Και μια ερώτηση για αρχη......... στα linear bearing http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=280207966863&_trksid=p3984.cWON.m313.lVI  δικαιολογητε να υπαρχει ενα ελαχιστος τζογος οταν περνας τον αξονα/οδηγο μεσα και μπορεις να τα κουνας  με το χερι σου πανω/κατω ? ( οχι κατα μηκος που εχουν την φυσικη τους κινηση )  ή να ψαξω να βρω 0,2mm πιο μεγαλο οδηγο ετσι ωστε να ''μπαινει '' τσιτα ?  θα επηρεασει το ολο στησιμο του μηχανηματος?



    Φίλε aenaon, αυτά τα linear bearings τα χρησημοποιώ εγώ στο ρούτερ μου, χωρίς τα εξωτερικά housings, με οδηγούς inox 16mm & 20mm και δουλευουν περίφημα, χωρίς τζόγους απολύτως. Αν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσεις σου συνιστώ όμως να παραγγείλεις οδηγούς από carbon steel γιατί το inox που έβαλα εγώ σε μία περίπτωση έκανε γραμμές από τα μπαλάκια του ρουλεμάν (χωρίς βέβαια να προκαλέσει τζόγους). Τα ρουλεμάν αυτά μπαίνουν απολύτως εφαρμοστά στους παραπάνω άξονες.
    Ελπίζω να σε βοήθησα.


    Ερώτηση: Έχει κανείς σας κανένα .dxf ή ότι άλλο σχέδιο για Canadair CL215 ή 415 ή άλλο υδρoπλάνο; Κάτι που να περιέχει και τομές όχι μονο πλάγιες όψεις.
    Thanks. Σπύρος



    Καταγράφηκε

    Σπύρος Βασιλάκης
    bleriot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 316



    « Απάντηση #572 στις: Παρασκευή, 4 Απρ 2008, 17:30:32 »

    Ερώτηση: Έχει κανείς σας κανένα .dxf ή ότι άλλο σχέδιο για Canadair CL215 ή 415 ή άλλο υδρoπλάνο; Κάτι που να περιέχει και τομές όχι μονο πλάγιες όψεις.
    Thanks. Σπύρος

    σου έστειλα ένα πολύ αναλυτικό σχέδιο με τομές του CL215 κλίμακα 1:12 για 2 θερμικές των 7,5 κυβικών σε .dxf στο email σου, (όποιος άλλος το θέλει: pm)

    καλές κοπές
    Καταγράφηκε
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #573 στις: Παρασκευή, 4 Απρ 2008, 21:17:21 »

    Προσπαθηστε ομως να μη ξεφευγετε πολυ απο τον τιτλο του θεματος.

    Λοιπον φιλοι μου,
    ολοι σχεδον ειστε σωστοι, ομως ΅βρητετα΅ πρωτα με τον εαυτο σας για το τι θελετε να φτιαξετε.
    Βιαβαζω για μηχανηματα μεγαλα ακριβα και για τρελα νουμερα.
    Υποθετω οτι τα θελετε για χομπυ και οχι για να βγαλετε παραγωγη.

    Για ακριβειες δεκατου του χιλιοστου και εκατομμυριοστο του μετρου.
    Μηπως θα πρεπει να το ξανασκευτητε??

    Καλες ειναι οι ακριβιες αλλα μεσα σε λογικα πλαισια για το χομπι μας και την τσεπη μας.

    Χαρη συμφωνω...Και στα δυο!Ομως οσο για τις ακριβειες οντως δεν χρειαζεται να χασεις το μυαλο σου,αλλα να ξερεις οτι ενα εξαρτημα ειτε βγαινει για παραγωγη ειτε το φτιαχνεις για να βαλεις ενα απλο ρουλεμαν για "καροτσι" πρεπει να εχει καποια στανταρ.Εγω λεω οτι αφου θα ασχοληθεις με ενα μηχανημα και θα το φτιαξεις,καν΄το καλα και θα σε εξυπηρετει ευχαριστα και για καιρο!Αν ξερεις τι κανεις/τι θες να φτιαχνεις,δεν υπαρχει αγχος πιστεψε με!Ολα κυλουν ρολοι!
    Οσο για τα μοτερ,χτυπησα δυο απο αυτα σε 30€ το ενα και μιλαμε για μοτερ που εχουν 390€ το ενα.Ειναι να σε θελει μερικες φορες!!!
    Οταν πετυχαινεις τετοιες τιμες λογικο ειναι να ζητας ποιοτητα!Αφου ειναι προσιτη!

