Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.199 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:31:32

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:31:32

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:40]

    από afilos
    [Χθες στις 21:49]

    [Χθες στις 21:25]

    από afilos
    [Χθες στις 14:52]

    από hpergm
    [Χθες στις 10:46]

    [Χθες στις 07:32]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304199
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 62
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 3
    Επισκέπτες: 60
    Συνολικά: 63
    Στυλ εμφάνισης

    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Ardupilot 2.6 -Ardupilot 2.8
    Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 ... 10     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ardupilot 2.6 -Ardupilot 2.8  (Αναγνώστηκε 34613 φορές)
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.283



    « Απάντηση #60 στις: Πέμπτη, 16 Απρ 2015, 19:23:35 »

    Στη λειτουργια RTL γκαζι το διαχειριζεται to APM?
    Καταγράφηκε

    Fly hard ...land soft!
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.283



    « Απάντηση #61 στις: Πέμπτη, 16 Απρ 2015, 21:54:00 »

     :)Mια φωτο με όλα ετοιμο για "βολτα"


    * IMG_20150416_190129.jpg (113.05 KB, 584x438 - εμφανίστηκε 405 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Fly hard ...land soft!
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.283



    « Απάντηση #62 στις: Πέμπτη, 16 Απρ 2015, 21:55:00 »

    Η οθονη με τα δεδομενα...όπως φαινετε εχω μια σκουρα γραμμη επανω ....δεν ξερω τι είναι αυτό ...


    * IMG_20150416_190226.jpg (117.29 KB, 740x555 - εμφανίστηκε 410 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Fly hard ...land soft!
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #63 στις: Παρασκευή, 17 Απρ 2015, 22:38:52 »

    Ωραίος! Βγάλε κανα βίντεο από την πρώτη πτήση
    Καταγράφηκε
    vilisdev
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 560


    SV2BLH


    « Απάντηση #64 στις: Παρασκευή, 17 Απρ 2015, 22:53:15 »

    Η οθονη με τα δεδομενα...όπως φαινετε εχω μια σκουρα γραμμη επανω ....δεν ξερω τι είναι αυτό ...
    Ανδρέα σε εκείνη τη γραμμή και αριστερά έγραφα το χαρακτηριστικό πριν. Μόλις το δοκίμασα το έσβησα και γιά να γεμίσει η οθόνη έβαλα την πυξίδα. Σκέφτομαι μήπως ξέχασα να σβήσω κάτι. Μπορεί πάλι να οφείλεται σε κάποια παρεμβολή, δεν θυμάμαι να το πρόσεξα στις δοκιμές.
    Αν θέλεις μπορείς να πάρεις ένα τέτοιο
    http://www.ebay.com/itm/3-3V-5-5V-FT232RL-FTDI-USB-to-TTL-Serials-Adapter-Module-Mini-Port-for-Arduino-/281489955261?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item418a1bd9bd
    και να αλλάξεις όλη την εμφάνιση του osd, να προσθέσεις άλλα δεδομένα και να τα βάλεις σε όποια θέση θέλεις εσύ.
    Καταγράφηκε
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.283



    « Απάντηση #65 στις: Σάββατο, 18 Απρ 2015, 08:46:53 »

    Ωραίος! Βγάλε κανα βίντεο από την πρώτη πτήση
    Καλημέρα και σε ευχαρηστω και εσενα για τις πολυτημες συμβουλες σου .. Thumbs upκαθως είμαι ασχετος στο θεμα ...
    Εχω βγαλει 2 όχι και οσο καλα βιντεο γιατι ο θολος εμπρος εχει αποκτησει γραμμες καθως αν δεν τον κολλησεις με ταινια σε κάθε προσγειωση βγαινει ...πρεπει να δω λιγο το ζυγισμα γιατι μαλλον είμαι πολύ εμπροστοβαρος.....και ετσι ερχετε λιγο γρηγοροτερα από ότι θα ηθελα ,Επισης δεν εχω συνδεσει το μηχανισμο πριστροφης της καμερας γιατι όταν το εκανα( το συνδεσα κατευθείαν πανω στο δεκτη ) μετα δεν ειχα OSD.
    Πρεπει να περαστει και αυτό μαλλον μεσω ΑΡΜ

     
    Καταγράφηκε

    Fly hard ...land soft!
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.283



    « Απάντηση #66 στις: Σάββατο, 18 Απρ 2015, 08:47:56 »

    Η οθονη με τα δεδομενα...όπως φαινετε εχω μια σκουρα γραμμη επανω ....δεν ξερω τι είναι αυτό ...
    Ανδρέα σε εκείνη τη γραμμή και αριστερά έγραφα το χαρακτηριστικό πριν. Μόλις το δοκίμασα το έσβησα και γιά να γεμίσει η οθόνη έβαλα την πυξίδα. Σκέφτομαι μήπως ξέχασα να σβήσω κάτι. Μπορεί πάλι να οφείλεται σε κάποια παρεμβολή, δεν θυμάμαι να το πρόσεξα στις δοκιμές.
    Αν θέλεις μπορείς να πάρεις ένα τέτοιο
    http://www.ebay.com/itm/3-3V-5-5V-FT232RL-FTDI-USB-to-TTL-Serials-Adapter-Module-Mini-Port-for-Arduino-/281489955261?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item418a1bd9bd
    και να αλλάξεις όλη την εμφάνιση του osd, να προσθέσεις άλλα δεδομένα και να τα βάλεις σε όποια θέση θέλεις εσύ.

