Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.514 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 20:17:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 20:17:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 15:33]

    από dominicm
    [Χθες στις 16:04]

    από geoli
    [Χθες στις 15:43]

    από SV 1 BTA
    [Χθες στις 14:48]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304514
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 116
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 34
    Συνολικά: 37
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 10 11 12 [13] 14 15 16 ... 46     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Αναγνώστηκε 350997 φορές)
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #180 στις: Παρασκευή, 11 Μάι 2007, 17:23:05 »

     Εκπληξη

    Γειά και σε σένα φίλε Χάρη, τα χαιρετίσματα μου στην όμορφη πόλη σου...

    Ωραίες κατασκευές, μου άρεσαν πολύ οι οδηγοί για συρτάρια στο ξύλινο μοντέλο
    και οι κάρτες με τους οπτοζεύκτες για home & switch, όμως δεν έχουν πρόβλημα
    με την σκόνη? Σε ρούτερ περισσότερο βάζουν τερματικούς διάκόπτες με ροδάκι ή
    proximity που είναι σαφώς ακριβώτερα.
    Για το αλουμινένιο τι να πώ είναι στολίδι. Μπράβο πολύ καλή δουλειά.
    Αδράχτι αγόρασες από Ελλάδα ή απο εξωτερικό?

    Άντε να φτιάξουμε όσοι μπορούμε (κυρίως οικονομικός) κανένα μηχάνημα προκοπής να βολευτούν όλοι...

    Εγώ τα πάω καλυτερα με το ηλεκτρονικό κομμάτι και με τους αυτοματισμούς, εάν μπορώ να βοηθείσω κανένα φίλο,
    Γράψτε και θα προσπαθήσω να σας βοηθήσω.



    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    HarrisPat
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124



    « Απάντηση #181 στις: Σάββατο, 12 Μάι 2007, 00:33:29 »

    Γεια σου Παναγιωτη,

    Οι οδηγοι απο συρταρια ηταν οτι καλυτερο μπορουσαμε να βρουμε εκεινα τα χρονια.

    Στο αλλο η βιδα ειναι τυπου ακμε τραπεζοειδη μ12χ3
    Υπαρχει στο εμποριο ευκολα, περιπου 50ε τα 2μετρα, απο την οποια εκοψα ενα μικρο κομματι και το εφτιαξα κολαουζο.

    Καλο σαββατοκυριακο.....
    Καταγράφηκε

    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #182 στις: Σάββατο, 12 Μάι 2007, 00:48:10 »

    Οκ. Χάρη Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    Στο αλουμινένιο router χρησιμοποιείς βηματικούς κινητήρες?
    Αν ναι με τι χαρακτηριστικά? (τάση,ρεύμα,ροπή συγκράτησης, κ.λ.π)

    Εγώ αυτό το Σαββατοκύριακο θα προσπαθήσω να βγάλω φωτό από το δικό μου,
    για να δείτε την προσπάθεια που κάνω.

    Εάν δεν μιλήσουμε (γράψουμε για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους)
     ξανά ως την Δευτέρα καλό Σαββατοκύριακο σε όλους.
    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #183 στις: Σάββατο, 12 Μάι 2007, 02:53:26 »

    Καλησπερα!

    Φιλε χαρη το ρουτερ σου ειναι κορυφη!!!Slides απο συρταρια?  Thumbs up Αυτο θα πει πατεντα!Ειναι καλη φαση να φτιαχνεις μηχανηματα με υλικα που τα βρισκεις ευκολα και φθηνα...
    Αλλα απο την αλλη...
    Γιατι να μην παρεις το καλο το πραμα?Huh??

