Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.416 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 00:37:31

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 00:37:31

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:30]

    από dominicm
    [Χθες στις 09:15]

    από Demetre
    [Χθες στις 06:22]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304416
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 57
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 48
    Συνολικά: 49
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 3 4 5 [6] 7     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: απο τι το χτισα????  (Αναγνώστηκε 24068 φορές)
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #75 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2011, 13:21:34 »

    Χρήστο στην απογείωση και στην προσγείωση τελικά χρησιμοποίησες τα flaps;
    Καταγράφηκε

    christos78
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « Απάντηση #76 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2011, 15:52:19 »

    φιλε γιάννη πριν την πτήση διάβασα για αλη μια φορα το κείμενο που έγραψε ο Johnnie Red.εκτος ότι ήταν ένα <<αισιόδοξο>>μήνυμα πράγμα που χρειαζόμουν εκείνη τι μέρα πιστεύω ήταν και η πιο εύστοχες συμβουλές λόγο του ότι πετούσε για καιρό ένα τέτοιο αεροπλάνο.απογειώθηκα λοιπόν χωρίς flaps και στην προσγείωση επιχείρησα με flaps δυο φορες αλλα δεν μου ερχόταν καλά,φοβόμουν να μειώσω και το γκάζι και με κρατούσαν πανο.με τρόμαζε και η ιδέα μην βρεθώ παράλληλα στον διάδρομο στο ένα μετρο ύψος χωρίς ταχύτητα και σκάσω σαν καρπούζι οποτε προτίμησα να κατεβω χωρίς flaps με λίγο μεγαλύτερη τα "χιτιτα" είχα και 1-2 "μποφορακια" σχεδόν κόντρα και με κράτησαν.δεν μπορώ να πω ότι ήταν από τις καλύτερες προσγείωσης μου αλλα ήταν ανώδυνη.θάνο περιμένω ιδέες
    Καταγράφηκε
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #77 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2011, 16:14:48 »

    Έχω μείνει άναυδος, μπράβο σου ρε Χρήστο!
    Πρέπει να αναθεωρήσω το όριο του φορτίου που μπορεί να πετάξει...

    Καλές πτήσεις  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.178



    WWW
    « Απάντηση #78 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2011, 18:04:18 »

    ολα τελεια!! Μπραβο φιλε μου! Πολυ χαρηκα γιατι στην αρχη επεσε πολυ "απογοητευση" απο πολλους!
    Καταγράφηκε

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    christos78
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « Απάντηση #79 στις: Τρίτη, 28 Ιούν 2011, 01:31:39 »

     η αλήθεια είναι ότι έπεσε πολύ απογοήτευση στην αρχή και αυτό φαντάζομαι έγινε επειδή η πιο πολύ δεν γνωρίζουν όπως και εγώ "γιαφτο" και άνοιξα το θέμα ότι για να πετάξει ένα αεροπλάνο δεν πεζή ρολο μονο το ποσο επιφάνεια έχει το φτερο.κι εμενα η πρώτη σκέψη όταν το ζύγισα ήταν να το συγκρίνω με ένα "καλματο" που έχει βάρος 2,5 κιλά και φτερό 1,80.τελικά για να πεις ότι δεν γίνετε να πετάξει πρέπει να το εχεισ "μπροστασου" να το μέτρησης από άκρη σε άκρη και να έχει λιώσει ο κολος σού στα θρανία για να ξέρεις όλους τους τύπους που πρέπει να χρησιμοποίησης.εγώ πάντως τους ευχάριστο όλους γι αλη μια φορα ειδικά αυτούς που ΧΑΡΗΚΑΝ με την επιτυχία αυτού του μοντέλου.Γιάννη σε ευχάριστο αλλα το μπράβο αξίζει σε αυτόν που σχεδίασε αυτό το μοντέλο,εγώ απλά το σχέδιο ακολούθησα και τις συμβουλές σας.αν θυμάσαι είχα πει ότι αν πετύχει το canadair ένα μεγάλο ποσοστό θα οφείλεται σε εσάς.ένα "πραχμα" μονο που θέλω να τονίσω σε αυτούς που με <<συμβούλευαν>>γιατί δεν μέτρησα τα παχύ τον ξύλων τον πτερυγικό φόρτο ΚΤΛΠ είναι ότι αυτή είναι η χρησιμότητα του σχεδίου και υποτίθεται ότι κάποιος τα έχει μετρισι.αν ήξερα να το κάνω εγώ θα ήμουν αεροναυπηγός στην NASA όχι μπογιατζής στο Κρανίδι
    Καταγράφηκε
    christos78
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « Απάντηση #80 στις: Τετάρτη, 6 Ιούλ 2011, 20:48:10 »

