Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.329 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 03:25:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 03:25:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304329
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 51
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 53
    Συνολικά: 53
    Στυλ εμφάνισης

    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Cyclops OSD?
    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Cyclops OSD?  (Αναγνώστηκε 4580 φορές)
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « στις: Σάββατο, 30 Μάι 2015, 22:57:25 »

    Γειά και χαρά σας.

    Έχω το cyclops tornado osd, αλλά αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα και δεν μπορώ να μπω στο μενού του.

    Ίσως να φταίει η πλακετίτσα με τα 3 κουμπάκια που έχει σκέφτομαι αφού της έβαλα κυανοακριλική κόλα πάνω, τότε άρχισε να μου τα κάνει.

    Υπάρχει κάποιος από Αθήνα κατά προτίμηση νότια προάστια με cyclops tornado ή storm (νομίζω πως είναι το ίδιο κ για storm) να μπορέσει να βρεθούμε να δοκιμάσω τα κουμπάκια του?

    Ευχαριστώ πολύ!
    Καταγράφηκε
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 7 Ιούλ 2015, 00:38:09 »

    Hello all. Λοιπον θα ξεκινησω ενα ποστ κατανοησης προς εμε και ισως και αλλοι ασχετοι σα και μενα (χωρις παρεξηγηση) παρουν κατι απο ολο αυτο. Οτι εχω καταλαβει θα πω. Ολα τα σερβο και το esc μπαινουν στα out του tornado. Απο τα in με τη σειρα τους φευγουν και πανε στο δεκτη της τηλεκατευθηνσης. Στο current sensor βαζουμε μπαταρια 3σελη στο in και στο out βαζουμε το esc?  παμε τωρα στο βιντεο. Στο av in συνδεουμε στο πρωτο πιν το σημα βιντεο της καμερας. Στο δευτερο βαζουμε regulator στα 5 βολτς για να δωσουμε ρευμα στη καμερα. και στο τριτο γειωση. Στο av out συνδεουμε στο πρωτο το σημα του βιντεο πομπου. Στο δευτερο 12 βολτς και στο τριτο γειωση. Αν θελω ηχο συνδεω τον ηχο της καμερας απευθειας με το πομπο βιντεο. Τα εχω ολα μπροστα μου και ειμαι στο κολλητηρι στη παρουσα φαση. Αλλαζω Τ plugs στις μπαταριες για να τις συνδεσω στο sensor. Εχω κολλησει στη κολληση. Δεν μπορω να κολλησω το χαλκινο Τ με το αργυρο καλωδιο της μπαταριας. Ρωτησα και θελει ειδικη κολληση και θα τα κολλησω αυριο. Θα μαθω πως γινεται και θα το αναφερω. Οτι εχω πει λαθος παρακαλω διορθωστε με μη βαλω καμμια φωτια η καψω τιποτα.
    Καταγράφηκε

    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 8 Ιούλ 2015, 13:47:41 »

    Ναι τα out port πανε στα σερβο.
    Στο port THO OUT βάλε το κίτρινο καλώδιο του esc πανω και κατω το +,- από την έξοδο του ubec 5v.

    Στο in πάνε όντως στο δέκτη. Αν έχεις ppm τον δέκτη σου που αξίζει κατ εμέ, τότε βάζεις το ένα καλωδιο μόνο από το δέκτη στη θύρα RUD OR BUS.
    Θα πρέπει να επιλέξεις από το μενού μετά του τορναδο την επιλογή για ppm. Eχεις πτέρυγα επίσης ή κανονικό αεροπλάνο?
    Στο current sensor πολύ σωστά τα λές. Να προσέξεις μόνο που θα βάλεις το βύσμα για μπαταρία και που θα κολήσεις τα καλώδια για το esc.

    Για το βίντεο καλά τα λές. Αν η κάμερα σου πρέπει να τροφοδοτηθεί με 5β τότε ναι θα χρειαστείς και το regulator. Η μεριά αυτή δίνει 12β προσοχή.
    Καταγράφηκε
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 8 Ιούλ 2015, 15:13:14 »

    Ναι τα out port πανε στα σερβο.
    Στο port THO OUT βάλε το κίτρινο καλώδιο του esc πανω και κατω το +,- από την έξοδο του ubec 5v.

