Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.334 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 12:17:57

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 12:17:57

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:14]

    από chris 1975
    [Χθες στις 19:04]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304334
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 47
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 32
    Συνολικά: 34
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 30 31 32 [33] 34 35 36 ... 46     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Αναγνώστηκε 350182 φορές)
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #480 στις: Τετάρτη, 13 Φεβ 2008, 22:29:27 »

    Να το κανουμε CNC Zone εδω?
    Εγω δεν εχω προβλημα...
     laugh
    Gmav καλως ηρθες!
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    HarrisPat
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124



    « Απάντηση #481 στις: Πέμπτη, 14 Φεβ 2008, 00:06:22 »

    Gmav  καλως ηρθες,

    Αν δεν μπορεις να κοψεις και MDF μονος !!! τοτε τι θα κανεις εσυ? τη συναρμολογηση...

    Καταγράφηκε

    HarrisPat
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124



    « Απάντηση #482 στις: Πέμπτη, 14 Φεβ 2008, 00:06:49 »

    http://www.youtube.com/watch?v=mplwn3WJG28&NR=1
    Καταγράφηκε

    Asxetius
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 18



    « Απάντηση #483 στις: Πέμπτη, 14 Φεβ 2008, 01:59:01 »

    ................................. Εναλλακτικά θα μπορούσα να τροποποιήσω τα σχέδια μου ώστε να κοπούν σε 16mm MDF ξύλο, οπότε θα με ενδιέφερε και κάποιος που μπορεί να κόψει και σε ξύλο.
    Ευχαριστώ

    Στείλε μου αν θέλεις τα σχέδια, να σου πω αν μπορώ να σε βοηθήσω.  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #484 στις: Πέμπτη, 14 Φεβ 2008, 02:26:05 »


    Δεν τα φτιαχνουν στο χερι??
     laugh
    Να σαι καλα βρε Χαρη.Μου αρεσει να βλεπω πραγματα πανω στα οποια εχω αποριες αλλα ποτε δεν εχω μπει στον κοπο να ψαξω!Μερικες φορες θελουμε μασημενη τροφη,αλλα τι να κανουμε?Ειχα δει βεβαια πως φτιαχνονται οι μπιλιες,αλλα οχι ολοκληρο το ρουλεμαν.Φανταζομουν βεβαια,αλλα αλλιως ειναι "να παιρνεις ματι".
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    gmav
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7


    « Απάντηση #485 στις: Πέμπτη, 14 Φεβ 2008, 09:04:52 »

    HarrisPat σίγουρα μπορώ να κόψω MDF αλλά σε αυτή την περίπτωση είναι αδύνατο γιατί τα κομάτια είναι σχεδιασμένα να κλειδώνουν μεταξύ τους για εύκολη συναρμολόγηση και δεν μπορεί να κοπεί με το χέρι. Θα κάνω post φώτο μόλις μπορέσω από μια τρισδιάστατη απεικόνηση.
    Asxetius δες το mail σου  Wink
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 14 Φεβ 2008, 09:33:05 από gmav » Καταγράφηκε
    Asxetius
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 18



    « Απάντηση #486 στις: Πέμπτη, 14 Φεβ 2008, 12:20:25 »


    Asxetius δες το mail σου  Wink

    Το είδα το mail σου.

    Για την ώρα κάποια σημεία των κομματιών, δεν μπορώ να τα κόψω με το μικρό μου. Undecided
    Δεν έχω αντίστοιχο κοπτικό.  Ντροπή
    Καταγράφηκε
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #487 στις: Πέμπτη, 14 Φεβ 2008, 20:23:21 »

    HarrisPat, πάρα πολύ καλό το βιντεάκι που μας έδειξες. Βέβαια ο αυτοματισμός έφερε το απότέλεσμα να έχουμε τώρα ποιότητα και φτηνό κόστος απόκτησης. Σκεφτείτε να μην υπήρχαν και αυτά τα μηχανήματα και να έπρεπε να γίνουν όσα είδαμε με τα χέρια. idiot2 idiot2

    Αυτά γινόνταν στο παρελθόν με αποτέλεσμα να μην μπορείς να πάρεις ένα ρουλεμαν, χωρίς να σου πέσουν τα μαλλιά από την τιμή.  laugh laugh

    Φίλε Gmav καλοσώρισες στο forum και ειδικότερα σε αυτόν τον τομέα. Μιλάμε για cnc και κατασκευές ερασιτεχνικών μηχανημάτων. Μια συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να κινηθείς είτε με γαλβανισμένη λαμαρίνα (θα επιφορτιστείς με ένα βάψιμο, άλλα αυτό δεν είναι και απαραίτητα κακό Wink), είτε με ξύλο (λιγότερο ανθεκτικό στο χρόνο, άλλα σίγουρα μια πολύ καλή πρόταση για ερασιτεχνική χρήση). Το αλουμίνο χώρια του ότι είναι ακριβό δεν θα σου προσφέρει πολλά, παρά μόνο λιγότερο φορτίο, το οποίο σε σχέση με τις προηγούμενες λύσεις δεν είναι και η πανάκεια.

