Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.333 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 00:07:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 00:07:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από chris 1975
    [Χθες στις 19:04]

    από Markhelis
    [Χθες στις 14:20]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304333
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 40
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 44
    Συνολικά: 44
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ανεμόπτερο από το περίπτερο - μετατροπή  (Αναγνώστηκε 3092 φορές)
    bouzx6r
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 82


    « στις: Σάββατο, 29 Μάι 2021, 19:26:01 »

    Μια πολύ καλή ιδέα για όσους έχουν τα ηλεκτρονικά σε κάποιο συρτάρι και τους φαίνεται βουνό η κατασκευή ενός DLG, δηλαδή εμένα...
    -Α ρε afilos μας έχεις κάνει ζημιά με τα πετούμενά σου!-
    Είπα να γνωριστώ με χρήση μόνο rudder/elevator σε ανεμόπτερο χωρίς μοτέρ. Έτσι, όλα μαζί, γιατί όχι; Χααχαχααχα
    Ενθουσιάστηκα με το θέμα του afilos https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=58164.msg327593#msg327593 και μια και δυο κούμπωσα δυο σέρβο και έναν δέκτη σε ένα φοαμένιο ανεμόπτερο που πουλάνε στα περίπτερα jumbo κτλ.
    Αρχικά ήθελα να του βάλω πλακέτα από minium αλλά έφαγα τα μούτρα μου καθώς τα σέρβο φάνηκαν πολύ κατώτερα των περιστάσεων. Πολύ αδύναμα για να χειριστούν την αντίσταση από τις ντίζες.

    Εδώ η φωλιά για την πλακέτα από minium


    Έτσι χρησιμοποίησα γραμμικά σέρβο και πορτοκαλί δέκτη spectrum που όπως έχω ξαναγράψει λειτουργεί με πολύ χαμηλή τάση για χρήση με μονόσελη lipo.
    Με ταλαιπώρησε αρκετά η λεπτοδουλειά για να κεντράρω τις ντίζες οι οποίες μετά την απομάκρυνση από το ταμείο δεν ρεγουλάρονται. Ήθελα να κάνω το κόλπο με το θερμοσυστελλόμενο αλλά δεν είχα τόσο λεπτό οπότε έδεσα με κλωστή σε δύο σημεία και έσταξα λίγη εποξική πάνω στους κόμπους.





    Δεν θα μακρηγορήσω, με λίγο ντεπρόν σε rudder/elevator έφυγα για το πρώτο δοκιμαστικό!



    Όπως είπα ήταν η πρώτη μου επαφή με αυτού του τύπου αεροπλάνου και μπορώ να πω ότι έχει αρκετό ενδιαφέρον, περισσότερο ήθελα να νιώσω την χρήση rudder αντί aileron και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Επόμενο βήμα είναι πολύς αέρας, ίσως και σε κάποια πλαγιά. Ήδη, μετά την παραπάνω δοκιμή, έχω προσθέσει καρμπονόντιζες στην άτρακτο και στα φτερά για ακαμψία όμως σε δοκιμή με ελάχιστο αέρα δεν έμεινα ικανοποιημένος, ίσως λίγος ο αέρας, ίσως άλλαξε η αεροτομή/γεωμετρία του μοντέλου, θα δείξει. Θα μπεί και μοτεράκι κάποια στιγμή αλλά ήδη έχω ανοιχτά κάποια "projects" και δεν με παίρνει περισσότερο "άνοιγμα"...
    Καταγράφηκε
    carapis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 602


    ... ΠΕΤΑΩ ΓΙΑΤΙΙΙ,...ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΕΔΩ ΚΑΤΩ...!!!


    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Σάββατο, 29 Μάι 2021, 23:37:08 »


      Πολύ ωραίο, ΜΠΡΑΒΟ....  Thumbs up

      Χρησταρας
    Καταγράφηκε

    FLY SAFE - FLY HIGH ?!!!
    bouzx6r
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 82


    « Απάντηση #2 στις: Κυριακή, 30 Μάι 2021, 13:50:50 »


      Πολύ ωραίο, ΜΠΡΑΒΟ....  Thumbs up

      Χρησταρας
    Ευχαριστώ! Ειμαι πολυ περιεργος να δω την συμπεριφορά του σε κάποιου είδους πλαγια με αρκετό αέρα. Αν δω ότι υπάρχει μέλλον, θα του μεγαλωσω το άνοιγμα των φτερών. απλά μάλλον έκανα χαζομαρα που έβαλα την καρπονοντιζα κάτω από τα φτερά και επειδή την τοποθετησα με πιεση, αφου είχα χαρακώσει το φελιζόλ, σα να απέκτησε παραπάνω καμπύλη από κάτω το οποίο δεν βοηθάει στην αντωση.
    Καταγράφηκε
    kakofonixx
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 480