    Στο αλλο η βιδα ειναι τυπου ακμε τραπεζοειδη μ12χ3
    Υπαρχει στο εμποριο ευκολα, περιπου 50ε τα 2μετρα.
    Απο το Ebay δημοπρασια για ballscrew Φ12/5mm pitch 380mm μηκος.ΕΛΕΟΣ 40$, 29€ δηλαδη και η acme η βιδα εχει 50€?HuhΚλεινει σε δυο μερες.(Φωτο πρωτη)
    http://cgi.ebay.com/ISSOKU-BALLSCREW-Precision-12-05-L380mm-BALL-SCREW-CNC_W0QQitemZ170109998750QQihZ007QQcategoryZ55826QQrdZ1QQcmdZViewItem#ebayphotohosting

    Και στην δευτερη φωτο linear slides της ΤΗΚ με 18 $ HuhHuh?
    Oσο για ποικιλια?Εχει πραμα...

    Γι'αυτο σας λεω βρε παιδια,καλη η κατασκευη,αλλα και το αποτελεσμα,να μην ειναι ακομα καλυτερο?
    Εχε χαρη που δεν εχω φραγκα τωρα,αλλιως θα χτυπαγα αβερτα δημοπρασιες με εξαρτηματα και αστα να υπαρχουν.

    Οσο για μοτερ ειμαι servo φαν!!!Άλλες ξεφτυλισμενες τιμες απο κει,δεν αξιζει να παρεις βηματικο κινητηρα με 30 δολλαρια διαφορα!!! Wink
    Χανουν βηματα,θερμαινονται,θελουν Amps, δεν εχουν ροπη στις ψηλες RPM.Συντονιζουν και τριζουν.Ασε που η συνδεσμολογια δεν ειναι για αρχαριους.Ολα τα καλα!!!  laugh Βεβαια βγαινουν και σε μικρα μεγεθη οποτε για καποιες εφαρμογες ειναι καλοι, να λεμε και του στραβου το δικιο!

    Ποτε θα βαλω μυαλο? εχω σπασει δυο κονδυλια μεχρι τωρα, 2.5 και 3 mm βαζω γρηγορο πασο σε σχεση με τις στροφες και ΚΛΑΤΣ... στεγνο...
    Πρεπει να παω να ψωνισω ενα 3 mm αυριο...shit!

    Θα τα πουμε


    * isoku_ballscrew.JPG (14.47 KB, 400x299 - εμφανίστηκε 2517 φορές.)

    * thk.jpg (81.19 KB, 648x617 - εμφανίστηκε 2787 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 12 Μάι 2007, 20:28:23 από The machinist » Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #184 στις: Σάββατο, 12 Μάι 2007, 03:15:36 »

    Πάνο πιστεύω πως αυτό το ballscrew κάνει μόνο για Ζ άξονα γιατί η καθαρή μετακίνηση
    είναι περίπου 30 εκατοστά.
    Άντε και το παίρνεις, μετά ψάχνεις να βρεις για τους δυο άλλους άξονες και θα βρεις?
    Μήπως είναι λίγο επικίνδυνες αυτές οι αγορές για να την πατήσεις?

    Πές μας την γνώμη σου.
    Εγώ ας πούμε θα κατασκεύαζα ένα μηχάνημα με διαστάσεις επιφάνειας κοπής 100χ50χ25 χ,ψ,ζ
    άρα το παραπάνω θα μου ταίριαζε μόνο στον Ζ άξονα.

    Αν μπορεί να μας πει ο Χάρης το δικό του router τι συνολικές διαστάσεις έχει και τι διαστάσεις επιφάνειας κοπής.

    Επίσης αυτό που θέλω να πω για τα servo είναι ότι χρειάζεσαι παλμογεννήτρια (Encoder) απαραίτητα σε κάθε μοτέρ για να ελέγχεις την κίνηση
    του και αυτό έχει αποτέλεσμα πιο δύσκολα ηλεκτρονικά.

    Σωστός ?
    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #185 στις: Σάββατο, 12 Μάι 2007, 04:41:18 »

    Φιλε παναγιωτη,

    Εχεις δικιο εν μερει,αλλα σκεψου οτι εγω βρηκα ballscrews για την φρεζα μου η οποια εχει στανταρ διαστασεις.Απο το Ebay και οι τρεις.Η μια καινουρια.
    Ποσο μαλλον οταν φτιαχνεις ενα ρουτερ απο το μηδεν οποτε κανονιζεις τις διαστασεις σου.Η συγκεκριμενη βιδα οντως κανει μονο για τον Ζ αξονα εκτος εαν φτιαξεις μινι ρουτερ laugh

    πρεπει να καταλαβεις την αξια ενος τετοιου εξαρτηματος το οποιο δεν συγκρινεται με κανενα αλλο μεσο κινησης,ουτε ιμαντες ουτε οδοντοτους οδηγους κλπ.
    Ειναι η καρδια του μηχανηματος.