    Στο in πάνε όντως στο δέκτη. Αν έχεις ppm τον δέκτη σου που αξίζει κατ εμέ, τότε βάζεις το ένα καλωδιο μόνο από το δέκτη στη θύρα RUD OR BUS.
    Θα πρέπει να επιλέξεις από το μενού μετά του τορναδο την επιλογή για ppm. Eχεις πτέρυγα επίσης ή κανονικό αεροπλάνο?
    Στο current sensor πολύ σωστά τα λές. Να προσέξεις μόνο που θα βάλεις το βύσμα για μπαταρία και που θα κολήσεις τα καλώδια για το esc.

    Για το βίντεο καλά τα λές. Αν η κάμερα σου πρέπει να τροφοδοτηθεί με 5β τότε ναι θα χρειαστείς και το regulator. Η μεριά αυτή δίνει 12β προσοχή.

    Τι κερδιζω με το ppm? εχει ο δεκτης μου στο καναλι 7 ppm και στο 8 rssi.  αν καταλαβα καλα συνδεω μονο ενα καλωδιο μεταξυ τους στο σημα δηλαδη στο πανω πιν. ειναι αεροπλανο.
    στο current sensor εννοεις να προσεξω που θα βαλω θυληκο η αρσενικο? αν ναι το εχω κοιταξει. εβαλα θυληκο στη μπαταρια. αρσενικο στο ιν του σενσορα. θυληκο στο out και αρσενικο στο esc. οπως δειχνει η φωτο στο manual δηλαδη. στο mod συνδεω και στα 3 πιν κανονικα ενα σερβο-καλωδιο και παει σε ενα καναλι για να αλλαζω τα modes σωστα? στο rssi τι βαζω? το γκαζι το εχω στο καναλι ενα οπως ειναι απο την αρχη σεταρισμενη η τ/κ μου. ουφφφφ  white flag
    Καταγράφηκε

    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #4 στις: Πέμπτη, 9 Ιούλ 2015, 08:39:19 »

    Aν επιλέξεις το Ppm μπορείς να έχεις 1 καλώδιο σερβο μόνο να βγαινει απο το δέκτη σου και να πηγαίνει στο flight controler.
    Με το 1 καλώδιο σερβο εννοώ +,-, signal.

    Μπορείς να δοκιμάσεις να το βάλεις στο κανάλι 7 αλλά κοίταξε και η τηλεκατεύθυνση σου να ειναι σεταρισμένη για ppm.
    Στο current sensor εννοώ να προσέξεις ποια μεριά πάει στη μπαταρία και ποια μεριά στο esc. Αλλά αν το είδες στο μανιουαλ θα το έχεις κάνει σωστά.

    Εγώ χρησιμοποιώ ppm και δεν έχω βάλει τίποτα στο ΜΟD. Αλλά ναι το mod ειναι για να αλλάζεις τα modes.
    Kαλό ειναι να τα βάλες σε ένα ποτενσιόμετρο αν έχει η τηλεκατευθυνση σου. Εκτός αν εισαι πολύ καλός στις μίξεις και καταφέρεις και βαλεις και τα 5 modes σε 2~3 διακόπτες με μίξη στο ίδιο κανάλι.
    Καταγράφηκε
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #5 στις: Πέμπτη, 9 Ιούλ 2015, 19:23:33 »

    https://www.youtube.com/watch?v=p0tmwhiDJwk



    εχτες εκατσα και εφτιαξα τα modes ακριβως οπως το βιντεο και ΔΟΥΛΕΨΕ. οι ενδειξεις στην οθονη φαινοταν KANONIKA. μετα απο λιγο ξαναδοκιμασα και δε δουλευε σωστα αλλαζε μονο pa και manual. δε πειραξα τιποτα και ξαφνικα σταματησε να δουλευει. εχω ενα διπλο που η θεση ενα ειναι τιποτα και η θεση δυο ειναι rth. ο τριπλος διακοπτης ειναι manual-pa-auto αν αλλαξω σε rth ο τριπλος ακυρωνετε.. ακριβως οπως στο βιντεο. ξαναλεω τα εκανα ολα σωστα. στο channel monitor ενω το weight του pa ειναι +35 μου το δειχνει -28. worry ο Ηλιας (kolotoumpas) μου εφτιαξε dual rates σε ενα τριπλο διακοπτη σε elevator και aileron. δουλευαν κανονικα μεχρι που εβαλα και στη θεση 3 μια ακομα ποιο μικρη ρυθμιση για να μην ειναι κενος ο διακοπτης. κουναω διακοπτη και μαυριζει η επιλογη 1-2-3 αναλογα τι θα διαλεξω. η κινηση στα ailerons και elevator εξαφανιστηκε σε οτι mode και να το εχω. η οθονη ενω φαινοταν κανονικα ολοκληρη τωρα ειναι σα να εχει ζουμ και δε φαινονται οι ενδειξεις. μια δουλευει κανονικα μια με ζουμ. τηλεφωνο-skype οποιος μπορει παρακαλω.





