Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.330 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 20:35:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 20:35:10

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:50]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304330
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 78
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 4
    Επισκέπτες: 55
    Συνολικά: 59
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Επιλογή τηλεκατεύθυνσης - Διαχ. από Καλώς ορίσατε στο Aeromodelling GR  (Αναγνώστηκε 19431 φορές)
    alfadex
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 9


    « στις: Τρίτη, 24 Ιούν 2014, 18:06:40 »

    Γεια χαρά και απο εμένα ! Είμαι ένα νεούδι στο χώρο όπου απο μικρός είχα κ@vla με τα τελεκατευθηνόμενα . Το μονο που έχω είναι ενα αυτοκινητο με μπαταρία.
    Λοιπον, θέλω να πάρω ένα αεροοπλανο. Μου αρέσει το cesna 182 πολύ αλλά δε θα ακταφέρω να το πεταξω γιατι δεν έχω ιδέα, δε μου αρέσουν τα ανεμόπτερα. Ξεκινάω να μαθαίνω κάπιοια πράματα στο Aerofly fs.
    Το επαγγελμά μου είναι ηλετρκονικός . Θέλω για αρχή να μου προτείενεται καποια καλή τελεκατευθηνση να αγοράσω. Θέλω να την έχωβ και για αργοτερα που ίσως ασχοληθώ με κανα ελικόπτερο. Οπότε πιστευω μια 6καναλη στους 40Mhz θα ήταν καλή,και μεταχειρη αν είναι δε με πειράζει ,αρκεί βέβαια να δουλέυι σωστά. Αυτά προς το παρών και συνχαρητήρια για το το πορταλ αυτό, γιατι σαιτ δε λέγεται Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    Kiril
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.210


    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 25 Ιούν 2014, 19:27:27 »

    Καλως ηλθες στο φορουμ φιλε alfadex. Thumbs up
    Αν θελεις σκεψου και μια περιπτωση μιας καλης 9αρας στα 2,4 Ghz εφοσον σκεφτεσαι το μετα.
    Καταγράφηκε
    alfadex
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 9


    « Απάντηση #2 στις: Δευτέρα, 30 Ιούν 2014, 00:15:54 »

    Τελικά κατέληξα σε αυτή
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9642__Futaba_6EX_2_4GHZ_FAAST_Radio_System_w_R617FS_Receiver_Mode_1_.html

    Μπορω να τη χρησιμοποιησω σε mode 2?HuhHuh
    Γιατι λεει  (Mode 1) . Στα χαρακτηριστικά διαβασα mode select. Σημαίνει οτι μπορώ εγω να επιλέξω τι mode θέλω ή σημαίνει κάτι αλλο???
    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #3 στις: Δευτέρα, 30 Ιούν 2014, 11:27:06 »

    Καλωσόρισες στο Aeromodelling GR  Wink

    Μπορεί να γίνει Mode 2 με αλλαγή από το μενού αλλά θα χρειαστεί και επέμβαση και στα sticks, αλλαγή θέσης ελατηρίου και στο λαμάκι του throttle. Αγόρασε καλύτερα  κατευθείαν mode 2.

    Νομίζω οτι θα βρεις εξ ίσου καλές, αν όχι καλύτερες, τιμές από Ελληνικά καταστήματα κατευθείαν σε Mode 2.

    Αν τελικά πας σε Futaba θα σου πρότεινα μάλλον κάτι από 7 κανάλια και πάνω.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #4 στις: Δευτέρα, 30 Ιούν 2014, 18:45:28 »

    Συμφωνω με τον Κωστα, κοιτα στην ελληνικη αγορα, ειτε καινουργια ειτε μεταχειρισμενη. Οντως η 6αρα εχει πολλους περιορισμους (για να πουλησουν τα ακριβοτερα μοντελα). Καλυτερα η 7αρα και ας μην χρειαστες το επιπλεον κανναλι ποτε.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    alfadex
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 9


    « Απάντηση #5 στις: Δευτέρα, 30 Ιούν 2014, 23:04:14 »