    Τα λεμε!
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77


    « Απάντηση #574 στις: Παρασκευή, 4 Απρ 2008, 21:34:49 »

    Φίλε bleriot σε ευχαριστώ πολύ. Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Ακριβώς αυτό το σχέδιο έψαχνα, το είχα παλαιότερα αλλά χάθηκε μαζί με ένα σκληρό δίσκο....    (Τελικά πρέπει να παίρνουμε και κανενα backup  τα αρχεία μας...)

     
    Καταγράφηκε

    Σπύρος Βασιλάκης
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #575 στις: Σάββατο, 5 Απρ 2008, 00:04:38 »

    Νίκο, με συγχωρείς, εάν φαίνομαι να το διασκεδάσω, άλλα τι να πω. Κάθησες και έφτιαξες και το πρόγραμμα (σημείωση: τι εννοείς γενετικό αλγόριθμο -καγκελάκια, if .... then- κτλ.; ) και ο ξυλουργός τι δουλειά έκανε; Τον πλήρωσες και για την ρύθμιση ή μόνο για το νοίκιασμα επαγγελματικού εργαλείου; laugh laugh laugh

    Πάντως πέρα της πλάκας, μη μου πεις τώρα ότι ο μηχανουργός ότι ήταν και τεχνίτης, με τέτοιες ακρίβειες. Και εάν θέλεις να ακούσεις την ταπεινή μου γνώμη: Δεν κάνουν τα εργαλεία τον τεχνίτη, άλλα οι γνώσεις και το μεράκι σ΄αυτό που κάνεις, να είναι και το σωστό και όχι τσαπουλιές. Αν είσαι σωστός και και έχεις και τα σωστά εργαλεία, τότε πραγματικά μπορείς να κάνεις "παπάδες". Και αυτό ισχύει και για τους ξυλουργούς, εάν το εργαλείο σου είναι καλό και είσαι και "λεπτοδούλης", τότε δεν υστερείς και σε ακρίβειες.


    aenaon, δικαιολογείτε να υπάρχει ένας ελάχιστος τζόγος, οταν περνάς τον άξονα-οδηγό μέσα, άλλα δεν μπορείις να τα κουνάς  με το χέρι σου πάνω-κάτω. Καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι δεν είναι σωστό αυτό, διότι δεν θα έχεις ακρίβειες στις κοπές σου. Και βέβαια όταν εννοούμε ελάχιστο τζόγο, εννοούμε 3 με ανώτερο 5 εκατοστά (του μέτρου) laugh laugh laugh.

    Και γω όταν πήγα σε τορναδόρο να μου φτιάξει κάτι άξονες για το ελικόπτερο μου είπε να περιμένω να τελειώσει κάτι ..... σοβαρές δουλειές που είχε  Εκπληξη..... και μετά να πιάσει τα....παιχνίδια μου  Θυμός Παρόλο που θα ήταν με το αζημίωτο φυσικά. Θυμός 

    Και που είσαι ακόμη Sfyris, δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα, διότι, σου λέει, ότι από τον μόνιμο πελάτη βγάζω κάποιο Α' ποσόν, ενώ εσένα, σου λέει, θα μου έρθεις μια φορα, άντε δύο θα με ζαλίσεις με τα παιχνιδάκια σου και αυτό είναι όλο, οπότε σε ποιόν θα δώσουν βάρος;
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    aenaon
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5


    « Απάντηση #576 στις: Σάββατο, 5 Απρ 2008, 11:22:14 »

