Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 08:53:29

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 08:53:29

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 39
    Συνολικά: 41
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Βαφή Χαρτιου - Esaki Tissue  (Αναγνώστηκε 12451 φορές)
    guest542
    Επισκέπτη
    « στις: Κυριακή, 30 Μάρ 2008, 13:43:20 »

    Με αφορμή τη διακόσμηση του BD-4, για το οποίο χρειάζομαι 2 διαφορετικά πορτοκαλί,
    βρήκα ένα άρθρο για τη βαφή του Esaki Tissue :

    http://www.easybuiltmodels.com/chalk.htm

    Σύμφωνα με το άρθρο, παίρνουμε το χαρτί, το οποίο δεν είναι απαραίτητο να είναι λευκό, (ο συγγραφέας προτιμά το κόκκινο) και το βάφουμε με παστελ χρώματα ζωγραφικής (όχι κηρομπογιά).

    Αφού το τρίψει καλά με χαρτί κουζίνας (ή κάτι παρόμοιο), ώστε το χρώμα να μπεί καλά στους πόρους του χαρτιού, το ψεκάζει με σπρέϋ "Krylon", το οποίο λέει πως αναδεικνύει φανταστικά χρώματα.

    Έκανα μια δοκιμή με μια παραλλαγή: αντί σπρέϋ "Krylon" το πέρασα με αραιωμένο βερνίκι.
    Το αποτέλεσμα ήταν καλό όταν έβαψα με πορτοκαλί παστέλ ένα άσπρο κι ένα πορτοκαλί χαρτί,
    δεν ενθουσιάστηκα όμως από το αποτέλεσμα στο κόκκινο χαρτί.

    Μήπως το "Krylon" κάνει τη διαφορά? ...και γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ τέτοιο σπρέϋ στην Ελλάδα?


    * DSC0122.jpg (18.3 KB, 300x142 - εμφανίστηκε 2570 φορές.)
    Καταγράφηκε
    S-Themelidis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 248



    « Απάντηση #1 στις: Κυριακή, 30 Μάρ 2008, 15:39:19 »

    Άννα καλησπέρα!
    Απ' ότι έχω διαβάσει κι εγώ σε διάφορα sites (ένα εξ αυτών αυτό που επισυνάπτεις), όλη τη δουλειά τη κάνει το Krylon και μάλιστα το Krylon 1301 , αν θυμάμαι καλά (γιατί έχει διάφορους τύπους).
    Δυστυχώς, όσο και αν έχω ψάξει -τουλάχιστον στην Αθήνα σε καταστήματα που εξειδικεύονται σε είδη σχεδίου και ζωγραφικής- δεν υπάρχει καν η μάρκα.
    Μια άλλη λύση που υπάρχει περιγράφεται εδώ http://www.parmodels.com/Printing%20on%20tissue/Printing_on_tissue.htm (από το site του Paul Bradley http://www.parmodels.com/) και αφορά στον χρωματισμό του χαρτιού από απλό inkjet εκτυπωτή.
    Βέβαια, όπως θα δεις στο τέλος του άρθρου, αφού έχεις τυπώσει το χαρτί και έχει στεγνώσει, μπορείς να το περάσεις από πάνω είτε πολύ αραιωμένο βερνίκι, ή Krylon 1301, ή ακόμα και fixatif, που εύκολα βρίσκεις σε όλα τα καταστήματα με σχετικά είδη.
    Εγώ εφάρμοσα αυτή τη τεχνική στο Hangar Rat που έφτιαξα. Το χρώμα βγήκε όπως ακριβώς το ήθελα, αλλά επειδή δεν είχα fixatif, όπου έπεφτε νερό ή ακόμα και... σάλιο, έκανε λεκέ (ξέβαφε)!!
    Το μόνο περιοριστικό αυτής της τεχνικής, είναι ότι η μεγαλύτερη επιφάνεια που μπορείς να εκτυπώσεις είναι Α4, εκτός και αν ο εκτυπωτής σου υποστηρίζει και μεγαλύτερα χαρτιά, όπως Α3.

    Πάντως, είμαι κι εγώ "περίεργος" να δω τι θα πουν και οι ειδικοί (jkon, gkan κλπ).