    ωραία 7 καναλια λοιπόν, ας παρω  τότε μια JR ή SPECTRUM που είναι ισάξιες της φουτάμπα. Στείλτε μου κανα λινκ απο μαγαζί στην ελλαδα γιατι δεν έχω ιδεά ,απο θεμα αξιοπιστων μαγαζιών,ας είναι και μεταχειρησμένη
    Καταγράφηκε
    alfadex
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 9


    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 2 Ιούλ 2014, 19:53:32 »

    αυτη πως τη βλεπετε? Υπαρχει περίπτωση να βρεθεί κατω απο 140 ευρώ στην Ελλαδα? ή να τη χτυπήσω

    FUTABA RADIO CONTROL 9CHANNEL T9CAP 72MHz

    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 2 Ιούλ 2014, 20:21:41 από alfadex » Καταγράφηκε
    Le_Roi
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 192



    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 2 Ιούλ 2014, 21:48:28 »

    Μεταχειρισμενη τ/κ και από έξω; ;:
    Εκτός από αυτό το λινκ που έβαλες είναι για bid, πλειστηριασμος δηλαδή. ... Τι να πω;;; εγώ θα φοβόμουν για μια τέτοια αγορά!
    Καταγράφηκε

    Σημασία έχει να πετάς με καλή παρέα, όχι το τί πετάς και το πού πετάς.....
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.936


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 2 Ιούλ 2014, 22:22:58 »

    αυτη πως τη βλεπετε? Υπαρχει περίπτωση να βρεθεί κατω απο 140 ευρώ στην Ελλαδα? ή να τη χτυπήσω

    FUTABA RADIO CONTROL 9CHANNEL T9CAP 72MHz



    Φίλε,

    Το σύστημα Τ/Κ που κοιτάζεις κόστιζε περί τα 500 Ευρώ πρίν από κάποια χρόνια, ποιός θα στην πούλαγε στα χρήματα που θέλεις ;

    Με το ζόρι να την βρείς στα 250 ... αντε και με κανένα δεκτάκι στους 35 η στους 40 ...
    Για τους 2,4 ουτε λόγος, εάν αναλογιστείς ότι το module των 2,4 κοστίζει περί τα 100 Ευρώ ... κάνε υπολογισμούς !

    Ebay και Αμερική .... εάν πέφτουν τα μοντέλα σου με ποιόν θα τα βάλεις, το σκέφθηκες καθόλου ;

    Θα προτιμούσα κάτι απο την Ελληνική αγορά και μεταχειρισμένο και να γνωρίζω ποιός την είχε και να μάθω και την ιστορία της !

    Φιλικά Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    alfadex
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 9


    « Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 2 Ιούλ 2014, 23:49:55 »

    κατάλαβα, εννοω εγω θα μπινταρω πάντως για 140-150 ευρώ και ότι γίνει ,χλωμό αλλά θα δείξει.
    Και απο Ελλάδα όμως να τη πάρω μεταχειρησμένη δε πρόκειται να βρω άκρη αν είναι προβληματική, ειδικά αν είναι απο ιδιώτη. Πάντως πάνω απο 150 δε δίνω είτε για καινούργια είτε για μεταχειρησμένη
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #10 στις: Πέμπτη, 3 Ιούλ 2014, 00:21:32 »

    Δεν θα αγοραζα μεταχειρισμενο απο εξωτερικο απο την στιγμη που δεν μπορω να δω την κατασταση του προιοντος.
    Τι ακριβως θες την 9αρα; Τι εχεις σκοπο να κανεις;
    Υποψιαζομαι οτι θες ενα αμαξακι να πας Κεντρο-Παγκρατι και κοιτας για Ferrari επειδη λεγε γενικα "οτι ειναι τα καλυτερα αμαξια".
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    FlyingDoctor
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 306


    Βασιλης


    « Απάντηση #11 στις: Πέμπτη, 3 Ιούλ 2014, 01:00:05 »

    κατάλαβα, εννοω εγω θα μπινταρω πάντως για 140-150 ευρώ και ότι γίνει ,χλωμό αλλά θα δείξει.
    Και απο Ελλάδα όμως να τη πάρω μεταχειρησμένη δε πρόκειται να βρω άκρη αν είναι προβληματική, ειδικά αν είναι απο ιδιώτη. Πάντως πάνω απο 150 δε δίνω είτε για καινούργια είτε για μεταχειρησμένη