    Νικητας απο Καλαματα  ..  Χαρηκα παιδια  Χαμόγελο

    Κατι θα βρω να μαζεψω το τζογο....  Στριφογύρισμα ματιώνμαλλον θα παω σε αγορα ατσαλοβεργας σε ιντσες ετσι ωστε να μαζεψω το τζογο συμφωνα με το κλεψιμο που κανουν στις βεργες . Τι εννοω ? Αγοραζεις 20mm βεργα την μετρας και ειναι 19,85 ή 19,92 στην καλυτερη  , οποτε εαν πας σε κατι αλλο μετρωντας σε ιντσες και αγορασεις μια υποδιαιρεση της ιντσας πχ 20,10   θα σου βγει σε πραγματικο 20,02 με το κλεψιμο που κανουν  χι χι χι 

    Α μην ξεχασω , ειμαι κατοχος μιας cnc  μηχανης με κινηση 2,4 μετρα επι 2 μετρα επι 20 ποντους και δεν το ηξερα μεχρι που αρχισα να απασχολουμαι με αυτα τα πραγματα  Εκπληξη Εκπληξη Εκπληξη
     Κουφο ε?  χεχεχεχεχε  Να εξηγησω ... εχω ενα ρομποτικο μηχανημα ενοικιασης dvd στο video club που εχω το οποιο  δουλευει με βηματικους κινητηρες και ιμαντες το οποιο δεν ηξερα να εξηγησω την φιλοσοφια του μεχρι την στιγμη που μπηκα στο κοσμο του cnc.
    Καταγράφηκε
    HarrisPat
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124



    « Απάντηση #577 στις: Σάββατο, 5 Απρ 2008, 20:00:44 »

    Καλησπερα,

    Νικητα δεν νομιζω οτι ειναι η σωστη τεχνικη αυτη, γιατι παντα θα εισαι στο περιπου!
    Αν δεν αγορασεις carbon κυλινδρο, προτιμισε ντιζα inox φ20 απο το εμποριο.
    Εχω χρησιμοποιησει και ειναι αρκετα καλη.

    Πανο, δεν διαφωνησα με το σκεπτικο σου.
    Αυτο που λεω εγω ειναι οτι αν θελεις ενα ρουτερακι να κοβεις μπαλσα αντε και κατι πιο σκληρο,
    δεν ειναι αναγκη να ψαχνεις THK ballscrew. Και μια απλη ντιζα τραπεζοειδη κανεις τη δουλεια σου.
    Ειδα ενα ρουτερ ιδιοκατασκευη με τηκ ακριβειας και το σασσι ηταν ξυλινο.
    Οταν εκοβε χορευε ολοκληρο, αλλα στην περιστροφη ειχε ακριβεια  laugh
    Σε μια φρεζουλα σαν τη δικη σου λογικο ειναι να την κανεις οσο ποιο τελεια μπορεις γιατι με αυτη θα φτιαξεις εξαρτηματα
    για κατι αλλο.

    Bleriot μ εβαλες σε μπελαδες  Thumbs up Thumbs upΚαι παλι σ ευχαριστω.Μολις τελειωσω κατι που φτιαχνω
    ξεκιναω την κατασκευη.

    Χάρης
    Καταγράφηκε

    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #578 στις: Σάββατο, 5 Απρ 2008, 21:34:26 »

    Νικήτα συμφωνώ με τον Χάρη, δεν πάει έτσι όπως το θέτεις. Και πρέπει να πάρεις μια καλή "βέργα"-γλίστρα και όχι στο περίπου να πετύχεις τα εκατοστά για να μαζέψεις τους τζόγους.
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    aenaon
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5


    « Απάντηση #579 στις: Σάββατο, 5 Απρ 2008, 22:00:15 »

    Ισως δεν εγινα κατανοητος Undecided αγορασα Φ20 κ Φ16 stainless steel (Γυαλιστερη ατσαλοβεργα ) υποτιθετε για να γλυστρα πιο ευκολα στα linear bearing που αγορασα αλλα κ παλι τα αποτελεσματα δεν με ικανοποιουν εφοσον υπαρχει το κλεψιμο στην μεση , αρα τι να κανω ? με αυτα που μπορω να βρω στην εδω αγορα δεν θα μπορω να βγαλω ακρη και γι'αυτο λεω να κανω το κολπο με τις ιντσες μπας κ μπορεσω να το φερω , ειδαλλως πια θα πρεπει να παρω Φ22 ή κατι αλλο κ να το φαω στον τορνο
    Καταγράφηκε
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #580 στις: Σάββατο, 5 Απρ 2008, 23:56:12 »

