Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:13:43

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:13:43

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 121
    Συνολικά: 124
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 ... 26     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΧΟΡΤΑΓΗ ΟΡΕΞΗ!  (Αναγνώστηκε 80994 φορές)
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #30 στις: Κυριακή, 1 Δεκ 2013, 19:47:38 »

    Ρε παιδιά, έστησα το α/π "κούκλα" προσεγμένο τα πάντα (όχι ακόμη fpv εξοπλισμό κ.λ.π.) αλλά με ενισχύσεις, ρόδες, αντιρήδες στο elevator κ.λ.π.
    Στο ζύγισμα όμως μπερδεύομαι: Το ζυγίζω ανάποδα με τις ρόδες επάνω, στα 75mm από το χείλος προσβολής φτερών, αλλά βγαίνει πισώβαρο πολύ το γαμ.νο!
    Του βάζω 5000 Mah "τούβλο" μπαταρία μέσα, και θέλει άλλη μια ίδια, για να έρθει στο ζύγισμα σε ισορροπία. idiot2
    Παρ'όλα αυτά, αν το κουνήσω ελαφρά προς τα εμπρός ή προς τα πίσω γέρνει αντίστοιχα μπρος ή πίσω. Έτσι δηλαδή παύει να είναι πισώβαρο ή μπροστόβαρο, είναι και τα δύο  idiot2 Εκτός αν αυτό είναι φυσιολογικό.
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #31 στις: Κυριακή, 1 Δεκ 2013, 20:29:47 »

    Ρε παιδιά, έστησα το α/π "κούκλα" προσεγμένο τα πάντα (όχι ακόμη fpv εξοπλισμό κ.λ.π.) αλλά με ενισχύσεις, ρόδες, αντιρήδες στο elevator κ.λ.π.
    Στο ζύγισμα όμως μπερδεύομαι: Το ζυγίζω ανάποδα με τις ρόδες επάνω, στα 75mm από το χείλος προσβολής φτερών, αλλά βγαίνει πισώβαρο πολύ το γαμ.νο!
    Του βάζω 5000 Mah "τούβλο" μπαταρία μέσα, και θέλει άλλη μια ίδια, για να έρθει στο ζύγισμα σε ισορροπία. idiot2
    Παρ'όλα αυτά, αν το κουνήσω ελαφρά προς τα εμπρός ή προς τα πίσω γέρνει αντίστοιχα μπρος ή πίσω. Έτσι δηλαδή παύει να είναι πισώβαρο ή μπροστόβαρο, είναι και τα δύο  idiot2 Εκτός αν αυτό είναι φυσιολογικό.

    Το ζυγισμα ειναι λιγο μανικι γιατι αντιθετα με τον προκατοχο του οι αποψεις διιστανται για το ποσο θα μετρησεις απο το χειλος των φτερων εγω το ζυγισα κανονικα και οχι αναποδα και εψαχνα στο 75 85  κ 95 αλλα δεν βρηκα ακρη εμενα μου βγαινε μπροστοβαρο μιλαμε παντα για το skywalker 2013 την πρωτη εκδοση που βγηκε με καρμπον μπουμα σωστα?τωρα βγηκε και εκδοση 2014...το 75mm ποιος σου το ειπε?εκει ειναι στανταρ?Τελικα το ζυγισα στο περιπου με το χερι και εκτος την 5αρα μπαταρια που αναφερεις εχω μια ακομα 3 σελλη 1,3mah δεκτη fpv και  και gopro μπροστα και μου ειναι λιγο μπροστοβαρο και το φερα στα ισα τριμαροντας λιγο το elevator...Ας πουν και οι υπολοιποι το ζυγισμα τους μπας και βγαλουμε ακρη...
    Καταγράφηκε
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #32 στις: Κυριακή, 1 Δεκ 2013, 20:35:43 »

    ...
    Στο ζύγισμα όμως μπερδεύομαι: Το ζυγίζω ανάποδα με τις ρόδες επάνω, στα 75mm από το χείλος προσβολής φτερών, αλλά βγαίνει πισώβαρο πολύ το γαμ.νο!
    ...