    Δεν νομίζω να βάλεις τέτοια μοτέρ τα οποία δεν θα έχουν την υποδύναμη να κινήσεις το τραπέζι σου. Ποτέ μην πηγαίνεις οριακά. Δεν μας ανέφερες τις διαστάσεις του τραπεζιού σου, για να πάρουμε μια ιδέα του τι θέλεις να φτιάξεις. Αν υπήρχε και μια φώτο; ή κανένα σκιτσάκι; να βλέπαμε τι θέλεις να κάνεις μήπως σου δίναμε και καμία συμβουλή. Για οποιασδήποτε βοήθεια εδώ είμαστε. 
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    gmav
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7


    « Απάντηση #488 στις: Πέμπτη, 14 Φεβ 2008, 21:08:27 »

    Γεια και πάλι και ευχαριστώ για την βοήθεια. Λοιπόν... επέστρεψα και πάλι στα σχέδια και φτιάχνω ένα νέο μηχάνημα για πιο οικονομικά υλικά (5mm λαμαρίνα) και απλούστερη κατασκευή. οι διαστάσεις του τραπεζιού είναι 1000mm x 600mm όσο για το Z άξονα δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί. Στο νέο μηχάνημα το τραπέζι (διαφανές κίτρινο τμήμα) θα είναι MDF.


    * oldcnc.jpg (73.49 KB, 1244x790 - εμφανίστηκε 728 φορές.)

    * Newcnc.jpg (65.27 KB, 1244x790 - εμφανίστηκε 728 φορές.)
    Καταγράφηκε
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #489 στις: Πέμπτη, 14 Φεβ 2008, 22:01:16 »

    Πολύ ωραία τα σχεδιά σου.

    Φτιάχνεις ένα desktop cnc, πολύ ωραία. Από τα δύο σχέδια προτιμώ το δεύτερο, διότι έχεις σταθερή την βάση σου και συνεπώς το τεμάχιο προς κατεργασία. Το μόνο μειονέκτημα, ίσως, ότι κινείτε σε όλη την κατα μήκος διαδρομή του Υ-άξονα, ο Ζ-άξονας και εάν δεν χρησιμοποιήσεις καλές γλύστρες και σωστά τοποθετημένες να έχεις πρόβλημα σε ακρίβεια στην αρχή, στη μέση και στο τέλος, με πιθανόν διαφορετικές μετρήσεις ως προς το βάθος της κοπής. Αλλά στην δική σου την περίπτωση η απόσταση είναι μικρή οπότε και μιδαμινές απόκλισεις. Οπότε και μην ανησυχείς.

    Λοιπόν δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στην κοπή και χρήση λαμαρίνας, καθώς επίσης και στους συνδέσμους. Πιο είναι το πρόβλημα με τους συνδέσμους σε αυτό το σχέδιο;  Θα σου συνιστούσα να χρησιμοποιήσεις, επίσης, για βάση λαμαρίνα 8-10mm και από πάνω να βιδώσεις 16mm mdf ξύλο. Ο λόγος είναι ότι δεν θέλεις το ξύλο να σου κάνει (πιθανόν) λυγίσματα στο κέντρο της βάσης (ειδικά όταν ασκείς περισσότερη δύναμη "κοπής") και όταν κάνεις κοπή "διαμπερή" να μην βρίσκεις από κάτω στην λαμαρίνα. Thumbs up

    Περιμένω τυχόν ερωτήσεις.  Χαμόγελο
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 14 Φεβ 2008, 22:12:56 από von hous » Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #490 στις: Παρασκευή, 15 Φεβ 2008, 20:16:27 »

    Ρέ παιδιά , Έλεος ... Ωραία όλα αυτά αλλά ...

    Το καταστρέψατε το Θέμα ! Θα αρχίσουμε να βαριόμαστε ...
    Ανοίξτε κανένα καινούργιο . Έστω για το μηχάνημά του ο καθένας ...  Wink
    Χάσαμε τη μπάλα !!