    Ρε συ Νικήτα, από που τα αγόρασες αυτά τα stainless steel. Δεν τα πήρες μαζί με τα βαγονάκια, ή τα αγόρασες ξέχωρα. Πάντως υπάρχουν πολλά μαγαζιά που πουλάνε ότι υλικό θέλεις -βέβαια κυρίως στην Αθήνα- και μην κάνεις αυτό που αναφέρεις, ότι θα αγοράσεις σωλήνα και θα προσπαθήσεις να πετύχεις τα εκατοστά του.  buck2

    Πρώτον οι σωλήνες του εμπορίο δεν κάνουν για αυτή την δουλειά.
    Δεύτερον δεν σου συνιστώ σε καμιά περίπτωση να τα πάς στο τόρνο (ειδικά εάν ο τεχνίτης είναι του φίλου μας του nvirus laugh laugh) γιατί ανάλογα το μήκος της βέργας που θέλεις να φτιάξεις, μπορεί στο τέλος να χρειαστείς κάποιο μηχάνημα με ακρίβειες και όχι ένα συμβατικό τόρνο (ο λόγος για να μην σου κάνει διαφορές κατα μήκος της βέργας σε εκατοστά πάντα μιλώντας). Για να μην σου αναφέρω ότι μπορεί να σε παραπέψουν και σε ρεκτιφιέ (οι περισσότεροι όταν ακούνε για ακρίβειες τους πιάνει η καρδιά τους laugh).
    Τρίτον υπάρχουν και εδώ, άλλα πολύ περισσότερο στο εξωτερικό έτοιμες λύσεις με carbon steel χωρίς να μπλέξεις σε ένα κυκεώνα, "πάρα αυτό, δοκίμασε το, δεν σου κάνει πέτα το, πάρε άλλο, πήγαινε σε τόρνο, δοκίμασε άλλο υλικό, ψάξε καλύτερα άλλη διάμετρο. κτλ"

    Πέρα τούτων, με προβληματίζει το γεγονώς ότι σου κάνει κοιλιά στην μέση της βέργας. Με τι τρόπο ή καλύτερα με πόσα στηρίγματα ενισχύεις την "βέργα" σου; Έχεις καθόλου στηρίγματα ή βρίσκεται η στήριξη στα άκρα; Τι μηχάνημα έχεις και τι διαστάσεις έχεις. Τι βαγονάκια χρησιμοποιείς, κλειστά ή ανοικτά και σε τι τύπο μηχανήματος;

    Άμα μας διαφωτίσεις λίγο παραπάνω, ίσως μπορέσουμε να καταλάβουμε περισσότερο το πρόβλημα σου και να σε βοηθήσουμε ουσιαστικότερα. Αυτά προς το παρόν, περιμένουμε εξελίξεις. Χαμόγελο Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    aenaon
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5


    « Απάντηση #581 στις: Κυριακή, 6 Απρ 2008, 11:13:24 »

    Οχι δεν τα πηρα μαζι με τα βαγονακια ( βλακεια ε ?  Ντροπή Ντροπή Ντροπή) Το μηχανημα δεν εχει στηθει ακομα , ειμαι στην αγορα των υλικων ακομα. Το cnc που εχω στο μαγαζι δουλευει τελεια δεν εχω προβλημα με αυτο ,απλα ηθελα να φτιαξω μια φρεζα για το γκαραζ μου και γενικα για την τρελλα μου ,μην πω και για τις τιμες των ανταλλακτικων των r/c  μου  Θυμός ( αυτοκινητακια κυριως αλλα και ελικοπτερακια φιλων ).
    Εχω αγορασει 8 βαγονακια 20mm k 4 των 16 mm , μια ballcrew 16 mm THK με βημα 6mm C3 νομιζω 42 εκ μηκος  26 εκ διαδρομη,3 stepper motors Nema 23 περιπου 290 οz , μια καρτα Driver Board ( δεν πηγα στην αγορα ξεχωριστων οδηγων ακομα επειδη θελω να δω εαν κ πως θα δουλεψει και θα τις αναβαθμησω αργοτερα).
    Δλδ για να καταλαβω ( περι carbon steel ο λογος ) αγοραζεις την διασταση που θες και ειναι μετρημενη με ακριβεια?  Σορρυ για την ισως βλακωδη ερωτηση αλλα εδω Καλαματα δεν το ειχα ξανακουσει αυτο το υλικο.

