Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.387 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 25 Απρ 2024, 22:28:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 25 Απρ 2024, 22:28:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 17:57]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 10:50]

    [Χθες στις 19:34]

    [Χθες στις 09:16]

    [Τρίτη, 23 Απρ 2024, 11:50:38]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304387
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 53
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 74
    Συνολικά: 75
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΗΛΕΚΑΤΕΥΘΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΠΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ.  (Αναγνώστηκε 6327 φορές)
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.225


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #15 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 16:34:27 »

    καλιμέρα σε όλη την παρέα να έχετε υπόψιν σας ότι επειδή υπάρχει ipo μπαταρία στην τηλεκατευθυνση και επειδή έχει πολλα C ΓΙΑ ΑΥΤΌ ΓΊΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΝΆΛΩΜΑ ΚΑΙ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ εάν ήταν nimh δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

    Θα διαφωνησω. Η καθε καταναλωση (στην περιπτωση μας η τηλεκατευθυνση) τραβαει (καταναλωνει) οσο ακριβως ρευμα χρειαζεται. Οσο επιτρεπει η συνολικη αντισταση της. Ειτε της βαλεις μια μικρη NiMh ειτε βαλεις ενα τερας Lipo, απο την στιγμη που η ταση ειναι η σωστη η καταναλωση θα ειναι ακριβως ιδια.
    Ειδικα για την ΤΚ που η καταναλωση της ειναι πολυ μικρη, περιπου 100-200mAh (εκτιμηση δικια μου, δεν εχω μετρησει ποτε).
    Σε μια ενεργοβορα καταναλωση (πχ μοτερ) το ρευμα παλι θα ειναι το ιδιο μεχρι το σημειο που μπορει και η μπαταρια να ακολουθησει.

    Με μια προταση, οι lipo δεν καινε τις ΤΚ, η απροσεκτη στιγμη και το λαθος τις καιει.

    ΥΓ Ειμαι εδω για να μαθω (και εχω μαθει πολλα) και εαν προκυψει να γραψω και τα λιγα που ξερω, εαν το αντιλαμβανεσαι οτι σου κανω παρατηρηση το σβηνω αμεσα. Δεν ειναι παρατηρηση ουτε δασκαλεμα. Ευχαριστω Χαμόγελο

    +100  Thumbs up

    Ετσι ακριβώς είναι Πάνο, συν ότι οι μπαταρίες Lipo που μπαίνουν στις τ/κ έχουν πολύ χαμηλά C!!  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #16 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 17:08:52 »

    Όπα.
    Πάμε σε ενα ακραίο παράδειγμα?. 
    Αν βάλεις δυο μπαταρίες  cr2032  σε σειρά 3.2 x 2 =6.4v αυτές πού έχουν τα κλειδιά του αυτοκινήτου ή και τρεις αν θες περισσότερα βολτ.  Θα ανάψει η τηλ/ση ? Ναι.  Αν την βάλεις ανάποδα θα καεί ? 
    Όχι !
    Γιατί θα γονατίσει.  Σε αντίθεση με την λίπο που και με το 1c είναι ικανή να σου κάψει την τηλ/ση αν την βάλεις ανάποδα
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    Acid Junkie
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 150


    « Απάντηση #17 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 17:19:28 »

    παιδια ειπαμε τι εγινε........οι μισοι με λιπο πετανε χρονια και οι πιο πολλοι δεν εχουνε θεμα...ασε που εχει και διοδο προστασιας ....δε καιγεται καλη ΤΚ ετσι απλα....γιαυτο υπαρχει το regulator για να ρυθμιζει τη ταση και πριν το regulator οι διοδοι προστασιας αν βαλεις αναποδα την μπαταρια καιγεται αυτο....το αλλαζεις με 20 σεντς...και εισαι καινουριος παλι! μιλησα με 2 παιδια που εχουν την ιδια ΤΚ με αυτην που πηρα την δουλευουν 4 χρονια με λιπο και δεν εχουν κανενα θεμα....απλα σεμενα μαλλον ετυχε το regulator να τα φτυσει......τωρα εβαλα ΚΤΗΝΟΣ 2 διοδους.......ελπιζω οτι δε θα εχω θεμα......βεβαια για κανα 2 μηνες θα δοκιμαστει αγρια πριν μπει σε ακριβο πετουμενο.....! Εληξε το θεμα ας το σβησει καποιος συντονιστης εντελως παρακαλω αν γινεται.....
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.225


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #18 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 17:22:25 »

    Μόνο από δικό σου λάθος Ηλία θα καεί, όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο Πάνος!!!

    Με μια προταση, οι lipo δεν καινε τις ΤΚ, η απροσεκτη στιγμη και το λαθος τις καιει.