    Τα υψηλοπτέρυγα ζυγίζονται κανονικά και όχι ανάποδα ώστε το κ.β να βρίσκεται χαμηλότερα από το σημείο στήριξης..
    Για περισσότερα εδώ
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    PothitosSanto
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 49


    βασικα καλησπερα σας!!! :)


    « Απάντηση #33 στις: Κυριακή, 1 Δεκ 2013, 21:12:02 »

    το μοτερ που φοραω ειναι αυτο  http://www.bevrc.com/ax2814special-customed-for-skywalker_p207.html
    εχω μια 6000mah 25c 3s για το μοτερ και μια 1300mah 20c 3s για ολα τα υπολοιπα ηλεκτρονικα (πιλοτο, καμερα, ο-ες-ντι και δεκτη).
    πεταω γυρο στα 20 λεπτα (εξαρταται πολυ απο τα ανοδικα ρευματα!).
    ειναι περηπου 2,2-2,3kg.
    λιγο δεν ειναι...δε θα επρεπε να πετας παρα πανω...?θεωριτικα αυτα τα μοντελα λενε οτι πεταει μισαωρο με 50 λεπτα!!! δεν μπορω να καταλαβω
    Καταγράφηκε

    t-rex 450 fbl
    blade 450
    t-rex 600 dfc beast-x
    e-flight shoestring
    multiplex funcub + funcub NG
    multiplex razzor
    multiplex solius
    skywalker 1.68 x 2
    Diatone tyrant s racer quadcopter
    futaba 10chg
    PothitosSanto
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 49


    βασικα καλησπερα σας!!! :)


    « Απάντηση #34 στις: Κυριακή, 1 Δεκ 2013, 21:15:39 »

    εγω παντως θα το παιξω 4σελο δοκιμαστικα να δω πως θα συμπεριφερθει απο θεμα μπαταριας...μολισ φτιαξει ο καιρος και το δοκιμασω θα σας πω
    Καταγράφηκε

    t-rex 450 fbl
    blade 450
    t-rex 600 dfc beast-x
    e-flight shoestring
    multiplex funcub + funcub NG
    multiplex razzor
    multiplex solius
    skywalker 1.68 x 2
    Diatone tyrant s racer quadcopter
    futaba 10chg
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #35 στις: Κυριακή, 1 Δεκ 2013, 21:53:32 »

    Ρε παιδιά, έστησα το α/π "κούκλα" προσεγμένο τα πάντα (όχι ακόμη fpv εξοπλισμό κ.λ.π.) αλλά με ενισχύσεις, ρόδες, αντιρήδες στο elevator κ.λ.π.
    Στο ζύγισμα όμως μπερδεύομαι: Το ζυγίζω ανάποδα με τις ρόδες επάνω, στα 75mm από το χείλος προσβολής φτερών, αλλά βγαίνει πισώβαρο πολύ το γαμ.νο!
    Του βάζω 5000 Mah "τούβλο" μπαταρία μέσα, και θέλει άλλη μια ίδια, για να έρθει στο ζύγισμα σε ισορροπία. idiot2
    Παρ'όλα αυτά, αν το κουνήσω ελαφρά προς τα εμπρός ή προς τα πίσω γέρνει αντίστοιχα μπρος ή πίσω. Έτσι δηλαδή παύει να είναι πισώβαρο ή μπροστόβαρο, είναι και τα δύο  idiot2 Εκτός αν αυτό είναι φυσιολογικό.