    Θα ηθελα πολύ να δω τι άλλο βγαζει ..ευχαρηστω Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Fly hard ...land soft!
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.283



    « Απάντηση #67 στις: Κυριακή, 19 Απρ 2015, 17:27:31 »

    Σημερα ειχα την ευκαιρια παρα τον τρελο πλαγιο ανεμο να δοκιμασω τον ιστο της κεραιας που εφτιαξα από πτυσομενο κονταρι αλουμινιου για βαφες και καθαρισμούς.
    Ο δεκτης τοποθετηθηκε πανω στο πλαστικο μερος του κονταριου και τα καλωδια μακρυναν περιπου 1,5μ.
    Το αποτέλεσμα με περιπου 3μ ψηλα την κεραια ηταν βαρια 650μ με πολύ κοπο στα τελευταια 100 μετα πανικος και επιστροφη.
    Φυσικα δεν εχω μετακινήσει ακομη τον πομπο από την θεση του που είναι αρκετα κοντα στο δεκτη 2.4 στο GPS και ΑΡΜ.
    Δεν ειδα καμια τραγικη αυξηση της απόστασης σε σχεση με όταν ειχα τον δεκτη βιντεο πανω στο κουτι που φοραω σαν γυαλια ισως 100μ.
    Σκεπτομαι να βαλω προεκταση της κεραιας και να την βγαλω μακρια στο φτερο όπως εχετε προτεινει χωρης να πειραξω την θεση του πομπου ...είναι σωστο η παλι θα εχω θεμα ..πρεπει οπωσδήποτε να παρω τον πομπο μαζι με κεραια από εκει?
    Η περιπτωση της προεκτασης με καταληλο καλωδιο που φαινετε καλυτερη στο θεμα ζυγισματος κατά τα αλλα δεν ξερω.
    Το κονταρι του δεκτη εδαφους είναι μεταλικο αυτό είναι πολύ κακο???γιατι βολευει το ότι είναι πτυσομενο. Επισης το εδεσα πανω σε μεταλικο καγκελο .... Σφραγισμένα χείλη
     
    Στο θεμα της πτησης η λειτουργεια fbwa  κλειδωνει πολύ καλα στην πορεια που δινεις και παρολο τον αερα παιζει + - 1μοιρα.Το γκαζι όμως το εχεγχω εγω .
    Το μοντελο πεταει με 50-60klm στο 50% του γκαζιού
    Το RTL το δοκιμασα αλλα κοβει κατευθείαν γκαζι και ετσι δεν το συνεχισα μαλλον θελει καποιο σεταρισμα.
    Αυτά τα ολιγα ........
    θα ηθελα να αυξησω το range γιατι τα 600μ τελειωνουν πολύ γρηγορα  με το συγκεκριμενο μοντελο...

     


    * IMG_20150419_170631.jpg (96.08 KB, 584x778 - εμφανίστηκε 316 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Fly hard ...land soft!
    vilisdev
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 560


    SV2BLH


    « Απάντηση #68 στις: Κυριακή, 19 Απρ 2015, 20:04:58 »

    Τα 600μ δεν είναι πολλά, έχω δει καλύτερη εμβέλεια στους 5.8GHz σε πολυκόπτερα (1,7χλμ) με τον ίδιο πομπό ImmersionRC.
    Σε αεροπλάνο βέβαια έχω 1,2-1,3GHz και με cloverleaf σε απλή τοποθέτηση (χωρίς ύψος) πιάνει 1,5χλμ. και με κατευθυντική στο δέκτη πολύ περισσότερο.
    Μήπως να αλλάξεις πομποδέκτη και να πας στους 1,2GHz.
    Καταγράφηκε
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.283



    « Απάντηση #69 στις: Κυριακή, 19 Απρ 2015, 23:13:18 »

    Πιθανον αν δεν εχω καποιο θεμα με τον δεκτη κατι να μπλοκαρει η να δημιουργει "θορυβο" ...σε πρωτη φαση θα μετακινησω δεκτη και καλωδια καμερας οσο μακρια μπορω από μπαταριες και εσωτερικο του μοντελου και μετα δοκιμη με  καποιο άλλο δεκτη ...ειπαμε baby steps... Grin
    Καταγράφηκε

    Fly hard ...land soft!
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #70 στις: Δευτέρα, 20 Απρ 2015, 08:38:47 »

    Αντρεα δοκίμασε και σε αλλες συχνότητες.