    Δεν φταίει όμως η Lipo που έχει κάποια C όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, έχω Lipo στην τ/κ μου 3+ χρόνια
    χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα με αλλαγμένο το regulator για να μπορεί να την δεχθεί!!
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #19 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 17:28:37 »

     Thumbs up σωστά!

    Υ. Γ. Acid Junkie Γιατί έχεις φαγωθεί να σβήσουμε το θέμα?
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    Acid Junkie
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 150


    « Απάντηση #20 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 18:06:51 »

    γιατι λυθηκε το θεμα και το αλλαξα οπως βλεπεις για να διαφημησω τον ανθρωπο που με "εσωσε" και αμεσως καταλαβε τι προβλημα ειχε μονο που του ειπα πως εγινε  και τελικα επειδη ειχα βαλει το τηλ του και τον πηρανε 200 ατομα σε μιση ωρα μου ζητησε να το ακυρωσω γιατι εχει προβλημα με το τηλ ολη την ωρα....απο στομα σε στομα μονο πλεον αν καποιος εχει θεμα με την ΤΚ του ...!
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.225


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 18:17:22 »

    Αντε στο μήνυμά σου και πάτα πάνω δεξιά "τροποποίηση" και σβήσε το τηλέφωνο του για να
    μην φαίνεται, το θέμα είναι καλό να μείνει για να μαθαίνουν οι ενδιαφερόμενοι πως λύνεται το πρόβλημα!! Thumbs up
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 19:01:08 από Markhelis » Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #22 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 18:42:39 »

    Οπότε προσεχουμε τι ποσταρουμε ...  Ποοολύ άνεση
    Καλη Συνέχεια.
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    johnraptor
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 413



    « Απάντηση #23 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 19:46:49 »

    Απαντώ στον συνάδελφο μοντελιστή markhelisότι η λιθίου εσν μπει ανάποδα λόγο πολλων c εκφόρτισης κάνει ζημιά όχι ότι αν την βάλεις σωστά θα σου κάνει ζημιά αυτό εννοώ. Ο  σταθεροποιητής αντέχρι 1 αμπέρ μάξιμουμ φιλε πέτρο την όλη προστασία ανάποδης πολικότητας την κάνουν οι διόδοι
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.225


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #24 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 20:31:53 »

    Απαντώ στον συνάδελφο μοντελιστή markhelisότι η λιθίου εσν μπει ανάποδα λόγο πολλων c εκφόρτισης κάνει ζημιά όχι ότι αν την βάλεις σωστά θα σου κάνει ζημιά αυτό εννοώ. Ο  σταθεροποιητής αντέχρι 1 αμπέρ μάξιμουμ φιλε πέτρο την όλη προστασία ανάποδης πολικότητας την κάνουν οι διόδοι

    Τώρα το εξηγείς σωστά φίλε μου!!  Thumbs up

    Διότι 2 άτομα το καταλάβαμε λίγο διαφορετικά, συμβαίνει όμως συχνά στον γραπτό λόγο και φυσικά δεν υπάρχει λόγος
    για αντιπαραθέσεις!!  Wink
    Καλό Π/Σ/Κ και καλές πτήσεις!!  Thumbs up
     
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #25 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 20:39:25 »

    Ο τριτος ομως το έπιασε ...
     Wink
    Καλό σκ σε όλους!
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    Acid Junkie
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 150


    « Απάντηση #26 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 22:27:59 »