    Φιλικά , Απόστολος
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #491 στις: Παρασκευή, 15 Φεβ 2008, 22:01:38 »

    Συγνώμη φίλε Απόστολε που έχουμε γίνει κουραστικοί, άλλα όπως βλέπεις πολλοί ανθρώποι που κάνουνε τα πρώτα βήματα ζητάνε την βοήθεια μας. Ελπίζουμε για την κατανοησή σας. Εν καιρώ θα δείξουμε και τα δικά μας μηχανήματα. Ακόμη είμαι (μιλώντας για τον εαυτό μου) σε μια εξέλιξη της τάξεως 70% της κατασκευής. Μόλις τελειώσω θα ανεβάσω φώτος σταδιακά.

    Ελπίζω όμως μέχρι τότε να βοηθήσω και άλλους, όπου μπορώ και εγώ με τις απαντήσεις μου. Έτσι και αλλιώς αυτό το post δημιουργήθηκε για αυτό το σκοπό, εάν μπορώ να καταλάβω. Και πάντα μιλάμε για βοήθεια στον μοντελισμό.
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #492 στις: Σάββατο, 16 Φεβ 2008, 00:12:58 »

    Καλησπερα!

    Φιλε Gmav το οτι μπορεις να σχεδιαζεις στο solidworks ειναι ενα ΜΕΓΑΛΟ υπερ!!!Θα σε βοηθησει αργοτερα σε τρισδιαστατες κατεργασιες εαν χρησιμοποιησεις stl αρχεια!Ειμαι οντως εντυπωσιασμενος οτι ξερεις το solidworks!Οσο για το ρουτερ σου,το σχεδιο μου αρεσε!Δεν θα μπω σε λεπτομερειες,απλα να γνωριζεις οτι οσο πιο στιβαρο/χοντρο το κανεις,τοσο μεγαλυτερα feeds και βαθη θα μπορεις να χρησιμοποιεις,χωρις τρεμουλο.Αυτο να εχεις κατα νου και να κινηθεις αναλογα!Εαν θες να κοβεις μονο ξυλο εισαι καλυμενος!Αν οχι,τοτε προσεχε πως θα φτιαξεις το ρουτερ σου!  Wink
    Αποστολε σορρυ που στο λεω,αλλα αυτο δεν ειναι βαρετο!Προκειται για την κατασκευη μηχανηματος και αυτος ειναι ο σκοπος του συγκεκριμενου χωρου.Εαν βεβαια ο gmav φτιαξει το ρουτερ του και μας δειχνει πως φτιαχνει "τασάκια" τοτε οντως θα ειναι βαρετο και εκτος θεματος.Μεχρι τοτε εχει ενδιαφερον για τον καθενα!Για να δειξει καποιος δειγματα δουλειας του πρεπει πρωτα να φτιαξει το μηχανημα του,λογικο δεν ειναι?Gmav ακου τον Ομηρο,λεει καλα πραγματα,γι'αυτο δεν συμπληρωνω εγω περισσοτερα σε αυτα που λεει...Αν πει κατι λαθος,μην ανησυχεις,θ'αναλαβω δραση... knuppel2  laugh
    Και για να μην ξενερωνει ο Αποστολος(deltaman) καποια στιγμη αν ολα πανε καλα θα δει κοπη Depron με laser!!!Περιμενω κεφαλές.
    Υπομονη.....  Wink
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #493 στις: Σάββατο, 16 Φεβ 2008, 00:47:05 »

    Νομίζω πως ο Πάνος μιλάει σωστά. Οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, με έχει καλύψει.
    (Να πούμε και καμιά καλή κουβέντα μπας και γλιτώσουμε και το ξύλο. laugh laugh laugh)

    Προχώρα Gmav και εμείς είμαστε εδώ. Θα μας κάψει ο Πάνος με το Laser, γι'αυτό μην του κολάτε και πολύ, γιατί δεν θέλει και πολύ να για να βάλει φωτιά (σε εργοτεμάχια εννοείται. laugh laugh laugh)
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    gmav
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7


    « Απάντηση #494 στις: Δευτέρα, 18 Φεβ 2008, 09:53:57 »

    Γεια σας και ευχαριστώ για thn βοήθεια, τελείωσα με τα σχέδια και ελπίζω ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας να τελειώσω και με την κοπή του μετάλλου.
    Πάνο το Solidworks είναι καταπληκτικό πρόγραμμα! Με πρώτη ματιά είναι χάος αλλά εάν ακολουθήσεις τα πολύ καλά tutorials που το συνοδεύουν θα είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις σε μερικές ώρες! Δεν βλέπω την ώρα να ξεκινήσω να φτιάχνω τα τασάκια μου Tongue
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 30 31 32 [33] 34 35 36 ... 46     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.037 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.