    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 9 Ιούλ 2015, 22:32:02 από evan » Καταγράφηκε

    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Πέμπτη, 9 Ιούλ 2015, 23:04:11 »

    Τέλος χρόνου.. Φάε ενα σουβλάκι και τα λεμέ αύριο !
     Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #7 στις: Παρασκευή, 10 Ιούλ 2015, 08:51:19 »

    Απο σετάρισμα στην τηλεκατεύθυνση δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω. Τα έκανα και γω σχεδόν τυχαία όλα με πολλές προσπάθειες μέχρι να καταφέρω να το λειτουργήσω όπως ήθελα.

    Να ξέρεις πως χρειάζεται να έχεις gps lock για να μπείς στα modes loiter,AP,RTH.
    Αν το εικονίδιο πάνω δεξιά δεν έχει σταματήσει να αναβοσβήνει πάει να πει πως δεν έχει βρει gps ακόμα. Καλό ειναι να έχεις επαφή με τον ουρανό. Μέσα σε σπίτι δύσκολο να βρεί gps.
    Καταγράφηκε
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #8 στις: Παρασκευή, 10 Ιούλ 2015, 21:46:45 »

    ολα καλα τα εφτιαξα τα modes δουλευουν τελεια. μενει μονο το σημα της καμερα που εχει εξαφανιστει. σε λιγο παω να παρω μια σωστη καμερα για fpv για δοκιμη απο ενα φιλο και θα δουμε αν παρω σημα. τη gopro τη συνδεσα με τη tv απευθειας αντι με το tornado και δε μπορεσα να βρω το σημα και παλι. ενημερωνω οτι ειχα σημα κανονικα και η καμερα ανοιγει δεν ειναι καμμενη δηλαδη. υπαρχει το ενδεχομενο να εχει παθει ζημια εσωτερικη και να μη δουλευει το live feed? ευχαριστω παρα πολυ.
    Καταγράφηκε

    DEPRON MANIAC
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.060


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #9 στις: Παρασκευή, 10 Ιούλ 2015, 22:28:09 »

    Ίσως να θέλει να το ενεργοποιήσεις από το μενού.Τουλάχιστον σε μια "τύπου" action cam κάθε φορά ήθελε ενεργοποίηση από το μενού
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 11 Ιούλ 2015, 01:16:38 »

    Εχω ενεργοποιησει το live feed και παλι τιποτα. αλλωστε δουλευε κανονικα. ακομα και με το tornado προλαβα και εκανα δοκιμη και δουλευε. την εβαλα απευθειας στη τηλεοραση με το εργοστασιακο καλωδιο και παλι τιποτα φυσικα δινοντας 5 βολτς και παντα ενεργοποιημενη. κανει καταγραφη κανονικα. αλλαξα και τη γειωση του σηματος βιντεο απο τη καμερα που την ειχα παραλληλα με τα 5 βολτς και την εβαλα στο av in κανονικα εκτος το μεσαιο πιν δηλαδη το ρευμα. τις εβαλα ξεχωριστα. τιποτα. εχω σπασει το κεφαλι μου να βρω τι φταιει.

    εφτιαξα και ενα καλωδιο rca σε σερβο ανταπτορα να μη συνδεω βιντεο πομπο-δεκτη. μου πηρε μονο 2 λεπτα!



    πολυ χρησιμο το συνιστω!

    Η καμερα του φιλου ειναι κατι παραπανω απο τελεια εχω εικονα ακομα και νυχτα! βρε λες?

    αυτη εδω ειναι.

    http://www.surveilzone.com/fpv/fpv-camera/sony-super-had-ccd-600tvl-fpv-ir-block-camera-2.8mm-lens
    Καταγράφηκε

    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Cyclops OSD?
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.041 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.