    παιδιά άλλο ένα βιντεάκι από την δεύτερη πτήση του canadair.ούτε αυτό είναι πολύ καλο αλλα φαίνεται κάπως η προσγείωση που όπως σας είχα πει θα ανεβάσω μυα.αυτή την φορα προσγείωσα με μια σκάλα flaps αλλα έχω πρόβλημα,πρέπει με κάποιο τρόπο να βρω την χαμηλότερη ταχύτητα πτήσης γιατί για λόγους ασφαλειας το κατεβάζω με αρκετή ταχύτητα.κατά συνέπεια για να πετύχω μια προσγείωση κάνω 5 προσπάθειες.έχει να προτείνει κάποιος κάτι?σκέφτηκα να πετάξω ψιλά και να πειραματιστώ αλλα φοβάμαι λόγο βάρους αν "στολαρι" μήπως δεν επανελθιi.οι πιο έμπειρη σε βαριά scale αεροπλάνα πια είναι η "γνομιτους"?http://www.youtube.com/watch?v=vtX_f41zP50&feature=channel_video_title
    Καταγράφηκε
    christos78
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « Απάντηση #81 στις: Τετάρτη, 6 Ιούλ 2011, 20:48:38 »

    http://www.youtube.com/watch?v=vtX_f41zP50&feature=channel_video_title
    Καταγράφηκε
    "PAPPY"
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 698



    « Απάντηση #82 στις: Τετάρτη, 6 Ιούλ 2011, 21:08:04 »

    Καταρχάς ρε Χρήστο έρχεσαι με τα μπούνια...Την ώρα της στροφής πρέπει να κατεβάσεις το γκάζι για να αρχίσει να κατεβαίνει το
    αεροπλάνο. Αν έχεις και τα flaps ακόμα χειρότερα γιατί θα φουσκώνει. Τα flaps κατεβαίνουν για να έχεις έλεγχο στις χαμηλές ταχύτητες.
    Θα κάνεις δοκιμή ψηλά με λίγα flaps και σταδιακά θα αρχίσεις να τα κατεβάζεις ώσπου να δεις το σημείο που το αεροπλάνο σου θα πετάει
    αργά έχοντας όμως τον έλεγχο. Στην τελική πριν ακουμπήσεις πρέπει να είσαι με 1/4 γκάζι. Ωστόσο με χαμηλό γκάζι κατά την προσγείωση δεν αποκλείεται να
    χρειαστείς να ξαναδώσεις λίγο ίσα να διατηρήσεις ταχύτητα. Δεν υπάρχει χρυσή τομή στην τελική φάση της προσγείωσης εκτός και να είσαι
    εντελώς εξοικειωμένος με το μοντέλο σου και το έχεις μάθει πολύ καλά. Μην αποκλείεις ότι μπορεί να χρειαστεί να κατεβάινεις αργά και αν δεις ότι κατεβαίνεις
    πάρα πολύ αργά και είσαι λίγο εκτός να δώσεις λίγο γκαζάκι στιγμιαία ακόμα. Επίσης τώρα που είναι οι πρώτες σου πτήσεις ανέβα ψηλά. Τρόμαξα όταν σε είδα να κυκλώνεις στα 20 μέτρα.
    Ανέβα ψηλότερα και προσπάθησε να μάθεις να πετάς το αεροπλάνο σου αργά (όσο αυτό είναι εφικτό).
    Το glide path σου (η γωνία με την οποία προσγειώνεσαι στο video είναι τέλεια απλά είσαι πολύ γρήγορος!!!!
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 6 Ιούλ 2011, 23:16:23 από pappy » Καταγράφηκε

    traveller
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 308


    Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.