    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #71 στις: Δευτέρα, 20 Απρ 2015, 12:49:07 »

    Αντρεα συμφωνω κ γω να δοκιμασεις κ σε άλλες συχνότητες.

    Επισης τι σε εκανε να γυρίσεις πισω στα 600μ? Η ποιότητα του βιντεο?
    Αν ειναι αυτο τοτε δεν πειραζει που το vtx σου ειναι κοντα στπ δεκτη της τκ.
    Αν έχασες σημα της τκ τοτε θα φταει το vtx που ειναι κοντα στο δεκτη κ δεν τον αφηνει να ακουσει καθαρα.

    Κεραίες ειδα χρησιμοποιεις αυτές του IBcrazy?
    Εαν ναι ειναι οτι καλύτερο υπαρχει στα 5.8κ θα επρεπε ευκολα να δεις 1.5χλμ με καλη εικονα ακομα.
    Ο στυλος σου μια χαρα ειναι. καλυτερα αυτος ο μεταλικος αλλα ψηλα παρα το δεκτη πανω στα γυαλια.

    Σιγουρεψου οτι ταιριάζουν τα κανάλια σου μεταξυ πομπου κ δεκτη, δοκιμασε κ αλλα και αν ειναι δυνατον δοκίμασε κ με κάποιον άλλον δεκτη ταυτοχρονα να δεις μηπως φταει ο δεκτης σου. Ίσως κ να ειναι προβληματικος κ ο πομπός αλλα αυτο ειναι πιο δύσκολο να το κοιταξεις. Εκτος κ αν κάποιος διπλα σου αποφασισει να πεταξει μακρυα κ συντονισεις το δεκτη σου στη συχνοτητα που πεταει ο αλλος να δεις τι ποιότητα βιντεο θα πιάσεις.

    Επισης η ιδέα για προέκταση της κεραίας βιντεο δεν ειναι καλη.
    Ειδικά με τα καλωδια rg316 που χρησιμοποιουνται θα χασεις πολυ σε εμβέλεια λογω απωλειών του καλωδίου.  Στις χαμηλότερες συχνότητες οι απώλειες ειναι μικρότερες αλλα και παλι δε συστήνεται να βαζει κανεις πανω απο 40εκ προεκταση με rg316. υπαρχουν αλλα καλώδια πιο κατάλληλα αλλα πολυ πιο χοντρα κ βαρια.
    Καταγράφηκε
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #72 στις: Δευτέρα, 20 Απρ 2015, 13:07:14 »

    Επισης τώρα ειδα που εχεις βαλει το vtx και την κεραια του.
    Τα 5.8 μπλοκαρονται πολυ ευκολα απο συμπαγη αντικειμενα οπως μπαταρια και ακομα κ το carbon spar που εχει το go discovery στη μεση στα φτερα. Το αφρολεξ απο την αλλη μερια ειναι σχεδον πληρως διαπερατο.

    Θα προτεινα να ξεβιδωσεις την κεραια του βιντεο απο εκει και να κανεις μια μικρή τρυπουλα στο φτερο να περασει απο μεσα κ να κοιτάει κατω. Ετσι ωστε να μην εμποδιζεται απο το καρμπον.
    Λογικα δε θα παει τοσο κατω ωστε να βρισκει στο έδαφος σε προσγειωσεις.

    Επισης σε τι υψος ησουν στα 600μ μακριά?  Καλο θα ηταν να εισαι πανω απο 100μ ψηλα σε τέτοια αποσταση. Στο χιλιομετρο δηλαδη να εισαι 300μετρα ψηλα.

    Καταγράφηκε
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.283



    « Απάντηση #73 στις: Δευτέρα, 20 Απρ 2015, 14:46:12 »

    Ημουν 600 μετρα μακρια και περιπου 140 σε υψος...θα δω το θεμα της κεραιας και της μπαταριας  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Fly hard ...land soft!
    coyote216
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 610



    « Απάντηση #74 στις: Τρίτη, 21 Απρ 2015, 12:56:44 »

    Καλησπέρα
    έχω το σετ πομπού δέκτη αλλά έχω αυτό το σετ κεραίας και έχω φτάσει περίπου 1950μ στα 100μ ύψος με αποδεκτό σήμα εικόνας.
    Το Frame που έχω είναι το ΑΧΝ και τον πομπό τον έχω ακριβώς μπροστά από το Fin οπότε είναι αρκετά μακριά από τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά.
    Υπόψιν στην επιστροφή "χιονίζει" περισσότερο. Έχει να κάνει με τις μπαταρίες που λέει και ο giteart.
    Είμαι σίγουρος πως μετά από μερικές δοκιμές θα τα καταφέρεις. Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 ... 10     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Ardupilot 2.6 -Ardupilot 2.8
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.