Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.333 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 22:23:29

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 22:23:29

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από chris 1975
    [Σήμερα στις 19:04]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:20]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304333
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 49
    Συνολικά: 50
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: flaps or flaperons  (Αναγνώστηκε 4290 φορές)
    christos139
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 203



    « Απάντηση #15 στις: Πέμπτη, 30 Ιαν 2020, 21:22:46 »

    Συγνώμη αλλά βλέπω αυτά που γράφεται και δεν έχω καταλάβει να το κάνω η να μην το κάνω
    Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.756



    WWW
    « Απάντηση #16 στις: Πέμπτη, 30 Ιαν 2020, 21:33:03 »

    Κυριε Γιαννετάκη, 
    κατ’ αρχάς δεν εννοώ ακροβατικά 3D, αλλά ακροβατικά για συμβατικές ασκήσεις ακριβείας, αν και οι οδηγίες που παραθέτω, ισχύουν και για τις δύο κατηγορίες.

    Δεν με νοιάζει αν αμφισβητείτε αυτά που παρουσιάζω. Αλλά πρέπει να τα παρουσιάσω για την ενημέρωση των αναγνωστών.
    Δεν έχω χρόνο να ψάξω τα συγγράμματα για να αποδείξω αυτά που λέω, εν γένει δεν ξέρω αν το αναφέρουν πουθενά εγγράφως.
    Θα σας πω όμως το εξής: Πετάω ακροβατικά F3A από το 1969. Εχω συμμετάσχει και έχω παρακολουθήσει ως θεατής, σε πολλούς Πανελλήνιους και διεθνείς αγώνες. Η πείρα αποκτάται βλέποντας, ρωτώντας, εφαρμόζοντας, τελειοποιώντας.
    Όπως είχα πει και στο προηγούμενο παρόμοιο thread, δεν πιέζω κανέναν να κάνει αυτό που παρουσιάζω.
    Οποιος θέλει το ενστερνίζεται, όποιος δεν θέλει ας κάνει αυτό που πιστεύει ότι τον καλύπτει.


    Κύριε Γιαννη και εγώ καταρχάς για ακροβατικά ρωτάω να το διαβάσουμε, και δεν αμφισβητώ.θα ηταν ενδιαφέρον για το που μπορούμε να το διαβασουμε, εστω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.Θα ηταν κατι που προσωπικά θα μου κεντριζε το ενδιαφέρον!Με πολύ χαρά να μαθω κατι που δεν γνωρίζα μεχρι τώρα.
    Εγραψα προσωπικά και εγω ενα παραδειγμα μιας τετοιας διάταξης απο 3D ακροβατικό για να το ξεχωρίσω και να δείξω της διαφορές στα πηδάλια αλλα και στην συγκεκριμένη φιγούρα.
    Ομως για το συγκεκριμένο αερομοντέλο ειναι ενα συμβατικό κλίμακας και η συγκεκριμένη διάταξη που αναφέρεστε δεν υπαρχει σε αεροπορική βιβλιογραφία.Τα υπόλοιπα της αποψης μου, τα εξήγησα παραπανω....οσον αφορά γενικά παραδείγματα για ...φλαπς πατέντα στον συγκεκριμένο τυπο...aileron butterfly....κεντρα βαρους ...αιτίες.

    Οσες  του κάνουν να τις δοκιμάσει να της κατανοήσει για να λύσει τα προβλήματα του.
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.756



    WWW
    « Απάντηση #17 στις: Πέμπτη, 30 Ιαν 2020, 21:45:07 »

    Συγνώμη αλλά βλέπω αυτά που γράφεται και δεν έχω καταλάβει να το κάνω η να μην το κάνω

    Το να βάλεις φλαπς στο spacewalker?Εγω δεν θα σου το πρότεινα.Ειναι ενα υπέροχο καλοτάξιδο μοντέλο ετσι οπως είναι.Εαν θελεις να κανεις πατέντα και να του βάλεις , κάντο χωρίς batterfly βέβαια χαχαχαχα.Δεν ειναι και τζετ. εχεις φτερό μια χαρά!Οτι θα βελτειωθεί η απογείωση και η προσγείωση με τα φλαπς , ναι θα βελτειωθεί! Με τον καιρό θα δεις οτι θα σου χρειάζονται πάντα οσο μεγαλώνουν οι ταχύτητες οπότε θα σου είναι απαραίτητα!
    Για τις υπόλοιπες γνώμες δεν έχω εικόνα για να έχω άποψη να σου προτείνω.
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    christos139
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 203



