Aeromodelling GR  σε Ελληνικά in English en Français in Deutch in Italiano
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide Ο θαυμαστός κόσμος των μικρών αεροπλάνων Σε φιλοξενία: Το Βιβλίο του jkon E-mail E-mail
Currently there are 0 Users in the Chat!
284.259 μηνύματα σε 11.307 θέματα από 5.929 Μέλη / Τελευταίο μέλος: ΠαύλοςΣαλόνικα
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Δευτέρα, 23 Οκτ 2017, 22:08:25

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Δευτέρα, 23 Οκτ 2017, 22:08:25

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Τελευταίες 10 φωνές:
Χθες στις 00:32
Εννοείται!
Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 11:14:13
Καλημέρα.
 evan και το μενού (ψαράκι, λουκανικάκι, κεφτεδάκι, πατατούλες κλπ) θα είαι χωρίς επιβάρυνση;;;
 laugh laugh
Πρόσφατα θέματα
[Σήμερα στις 21:04]

από StZ
[Σήμερα στις 20:57]

[Σήμερα στις 20:51]

από kostask
[Σήμερα στις 20:50]

από kostask
[Σήμερα στις 20:49]

από modeller2
[Σήμερα στις 20:33]

[Σήμερα στις 20:03]

από w1ndsurfer
[Σήμερα στις 19:20]

από vilisdev
[Σήμερα στις 09:17]

από DeltaMan
[Χθες στις 21:39]

[Χθες στις 18:18]

από pansofos
[Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 21:05:10]

από evan
[Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 20:54:19]

από dominicm
[Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 18:17:48]

[Σάββατο, 21 Οκτ 2017, 12:10:21]
Google search

Aeromodelling GR
Μέλη
Σύνολο μελών: 5929
Τελευταίο: ΠαύλοςΣαλόνικα
Στατιστικά
Σύνολο μηνυμάτων: 284259
Σύνολο θεμάτων: 11307
Online σήμερα: 62
Online έως τώρα: 362
(Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 31
Συνολικά: 44
Στυλ εμφάνισης

Aeromodelling GR - 20 χρόνια
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  Drones - Multicopters - Πολλαπλών στροφείων (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Πανελλήνια Ένωση Χειριστών ΣμηΕΑ « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι  Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνια Ένωση Χειριστών ΣμηΕΑ  (Αναγνώστηκε 3688 φορές)

mastoras
Aeromodeller Hero Member
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Πέμπτη, 28 Σεπ 2017, 00:20:41 »

...............!Μακρια απο λεσχες, ομοσπονδιες κι αγωνες...μεχρι να εξαφανιστει κι ο τελευταιος απο δαυτους

Και ύστερα Σωκράτη θα μπορέσεις να φύγεις από αυτήν ζωή ευχαριστημένος, αφού πλέον θα έχουν εξαφανιστεί όλοι και θα έχουν καταστραφεί όλα.

Σε παραδέχομαι ρε μάγκα, 10 χρόνια που σε διαβάζω σκέφτομαι ότι ζοχάδα να ήσουν θα είχες αυτό ιαθεί,  2 δεκαετίες ζεις με τον ίδιο καημό, την ίδια τσατίλα, το ίδιο κόλλημα...είσαι άπαιχτος, μοναδικός, γραφικός και τελείως τρελάρας.
Καταγράφηκε
Sokratis
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Πέμπτη, 28 Σεπ 2017, 00:33:02 »

...............!Μακρια απο λεσχες, ομοσπονδιες κι αγωνες...μεχρι να εξαφανιστει κι ο τελευταιος απο δαυτους

Και ύστερα Σωκράτη θα μπορέσεις να φύγεις από αυτήν ζωή ευχαριστημένος, αφού πλέον θα έχουν εξαφανιστεί όλοι και θα έχουν καταστραφεί όλα.