    WWW
    « Απάντηση #83 στις: Τετάρτη, 6 Ιούλ 2011, 21:34:46 »

    Τελικα το μοντελο πεταει περιφημα, παρ'ολα τα δυσοίωνα προγνωστικά.Εχει δικιο 100% ο Pappy.Mε λιγη εξασκηση ψηλα θα δειχνει ακομα πιο scale αν μειωσεις την ταχυτητα πτησης και θα το ευχαριστιεσαι ακομα περισσοτερο,Προσωπικα με ολα τα μοντελα μου δοκιμαζω που στολαρουν για να εχω ασφαλεστερες προσγειωσεις.Και παλι μπραβο για την προσπαθεια.Πιστευω και ευχομε οτι θα σε συντροφευει για πολυ καιρο.
    Καταγράφηκε

    Πρωτα  μπουσουλάμε... περπατάμε...τρεχουμε...και μετά πετάμε!!!
    christos78
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « Απάντηση #84 στις: Τετάρτη, 6 Ιούλ 2011, 21:56:54 »

    στην πρώτη πτήση που μου βγήκαν λίγο πιο πλούσια τα μοτέρ πέταγε καλύτερα στην δεύτερη πέρναγε σαν mirage Εκπληξη.καλά το φτιάξαμε έναν πιλότο να το πετάει να το βλέπουμε θέλουμε τώρα.θάνο εχεις δικό σε ότι λες θα προσπαθήσω να τα εφαρμόσω και επίσης όπως είπες πεζή ρολο και η εξοικείωση,ελπίζω μέχρι να έρθει να μην έχουμε τίποτα δυσάρεστο. traveller σε ευχάριστο για τι "γνομισου" και τα "καλασου" λόγια Thumbs up
    Καταγράφηκε
    sigor
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 21


    « Απάντηση #85 στις: Τετάρτη, 6 Ιούλ 2011, 22:10:10 »

    Στο video φενοντε τα αυτοκινιτα παρκαρισμενα διπλα στο διαδρομο. Καμια 10αρια μετρα μακρυτερα δεν θαταν κακο Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #86 στις: Τετάρτη, 6 Ιούλ 2011, 23:56:34 »

    Εμένα μου φάνηκε πολύ καλή η προσγείωση για δεύτερη πτήση, το έφερες αρκετά γλυκά.
    Και πολύ καλή και η απογείωση  Wink

    Το να κάνεις πολλές προσεγγίσεις -που είπες- μέχρι να πετύχεις μια προσγείωση δεν είναι κακό,
    ίσα ίσα είναι και αναγκαίο για την ασφάλεια πολλές φορές.
    Νομίζω ότι όσο πετάς το μοντέλο θα σου δείξει πού είναι τα όρια του.
    Μετά από μερικές πτήσεις θα καταλάβεις πού είναι το όριο του στολ, πόσο αντέχει κλπ
    Κάπου αρχίζεις και νιώθεις το μοντέλο σαν από ένστικτό.
    Θα πρότεινα να κάνεις κι άλλες δοκιμές με τα φλαπς και αργά περάσματα ψηλά.