    Καλό απόγευμα,
    Σωτήρης
    Καταγράφηκε
    guest542
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #2 στις: Κυριακή, 30 Μάρ 2008, 16:37:59 »

    Σωτήρη σ΄ευχαριστώ.

    Τη σελίδα που έκανες link, δεν την είχα ανακαλύψει!

    Παράθεση
    Δυστυχώς, όσο και αν έχω ψάξει -τουλάχιστον στην Αθήνα σε καταστήματα που εξειδικεύονται σε είδη σχεδίου και ζωγραφικής- δεν υπάρχει καν η μάρκα.

    Ευτυχώς τελικά που βρήκα παστέλ χρώματα.   laugh
    Καταγράφηκε
    S-Themelidis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 248



    « Απάντηση #3 στις: Σάββατο, 10 Μάι 2008, 18:10:10 »

    Καλησπέρα.
    Λοιπόν, προχθές αγόρασα ένα μπουκάλι fixatif μάρκας Winsor & Newton από το ΠΛΑΙΣΙΟ και το δοκίμασα σε ένα μικρό κομμάτι χαρτιού επικάλυψης βαμένο στον inkjet εκτυπωτή που έχω.
    Συμπεράσματα:
    1. Δεν επηρεάζει καθόλου την βαφή και αφήνει το χρώμα αναλοίωτο.
    2 Μετά το βρέξιμο, απογοήτευση!!!! Sad Το χρώμα κάνει μεγάλους λεκέδες, αν και φρόντισα να το ψεκάσω με πολύ λίγο νερό και με καλό "ψεκαστήρι"...!!

    Δεν ξέρω μήπως φταίει ο τύπος του fixatif (στην ετικέτα γράφει ότι κάνει για "παστέλ, κάρβουνο και μολύβι"). Αλήθεια ξέρετε αν υπάρχει άλλος τύπος, γιατί στο ΠΛΑΙΣΙΟ είχε μόνο αυτόν σε 2-3 μάρκες.

    Τέλος πάντων..., αποτυχία  Sad

    (που θα βρούμε Krylon, οέοοοοο;;;;;  Grin)

    Σωτήρης
    Καταγράφηκε
    bleriot
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 316



    « Απάντηση #4 στις: Σάββατο, 10 Μάι 2008, 23:07:42 »

    νομίζω οτι το χαρτί επικαλυψης που είναι ήδη βαμμένο στον εκτυπωτή η στο χέρι, το τεντώνουμε όχι βρέχοντάς το αλλά στον ατμό
    Καταγράφηκε
    guest542
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #5 στις: Κυριακή, 11 Μάι 2008, 00:23:28 »

    Θα συμφωνήσω με τον bleriot.

    Το krylon λένε οτι κάνει την ίδια δουλεια με το αραιωμένο βερνίκι, όμως πιο εύκολα, πιο καθαρά, ζωντανεύει και σταθεροποιεί τα βαμμένα με παστέλ, χαρτιά.
    Οπότε, περίμενε να έρθει το βερνίκι, δεν θα αργήσει... worry
    Δεν τέντωσε το χαρτί με το fixatif?

    Αν υποθέσουμε ότι μπορούμε να αντικαταστήσουμε το krylon με fixatif,
    μπορούμε να αντικαταστήσουμε και το fixatif με άχρωμη λακ για τα μαλλιά.
    (Η λακ κάνει την ίδια δουλειά με το fixatif, για τους ζωγράφους τουλάχιστον).

    Άρα, να ψεκάσουμε το βαμμένο χαρτί με λακ, και να δούμε τι θα γίνει.

    Γρήγορα όμως, πριν διαβάσει ο Γιώργος αυτές τις γραμμές....και του πέσουν τα μαλλιά  laugh laugh laugh
    Καταγράφηκε
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #6 στις: Κυριακή, 11 Μάι 2008, 01:55:55 »

    Γρήγορα όμως, πριν διαβάσει ο Γιώργος αυτές τις γραμμές....και του πέσουν τα μαλλιά  laugh laugh laugh

    όταν ξεκίνησα (πριν από πολλά χρόνια) χρειάστηκε κάποια στιγμή να βρέξω την επικάλυψη με νερό για να τεντώσει. Διάβαζα παντού για ψέκασμα, αλλά δεν είχα ψεκαστήρα. Πήρα λοιπόν (κοινώς "βούτηξα") το Merito που είχε η μάνα μου για το σιδέρωμα... ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ! Άσε που έδινε και άρωμα φρεσκάδας στο μοντέλο.  idiot2 idiot2 idiot2

    Άβυσσος η ψυχή και το μυαλό του αερομοντελιστή...

