Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.389 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 02:06:11

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 02:06:11

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 10:50]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 09:16:06]

    [Τρίτη, 23 Απρ 2024, 11:50:38]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304389
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 76
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 41
    Συνολικά: 42
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 29 30 31 [32] 33 34 35 ... 46     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Αναγνώστηκε 350302 φορές)
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #465 στις: Δευτέρα, 4 Φεβ 2008, 00:36:49 »

    Καλησπερα!

    Αξιωθηκα μετα απο πολυ καιρο να στρωσω μια Zenoah G260PU.Επειδη δεν υπαρχει ακομα αεροπλανο για να μπει η μηχανη και ειναι η πρωτη που βαζω μπροστα(δεν εχω ξανασχοληθει με GAS μηχανες)αναγκαστηκα να την τοποθετησω σε βαση για να τη βαλω να δουλεψει και να συνηθισω την λειτουργια της.Ελα ομως οτι αυτη η μηχανη τα ειχε ολα μεσα(καρμπυρατερ,εξατμιση,backplate) εκτος απο το μπρατσο για το γκαζι...Με το που το ειδα αγχωθηκα προς στιγμη για το τι γινεται με το συγκεκριμενο εξαρτημα.Χωρις να περασει πανω απο ενα λεπτο αποφασισα οτι θα φτιαξω ενα,γιατι δεν ηθελα παραγγελιες,αναμονη,εξοδα κλπ.Επειδη δεν υπαρχει ντουραλουμινιο,κατασκευασα το μπρατσο απο μπρουντζο και σφιγγει πανω στον αξονα του γκαζιου με μια αλλεν 3mm.Οπως φαινεται στην τριτη φωτογραφια(στο αριστερο τμημα),το αξονακι που ειναι δεξια χωρις το λαστιχο,ειναι για το γκαζι.Μου κανει εντυπωση που βγαινει εκει μπροστα,αλλα με ενα καταλληλο μοχλικο,θα περασει πισω!
    Στη πρωτη φωτο ειναι το κατεργαζομενο κομματι,στην δευτερη ετοιμο να μπει επανω,στην τριτη φωτο "πριν και μετα" και στην τεταρτη φωτο,η μηχανη στην βαση της!Παλια στην "προ CNC" εποχη οταν εβλεπα εξαρτηματα να λειπουν,με επιανε αγχος,σημερα,ειναι ευκαιρια για αλλη μια custom κατασκευη.Με 2.5D κατεργασια και Κωδικα (Gcode) μoλις 57 εντολων (blocks) Μεσα σε μια ωρα το κομματι ηταν ετοιμο συμπεριλαμβανομενου και του χρονου σχεδιασης/αλλαγης εργαλειων.Χρησιμοποιησα 4φτερο κονδυλι HSS/Co Φ6mm και με 1900στροφες και feedrate 150mm/min κοβοταν ανετα!Εβαλα και ενα ball link στο μπρατσο για ντιζα ελικοπτερου!Που τρεις μερες,παραγγελιες κλπ και που μια ωρα να μπει πανω!!  Thumbs up

    Τα λεμε!


    * nc-zenoah2.jpg (42.67 KB, 544x408 - εμφανίστηκε 757 φορές.)

    * nc-zenoah3.jpg (40.99 KB, 544x408 - εμφανίστηκε 761 φορές.)

    * nc-zenoahmix.JPG (35.58 KB, 637x392 - εμφανίστηκε 775 φορές.)

    * nc-zenoah8.jpg (42.87 KB, 544x408 - εμφανίστηκε 781 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    Asxetius
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 18



    « Απάντηση #466 στις: Δευτέρα, 4 Φεβ 2008, 19:13:59 »


    Οσο για το συστημα μεταφορας ξυλων ειναι πολυ εξυπνο!Αλλα τι γινεται εαν το ξυλο δεν ειναι μελαμινη?  laugh
    Παντως για τις μελαμινες ειναι αναντικαταστατο!!!



    Με πρόλαβε ο The machinist.  Χαμόγελο

    Εγω θα περιμένω να βγει η έκδοση 2 που θα μεταφέρει και MDF  Grin
    Καταγράφηκε
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #467 στις: Δευτέρα, 4 Φεβ 2008, 23:05:47 »

    Πολύ σωστός ο Πάνος. Άμα κάτι μόνο το αγοράζεις, ενώ έχεις την δυνατότητα να το φτιάξεις και μόνος σου, ε τότε δεν τα πετάμε και τα μηχανήματα και τις πατέντες. buck2

    Η δημιουργία ενός αντικειμένου, οτιδήποτε και να είναι αυτό, εμένα πάντα με γέμιζε ψυχολογικά. Καλά είναι και τα αγοραστά, αλλά η χάρη του να το φτιάχνεις μόνος σου δεν συγκρίνετε με τίποτα.