    25 cm για Ζ ειναι πολύ,θα κατεργαζεσαι τεμαχια υψους 25cm?Εχω δει και το αλλο το κουφο σε διαφορα ρουτερ.Εχουν 20/30 cm κινηση Ζ και η αποσταση της βασης του Ζ απο το τραπεζι ειναι 5 cm.Με πιανεις?

    Οντως για τα servo χρειαζεσαι γεννητρια τετραγωνικων παλμων ΤΤL για αναδραση.Πες μου οτι ψηνεσαι να φτιαξεις και αυτο απο το μηδεν?  Εκπληξη

    Βασικα να θυμισω οτι εξαρταται απο το τι θελει ο καθενας.Και ελατηριο μπορεις να βαλεις και να ξεκινα ο αξονας με 200 χλμ/ωρα(σκανδαλη ψαροτουφεκου κλπ)  laugh laugh

    Αυτα...
    Τα λεμε

    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #186 στις: Σάββατο, 12 Μάι 2007, 08:48:21 »


    Υπαρχει στο εμποριο ευκολα, περιπου 50ε τα 2μετρα, απο την οποια εκοψα ενα μικρο κομματι και το εφτιαξα κολαουζο.


    Καλημέρα σε ολους

    Μπορείς να μου δώσεις καμμια διεύθυνση ?

    Ευχαριστώ
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #187 στις: Κυριακή, 13 Μάι 2007, 03:35:16 »

    Φίλε Γιάννη εγώ ξέρω έναν που έχει τα πάντα.
    Μπαίνεις στο κατάστημα και τρελελέ... Cheesy

    Chrismotor Α.Ε
    Σπύρου Πάτση 71
    ΤΚ:118-55 Αθήνα

    E-mail : chrismot@hol.gr

    Πρίν πάς όμως για τιμές πάρε και κανένα υπογλώσσιο,
    θα χρειαστεί...  buck2

    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #188 στις: Κυριακή, 13 Μάι 2007, 04:00:51 »

    Πάνο και φίλοι γειά...

    Για την οδήγηση σέρβο με παλμογεννήτρια το έχω για το επόμενο μηχάνημα,
    αφού πρώτα φάω την πίκρα με τα βηματικά μοτέρ.
    Ναι θα σχεδιάσω δικό μου κύκλωμα οδήγησης, γιατί όχι? οι Αμερικάνοι είναι καλλύτεροι ?
    Δέν νομίζω... οι Έλληνες όλα τα μπορούν μόνο που σε αντίθεση με τους παραπάνω τα πληρώνουν χαβιάρι και βάλε...

    Στέλνω και φωτό του οδηγού για τα διπολικά βηματικά μοτέρ που έχω σχεδιάσει
    Έχω φτιάξει το σχηματικό και την πλακέτα σε ηλεκτρονική μορφή αλλά όχι σε πραγματική.


    * Step_Driver.JPG (86.94 KB, 522x392 - εμφανίστηκε 2421 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #189 στις: Κυριακή, 13 Μάι 2007, 04:11:51 »

    Πάρτε και μια γεύση από τα μηχανήματα που εγκαθηστώ, συντηρώ και επισκευάζω...

     Azn
    Αύριο μάλλον θα έχω και φωτό από αυτό που κατασκευάζω τωρα... υπομονή.

    Πάνο πιστεύω πως με τις γνώσεις τις δικές μου, τις δικές σου, του Χάρη και των υπολοίπων αυτό το φόρουμ θα είναι πηγή γνώσης για όλους τους Έλληνες  Thumbs up



    * cutter.JPG (54 KB, 490x367 - εμφανίστηκε 2603 φορές.)