    Να μην την παρεις!!
    Εαν μπινταρεις 150ευρω συν 20 αποστολικα εισαι στα 170 ευρω.Τιμη στην οποια αρχιζεις να εχεις επιλογες ακομα και απο ελλαδα.
    Εγω προσωπικα θα ηθελα να σταθω σε αλλο σημειο ακομη και αν η τ/κ ειναι κρυσταλλο.Η συγκεκριμενη τηλ ειναι στους 72,το οποιο αυτοματως σημαινει οτι κλειδωνεις αποκλειστικα με αμερικη.Εκτος απο αμερικη,πουθενα αλλου δεκτες.
    Πιστευω οτι πρεπει να παιξεις στα 2.4,εαν χρειαστεις ενα δεκτη FM που θα τον βρεις?τα FM πια δεν τα βρισκεις και αν τα βρεις μονο μεταχειρισμενα.Οπως ειπε και ο Κος Μαρκουσης σε καποια φαση θα παρεις το εξωτερικο μοντιουλ στα 2.4,αλλα 100ευρω το οποιο σημαινει εχεις δωσει για ενα πραγμα μεταχειρισμενο 270 ευρω και ξεκινας απο την αρχη στα 2.4.Στα 270 συν ευρω που εχεις ξοδεψει εχεις πολυ καλες επιλογες στα 2.4 και καινουργια συστηματα με την εγγυηση τους και τα σχετικα τους.
    Αυτα απο εμενα.
    Καταγράφηκε
    alfadex
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 9


    « Απάντηση #12 στις: Πέμπτη, 3 Ιούλ 2014, 02:45:20 »

    Έχω ήδη μπινταρει 140 $, μαζί με τα μεταφορικάκαι το φόρο παει 220$ = 160 ευρο.
    Και εγω φίλε Βασίλη πιστεύω οτι οι 2,4 ,είναι το πιο σωστό αλλά πιστεύω οτι με μια 9καναλη ,θα υσηχάσω για παντα. Για αρχή έχω σκοπό να πετάξω αεροπλανο .
    Μεταχειρησμενους δέκτες στα 72  υπάρχουν παρα πολλύ στα 30-50 ευρώ

    Εν ολίγοις, ξανα γυρνάμε σε   αυτή που υποστήρηζα απο την αρχή αλλά έλεγαν οι περισσότεροι να παρω μια 7κιαναλη γιατι θα το μετανειώσω
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 3 Ιούλ 2014, 14:13:48 από alfadex » Καταγράφηκε
    Le_Roi
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 192



    « Απάντηση #13 στις: Πέμπτη, 3 Ιούλ 2014, 10:39:45 »

    Στη θέση σου θα έκανα λίγο υπομονή και με 50-60 ευρώ παραπάνω θα πήγαινα σε futaba t8j ολοκαίνουρια με την εγγύηση μου και το κεφάλι μου ήσυχο. Πάντα προσωπική άποψη και χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω...!
    Καταγράφηκε

    Σημασία έχει να πετάς με καλή παρέα, όχι το τί πετάς και το πού πετάς.....
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #14 στις: Πέμπτη, 3 Ιούλ 2014, 11:31:27 »

    Φίλε μου εγώ στην θέση σου θα αγόραζα μια DX7 DSM2 (με 100-120 ευρώ βρίσκεις μεταχειρισμένη - μόνο - σε πάρα πολύ καλή κατάσταση) και θα της πρόσθετα το DHT FrSky module (+20 ευρώ) και θα είχα καθαρίσει για τηλεκατεύθυνση μέχρι να φτάσω σε επίπεδο αγώνων... στο εύχομαι!

    Αν μάλιστα μπορούσα να διαθέσω κανένα 50άρικο παραπάνω θα πήγαινα κατευθείαν στην TARANIS (καινούρια - με original neck strap...  Ποοολύ αστείο) και θα ξεγνοιάζα για όλη μου την ζωή, αν μέσα σε αυτήν δεν άλλαζε πάλι η τεχνολογία...!

     Thumbs up

    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Επιλογή τηλεκατεύθυνσης - Διαχ. από Καλώς ορίσατε στο Aeromodelling GR
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.041 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.