    « Απάντηση #3 στις: Κυριακή, 30 Μάι 2021, 15:59:02 »

    πολύ καλή προσπάθεια!!
    πόσο βάρος βγήκε? γιατί γενικά σε τόσο μικρά μοντέλα το βάρος είναι ιδιαίτερα κρίσιμο
    πάντως παλαιότερα είχα κάνει μετατροπη του αντίστιχου freeflight της multiplex σε 4κάναλο (ναι είχε και aileron) άλλα τελικά πέταγε περισότερο σαν pylon παρά σαν glider  Grin
    Καταγράφηκε

    wasting space via Architecture...
    bouzx6r
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 82


    « Απάντηση #4 στις: Κυριακή, 30 Μάι 2021, 16:06:46 »

    πολύ καλή προσπάθεια!!
    πόσο βάρος βγήκε? γιατί γενικά σε τόσο μικρά μοντέλα το βάρος είναι ιδιαίτερα κρίσιμο
    πάντως παλαιότερα είχα κάνει μετατροπη του αντίστιχου freeflight της multiplex σε 4κάναλο (ναι είχε και aileron) άλλα τελικά πέταγε περισότερο σαν pylon παρά σαν glider  Grin
    Αν δεν κάνω λάθος πριν περασω και τις καρμπονοντιζες έβγαινε στα 60γρ μαζί με 380αρα μονοσελη. Έχει αρκετές μέρες πριν που ασχολήθηκα αλλά θα το ξανακοιταξω και θα επανακαμψω με σωστές πληροφορίες.
    Εμπειρικά και εμένα μου φαίνεται ότι με προσθηκη τουλάχιστον ως φαίνεται 2σελου  brushless, θα βγει πολυ βαρυ για glider.
    Καταγράφηκε
    kakofonixx
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 480



    « Απάντηση #5 στις: Δευτέρα, 31 Μάι 2021, 10:39:34 »

    πολύ καλή προσπάθεια!!
    πόσο βάρος βγήκε? γιατί γενικά σε τόσο μικρά μοντέλα το βάρος είναι ιδιαίτερα κρίσιμο
    πάντως παλαιότερα είχα κάνει μετατροπη του αντίστιχου freeflight της multiplex σε 4κάναλο (ναι είχε και aileron) άλλα τελικά πέταγε περισότερο σαν pylon παρά σαν glider  Grin
    Αν δεν κάνω λάθος πριν περασω και τις καρμπονοντιζες έβγαινε στα 60γρ μαζί με 380αρα μονοσελη. Έχει αρκετές μέρες πριν που ασχολήθηκα αλλά θα το ξανακοιταξω και θα επανακαμψω με σωστές πληροφορίες.
    Εμπειρικά και εμένα μου φαίνεται ότι με προσθηκη τουλάχιστον ως φαίνεται 2σελου  brushless, θα βγει πολυ βαρυ για glider.
    σωστά, η μετατροπή του δικού μου είναι +μοτερ, ελικα, esc, 2S 300mah μπαταρια οπότε αρκετά βαρύτερο από το δικό σου και λογικό να μην ανεμοπορεί παρά μόνο να τρέχει  Cheesy
    Καταγράφηκε

    wasting space via Architecture...
    bouzx6r
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 82


    « Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 1 Ιούν 2021, 01:30:29 »

    Λοιπόν, 60γρ είναι με την μετατροπή. 49γρ έρχεται μαμά και χωρίς το "έρμα" (εχει 2 μπιλιες ρουλεμάν βάρος εμπρος) 30γρ.
    Καταγράφηκε
    afilos
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 91


    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 2 Ιούν 2021, 21:35:15 »

    Μια πολύ καλή ιδέα για όσους έχουν τα ηλεκτρονικά σε κάποιο συρτάρι και τους φαίνεται βουνό η κατασκευή ενός DLG, δηλαδή εμένα...
    -Α ρε afilos μας έχεις κάνει ζημιά με τα πετούμενά σου!-
    Είπα να γνωριστώ με χρήση μόνο rudder/elevator σε ανεμόπτερο χωρίς μοτέρ. Έτσι, όλα μαζί, γιατί όχι; Χααχαχααχα
    Ενθουσιάστηκα με το θέμα του afilos https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=58164.msg327593#msg327593 και μια και δυο κούμπωσα δυο σέρβο και έναν δέκτη σε ένα φοαμένιο ανεμόπτερο που πουλάνε στα περίπτερα jumbo κτλ.
    Αρχικά ήθελα να του βάλω πλακέτα από minium αλλά έφαγα τα μούτρα μου καθώς τα σέρβο φάνηκαν πολύ κατώτερα των περιστάσεων. Πολύ αδύναμα για να χειριστούν την αντίσταση από τις ντίζες.