    * mycutter.JPG (41.2 KB, 408x306 - εμφανίστηκε 2433 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    otakis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 104


    « Απάντηση #190 στις: Κυριακή, 13 Μάι 2007, 14:40:11 »

    Παναγιωτη καλωσορισες,

    Ασχολουμε περιπου 20 χρονια με cnc και αλλα.....
    Εχω φτιαξει μικρα μεγαλα ξυλινα πλαστικα μεταλικα
    παντα για προσωπικη ικανοποιηση της τρελας μας!!!!!!

    Δες εδω ενα απο τα ξυλινα που υπαρχει ακομα.

    αυτή είναι εξαιρετικά χρήσιμη κατασκευή, που -για μένα τον αδαή- θα μπορούσε να αποτελέσει "εισαγωγή στο αντικείμενο", εάν κατασκευή κ κυκλώματα είναι τόσο απλά όσο δείχνουν.

    σε κάθε περίπτωση πιστεύω, πως αν γίνει η κατασκευή του φέροντα οργανισμού (πλατφόρμες κ στηρίξεις), αντί για ηλεκτρονικά κάποιες από τις μικροκινήσεις θα μπορούσαν να γίνονται χειροκίνητα.

    σκέφτουμαι σωστά?
    τι λένε οι ειδικοί?
    θα μπορούσαμε να έχουμε μια πιο αναλυτική προσέγγιση από τον κατασκευαστή?


    Τάκης
    Καταγράφηκε
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #191 στις: Κυριακή, 13 Μάι 2007, 23:46:17 »

    Φίλε Τάκη γειά σου,

    Όσο απλά και αν φαίνονται στην πραγματικότητα δεν είναι.
    Γιατί το να κατασκευάσεις ένα μηχάνημα που να έχει ακρίβεια είναι πολυ δύσκολο.
    Θα χάνει λίγο απο εδώ λίγο επο εκεί και στο τέλος το εξάρτημα που θα παράχθεί θα
    απέχει πολύ απο το σχέδιο Cad  Undecided

    Στις περισσότερες των περιπτώσεων για να κατασκευάσεις ένα Rourer cnc χρειάζεσαι ένα άλλο
    να έχει κάποιος και μάλιστα καλής ποιότητας για να σου φτιάξει αρκετά απο τα κομμάτια του δικού σου.

    Τώρα για το χειροκίνητο στις ευθείες δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο και με τις
    καμπύλες, γιατί όσο και καλά να μπορέσεις να συντονίσεις τα χέρια σου αποκλείεται να πετύχεις αυτό που θα
    πετύχει ένα cnc μηχάνημα.

    Για τα ηλεκτρονικά τώρα, εάν τα καταφέρνεις ή έχεις φόλο χομπίστα, τότε δεν είναι δύσκολο πολύ να τα κατασκευάσετε μόνοι σας
    (έτσι μειώνεται αρκετά το κόστος τους), διαφορετικά εάν μπορείς να πληρώσεις καλύτερα να αγοράσεις έτοιμα, απλώς συνδεσμολογείς
    και τελείωσες.

    Ελπίζω να σε κάλυψα, για περισσότερα πιθανόν ο Χάρης ή ο Πάνος να μπορούν να σε ενημερώσουν...
    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #192 στις: Δευτέρα, 14 Μάι 2007, 01:19:31 »

     Χαμόγελο

     Χαμόγελο
     Γειά και πάλι... σας έχω φωτό απο την κατασκευή μου.
    Είναι η πρώτη στην σειρά και έχει αρκετά σχεδιαστικά σφάλματα, όμως έτσι θα μάθω εγώ
    και εσείς μαζί μου (όσοι δεν γνωρίζετε).
    Κατα διαστήματα θα σας γράφω τα σφάλματα που βλέπω έτσι ώστε όσοι ξεκινήσετε δική σας κατασκευή
    να μην κάνετε τα ίδια λάθη.