Σε παραδέχομαι ρε μάγκα, 10 χρόνια που σε διαβάζω σκέφτομαι ότι ζοχάδα να ήσουν θα είχες αυτό ιαθεί,  2 δεκαετίες ζεις με τον ίδιο καημό, την ίδια τσατίλα, το ίδιο κόλλημα...είσαι άπαιχτος, μοναδικός, γραφικός και τελείως τρελάρας.
ειμαι ευχαριστημενος κι ευτυχισμενος διοτι εχω παψει να ασχολουμαι με τετοια ατομα και πεταω οποτε θελω,οπου θελω με ανθρωπους που γουσταρω χωρις να με νοιαζει τι κανουν οι αλλοι...Σας εχω γραμμενους ολους σας εκει που πρεπει και γελαω με την καταντια σας...Αυτοι που με κοροιδευαν και με ειρωνευοντουσαν...δεν πετανε πλεον κι εχουν μεινει 3 κι ο κουκος στα "μαγαζακια" τους.....Τελικα ειχε κι ο καιρος γυρισματα.... Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin
Καταγράφηκε

" Στην αρχή σε αγνοούν, μετά σε γελοιοποιούν, μετά σε πολεμούν και μετά σε ασπάζονται " (Mahatma Gadhi)
Serafim
Administrator

Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Πέμπτη, 28 Σεπ 2017, 10:56:28 »

Καλημέρα σας,

Παρακαλώ να μην συνεχιστεί η συζήτηση σε αυτό το ύφος, και με άσχετα για το θέμα μηνύματα.

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

There is no greater force in the world than wrong rudder
GRELE
Aeromodeller Hero Member

Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Πέμπτη, 28 Σεπ 2017, 12:10:05 »

Αγαπητοι φιλοι
Ας υπαρξει τουλαχιστον μια χρησιμη πληροφορια που ισως να ενδιαφερει καποιους απο εμας και ισως ο SV1BTA μπορει να ενημερωσει σχετικα.
Το αμφιθεατρο του Υπουργειου Μεταφορων και Επικοινωνιων διατιθεται για τετοιου ειδους συγκεντρωσεις σε οποιο σωματειο το ζητησει ?
Υπαρχει καποιο κοστος και ποιο ειναι αυτο για την χρηση του?
Φιλικα
Βασιλης Παπαδοπουλος
Καταγράφηκε

......electrics are here to stay......
3dMaik
Aeromodeller
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Παρασκευή, 29 Σεπ 2017, 11:17:19 »

Καλημέρα / καλησπέρα
Παρακολουθώ τα όσα συμβαίνουν στον σύλλογό σας και πραγματικά μου φαίνονται αστεία...  Κατ αρχήν θα ήθελα να εκφράσω την  άποψή μου όσον αφορά τη δημιουργία του συλλόγου σας λέγοντας τα παρακάτω:
1) Ο σύλλογός σας είναι ΑΚΥΡΟΣ διότι σύλλογος χειριστών ΣΜΗΕΑ θα μπορούσε να δημιουργηθεί μόνο από ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΣΜΗΕΑ οι οποίοι έχουν την ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΣΜΗΕΑ σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
2) Μέλη του συλλόγου θα έπρεπε να είναι ΜΟΝΟ ΑΔΕΙΟΥΧΟΙ χειριστές ΣΜΗΕΑ (πχ στον δικηγορικό σύλλογο μέλη είναι μόνο δικηγόροι)
3) Οι ερασιτέχνες χειριστές - αερομοντελιστές έχουν την  ΕΛΑΟ να τους εκπροσωπεί άσχετα με το γεγονός ότι οι υπεύθυνοι της ΕΛΑΟ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΤΣΑΡΟΥΧΙΑ που λένε και στο χωριό μου (ούτε την ιστοσελίδα τους δεν ανανεώνουν που να ενδιαφερθούν για κάτι παραπάνω)
Οπότε ποιος ο λόγος να μπαίνετε στην διαδικασία να ανταλλάσετε κατηγορίες και λόγια χωρίς νόημα?Huh Επίσης ποιος ο λόγος να πληρώσει στην ένωσή σας συνδρομή και εγγραφή κάποιος ερασιτέχνης αερομοντελιστής αφού για τα αεραθλήματα και τον αερομοντελισμό είναι υπεύθυνα τα κατά τόπους σωμάτια και η αεραθλητική ομοσπονδία??
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Γιάννης Κωνσταντακάτος
Master contributor
Aeromodelling GR

AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"

Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Παρασκευή, 29 Σεπ 2017, 11:59:54 »

Επειδή ευτυχώς με τον διάλογο εμφανίζεται κάπου - κάπου και η αλήθεια, θα ήθελα να ενημερώσω τους αγαπητούς φίλους που ασχολούνται με αυτό το νέο ιπτάμενο αντικείμενο τα εξής:

Προφάτως η διεθνής Αεροναυτική Ομοσπονδία ενέταξε στις δραστηριότητές της τα drones, ως αερομοντελιστική κατηγορία.