    Όπως είπα ήταν η πρώτη μου επαφή με αυτού του τύπου αεροπλάνου και μπορώ να πω ότι έχει αρκετό ενδιαφέρον, περισσότερο ήθελα να νιώσω την χρήση rudder αντί aileron και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Επόμενο βήμα είναι πολύς αέρας, ίσως και σε κάποια πλαγιά. Ήδη, μετά την παραπάνω δοκιμή, έχω προσθέσει καρμπονόντιζες στην άτρακτο και στα φτερά για ακαμψία όμως σε δοκιμή με ελάχιστο αέρα δεν έμεινα ικανοποιημένος, ίσως λίγος ο αέρας, ίσως άλλαξε η αεροτομή/γεωμετρία του μοντέλου, θα δείξει. Θα μπεί και μοτεράκι κάποια στιγμή αλλά ήδη έχω ανοιχτά κάποια "projects" και δεν με παίρνει περισσότερο "άνοιγμα"...


    Α ρε φίλε, έλα απο Μενίδι μεριά να πετάξουμε τα δικά μου να πάρεις μια γεύση. Το Rudder Elevator για να δουλέψει θέλει μεγάλη κλίση διέδρου 20-24 μοίρες συνολικά, διαφορετικά και ειδικά αυτό που πήγες να επιχειρήσεις εσύ, δεν θα στρίβει με ΤΙΠΟΤΑ!!!
    Καταγράφηκε

    Αντώνης
    Πετάω κατά 95% DLG, το υπόλοιπο 5% τα ονειρεύομαι...
    bouzx6r
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 82


    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 3 Ιούν 2021, 08:39:59 »

    Α ρε φίλε, έλα απο Μενίδι μεριά να πετάξουμε τα δικά μου να πάρεις μια γεύση. Το Rudder Elevator για να δουλέψει θέλει μεγάλη κλίση διέδρου 20-24 μοίρες συνολικά, διαφορετικά και ειδικά αυτό που πήγες να επιχειρήσεις εσύ, δεν θα στρίβει με ΤΙΠΟΤΑ!!!
    Οπότε θα δώσω 10-12 μοίρες κλίση εκατέρωθεν με την πρωτη ευκαιρία, θα μεγαλωσω λιγο και τα πτερύγια και επανέρχομαι!
    Καταγράφηκε
    Μιχάλης Λουκάκης
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 98


    WWW
    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 4 Ιούν 2021, 20:09:55 »

    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Υπάρχει μεγάλο "κίνημα" που ασχολείται με μετατροπές σε τέτοια ανεμόπτερα. Το καλύτερο το βγάζει το lidl σε όλη την Ευρώπη. Δυστυχώς εδώ δε το έφερε ποτέ....Προσωπικά έβαλα την αδερφή μου και μου έστειλε πέρυσι 4 κομματια από Ιταλία! 2 από κάθε χρώμα!!  Grin Grin   Ψάξτε στο FB  για LIdl Glider.... έχει πολύ πλάκα!
    Καταγράφηκε
    bouzx6r
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 82


    « Απάντηση #10 στις: Παρασκευή, 4 Ιούν 2021, 21:47:43 »

    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Υπάρχει μεγάλο "κίνημα" που ασχολείται με μετατροπές σε τέτοια ανεμόπτερα. Το καλύτερο το βγάζει το lidl σε όλη την Ευρώπη. Δυστυχώς εδώ δε το έφερε ποτέ....Προσωπικά έβαλα την αδερφή μου και μου έστειλε πέρυσι 4 κομματια από Ιταλία! 2 από κάθε χρώμα!!  Grin Grin   Ψάξτε στο FB  για LIdl Glider.... έχει πολύ πλάκα!
    Thumbs up
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 5 Ιούν 2021, 20:25:02 »