    Γενικα δεν εχω προβλημα χωρου ή χρονου για το στησιμο του μηχανηματος  και ήδη προσανατολιζομαι στην αγορα φρεζας κ τορνου επειδη οσο να'νε χρειαζονται για τα διαφορα projects  που κατα καιρους μου καρφωνονται  idiot2 idiot2 idiot2 και ειδικα για αυτο που θελω να κανω αυτο το καιρο ( δλδ το cnc ) .
    Αυτο το καιρο στηνουμε ενα μικρο cnc με mdf και αλουμινιογωνιες με ρουλεμαν www.buildyourcnc.comμε ενα φιλο αερομοντελιστη ( αυτος μου εδειξε το site σας ) για να δουμε πως θα μας βγει και το δικο μου θα το στησουμε αργοτερα.
    Αυτα γενικα...  Tongue Στριφογύρισμα ματιών Tongue
    Καταγράφηκε
    HarrisPat
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124



    « Απάντηση #582 στις: Κυριακή, 6 Απρ 2008, 14:24:44 »

    http://www.worldofcnc.com/main.asp?category=Precision+Round+Rails

    Απο τον ιδιον που αγορασες και τα γραμικα ρουλεμαν Thumbs up

    Καταγράφηκε

    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #583 στις: Κυριακή, 6 Απρ 2008, 22:51:16 »

    Συγνώμη Νικήτα εάν σε μπέρδεψα λίγο. Το carbon steel δεν είναι τίποτα άλλο από σίδερο από χάλυβα. Το οποίο είναι ένα πολύ ανθεκτικό μέταλλο πάντα σε σχέση με τον απλό μολυβδούχο σίδηρο και λίγο καλύτερο σε σχέση με το ανοξείδωτο (εννοείται κράμματος μεγαλύτερου από το 303, κάπου κοντά σο 316). Ατσάλινο ούτε συζήτηση, πολύ ακριβό και καθόλου καλή ελαστικότητα. Η διεύθυνση που έστειλε ο Χάρης είναι καλή και ο άνθρωπος αυτός είναι κύριος από ότι έχω μάθει από κοινό μας φίλο (Πάνο ακούς πιστεύω, οπότε δώσε μια μικρή βοήθειαστο Νικήτα). Wink

    Κάτι ακόμη τα βαγονάκια δεν είναι απαραίτητα να τα αγοράσεις μαζί με τις γλίστρες από τον ίδιο άνθρωπο. Αυτά βγαίνουν κάτα DIN, οπότε εάν ξέρεις τις προδιαγραφές των βαγονιών σου τότ μπορείς να παραγγείλεις τις ανάλογες γλίστρες. Συνήθως αυτά κατασκευάζονται σε σωστές διαμέτρους και όχι σε μισά ή σε δέκατα με την ανάλογη ανοχή που συνήθως είναι 2 εκατοστά +- μισό εκατοστό. Δηλαδή εάν η διάμετρος στο βαγονάκι (ρουλεμάν) είναι Φ10, τότε η γλίστρα είναι Φ9,98 +- 0,005. Πιστεύω να με καταλαβαίνεις. Οπότε μην στεναχωριέσε που δεν τα πήρες μαζί, απλά μην κάνεις το λάθος να δοκιμάζεις τις λύσεις που πουλάνε οι εμπόροι (κοινώς μην μπερδεύεις τις μπετόβεργες με τις ακρίβειες, γιατί περί αυτόυ πρόκειται, διότι τα μέταλλα που πουλάνε εδώ είναι με κατώρες προδιαγραφές λόγο κόστους Στριφογύρισμα ματιών).