Η Ελληνική Αεραθλητική Ομοσπονδία (ΕΛΑΟ), έχει συμπλεύσει άμεσα με αυτή την εξέλιξη, και έχει αναρτήσει στην ιστοσελίδα της επιτροπής αερομοντελισμού την προκήρυξη αγώνα, και τους σχετικούς κανονισμούς.

Η ΕΛΑΟ είναι αεραθλητική ομοσπονδία. Εάν ένα νέο σωματείο θέλει να γίνει αεραθλητικό, μπορεί να απευθυνθεί στην ΕΛΑΟ. Σωματεία επαγγελματικά ή απλώς αστικά (μη αθλητικά) δεν μπορούν να έχουν την επίσημη συνδρομή της ΕΛΑΟ.
Καταγράφηκε

Γιάννης Κωνσταντακάτος
Πρόεδρος Ε.Α.Α.
Sokratis
Aeromodeller Full Member

Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Παρασκευή, 29 Σεπ 2017, 17:28:46 »

Καλημέρα / καλησπέρα
Παρακολουθώ τα όσα συμβαίνουν στον σύλλογό σας και πραγματικά μου φαίνονται αστεία...  Κατ αρχήν θα ήθελα να εκφράσω την  άποψή μου όσον αφορά τη δημιουργία του συλλόγου σας λέγοντας τα παρακάτω:
1) Ο σύλλογός σας είναι ΑΚΥΡΟΣ διότι σύλλογος χειριστών ΣΜΗΕΑ θα μπορούσε να δημιουργηθεί μόνο από ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΣΜΗΕΑ οι οποίοι έχουν την ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΙΣΤΗ ΣΜΗΕΑ σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.
2) Μέλη του συλλόγου θα έπρεπε να είναι ΜΟΝΟ ΑΔΕΙΟΥΧΟΙ χειριστές ΣΜΗΕΑ (πχ στον δικηγορικό σύλλογο μέλη είναι μόνο δικηγόροι)
3) Οι ερασιτέχνες χειριστές - αερομοντελιστές έχουν την  ΕΛΑΟ να τους εκπροσωπεί άσχετα με το γεγονός ότι οι υπεύθυνοι της ΕΛΑΟ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΤΣΑΡΟΥΧΙΑ που λένε και στο χωριό μου (ούτε την ιστοσελίδα τους δεν ανανεώνουν που να ενδιαφερθούν για κάτι παραπάνω)
Οπότε ποιος ο λόγος να μπαίνετε στην διαδικασία να ανταλλάσετε κατηγορίες και λόγια χωρίς νόημα?Huh Επίσης ποιος ο λόγος να πληρώσει στην ένωσή σας συνδρομή και εγγραφή κάποιος ερασιτέχνης αερομοντελιστής αφού για τα αεραθλήματα και τον αερομοντελισμό είναι υπεύθυνα τα κατά τόπους σωμάτια και η αεραθλητική ομοσπονδία??
Ευχαριστώ
Με το ιδιο σκεπτικο τα ανεμοπορικα σωματεια θα επρεπε να ειχαν μελη μονο πτυχιουχους ανεμοπορους, κλπ......Οποτε αν ισχυε αυτο θα εμεναν 3 κι ο κουκος σε καθε Λεσχη μιας κι ελαχιστοι ειναι πτυχιουχοι κι ενεργοι. Οπως και να εχει,μακρια απο ομοσπονδιες κι αερολεσχες...ο χωρος αυτος ειναι σαπιος και ελεεινος