    « Απάντηση #18 στις: Πέμπτη, 30 Ιαν 2020, 21:48:21 »

    σε ευχαριστω πολυ Αργυρη ...περιμενω τα μονοκοτ να ερθουν...οταν ξεκινησω την αντικατασταση θα δω πως θα μου ερθει και τι θα κανω εκεινη την ωρα...δεκτες ευχαριστα οι συμβουλες σου
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #19 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2020, 01:55:57 »

      Καλησπέρα
      Εγώ θα πρότεινα να μην τα κόψεις και να τα χρησιμοποιήσεις σαν flaperon.
      Αυτό που θα παρουσιαστεί είναι οτι θα αλλάξει δραστικά η συμπεριφορά των πιο κοντών aileron όπου για να δουλέψουν θα πρέπει να έχει ικανοποιητική έως πιο μεγάλη ταχύτητα το μοντέλο για ίδια μανούβρα, και πιο πολύ γιατί θα είναι αρκετά εκτός της ροής του αέρα από την έλικα. Περιττό να πω οτι η ρύθμιση για πιο μεγάλες γωνίες κλίσης στα πηδάλια πιο πολύ κακό θα κάνει.
      Ύστερα για να  δουλέψουν "σωστά" τα flaps πρέπει να "καταλαμβάνουν" και πιο μεγάλο πλάτος ως προς το μήκος της χορδής (περί το 30-33% αν θυμάμαι καλά)
      Παραθέτω ένα φύλλο XLS το οποίο μου είχε δώσει ένας φίλος σαν "μπούσουλα" για "σχεδιασμό" μοντέλων και με είχε "βοηθήσει" να φτιάξω το "καρχαρίνι" (δεν φαίνεται καλά απο αυτήν την γωνία αλλά λόγω σχεδιασμού καθαρά για flap, το κέντρο της κίνησης είναι στο 33%)

    * DESIGN.rar (31.81 KB - έγινε λήψη 48 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    carapis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 602


    ... ΠΕΤΑΩ ΓΙΑΤΙΙΙ,...ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΕΔΩ ΚΑΤΩ...!!!


    WWW
    « Απάντηση #20 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2020, 08:16:16 »

    Παιδια καλημερα...
    μερικες πληροφοριες και 3-4 βιντεακια  να παρουμε μια ιδεα (οπτικη για τον τροπο λειτουργειας), που βεβαιωνουν τα πιο πανω σχολια... Thumbs up

    https://www.airfieldmodels.com/information_source/math_and_science_of_model_aircraft/rc_aircraft_design/flaperons_on_model_aircraft.htm
    Καταγράφηκε

    FLY SAFE - FLY HIGH ?!!!
    christos139
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 203



    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2020, 09:11:50 »

    εγω να πω την αληθεια ειδα αυτο πως προσγειωνεται..βεβαια αυτο ειναι 2.1μ ενω το δικο μου 1.6 και ετσι αποφασισα να βαλω flaps
    https://www.youtube.com/watch?v=7CG_EfgPJ_0
    Καταγράφηκε
    cptnassos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.126



    « Απάντηση #22 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2020, 09:57:26 »

    Χρήστο η παρακάτω φωτογραφία από το video που ανέβασες δίνει την λύση σε όλη την προηγούμενη συζήτηση, διότι το μοντέλο δεν έχει ξεχωριστά flaps (προεκταση των ailerons) που να χαλάνε την αντωση της πτέρυγας και τα aireron λειτουργούν κανονικά χωρίς εξτρά μίξεις. Μπορείς να κατασκευάσεις  διαιρούμενα plaps στο εσωτερικό και κάτω τμήμα της πτέρυγας χωρίς να αλλάξουν τα πτητικά χαρακτηριστικά του αερομοντέλου.


    * Screenshot_2020-01-31 Spacewalker II lądowania z klapamis.png (164.48 KB, 400x231 - εμφανίστηκε 295 φορές.)
    Καταγράφηκε
    christos139
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 203



    « Απάντηση #23 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2020, 10:05:29 »

    ναι Νασο το εχω δει αυτο...απλα θεωρω πιο ευκολο κατασκευαστικα να γινει κοβοντας το aileron γτ το ειδα σε αλλο βιντεο (δεν μπορω να το βρω τωρα )(μπορω να κατασκευασω και τετοιου τυπου flap)
    η ολη συζητηση ξεκινησε για να μπορεσω να κοψω λιγο ταxυτητα στο αεροπλανο την ωρα της προσγειωσης και μονο...απο την αλλη δικιο εχεις αλλα το αεροπλανο του βιντεο εχει ηδη ας πουμε σε μεγεθος το μισο aileron και και οχι ολοκληρο οπως το δικο μου
    Καταγράφηκε
    cptnassos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.126