    Την σελιδούλα που έβαλες την έχω δεί στο παρελθόν και είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για ερασιτεχνική χρήση. Τα βηματικά από ότι βλέπω τα έχεις πάρει, τώρα σου μένει να επιλέξεις εάν θα κατασκευάσεις το μηχάνημα ή αν θα το αγοράσεις. Μετά από έκει και πέρα σιγά σιγά θα συμπληρώσεις και τα άλλα υλικά που θα χρειαστείς. Πάντως στην περίπτωση που το φτιάξεις μόνος σου, τότε καλό είναι να να κινηθείς σε φτηνότερες λύσεις (εάν είναι από ξύλο βέβαια), εάν όμως αγοράσεις φρέζα ή τόρνο τότε καλό είναι να πάρεις ακόμη και servo για ναμπορείς ρε αδερφέ να πάρεις ένα καλό πάσο χωρίς να λές για να τελειώσω ένα κομάτι πρέπει να καθήσω να το βλέπω να δουλεύει για κανά δύο ώρες. Έτσι δεν είναι; Wink Wink

    Τέλος πάντων βλέπω ότι είσαι σε καλό δρόμο, οπότε προχώρα και εμείς εδώ είμαστε για να σε στηρίξουμε με τις δυνάμεις μας όσο μπορούμε. Thumbs up 
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #584 στις: Τρίτη, 8 Απρ 2008, 01:00:48 »

    Γεια σας μαστορια!!!

    Ο Χαρης εγραψε!!!Το worldofcnc ειναι μια "θυγατρικη" του Kevin Marchant και οντως μπορω να εγγυηθω οτι αυτος ο ανθρωπος ειναι ΜΠΑΜ σε υπηρεσια και ταχυτητα(τις προαλλες του εστειλα ενα email εαν μπορει να μου φτιαξει κατα παραγγελια μια ballscrew C3 Class με συγκεκριμενες διαστασεις.Μου απαντουσε τοσο γρηγορα λες και ειμασταν σε chat Thumbs up Grin )Επειδη ξερει οτι υπαρχει και μια αγορα χομπιστων(ολων των ειδων χομπυ) η οποια εχει την αγοραστικη της δυναμη,εχει προσανατολιστει στο να παρεχει τα απαραιτητα εξαρτηματα για κατασκευη μηχανηματων.Ειδατε???Οι ξενοι ειναι εξυπνοι και δεν θεωρουν αυτα που κανει ο καθενας "παιχνιδια" ή "χαζομαρες" οπως οι Ελληνες οι οποιοι νομιζουν οτι μονο το τρακτερ και η πομονα ειναι μηχανηματα τα οποια χρηζουν μηχανουργικων κατασκευων.Ενα δευτερο πραγμα που εχουν καταλαβει ειναι οτι πρεπει να εχουν προσιτες τιμες για να γινει δουλεια και οχι να παιρνουν κεφαλια σαν να μας τιμωρουν που κανουμε το χομπι μας!
    Επανερχομαι στο θεμα.
    (κοινώς μην μπερδεύεις τις μπετόβεργες με τις ακρίβειες, γιατί περί αυτόυ πρόκειται, διότι τα μέταλλα που πουλάνε εδώ είναι με κατώρες προδιαγραφές λόγο κόστους Στριφογύρισμα ματιών).
    Φιλε Νικητα ο Ομηρος σου λεει οτι θα σου ελεγα και εγω,οποτε δεν χρειαζεται να προσθεσω τιποτα επι του θεματος...
    Απλα να προσθεσω εδω για οσους δεν το γνωριζουν οτι υπαρχει και ενας δικτυακος τοπος ΠΟΛΥΤΙΜΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ,που αξιζει να εγγραφειτε!
    WWW.CNCZONE.COM
    Αν ξερετε Αγγλικα τοτε εμεις εδω στο Aeromodelling θα σας ειμαστε αχρηστοι πλεον σε πληροφοριες  laugh  (ναι,τοσο καλα ειναι στο cnczone).

    Προσοχη στις συνδεσμολογιες  laugh
    Τα λεμε!!!
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    Σελίδες: 1 ... 36 37 38 [39] 40 41 42 ... 46     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.037 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.