    Πάντως έχεις πετύχει με τη μία και πολύ καλό ζύγισμα.  Thumbs up
    Το μόνο που δε μου κάθετε πολύ καλά είναι η ταχύτητα πτήσης, είναι αρκετά γρήγορη για scale.
    Με τον καιρό, αν δεις εμπειρικά ότι σε παίρνει και έχεις περιθώρια, χωρίς να στολάρεις,
    θα μπορούσες να μειώσεις  λίγο το βήμα της έλικας για λίγο πιο αργή πτήση, ίσως.
    Καταγράφηκε

    christos78
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « Απάντηση #87 στις: Πέμπτη, 7 Ιούλ 2011, 00:26:08 »

    Γιάννη σεφχαριστο για το καλά σου λόγια!ξέχασα να σου πω την προηγουμενη φορα ότι με βοηθησε πολύ η ιδεάσου και η σελίδα που μου έστειλες για το G4.βρήκα ένα canadair πολύ κοντά στο πραγματικο Thumbs up.to αεροπλάνο πράγματι πάει πολύ γρήγορα για scale.μετά την απογείωση θέλει κλείσιμο το γκάζι,εγώ το κρατούσα τέρμα μέχρι την πρώτη στροφή,δεν το αφίσα να πάρει και ύψος και λογικό είναι να ανάπτυξη ταχύτητα.απότι φαίνεται η κινητήρες του είναι υπέρ αρκετοιi.οταν το μάθω καλά ίσος δοκιμάσω και με τετραφτερες
    Καταγράφηκε
    v_tolias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.358



    « Απάντηση #88 στις: Πέμπτη, 7 Ιούλ 2011, 09:30:27 »

    Εχεις το πλεονέκτημα ότι έχεις ένα διάδρομο τέρας!

    Αυτό που μπορείς να κάνεις για να δείς ποιά είναι η ελάχιστη ταχύτητα πτήσης(stall speed), έιναι να κατέβεις με λίγη ταχύτητα πολύ χαμηλά(10 cm από το έδαφος) και να κρατάς το elevator μέχρι να κάτσει μόνο του.. Όσο μειώνει ταχύτητα, τόσο θα τραβάς elevator!!

    Είναι δύσκολο, αν φοβάσαι να είσαι χαμηλά, αλλά αν με τα low passes, και τα touch&go δεν έχεις γενικά προβλήματα, κάντο!

    Άλλωστε σε αυτό το ύψος δεν παθαίνει τίποτα!!!

    Ερχεσαι από μακρυά, κατεβαίνεις πολύ χαμηλά, και κρατάς, κρατάς, κρατάς, και τσουουουοπ... Κάθεται μόνο του Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Κανένα δεν έμεινε εκέι πάνω...
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #89 στις: Πέμπτη, 7 Ιούλ 2011, 09:52:49 »

    Γιάννη σεφχαριστο για το καλά σου λόγια!ξέχασα να σου πω την προηγουμενη φορα ότι με βοηθησε πολύ η ιδεάσου και η σελίδα που μου έστειλες για το G4.βρήκα ένα canadair πολύ κοντά στο πραγματικο Thumbs up.to αεροπλάνο πράγματι πάει πολύ γρήγορα για scale.μετά την απογείωση θέλει κλείσιμο το γκάζι,εγώ το κρατούσα τέρμα μέχρι την πρώτη στροφή,δεν το αφίσα να πάρει και ύψος και λογικό είναι να ανάπτυξη ταχύτητα.απότι φαίνεται η κινητήρες του είναι υπέρ αρκετοιi.οταν το μάθω καλά ίσος δοκιμάσω και με τετραφτερες

    Στο G4 μπορείς να προπονηθείς και σε πτήση και προσγείωση με ένα κινητήρα σε περίπτωση που σου σβήσει.
    Ξέρεις πατάς το Κ και σβήνει το ένα μοτέρ.
    Επίσης μπορείς να παίξεις με τις γωνίες στα φλαπς και να δεις τι αποτελέσματα δίνουν.
    Όλα αυτά βέβαια θα σου δώσουν ενδεικτικά στοιχεία και όχι πραγματικά.
    Καταγράφηκε

    Σελίδες: 1 ... 3 4 5 [6] 7     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Γιγαντιαία, υπό κλίμακα και με βενζίνη (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: απο τι το χτισα????
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.04 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.