    Η ΤΚ δουλευε και χωρις διοδο εντελως....απλα βραχυκυκλωνοντας τα σημεια που μπαινει αναψε.....αρχικα λεγαμε να την κανουμε ετσι ..χωρις διοδους επειδη το σημειο ειναι υπερβολικα λεπτο για συγκοληση και μαλιστα 2 διοδους......τελικα ομως αποφασισα να τους βαλουμε και ευτυχως δε μας δυσκολεψε ιδιαιτερα η συγκοληση......τωρα αν μπει αναποδα μπαταρια θα καουνε αυτα ειτε το ενα ειτε και τα 2....ο ρυθμιστης θα ζησει μιας και δε θα περναει καν ρευμα πλεον στην υπολοιπη ΤΚ.....η μονη μου "ανυσηχια" ειναι οτι μη ξεκολλησει κατι απο κανα ταρακουνημα η πεσιμο (που δε ριχνω πραματα αλλα λεμε τωρα).....και ενα αλλο "κακο" ειναι οτι η ΤΚ με τα μαιμου καλωδια παιζει κανονικα αν βγαλω το πισω καπακι εξομοιωτη....που φυσικα δε μπορω να κανω εξασκηση με γυμνη την ΤΚ απο πισω και να κραταω την μπαταρια και αλλα πραματα να μη φυγουν απο την θεση τους.....το περιεργο ειναι οτι οταν βαζω το καπακι ...κι ενω φαινεται να μην εμποδιζει πουθενα να μπει το βυσμα εντελως μεσα.....δε παιζει σωστα....σπανια πετυχαινω το σημειο να κατσει καλα αλλιως πρεπει συνεχεια με το χερι να σπρωχνω το βυσμα και παλι την περισσοτερη ωρα επειδη κουνιεται το χερι μου αναγκαστικα παιζοντας....παλι κανει σα να δινει οτι ναναι εντολες οποτε επειδη ειχα 2 βυσματα τετοια το 1 το εκοψα μεχρι αηδιας και παλι με δυσκολια επαιζε.....γιατι στο τελος κοπηκανε τα καλωδιακια απο το βυσμα γιατι ειχα αφησει μονο το τετραγωνακι ισα ισα για να μπαινει μεσα....! τελοσπαντων αυτο που ρωτησα την επισημη φουταμπα ειναι οτι μου ειπανε οτι πλεον δε πουλανε τετοια καλωδια καθολου....ΑΝ υπαρχει κανεις που εχει παρακαλω ας το στειλει αν δε το χρειαζεται εστω και να το πληρωσω...διοτι ο πρωην ιδιοκτητης εχει 2 γνησια και μου ειπε οτι δεν ειχε προβλημα μαυτα....ταχα θα μου εστελνε το γνησιο φορτιστη μπαταριας και το καλωδιο αλλα οταν καηκε η ΤΚ μαλωσαμε ασχημα και δε νομιζω να στειλει τιποτα.......αν βρεθει σωτηρας θα ειμαι υποχρεος...! Επισης θα θελα να επισημανω οτι η συγκεκριμενη ΤΚ εχει 7 σημεια γκαζιου και καμπυλης μοιρων......εχει και μακρυτερα στικ ...(στο τερμα κοντο της ειναι σαν το τερμα μακρυτερο της παλιας που ειχα).....και δε φτανει αυτο οτι τα στικ ειναι μισο ποντο σχεδον πιο ψηλα.....ειναι και οι αποστασεις πανω κατω και δεξια αριστερα πιο μεγαλες...οποτε για να πετυχω τικ τοκ και γενικα δε μπορω να κανω τα πραματα που εκανα πριν με την απλη που ηταν πιο καινουριο μοντελο μεν αλλα ειχε "νεα" σχεδιαση δηλαδη κοντοτερα στικ και αποστασεις τριγυρω....τωρα αν παω να κανω πχ ενα τικ τοκ πλαγιο...ΟΣΟ και να προσπαθησω...με το ζορι φτανω να παιξω με τον αντιχειρα και δε μπορω να παιξω γρηγορα πανω κατω ας πουμε χωρις να μου φυγει λιγο το χερι και να δωσω και rudder...γιαυτο αν εχει κανεις γνησιο φουταμπα usb........παρακαλω αν δε το χρειαζεται το θελω οπωσδηποτε.
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #27 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 23:03:51 »

    Απαντώ στον συνάδελφο μοντελιστή markhelisότι η λιθίου εσν μπει ανάποδα λόγο πολλων c εκφόρτισης κάνει ζημιά όχι ότι αν την βάλεις σωστά θα σου κάνει ζημιά αυτό εννοώ. Ο  σταθεροποιητής αντέχρι 1 αμπέρ μάξιμουμ φιλε πέτρο την όλη προστασία ανάποδης πολικότητας την κάνουν οι διόδοι


    Ποια προστασια ειναι αυτη που καιγεται με τις LiPo μονο; Οι διοδοι δεν παθαινουν τιποτα με μια μπαταρια, η δουλεια τους ειναι αυτη, η περιοχη καταρευσης ειναι ΠΟΛΥ παραπανω απο τα 12V μιας μπαταριας. Καπου 30-40V 50V της απλης 1Ν4001.
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 23:32:28 από orck » Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Acid Junkie
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 150


    « Απάντηση #28 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 23:14:01 »

    1Ν4007 εβαλα τωρα....η στοκ διοδος εγραφε ενα Β απλα πανω....δεν ξερουμε αλλα εγινε καρβουνο με 11.1βολτ και μιλαμε για μπαταρια να μπει με αναποδη πολικοτητα οχι ετσι απλα.
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #29 στις: Παρασκευή, 4 Σεπ 2015, 23:31:22 »

    Αυτη που εβαλες αντεχει μεχρι 1000V (χιλια). Δυσκολο να φτασεις τετοια ταση με μπαταρια LiPo, οσο δυσκολο ειναι να φτασεις και τα 40V 50V.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΗΛΕΚΑΤΕΥΘΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΠΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ.
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.044 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.