    καληνύχτα

    gkan
    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    S-Themelidis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 248



    « Απάντηση #7 στις: Δευτέρα, 12 Μάι 2008, 14:43:21 »

    Καλησπέρα και καλή εβδομάδα.
    Παραθέτω σχετικό σχόλιο του Wout Moerman, από το forum του SFA (ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν παραβιάζω κώδικες δεοντολογίας, αλλά πιστεύω ότι μερικές φορές η αυτούσια παράθεση σχολίων από "συνάδελφους" του εξωτερικού, βοηθάει στην κατανόηση των πραγμάτων).

    "Bernard, 
    First of all, did you try shrinking a scrap piece of the printed tissue in the normal way? My new ink jet doesn't bleed when misted with water.
    My old ink jet did bleed and I used 2 methods to shrink the tissue:
    Method A: spray the tissue with hair spray or "krylon" (dope also will work) to make the ink waterproof. Cover wet, the tissue has enough shrink left to get a tight covering.
    Method B:
    put the printed tissue between damp towels to let it pick up some moisture. Cover "dry" with the damp tissue. The tissue will shrink a little bit, often enough if the "dry" covering was done neatly.
    In both cases I would finish the plane with dope or "krylon". BTW, I can't buy Krylon in the Netherlands, I guess you have the same problem. I use an acryllic carpaint spraycan from duplicolor which is basically the same". 


    Άννα όπως βλέπεις, η λακ δουλεύει,  Thumbs up όπως και το υποκατάστατο του Krylon, αφού ούτε στην Ολλανδία υπάρχει το Krylon (ουφ... και νόμιζα ότι μόνο εμείς εδώ είμαστε πρωτόγονοι...!!). Οπότε, βουρ στη λακ της γυναίκας μου! (βρε τι τραβάει η καημένη...  laugh

    Όσο για το σχόλιο του φίλου bleriot,
    Παράθεση
    νομίζω οτι το χαρτί επικαλυψης που είναι ήδη βαμμένο στον εκτυπωτή η στο χέρι, το τεντώνουμε όχι βρέχοντάς το αλλά στον ατμό
    ,
    σε μια τέτοια περίπτωση, δεν θα σχηματιστούν υδρατμοί, άρα σταγόνες νερού, με τα γνωστά προβλήματα στο χρώμα;;;

    Ευχαριστώ,
    Σωτήρης
    Καταγράφηκε
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #8 στις: Δευτέρα, 12 Μάι 2008, 17:53:29 »

    Σωτήρη, αν ο ατμός είναι πολύ ελαφρύς (= δεν το κρατήσεις πολύ ώρα στον ατμό), μάλλον δεν θα έχει πρόβλημα, οπότε σωστά το προτείνει ο bleriot. Θέλει να βρεις το όριο που τεντώνει το χαρτί, αλλά δεν διαλύεται το χρώμα. Μόνο μια δοκιμή θα δώσει την απάντηση... πειραματισμός λοιπόν...

    Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει εκτυπωμένο χαρτί. Ή παίρνω χρωματιστό από κατασκευής (με τους όποιους περιορισμούς στη ποικιλία) ή βάφω ψεκάζοντας χρώματα ακρυλικά / σμάλτου, οπότε δεν έχει ιδία εμπειρία στο αντικείμενο.

    Όσο για το SFA και θέματα δεοντολογίας, εφόσον αναφέρεται η πηγή, που και αυτή μάλιστα είναι ένα ανοιχτό forum με στόχο την ενημέρωση, δεν τίθεται κανένα θέμα.

    Γιώργος
    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντέλα Free Flight  |  Ο κόσμος του Free Flight (Συντονιστής: Γιώργος Κανδυλάκης)  |  Θέμα: Βαφή Χαρτιου - Esaki Tissue
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.032 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.