Καταγράφηκε

" Στην αρχή σε αγνοούν, μετά σε γελοιοποιούν, μετά σε πολεμούν και μετά σε ασπάζονται " (Mahatma Gadhi)
3dMaik
Aeromodeller
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Παρασκευή, 29 Σεπ 2017, 21:23:50 »

Κύριε Σωκράτη
Για να είσαι μέλος σε ανεμοπορικό σωματείο όντος θα έπρεπε να έχεις πτυχίο πιλότου ανεμοπτέρου , διαφορετικά τι ανεμοπορικό σωματείο θα ήταν αυτό που θα είχε μέλη χειριστές γεωργικών ελκυστήρων ή χωματουργικών μηχανημάτων.... Από την άλλη το να είσαι αερομοντελιστής σου δίνει την δυνατότητα να είσαι μέλος μιας αερολέσχης μιας και για την ιδιότητα του αερομοντελιστή δεν απαιτούνται από τον νόμο κάποια πιστοποιητικά. Τέλος δεν καταλαβαίνω γιατί τα έχετε βάλει με τα σωματεία και τους συλλόγους από τη στιγμή που θέλετε να κάνετε μόνο το χόμπι σας και την πλάκα σας. Ισα ίσα που θα έπρεπε να είστε χαρούμενος που κάποιοι τρέχουν για να σας βγάλουν ασφάλεια και να διατηρούν τα μοντελοδρόμια-αεροδρόμια ανοικτά χωρίς εσείς να κάνετε κάτι παρα μόνο να δίνετε την ετήσια συνδρομή σας. Εμένα το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να πηγαίνω την Κυριακή στο μοντελοδρόμιο και να πετάω τα μοντέλα μου χωρίς να έχω παραπάνω σκοτούρες στο κεφάλι μου. Αφήνω τους (σύμφωνα με την γνώμη σας ) "καρεκλοκένταυρους" να τρέχουν χωρίς να με ενδιαφέρει τι αποκομίζουν από όλη αυτή την ιστορία. Άλλωστε για μένα η ενασχόλησή μου με τον χώρο είναι μόνο για διασκέδαση . Ο μόνος λόγος που θα κατηγορούσα και θα έριχνα λάσπη δεξιά και αριστερά θα ήταν αν ήθελα να πιάσω κι εγώ καμιά καρέκλα αλλά το σύστημα δεν με άφηνε.... Πάντα και παντού υπάρχουν αρπακτικά που θέλουν να αποκομίζουν προσωπικά οφέλη αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν κρίνεται η ζωή μας ή το μέλλον των παιδιών μας από τα αρπακτικά που υπάρχουν στα σωματεία και στους συλλόγους , οπότε ας κάνουμε το κέφι μας και ας αφήσουμε τα αρπακτικά να φαγωθούν μεταξύ τους.
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Γιάννης Κωνσταντακάτος
Master contributor
Aeromodelling GR

AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"

Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Σάββατο, 30 Σεπ 2017, 08:14:46 »

Με την διαπίσωση ότι έχει αρχίσει μία καλή συζήτηση για την χρησιμότητα ή μη των σωματείων και της Ομοσπονδίας, σας προτείνω να διαβάσετε τα άρθρα μου πάνω σ' αυτά τα θέματα, που συντάχθηκαν πριν μερικά χρόνια, και όμως είναι πάντα επίκαιρα.

Είναι τα αρθρα με τον γενικό τίτλο "Κέντρα αποφάσεων και εργασίας" . Θα τα βρείτε στην ενότητα "αρθρα" επάνω αριστερά της σελίδας, κάτω από την επικεφαλίδα "Περιεχόμενα".

Ο στόχος όλων πρέπει να είναι πως θα πάμε μπροστά, και όχι ποιός φταίει που δεν προχωράμε όσο γρήγορα και αποτελεσματικά θα θέλαμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 30 Σεπ 2017, 09:01:59 από Γιάννης Κωνσταντακάτος » Καταγράφηκε

Γιάννης Κωνσταντακάτος
Πρόεδρος Ε.Α.Α.
Σελίδες: 1 2 [3]  Όλοι  Πάνω Εκτύπωση 
Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  Drones - Multicopters - Πολλαπλών στροφείων (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Πανελλήνια Ένωση Χειριστών ΣμηΕΑ « προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: