Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:31:05

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:31:05

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 195
    Συνολικά: 196
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11 12     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ  (Αναγνώστηκε 54068 φορές)
    Giorgos_1
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 152


    « Απάντηση #120 στις: Πέμπτη, 25 Φεβ 2010, 14:58:08 »

    Πάντως ενα πολύ καλό ε/π να ξεκινήσει κάποιος (συγκριτικά με το Lama V3), ειναι το MiniCopter της Ripmax. Με ολόσωμη άτρακτο, με φώτα πλοήγησης, με φωτάκι ένδειξης της μπαταρίας πάνω στην άτρακτο, ασύγκριτα καλύτερη ποιότητα blades (πιο ανθεκτικά), 2,4 Ghz τηλεκατεύθυνση και με πολύ σταθερότητα. Εγώ ξεκίνησα με το Lama και αφού με κούρασε, έψαξα και βρήκα αυτό. Μόνο 90 Ευρουδάκια κομπλέ. Φορτίζεις και πετάς. Απο ανταλλακτικά υπάρχουν τα πάντα και σε πολύ καλύτερες τιμές απο του Lama. Αν και ένα 6μηνο τώρα δεν του έχω βάλει τίποτα πάνω, προσγειώνεται μόνο όταν "πέσει" η μπαταρία, ενώ με το Lama...
    Καταγράφηκε
    Kostas T.
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #121 στις: Δευτέρα, 5 Απρ 2010, 20:35:51 »



    Παίδες επιστρέφω δριμύτερος με νεότερα...

    Έχω επενδύσει σε ένα ΗΚ450 v2, με ένα σχετικά αξιοπρεπές ασιατικό υλικό (Turnigy 2836 Brushless - TURNIGY Plush 40amp ESC - HK 401B AVCS gyro - Turnigy DS480 Digital για rudder  - 3 x D922MG Digital Metal Gear Servo στο cyclic, 3 x Rhino 2250mAh 3S1P 30C Lipoly Pack, CF blades, κλπ). Πήρα και μια 7C 2.4 καθότι futaba-holic από παλιά...

    Σέταρα το Ε/Κ, σέταρα την Τ/Κ, όλα καλά και ωραία, αρχίσαμε και τα hover,αλλά... αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι: δεν το προλαβαίνω... είναι ΠΟΛΥ γρήγορο για ένα παπούλη σαν και του λόγου μου. Τα αντανακλαστικά δεν είναι αυτά που ήτανε κάποτε - ή το επίπεδο ταχύτητας έχει ξεφύγει τελείως.. ψιλοαγχώθηκα, είμαι και κάποιας ηλικίας έτσι; Αυτή τη στιγμή, το Ε/Κ είναι φτιαγμένο by the book, έχει -/+12 pitch, 6-6 cyclic, το μοτεράκι φοράει 11άρι γραναζάκι... και δεν προλαβαίνω να δω που πάει.

    Θυμίζω ότι δεν είμαι εντελώς νεόπας, έλεγχο των στικ έχω, από Τ/Κ σκαμπάζω, έκανα ζέσταμα με coaxial, έχω γράψει και μπόλικες ώρες σε καλό εξομειωτή, αλλά... αυτό το Ε/Κ πάει σα σφαίρα... buck2

    Τι γίνεται σ' αυτή τη φάση; Αυτά που μου έρχονται στο μυαλό είναι:
    1. Αλλάζω γρανάζι,
    2. Κατεβάζω pitch και cyclic,
    3. Αλλάζω Ε/Κ,
    4. Το γυρίζω σε τηλεόραση πολυθρόνα και ποπ-κορν.

    Υπάρχει κάτι άλλο; Υπόψη ότι έχω ήδη βάλει τα βαράκια στα paddles... Επειδή φαντάζομαι έχει ξαναειπωθεί, για δώστε κανένα link για το πως χαμηλώνουμε το ρεύμα γενικώς, μιλάμε για την κεντρική παροχή, όχι κάνα-δυό διακόπτες μόνο. Άντε γιατί έχω αρχίσει την χλοοκοπτική με τους έλικες και μου μείνανε δύο ζευγάρια μόνο... laugh



    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #122 στις: Δευτέρα, 5 Απρ 2010, 20:57:13 »

    Καταρχήν έχεις πολλές μοίρες για αρχάριος και πρέπει λίγο να κοπούν, μπαίνεις στο swash mix kai
    χαμηλώνεις το pitch μέχρι να μετρήσεις -9 +9. Χαμηλώνεις επίσης to Aileron kai Elevetor στο 60%.
    Βάζεις οπωσδήποτε expo 25% - 30% για να μην θεωρείς τον εαυτό σου Παππούλη.  Grin
    Μας δίνεις και τις καμπύλες γκαζιού και pitc για να δούμε και τι άλλο θα αλλάξουμε και είσαι έτοιμος.
    Μπορεί να βοηθήσουν και χιαστί ποδαράκια.  Thumbs up       
    Καταγράφηκε
    Steve
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #123 στις: Παρασκευή, 6 Αύγ 2010, 03:49:09 »

    Καλησπερα παιδια, καινουριος κ εγω στο χομπι(τ)  Cheesy Πηρα προχθες ενα salvation 23 τρικαναλο αλλα ειναι εξαιρετικα ασταθες σε εξωτερικο χωρο. Ακουω πολλους που λενε για το λαμα v3 το οποιο ειναι 4καναλο. Θα δω μεγαλη διαφορα απο τα τρικαναλα που εχω τωρα ? Ψηνομαι να το παρω 
    Καταγράφηκε
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663



    « Απάντηση #124 στις: Παρασκευή, 6 Αύγ 2010, 05:11:02 »

    Ξεφορτώσου το τρικάναλο. Είναι παιχνίδι, δεν έχει καμία σχέση με τηλεκατευθυνόμενο ελικόπτερο. Σου χαλάει τα χέρια και μόνο.

    Αν περάσεις σε τετρακάναλο θα δεις τη διαφορά και θα έχεις και εσύ τη ίδια ακριβώς άποψη. Χαμόγελο

    Στην επόμενη 1 ώρα να έχεις χαρίσει το τρικάναλο σε κάποιον που αντιπαθείς  Wink

    Και ύστερα συζήτησε λίγο εδώ στο forum ποιό να είναι το πρώτο τετρακάναλό σου. Ίσως στις μέρες μας το lama (που είναι πια θρύλος για την επιτυχία του) να μήν είναι πλέον η καλύτερη λύση. Και στο λέω ενώ έχω 3 lama στην κατοχή μου.
    Καταγράφηκε

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    Steve
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #125 στις: Παρασκευή, 6 Αύγ 2010, 15:06:30 »

     Το γελοιο της υποθεσης ειναι το οτι την πρωτη  μερα που το πηρα ξαφνικα σκαλωσε ο δεξις μοχλος του χειριστηριου (το οποιο ειναι απο κακιστης ποιοτητας πλαστικο ψευτικο) και το ελικοπτερο σταματησε να στριβει. Το επεστρεψα πισω στο καταστημα κ μου το αντικατεστησαν με αλλο καινουριο. Τωρα παρατηρω οτι και το καινουριο χειριστηριο αρχιζει να τριζει. Δε μπορω να πιστεψω οτι σε ενα ελικοπτερο αξιας 70€ εχουν βαλει ψευτικο χειριστηριο οι "αθλιοι"  κατασκευαστες οποτε μαλλον θα πανε χαμενα τα λεφτα μου. Υπενθυμιζω το μοντελο ειναι το salvation 23 και το πηρα απο το καταστημα μουστακας κοντα στο μπουρναζι.
     Εκτος απο το λαμα v3 ποιο εχεις να προτεινεις φιλε μου ? Τεινω προς αυτη τη λυση γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το εν λογω μοντελο.
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 6 Αύγ 2010, 16:35:30 από vtr » Καταγράφηκε
    pissas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 443