    Πάντα τέτοια φίλε Πάνο. Είσαι παράδειγμα προς μίμηση και για άλλους που θέλουν να ασχοληθούν με ιδιοκατασκευές. Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #468 στις: Δευτέρα, 4 Φεβ 2008, 23:49:06 »

    Απαράδεκτος τστστσ τι λες τώρα buck2 Έπρεπε να φτιάξεις και το ball link  Cheesy Ρε σεις βαλθήκατε να μας τρελάνετε  laugh
    Πάνο πλάκα κανω έτσι; Μπράβο και ευχαριστούμε για τις ιδέες.  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #469 στις: Τρίτη, 5 Φεβ 2008, 10:12:09 »

    Μπράβο Πάνο .

    Άν σε ενδιαφέρει να βγάλεις κανένα χαρτζιλίκι με το φρεζάκι σου , στείλε μου ΠΜ . Είναι κάποια πράγματα που με ενδιαφέρουν ...  Wink

    Φιλικά , DM
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Asxetius
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 18



    « Απάντηση #470 στις: Τρίτη, 5 Φεβ 2008, 10:55:42 »


    Με πρόλαβε ο The machinist.  Χαμόγελο

    Εγω θα περιμένω να βγει η έκδοση 2 που θα μεταφέρει και MDF  Grin

    Ξέχασα κάτι να πω.... Χαμόγελο

    Πολύ καλές φωτογραφίες, με τι μηχανή τις έβγαλες?
    Καταγράφηκε
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #471 στις: Τετάρτη, 6 Φεβ 2008, 20:15:35 »

    Καλησπερα!

    Η φωτο βγηκαν απο μια Samsung 4 Mpixel.Η αναλυση και το μεγεθος της φωτο ειναι η χαμηλοτερη για να μπαινει κατευθειαν στο Aeromodelling.Φιλε Αποστολε,
    Αυτο τον καιρο δεν προλαβαινω και πολλα πραγματα.Εαν θες στειλε μου σε ΠΜ να δω τι θες να φτιαξεις και να σου πω.Να θυμασαι,χωρις σχεδιο δεν υπαρχει βαση...
     Wink
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    sgoum
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1


    « Απάντηση #472 στις: Παρασκευή, 8 Φεβ 2008, 23:31:49 »

    Γεια σας παιδια
    Τρομερο Forum
    Δεν περιμενα να ασχολουντε τοσοι πολλοι με CNC.

    bizGreece εχω το ιδιο CNC με σενα απο το καλοκαιρι
    Προχτες εκαψα την εξοδο για το ενα μοτερ Χαμόγελο

    Η διευθυνση ειναι
    http://www.cnc-multitool.com/cnc-fraese.asp?langid=2
    Καταγράφηκε
    HarrisPat
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124



    « Απάντηση #473 στις: Παρασκευή, 8 Φεβ 2008, 23:51:06 »

    Καλως ηρθες στην παρεα.
    Καταγράφηκε

    Asxetius
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 18



    « Απάντηση #474 στις: Κυριακή, 10 Φεβ 2008, 01:11:12 »

    Ενα ακόμη ωραίο μηχάνημα...

    http://www.youtube.com/watch?v=qLJxMUw51N8&feature=related
    Καταγράφηκε
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #475 στις: Κυριακή, 10 Φεβ 2008, 01:36:13 »

    Καλως ηρθες sgoum στην παρεα των τεχνοκρατων!
    Ασχετιους καλο το βιντεο,αλλα να εκοβε και τιποτα?(ξερω ειναι demo)Ωραιοι οι πεντε αξονες!!!Καλο το masterCAM αλλα πιστευω οτι ολα τα προγραμματα αυτης της κατηγοριας ειναι ακριβα χωρις λογο.Ξερετε γιατι ειναι ακριβα?Γιατι σου λενε οτι θα εχεις υποστηριξη,θα σου φτιαξουν τον post processor για το μηχανημα σου,μπλα,μπλα,μπλα.Να ρουφανε λεφτα θελουν.Δυστυχως δεν ειναι προιον που θα το παρουν πολλοι,φθηνα.Οποτε το παιρνουν λιγοι και το πληρωνουν ακριβα!!!
    Ενας καλος μηχανολογος/ηλεκτρονικος θα μπορει να φτιαξει μονος του τον post processor της δικιας του μηχανης σε συνεργασια με την εταιρεια που αγορασε το μηχανημα.Εκτος,λεω εκτος,εαν αυτος που εχει το CNC δεν ξερει τι ειναι το μοτερ... laugh
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #476 στις: Κυριακή, 10 Φεβ 2008, 03:56:02 »