    Το ζυγισμα ειναι λιγο μανικι γιατι αντιθετα με τον προκατοχο του οι αποψεις διιστανται για το ποσο θα μετρησεις απο το χειλος των φτερων εγω το ζυγισα κανονικα και οχι αναποδα και εψαχνα στο 75 85  κ 95 αλλα δεν βρηκα ακρη εμενα μου βγαινε μπροστοβαρο μιλαμε παντα για το skywalker 2013 την πρωτη εκδοση που βγηκε με καρμπον μπουμα σωστα?τωρα
    βγηκε και εκδοση 2014...το 75mm ποιος σου το ειπε?εκει ειναι στανταρ?Τελικα το ζυγισα στο περιπου με το χερι και εκτος
    την 5αρα μπαταρια που αναφερεις εχω μια ακομα 3 σελλη 1,3mah δεκτη fpv και  και gopro μπροστα και μου ειναι λιγο μπροστοβαρο και το φερα στα ισα τριμαροντας λιγο το elevator...Ας πουν και οι υπολοιποι το ζυγισμα τους μπας και βγαλουμε ακρη...

    Το μοντέλο που έχω είναι του 2012, όχι με την καρμπονένια μπούμα. Τα 75mm τα είδα στο manual του skywalker v6 με το 1600 φτερό. Απλά εμένα είναι το ίδιο αλλά με 1880 φτερό.  Τώρα σε ότι αφορά το ζύγισμα ίσια ή ανάποδα, δεν ξέρω. Θα το ψάξω...
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #36 στις: Κυριακή, 1 Δεκ 2013, 21:57:11 »

    ...
    Στο ζύγισμα όμως μπερδεύομαι: Το ζυγίζω ανάποδα με τις ρόδες επάνω, στα 75mm από το χείλος προσβολής φτερών, αλλά βγαίνει πισώβαρο πολύ το γαμ.νο!
    ...


    Τα υψηλοπτέρυγα ζυγίζονται κανονικά και όχι ανάποδα ώστε το κ.β να βρίσκεται χαμηλότερα από το σημείο στήριξης..
    Για περισσότερα εδώ

    Ευχαριστώ θερμά για το link. Πολύ κατατοπιστικό. Νομίζω τα εξηγεί όλα.
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #37 στις: Δευτέρα, 2 Δεκ 2013, 09:25:34 »

    το μοτερ που φοραω ειναι αυτο  http://www.bevrc.com/ax2814special-customed-for-skywalker_p207.html
    εχω μια 6000mah 25c 3s για το μοτερ και μια 1300mah 20c 3s για ολα τα υπολοιπα ηλεκτρονικα (πιλοτο, καμερα, ο-ες-ντι και δεκτη).
    πεταω γυρο στα 20 λεπτα (εξαρταται πολυ απο τα ανοδικα ρευματα!).
    ειναι περηπου 2,2-2,3kg.
    λιγο δεν ειναι...δε θα επρεπε να πετας παρα πανω...?θεωριτικα αυτα τα μοντελα λενε οτι πεταει μισαωρο με 50 λεπτα!!! δεν μπορω να καταλαβω

    θεωριτικα ναι αλλα στην πραξει αλαζουν πολλα!!! 4σελο εχει πολυ δυναμη και μαλλον θα πετας λιγο παραπανω. παντος τον πρωτο λογο εχουν οι αεριδες!
    μου εχει τυχη να κλεινω τελειως το μοτερ και για 2κμ να μην λεει να κατεβει!
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #38 στις: Κυριακή, 8 Δεκ 2013, 01:12:44 »

    Λοιπόν πολύ πισώβαρο το ρημάδι! Φορτωμένο με δυό "τούβλα" 5000 mAh έκαστο, και βαρίδια κόλλημένα στη μύτη τροχιοδρόμησε και σηκώθηκε σα γέρικη ντακότα ! Τώρα καταλαβαίνω γιατί βγήκε η έκδοση με carbon μπούμα.
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #39 στις: Κυριακή, 8 Δεκ 2013, 01:27:30 »

    Πιστευω αν βαλεις και καμερα μπροστα θα ερθει στα ισα του Thumbs up
    Καταγράφηκε
    PothitosSanto
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 49


    βασικα καλησπερα σας!!! :)