    « Απάντηση #126 στις: Παρασκευή, 6 Αύγ 2010, 15:44:52 »

    θελεις κατι για μεσα στο σπιτι , η για εκτος ? εχεις καποιο καταστημα μοντελισμου κοντα σου ? το προτιμοτερο θα ηταν να επαιρνες ενα μοντελο που θα εχει ανταλακτικα το μαγαζι της γειτονιας σου . Προσωπικα θα προτεινα για εκπαιδευτικα τα eflite blade msr kai msx. To msx ειναι ποιο σταθερο αλλα θα το βαρεθεις γρηγορα. το msr αν πας με ρεγουλα θα το χαιρεσε για πολυ καιρο. ανταλακτικα για τα eflite εχει το helliland στην καλλιθεα και to myhelis.gr στο μαρουσι. Προφανως υπαρχουν και αλλες καλες εταιριες , με καλες λυσεις , δες ποιος ειναι κοντα σου, να σε βολευει, δες τι σου προτεινει, και βλεπουμε .
    Καταγράφηκε

    esky kob
    copter x 450 se v2
    copterx 450 pro  belt
    eflite msr
    rjx xtream 50
    skype: LandTamer
    Steve
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #127 στις: Παρασκευή, 6 Αύγ 2010, 16:38:00 »

    Καλο φαινεται το msr αλλα λιγο μικρο δεν ειναι 19cm ? εντυπωσιακα γρηγορο παντως για το μεγεθος του. Το λαμα μπορει να σταθει αξιοπρεπως σε εξωτερικο χωρο ?
    Καταγράφηκε
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663



    « Απάντηση #128 στις: Παρασκευή, 6 Αύγ 2010, 17:23:23 »

    Το γελοιο της υποθεσης ειναι το οτι την πρωτη  μερα που το πηρα ξαφνικα σκαλωσε ο δεξις μοχλος του χειριστηριου (το οποιο ειναι απο κακιστης ποιοτητας πλαστικο ψευτικο) και το ελικοπτερο σταματησε να στριβει. Το επεστρεψα πισω στο καταστημα κ μου το αντικατεστησαν με αλλο καινουριο. Τωρα παρατηρω οτι και το καινουριο χειριστηριο αρχιζει να τριζει. Δε μπορω να πιστεψω οτι σε ενα ελικοπτερο αξιας 70€ εχουν βαλει ψευτικο χειριστηριο οι "αθλιοι"  κατασκευαστες οποτε μαλλον θα πανε χαμενα τα λεφτα μου.

    Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράφματα:

    1) Τα λεφτά σου πήγαν χαμένα γιατί πήρες με 3 κανάλια. Ακόμη και αν ήταν πιοότητας Mercrdes πάλι χαμένα χρήματα θα ήταν. Στο σημείο που βρίσκεσαι κάθε λάθος αγορά θα σου στοιχίζει πολά περισσότερα σε χρόνο και χρήμα γι' αυτό κάνε τις κινήσεις σου μετά από πολύ ψάξιμο.

    2) Προσπάθησε να δείς αν ο αερομοντελισμός είναι κάτι που σε έχει κατακτήσει και θα ασχοληθείς πολύ σοβαρά ή είναι κάτι με το οποίο πειραματίζεσαι και όπου σε βγάλει. Οι επόμενες αγορές σου θα πρέπει να είναι διαφορετικές για τα 2 αυτά σενάρια.

    3) Μην περιμένεις  ΚΑΝΕΝΑ ελικόπτερο που πετά μέσα στο σπίτι να στέκεται αξιοπρεπώς σε εξωτερικό χώρο.

    4)Ένα μικρό ελικόπτερο εσωτερικού χώρου είναι πλεονέκτημα. Στο ίδιο σαλόνι που σηκώνεις το Lama και μόλις που χωρά να πάει λίγο μπρος και λίγο πίσω, με το msr κάνεις τρελές πορείες που νομίζεις ότι πετάς σε γήπεδο.