    Για περιορισμό του κόστους η κατασκευή είναι μικρή και τα υλικά είναι κοινά. Εδώ μπαίνει το Ελληνικό δαιμόνιο για να μπορέσει η κατασκευή να μοιάζει με αυτές του εμπορίου.

    Έχουμαι και λέμε:

    Βασικό υλικό MDF
    Άξονες από ατσάλι Φ10
    Γραμικά ρουλεμάν χωρίς μπίλιες εσωτερικά Φ10 εξωτερικά Φ17
    Αδράχρι (κοχλίας - ballscrew) σπέιωμα Φ10 - 1mm
    Έδρανα με ρουλεμάν.

    Κάθε ερώτηση ή παρατήρηση είανι ευπρόσδεκτη...



    * router1.JPG (23.23 KB, 245x326 - εμφανίστηκε 2248 φορές.)

    * router2.JPG (37.85 KB, 306x408 - εμφανίστηκε 2218 φορές.)

    * router3.JPG (27.19 KB, 245x326 - εμφανίστηκε 2245 φορές.)

    * router4.JPG (20.39 KB, 245x326 - εμφανίστηκε 2193 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #193 στις: Δευτέρα, 14 Μάι 2007, 05:13:31 »

    Καλησπερα!

    Βλεπω φιλε παναγιωτη φορτωσες πραμα στο forum laugh Το CNC στη δουλεια σου ειναι θηριο!!!Ειναι μια τεραστια μηχανη κοπης πατρον!Καλη φαση.Εχω δει καπου και CNC ραπτομηχανες.Πως αλλιως θα ραβουν λογοτυπα  (πχ. PUMA κλπ) στις μπλουζες που φοραμε???
    Οσο για το driver των βηματικων κινητηρων χαρα στο κουραγιο σου με το test board...Αφου εχεις φτιαξει και το κυκλωμα,αν ειναι ενταξει και δουλευει οπως το θες,καλο ειναι καποια στιγμη να το φτιαξεις σε πλακετα.Υλικα αποχαλκωσης εχεις φανταζομαι(τι ρωταω τωρα...)
    Να θυμισω κατι πριν πω σχολια για το router σου.Θα το πω αλλη μια φορα με κινδυνο να καταντησω κουραστικος Grin αλλα εδω κρυβεται το κλειδι της ολης υποθεσης.
    Το νουμερο ενα ζητουμενο ειναι: ΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ!!!
    Οποτε με αυτο σαν γνωμονα ο καθενας πορευεται.Εγω προσωπικα ηθελα να φτιαξω μια ηλεκτρονικη εργαλειομηχανη για να φτιαχνω πραγματα που αλλιως δεν θα μπορουσα.Επειδη ειμαι εμπειρικος και δεν εχω τελειωσει ηλεκτρονικος, δεν εχω τις γνωσεις να κατασκευασω ενα driver απο το μηδεν.Βασικα δεν με ενδιεφερε ιδιαιτερα,γιατι δεν ηταν αυτο το ζητουμενο μου.Οποτε αποφασισα να παρω ετοιμα τα εξαρτηματα και να τα συνδεσω ολα μαζι σε μια συσκευη που θα κανει μια συγκεκριμενη δουλεια.Δεν λεω, υπηρξαν αρκετες πατεντες,προβληματα(ειχα θορυβο απο το PWM των μοτερ στους Encoders) και αλλα πιο μικρα.Αλλα τελικα λυθηκαν.
    Φιλε otakis,δεν υπαρχει μεση λυση στις εργαλειομηχανες.Ή ηλεκτρονικη κινηση ή χειροκινητη.Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση που εχεις 4ο αξονα στην φρεζα,οπως ενας διαιρετης τον οποιο μπορεις με παυσεις στο προγραμμα του CNC να τον περιστρεφεις αλλαζοντας θεση στο κομματι σου(ο οποιος εαν θελει καποιος τον κανει και αυτον ηλεκτρονικο).Οσο για κατασκευη κυκλωματων για εργαλειομηχανες απο το μηδεν ειναι κατι παραπανω απο δυσκολο.Οπως λεει και ο παναγιωτης, αν εχεις τις γνωσεις τοτε ΟΚ,αν δεν τις εχεις ομως???Η εισαγωγη στις εργαλειομηχανες ειναι οπως με τα ελικοπτερα/αεροπλανα.Πρωτα παιρνεις ενα και μετα μαθαινεις!Δεν νομιζω καποιος που δεν εχει ασχοληθει ποτε του με ελικοπτερα να ξερει να τα κατασκευαζει(εδω δεν ξερει πως δουλευουν και πετανε).Την επιασες την "παραβολη"?  Wink