      Πολύ ωραία προσπάθεια και έχω, εδώ και καιρό, μια παρόμοια "μετατροπή" με μοτερ στα σκαριά (φωτό πιο αργά)


    Ήδη, μετά την παραπάνω δοκιμή, έχω προσθέσει καρμπονόντιζες στην άτρακτο και στα φτερά για ακαμψία όμως σε δοκιμή με ελάχιστο αέρα δεν έμεινα ικανοποιημένος, ίσως λίγος ο αέρας, ίσως άλλαξε η αεροτομή/γεωμετρία του μοντέλου, θα δείξει. Θα μπεί και μοτεράκι κάποια στιγμή αλλά ήδη έχω ανοιχτά κάποια "projects" και δεν με παίρνει περισσότερο "άνοιγμα"...

    Ήδη απο την προσθήκη με τις ντίζες έπρεπε να γίνει έλεγχος αν άλλαξε τουλάχιστον η γωνία του ουραίου.
    Πρακτικά πρέπει να "πετάει" όσο το δυνατόν ευθεία με τις επιφάνειες ελέγχου στην ίδια ευθεία με τις σταθερές και χωρίς να χρειάζεται να επεμβεις στα τριμ της Τ/Κ
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    bouzx6r
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 82


    « Απάντηση #12 στις: Σάββατο, 5 Ιούν 2021, 21:28:12 »


    Ήδη απο την προσθήκη με τις ντίζες έπρεπε να γίνει έλεγχος αν άλλαξε τουλάχιστον η γωνία του ουραίου.
    Πρακτικά πρέπει να "πετάει" όσο το δυνατόν ευθεία με τις επιφάνειες ελέγχου στην ίδια ευθεία με τις σταθερές και χωρίς να χρειάζεται να επεμβεις στα τριμ της Τ/Κ

    Θεωρητικά αυτό προσπαθησα και πρακτικα με το μάτι αυτό πετυχα. Δεν έχω κάνει αρκετές δοκιμες ομως με αέρα!
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #13 στις: Κυριακή, 6 Ιούν 2021, 21:27:39 »

      Και οι φωτό

     1. Το μοτέρ μάλλον είναι στα 3000κν
      Έχω κόψει την μύτη και έχω κολλήσει ένα μικρό κόντρα πλακέ για να βιδωθεί το μοτέρ
      Η έλικα είναι 4χ3 με λαστιχένιο αντάπτορα gws
      Το cowl είναι από pla

     2. Το ουραίο είναι ακόμα σε "διερεύνηση" γιατί σκέφτομαι μήπως κάνω το elevator να δουλέψει σαν elevon  (το είχα κάνει παλιότερα σε ένα τύπου air hogs)

     3. Μια πιο κοντινή του μοτέρ το οποίο το έχω και σε μια μετατροπή ένος FT ARROW σε 1/4 σμίκρυνση καθώς και τα σέρβο που θα βάλω μιας και θα το κανιβαλλίσω αυτό.
      Βίντεο 1 Βίντεο 2 στην αρχή από το μίνι μίνι arrow in


    * IMG_20210606_023050_resized.jpg (60.28 KB, 640x360 - εμφανίστηκε 172 φορές.)

    * IMG_20210606_023825_resized.jpg (65.37 KB, 640x360 - εμφανίστηκε 174 φορές.)

    * IMG_20210606_024058_resized.jpg (53.7 KB, 640x360 - εμφανίστηκε 172 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    Loukis35
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 72


    « Απάντηση #14 στις: Κυριακή, 6 Ιούν 2021, 23:49:03 »

    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Υπάρχει μεγάλο "κίνημα" που ασχολείται με μετατροπές σε τέτοια ανεμόπτερα. Το καλύτερο το βγάζει το lidl σε όλη την Ευρώπη. Δυστυχώς εδώ δε το έφερε ποτέ....Προσωπικά έβαλα την αδερφή μου και μου έστειλε πέρυσι 4 κομματια από Ιταλία! 2 από κάθε χρώμα!!  Grin Grin   Ψάξτε στο FB  για LIdl Glider.... έχει πολύ πλάκα!

    Έχει και στο AliExpress παρόμοια με εκπέτασμα γύρω στο 1m και τιμή γύρω στο 10ευρω.

    Νομίζω είναι πιο εύκολα στις μετατροπές/πατέντες με το ίδιο κόστος?
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Slowflyers & Parkflyers - Indoor & Microlight (Συντονιστής: _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Ανεμόπτερο από το περίπτερο - μετατροπή
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.