    Πες μας λοιπόν τι σκέφτεσαι και δείξε λίγη υπομονή ακόμη πριν κάνεις την κίνησή σου  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    Steve
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #129 στις: Παρασκευή, 6 Αύγ 2010, 19:32:35 »

    Υπεραναλυση   Cheesy  Επι του παροντος ενδιαφερομαι για ενα τετρακαναλο ελικοπτερο και κατευθυνομαι προς το λαμα. Το ερωτημα ειναι αν υπαρχουν αλλες προτασεις για τετρακαναλο
    Καταγράφηκε
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Απάντηση #130 στις: Παρασκευή, 6 Αύγ 2010, 20:53:28 »

    Καλο φαινεται το msr αλλα λιγο μικρο δεν ειναι 19cm ?

    Για το συγκεκριμένο θέμα (εκπαιδευτικό ελικόπτερο), δεν μετράει το μέγεθος... Azn

    Η αλήθεια είναι, ότι 70 ευρώ για τρικάναλο ελικοπτεράκι, είναι......... πως να το πώ....  πιαστοκωλέ..  Tongue
     
    Το lama έχει γράψει ιστορία, και θεωρείται πλέον θρύλος στα εκπαιδευτικά ελικοπτεράκια.   Είναι μια πολύ καλή επιλογή, με αρκετές αναβαθμίσεις (άχρηστες), και πολύ υλικό να διαβάσεις.  Ανταλακτικά πολλά και παντού.

    Ομως.....οπως ειπώθηκε και παραπάνω απο τον φίλο Skynet,  "σήμερα" υπάρχουν εξίσου αξιόλογα εκπαιδευτικά ελικοπτεράκια, το ίδιο καλά και αξιόπιστα και με ένα έλικα, και ίσως και με λιγότερες φθορές, και το ίδιο σταθερά.

    Εκτός απο το blade, που είναι πάρα πολύ καλό, ρίξε μια ματιά και στο Nine Eagles SOLO Pro.

    Αν έχεις χρόνο αύριο, και κυρίως άν δεν έχει κλείσει για διακοπές, πήγαινε μια βόλτα μέχρι τον NEM, να το δείς live και να το πετάξεις για να πάρεις μια ιδέα.
    Καταγράφηκε

    Sponsored by: nemhobby.com 

    Steve
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #131 στις: Παρασκευή, 6 Αύγ 2010, 22:04:19 »

    Τι ειναι ο ΝΕΜ καταστημα ? Σοβαρα μιλας μπορω να το πεταξω και να το δοκιμασω ? ? ? ?     Εκπληξη Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #132 στις: Παρασκευή, 6 Αύγ 2010, 22:12:01 »

    Τι ειναι ο ΝΕΜ καταστημα ? Σοβαρα μιλας μπορω να το πεταξω και να το δοκιμασω ? ? ? ?     Εκπληξη Thumbs up

    Και μάλιστα ένα πολύ σοβαρό και καλό κατάστημα.  Thumbs up
    Κοίτα εδώ στο σάιτ για λεπτομέρειες. Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Steve
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 19


    « Απάντηση #133 στις: Παρασκευή, 6 Αύγ 2010, 22:15:12 »

    Καλα δε το πιστευω εκει μενω, 10 λεπτα αποσταση με τα ποδια απο το καταστημα, βρε τι μαθαινει κανεις.... Τζαμπα ετρεχα στην ιπποκρατους   uglystupid2
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #134 στις: Παρασκευή, 6 Αύγ 2010, 22:22:30 »

    Καλα δε το πιστευω εκει μενω, 10 λεπτα αποσταση με τα ποδια απο το καταστημα, βρε τι μαθαινει κανεις.... Τζαμπα ετρεχα στην ιπποκρατους   uglystupid2

    Ακριβώς φίλε Steve.  Wink
    Για αυτό υπάρχουν τα φόρουμ, στα οποία βρίσκουμε απαντήσεις στα ερωτήματά μας.   Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 6 7 8 [9] 10 11 12     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.