    « Απάντηση #24 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2020, 10:17:20 »

    Χρήστο εφόσον έχεις μονοκόμματο το aileron μπορείς να κάνεις το ίδιο με το μοντέλο στην φωτο, κόψε το aileron στο μήκος που πρέπει και το υπόλοιπο εσωτερικά διαίρεσε το στα δυο σταθεροποίησε το επάνω τμήμα στην πτέρυγα και κάνε το υπόλοιπο κάτω τμήμα κινούμενο με μεντεσέ για να γίνει flaps.
    Καταγράφηκε
    cptnassos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.126



    « Απάντηση #25 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2020, 10:22:08 »

    Και ένα video από το πραγματικό.
    Καταγράφηκε
    cptnassos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.126



    « Απάντηση #26 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2020, 10:22:35 »

    Καταγράφηκε
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #27 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2020, 10:58:07 »

    Το συγκεκριμένο μοντέλο ΔΕΝ χρειάζεται Flaps, κατά την γνώμη μου. Εχει πολύ καλά πτητικά χαρακτηριστικά και μπορεί να ερθει για προσγείωση με πολύ μικρή ταχύτητα.
    Τώρα εάν θές να βάλεις Flaps, δεν κόβεις απλά το aileron. Θα πρέπει να τα κάνεις πιο φαρδιά. Εαν για παράδειγμα τώρα είναι 3cm, θα πρέπει να τα κάνεις 4cm.
    Τα aileron θα πρέπει να είναι πιο φαρδιά από τα flaps. Επίσης, το 1/3 που λες δεν θα δουλέψει σωστά (κατάλαβα 1/3 να είναι το φλαπ). Ανάποδα θα πρέπει να είναι. 1/3 aileron, 2/3 flap (στο περίπου. Ακόμα καλύτερα 5/8 - 3/8). Τέλος, θα πρέπει να κάνεις και "δομική" δουλειά στο εσωτερικό του φτερού, από την στιγμή που θα φαρδίνεις τα ailerons (μεταφορά του trailing edge).

    Καλή συνέχεια στο project Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    christos139
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 203



    « Απάντηση #28 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2020, 12:22:05 »

    σε αυτο που λες νομιζω εχεις δικιο....παρατηρω τωρα τα ailerons και βλεπω εχουν πολυ μικρη επιφανεια...αρα αμα αλλαξω και βαλω μεγαλυτερο οντως θα αλλαξει πολυ σε πολλα στα χαρακτηριστικα του
    Καταγράφηκε
    carapis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 602


    ... ΠΕΤΑΩ ΓΙΑΤΙΙΙ,...ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΕΔΩ ΚΑΤΩ...!!!


    WWW
    « Απάντηση #29 στις: Παρασκευή, 31 Ιαν 2020, 21:18:54 »

    ..., λοιπόν η λύση ειναι μια. Θα κανεις split flaps, οπως της foto πιο πανω πολυ ευκολα οπως κι εγω στο παρελθον σε wb της Η9 με 1.6m φτερο.
    Με ταινια δεματικη σε ρολο μεντεσε σε κομματι μπαλσα ντημενο με αυτοκολλητο και τα σερβο κολλημενα πανω στο φτερο με σιλικονη διαφανη & διαφανη ταινια φαρδια απο πανω ( εαν προσεξειςλογο τις μετρησεις σου τα μοχλικα και τα σημεια που τοποθετεις τα χορνακια και τα σερβο σου ωστε να μην εχεις μεγαλεςδιαφορεςστις καθετοτητες θα καταφερεις να ταρυθμισειςκαι με Υ-Lead), να κανεις τις δοκιμες που θελεις και να καταληξεις καπου χωρις να μακελεψεις το φτερο εως ότου να δεις τι, ποσο και εαν σε βολευει (μηκος, πλατος). Στην δικια μου περιπτωση δουλεψαν αψογα και με λιγες μοιρες οπως το δικο σου ετσι και το δικο μου ηταν σχεδιασμενο χωρις flaps.


    * ermis1 31-3-2016.jpg (29.18 KB, 448x336 - εμφανίστηκε 207 φορές.)

    * ermis 2.jpg (39.58 KB, 448x336 - εμφανίστηκε 192 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 31 Ιαν 2020, 22:00:51 από carapis » Καταγράφηκε

    FLY SAFE - FLY HIGH ?!!!
    Σελίδες: 1 [2] 3 4  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: flaps or flaperons
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.