    « Απάντηση #40 στις: Κυριακή, 8 Δεκ 2013, 11:06:43 »

    βρε παιδες εγω εχω δυο μπαταριες 5100mah και αν κοψω γκαζι κανει σουζα... εχω ξενερωσει.
    Καταγράφηκε

    t-rex 450 fbl
    blade 450
    t-rex 600 dfc beast-x
    e-flight shoestring
    multiplex funcub + funcub NG
    multiplex razzor
    multiplex solius
    skywalker 1.68 x 2
    Diatone tyrant s racer quadcopter
    futaba 10chg
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #41 στις: Δευτέρα, 9 Δεκ 2013, 23:49:31 »

    Τελικά δεν είναι τυχαίο που βγαίνει πλέον με ουρά carbon.
    Τέλος πάντων ξέρετε τι κατάλαβα; Το πιο τέλειο για fpv είναι το easystar ii. Κρίμα που μου σπασε. Τώρα με τον ΑιΒασίλη πιστεύω να καβατζάρω ένα.
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #42 στις: Τρίτη, 10 Δεκ 2013, 15:23:50 »

    Τελικά δεν είναι τυχαίο που βγαίνει πλέον με ουρά carbon.
    Τέλος πάντων ξέρετε τι κατάλαβα; Το πιο τέλειο για fpv είναι το easystar ii. Κρίμα που μου σπασε. Τώρα με τον ΑιΒασίλη πιστεύω να καβατζάρω ένα.
    Το ειχα κ εγω (το easy star2)αλλα δεν εχει πολυ χωρο για τα ηλεκτρονικα και εχει μονο ανοιγμα φτερων 140 και απο το πολυ το βαλε βγαλε τα φτερα αρχιζουν και αποκτουν κενα και να παιζουν πανω κατω εκτος αν τα κολλησεις μονιμα επανω στο σκαφος ενω στο skywalker εχεις μπολικο χωρο και το φτερο το κολλας γινεται ενα μονοκομματο και βαλε βγαλε δεν εχεις θεμα...εκτος το skywalker ευχαριστηθηκα πτησεις με το epp fpv του κινεζου αλλα και εκεινο δεν εχει παλι χωρο για πολλα ηλεκτρονικα μεσα...
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #43 στις: Τρίτη, 10 Δεκ 2013, 19:45:34 »

    Και μετά; Αντε και στήσαμε τον εξοπλισμό, δέκτες, κεραίες, κλπ. Μετά τι κάνουμε; Βάζουμε τα γυαλιά και πετάμε και όποιον πάρει ο χάρος;
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    NIK THE GREEK
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 229


    « Απάντηση #44 στις: Τρίτη, 10 Δεκ 2013, 21:58:13 »

    Και μετά; Αντε και στήσαμε τον εξοπλισμό, δέκτες, κεραίες, κλπ. Μετά τι κάνουμε; Βάζουμε τα γυαλιά και πετάμε και όποιον πάρει ο χάρος;
    Πρωτον και κυριον η ασφαλεια δηλ κανουμε δοκιμαστικες πτησεις χωρις τα γυαλια εννοειται...τριμαρουμε το μοντελο και εννοειται οτι εχουμε πανω αυτοματο πιλοτο η σταθεροποιητη πτησης και αφου αποκτησουμε εμπιστοσυνη στο μοντελο μας δηλ στην ουσια πεταει μονο του και εμεις ελεγχουμε μονο γκαζι αφου ανεβουμε πολυ ψηλα μονο τοτε βαζουμε τα γυαλια,ετσι το εκανα εγω τουλαχιστον και στην αρχη πετουσα παντα ερημικα μεσα στα χωραφια και οχι πανω απο κατοικημενη περιοχη γιατι πανω απ ολα η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΟΛΩΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 ... 26     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΝΤΙΠ ΓΙΑ ΝΤΙΠ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΧΟΡΤΑΓΗ ΟΡΕΞΗ!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.