    Ενας καλος μηχανολογος/ηλεκτρονικος θα μπορει να φτιαξει μονος του τον post processor της δικιας του μηχανης σε συνεργασια με την εταιρεια που αγορασε το μηχανημα.Εκτος,λεω εκτος,εαν αυτος που εχει το CNC δεν ξερει τι ειναι το μοτερ... laugh

    Καλά όλα αυτά, τι γίνεται άμα το μηχάνημα σου είναι πολύπλοκο και ο κατασκευαστής του δεν μπορεί να σε βοηθήσει απευθείας, άλλα σε παραπέμπει στους αντιπροσώπους του, οι οποίοι και εμπορεύονται ένα οποιαδήποτε cad/cam.  worry

    Τι θα τους πεις τότε "μάγκες έχω ένα δικό μου cad/cam, βοηθήστε με να το στήσω το post processor της μηχανής.". idiot2

    Περιτό να πω τι θα σου απαντήσουν του τύπου πχ. "δεν γνωρίζω το cad/cam σου. Πως το στήνουν εκεί; Άστα αυτά αφού σου έχουμε έτοιμη την λύση τι παιδεύεσε τώρα." Και άλλα τέτοια.  Αυτοεξηγούμενο Αυτοεξηγούμενο

    Μπορεί άμα το ψάξεις μόνος σου και ύστερα από πολλές ώρες βγαλσίματος των οφθαλμών σου, buck2 να καταφέρεις να κάνεις κάτι. Οι περισσότεροι εξ' υμών δεν γνωρίζουμε πολλά από αυτά τα προγράμματα, ίσα ίσα να τα λειτουργούμε (αυτοί που τα εμπορεύονται έχουν φάει την ζωή τους απάνω στο αντικείμενο της δουλειάς τους) και υπάρχουν και αρκετοί οι οποίοι δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά.

    Οπότε που καταλήγουμε; Νομίζω ότι ήδη έχεις απαντήσει στην ερώτηση μου.   Εκπληξη Εκπληξη

    Δυστυχως δεν ειναι προιον που θα το παρουν πολλοι,φθηνα.Οποτε το παιρνουν λιγοι και το πληρωνουν ακριβα!!!

    Αυτά προς το παρόν. Συνεχίστε την καλή δουλειά. Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #477 στις: Δευτέρα, 11 Φεβ 2008, 20:20:36 »

    Γι'αυτο και γω τα φτιαχνω και δεν τ'αγοραζω...

     laugh laugh
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 114



    « Απάντηση #478 στις: Δευτέρα, 11 Φεβ 2008, 23:08:47 »

    Σωστός.  Thumbs up

    Στήσε κανένα εργοστάσιο παραγωγής μηχανημάτων. Περίπου οι μισοί του forum θα αγοράσουν και οι υπόλοιποι μισοί θα σε μισήσουν. (Γιατί δεν το σκεφτήκανε και αυτοί νωρίτερα)  laugh laugh laugh laugh laugh laugh
    Καταγράφηκε

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    gmav
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7


    « Απάντηση #479 στις: Τετάρτη, 13 Φεβ 2008, 21:54:56 »

    Γεια σας παιδιά, πριν από λίγο καιρό ανακάλυψα το site και μια και προσπαθώ να στήσω και εγώ το δικό μου cnc θα ήθελα την βοήθεια σας με κάποια πράγματα. Έχω τελειώσει τον σχεδιασμό της μηχανής (solidworks) και έχω προμηθευτεί τα υλικά που θα χρειαστώ (ηλεκτρονικά, μοτέρ, κουζινέτα κλπ). Το μηχάνημα σχεδιάστηκε με την προϋπόθεση ότι θα δώσω τα σχέδια για κοπή σε laser 10mm αλουμίνιο γιατί θεώρησα ότι είναι εύκολο στο μοντάρισμα υλικό με απλά εργαλεία. Τα προβλήματα μου ξεκινούν εδώ, μια εταιρεία στην Θεσσαλονίκη μου ζήτησε 400+ € μόνο για την κοπή  Sad έπαθα σοκ... Εάν πάω σε μικρότερη διάσταση και πιθανόν άλλο υλικό (λαμαρίνα ή ανοξείδωτο) το κόστος πέφτει αρκετά αλλά πάλι βρίσκετε περίπου στα 200€, πάντα μόνο για την κοπή.
    Ξέρει κάποιος που μπορώ στην Θεσσαλονίκη να βρω εταιρεία για να μου κάνει την δουλειά μου σχετικά οικονομικά? Εναλλακτικά θα μπορούσα να τροποποιήσω τα σχέδια μου ώστε να κοπούν σε 16mm MDF ξύλο, οπότε θα με ενδιέφερε και κάποιος που μπορεί να κόψει και σε ξύλο.
    Ευχαριστώ
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 29 30 31 [32] 33 34 35 ... 46     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.044 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.