    Και παλι ομως εδω υπαρχει ο αντιποδας!Αν καποιος ειναι "αδαης" και τρωγεται ομως να ασχοληθει με εργαλειομηχανες και NC.Θα τρελαθει στο ψαξιμο,στην ερευνα,θα ρωταει,θα ειναι περιεργος "να παρει ματι" οπου μπορει(σε κανα μηχανουργειο κλπ) και σιγα σιγα θα μπει στο κλιμα του τι παιζει.Εγω οσο εμπαινα βαθυτερα στην ερευνα μου για το τι θα παρω/φτιαξω,αναθεωρουσα συνεχεια,εκανα λαθη,εβλεπα καινουρια πραγματα,το ξανασκεφτομουν και συνεχιζα.Μολις εφτασα σε ενα σημειο,ηξερα πλεον τι ηθελα να φτιαξω και αν μπορω.Για να κανεις "εισαγωγη στο αντικειμενο" θελει να αφιερωσεις ωρες πριν κανεις κατι.Και που?Εγω δεν ειχα ελληνικα forum να μου λενε ετοιμα πραγματα και ομως τα καταφερα Thumbs up
    Στο ρουτερ του παναγιωτη τωρα!
    Η πρωτη εντυπωση μου ειναι οτι ειναι καπως ογκωδες(προς το υψος).Εχεις σκοπο να βαλεις απο κατω τα ηλεκτρονικα?Ενδιαφερουσα κατασκευη και μπραβο σου που εφτασες μεχρι εκει!!!  Thumbs up Θα παρεις πολλα μαθηματα απο αυτη την κατασκευη!Και αν υπολογισεις και τα χρηματα που εχεις δωσει???Μη το συζητας καθολου.
    Όσο απλά και αν φαίνονται στην πραγματικότητα δεν είναι.
    Γιατί το να κατασκευάσεις ένα μηχάνημα που να έχει ακρίβεια είναι πολυ δύσκολο.
    Θα χάνει λίγο απο εδώ λίγο επο εκεί και στο τέλος το εξάρτημα που θα παράχθεί θα
    απέχει πολύ απο το σχέδιο Cad  Undecided
    Σε αυτο φιλε παναγιωτη εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο.Γι αυτο το θεμα μιλαω και γω και λεω οτι εξαρταται απο το τι θελει ο καθενας.Εαν ειναι για την χαρα της κατασκευης τοτε ολα καλα!Μη ζητησετε ομως ακριβειες απο το ρουτερ που θα φτιαξετε με υλικα του σπιτιου σας...Ξερετε γιατι οσοι προσπαθουμε να φτιαξουμε ενα router κανουμε την κατασκευη του σασσι απο ξυλο?Μα ειναι απλο(δεν σας λεω κατι καινουριο).
    Επειδη το ξυλο κατεργαζεται και με εργαλεια που εχουμε στο σπιτι μας και δεν χρειαζεται μηχανουργειο.
    Στις περισσότερες των περιπτώσεων για να κατασκευάσεις ένα Router cnc χρειάζεσαι ένα άλλο
    να έχει κάποιος και μάλιστα καλής ποιότητας για να σου φτιάξει αρκετά απο τα κομμάτια του δικού σου.
    Οντως.αν θες να φτιαξεις κατι το οποιο θες να εχει ακριβεια και οχι μονο,θες καποιον που να εχει μηχανουργειο,κατασκευαζοντας σου τα εξαρτηματα που χρειαζεσαι.Γι αυτο και γω εκανα την εξης πατεντα Azn
    Πηρα την φρεζα(χειροκινητη μου ηρθε,πηγε το κοντοσουβλι σφαιρα laugh) και την εβαλα "να φτιαξει τον εαυτο της".Δηλαδη κατασκευασα τα επιπλεον εξαρτηματα που χρειαζονταν(βασεις για μοτερ,κλπ) σε αυτην.Βλεπε σελιδες 7,8,10
    Βεβαια σε κανα δυο εξαρτηματα ημουν τυχερος και μου τα εφτιαξε φιλος μηχανουργος.Χρειαζεται και τυχη!Πλεον αν θελησω να φτιαξω ρουτερ,ελαχιστα πραγματα θα χρειαστω απο εξωτερικο μηχανουργειο.
    Φιλε παναγιωτη ποιες ειναι η προσδοκιες σου απο το router οταν το τελειωσεις?
    Καποια στιγμη αυριο θα ανεβασω καποιες φωτο με ενα retract αεροπλανου που φτιαχνω(θελω να το ολοκληρωσω πρωτα) και θα σας πω καποια πραγματακια γυρω απο τις ακριβειες κλπ.

    Σημειωση για να μαθαινουμε ολοι: Ballscrew δεν ειναι το αδραχτι.Leadscrew λεγεται η απλη βιδα/αδραχτι.Βallscrew ειναι η "βιδα ρουλεμαν" laugh βλεπε σελιδα 9
    ΦΙλε Παναγιωτη θυμασαι που σου ελεγα σε προηγουμενο post για τον Ζ?Κοιτα στη φωτογραφια οτι η "γεφυρα" του ρουτερ εχει και το αναλογο clearance απο το τραπεζι.Οποτε εδω μαλιστα!Να εχεις Ζ 0-250mm.
    Η αλλη φωτο?Απλα για ματι...  Cheesy
    Θα τα πουμε συντομα...


    * K2cnc.jpg (70.92 KB, 640x878 - εμφανίστηκε 2464 φορές.)

    * K2cncZ.jpg (51.36 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 3333 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #194 στις: Δευτέρα, 14 Μάι 2007, 13:06:07 »

     Χαμόγελο

    Φίλε Πάνο έχεις δίκο συγνώμη μπερδεύτικα όντος είναι Leadscrew και όχι ballscrew  Ντροπή

    Αυτό που φτιάχνω είναι για να πάρω την πρώτη γεύση  Huh
    με το λιγότερο κόστος έτσι ώστε όταν το πετάξω να μην πονέσω,
    εάν είμαι τυχερός και δουλέψει λίγο καλά ίσως φτιάξω και κανένα εγάρτημα για το επόμενο.

    Έχω στόχο να φτιάξω ένα καλό όπως έχω πεί, το οποίο τα έχει δυνατά μοτέρ, διαστάσεις 1022,600,250
    από μέταλλο, με υποστηριζόμενους άξονες, φραμμικά ανοικτού τύπου ρουλεμάν, τραπέζι σεδιασμένο για χρήση
    με ψηκτικό υγρό, κ.λ.π.

    Αυτά όμως για το μέλλον, να έχω μαζέψει και κανένα ψιλό... Azn

    Το μηχάνημα της φωτό που έβαλες έχεις ?
    Αυτό είναι ένα Κ2 ωραίο πολύ σε εμφάνιση αλλά για αυτή την εταιρία έχω ακούσει παράπονα
    ως προς την ποιότητα κατασκευής.

    Σε αντίθεση με εσένα εγώ είμαι Ηλεκτρονικός και εντελώς εμπειρικός με τα μηχανουργικά.
    Στόχος είναι να αγοράσω ένα τορνάκι αλλά εκτός των χρημάτων δεν ξέρω και που να το βάλω.
    Στο σαλόνι ή στην κουζίνα είναι καλά? 'η θα έχει πρόβλημα η γυναίκα μου .... Grin laugh

    Τα λέμε...

    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    Σελίδες: 1 ... 10 11 12 [13] 14 15 16 ... 46     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.027 δευτερόλεπτα. 26 ερωτήματα.