Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.330 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 18:39:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 18:39:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:50]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304330
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 78
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 66
    Συνολικά: 68
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 7 8 9 [10]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για την κατηγορία F5J GR για το 2015  (Αναγνώστηκε 24383 φορές)
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.936


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #135 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2014, 00:21:02 »

    Θα είμαι εκεί να σας αποθανατίσω όταν θα σταυροφιλιώσαστε !
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    mikrosdedalos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 654


    Η κρίση θέλει καλοπέραση και καλή παρέα !


    WWW
    « Απάντηση #136 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2014, 01:14:34 »

    Καλησπέρα  Mikros Dedalos
    Θέλω να καταλάβω το σκεπτικό σου όταν λες πως ο αγώνας έκανε καλά την δουλειά του μέχρι τώρα. Δηλαδή έχει ξεπεραστεί. Και να καταλάβω και κάτι ακόμα, ο αρχάριος που παίρνει μέρος σε έναν αγώνα χωρίς να ανοίξει τα στραβά του πρέπει να βγει πρώτος και να πάρει κύπελλο?
    Δηλαδή αν τρέξω εγώ σε έναν ποδηλατικό αγώνα, που έχω να κάνω ποδήλατο από πιτσιρικάς,  θα έχω βλέψης να βγω πρώτος?
    Πιστεύεις πως αυτό που λείπει είναι μια η δυο νέες κατηγορίες ?
    Πιστεύεις δηλαδή πως αν ποιο έμπειροι από εσένα πάνε σε άλλη κατηγορία θα είναι ποιο εύκολο για σένα να πάρεις κύπελλο?
    Πιστεύεις πως αφού γέμισε το μοντελοδρόμιο καλουπωτά ανεμόπτερα γέμισε και με έμπειρους πιλότους?  



    Γεια σου Κώστα.
    Σε ευχαριστώ που μου απευθύνεις τον λόγο και μου δίνεις την ευκαιρία να εξηγήσω.
    Νομίζω ότι με έχεις παρεξηγήσει. Σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να φέρω τον αγώνα στα μέτρα μου.Επίσης νομίζω ότι δύσκολα θα διεκδικήσω κύπελο με οποιοδήποτε κανονισμό.
    Με ενδιαφέρει πολύ όμως, να κάνω το καλύτερο που μπορώ στον αγώνα, άλλα δεν έρχομαι για το κύπελο. Δεν είμαι χαζός,εσύ το ξέρεις ότι δεν το αξίζω!!!
    Στους αγώνες μπήκα μαζί με τον γιό μου και για συγκεκριμένο κοινό σκοπό.
    Ξέρεις, έχω βιώσει εδώ και πολλά χρόνια την ψυχολογία του  πρωταθλητή στο enduro βορείου Ελλάδας και την ψυχολογία της πτώσης, μπαίνοντας στο κλαμπ των  παλαιμάχων. Τώρα βλέπω τα πράγματα ποιο καθαρά.
    Θα το βιώσεις και εσύ πολύ αργότερα όταν δεν θα είσαι στην κορυφή των αγώνων, όπως είσαι τώρα, και θα με θυμηθείς.
    Επίσης έχω κάνει και συνδιοργανωτής αγώνων μηχανοκίνητου αθλητισμού με 100 συμμετοχές αθλητών  και με αγωνιστικό τερέν όχι 100χ200 μέτρα άλλα 50 και 70 χιλιόμετρα, οι οποίοι δεν είχαν ένα ή δύο κριτές άλλα 15 και 20  με πολλαπλές χρονομετρήσεις.
    Αυτά τα γράφω, όχι για άλλο λόγο, αλλά για να εξηγήσω  ότι έχω εμπειρία από διοργάνωση και διαχείριση αγώνων.
    Θα ήθελα να πω ακόμα, ότι είναι του χαρακτήρα μου, να έχω γνώμη για ότι γίνεται γύρο μου και φυσικά για οτιδήποτε με αφορά, όπως η αλλαγή του κανονισμού του αγώνα.


    Στο θέμα μας τώρα!!! Απαντώ στις ερωτήσεις σου με άποψη και ειλικρίνεια. Θα ήθελα όμως να ακούσω και την δική σου άποψη για το θέμα και όχι μόνο τις ευπρόσδεκτες παρατηρήσεις σου!!!

    ΄΄Θέλω να καταλάβω το σκεπτικό σου όταν λες πως ο αγώνας έκανε καλά την δουλειά του μέχρι τώρα. Δηλαδή έχει ξεπεραστεί. Και να καταλάβω και κάτι ακόμα, ο αρχάριος που παίρνει μέρος σε έναν αγώνα χωρίς να ανοίξει τα στραβά του πρέπει να βγει πρώτος και να πάρει κύπελλο? ΄΄

    Ο αγώνας πραγματικά έκανε την δουλειά του, δηλαδή έφερε στο Παν.πρωτάθλημα του 2014  πάνω από 40 συμμετοχές!!!! Ετσι δεν είναι;
    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=39853.msg254152;topicseen#new
    Για μένα, όπως έγραψα παραπάνω ο αγώνας δεν χρειάζεται αλλαγές. Ίσως κάποιες μικροβελτιώσεις που τις έγραψα  στην αρχή.

    Αυτοί όμως που θέλουν να αλλάξουν την φιλοσοφία του αγώνα, αυτοί μάλλον  θεωρούν το πλαίσιο του αγώνα ξεπερασμένο και σε αυτούς θα πρέπει να απευθύνεις αυτή την ερώτηση!!!
    Όσο για τον αρχάριο, θα ήταν κέρδος για τον αερομοντελισμό, και επιτυχία για την διοργάνωση  αν μπορούσε ακόμα και στον πρώτο του αγώνα, να έχει προοπτική για πρόκριση και να γλυκαθεί!!! Ο νέος αθλητής πρέπει να φεύγει χαρούμενους από τον αγώνα και όχι λυπημένος κουρασμένος και με σπασμένο ανεμόπτερο. Ποιος  όμως ασχολείται με το μέλλον, που είναι ο νεαρός αρχάριος;;;; προτεραιότητα έχει να δυσκολέψουμε τον αγώνα και άλλο, και να τον φέρουμε στα μέτρα των έμπειρων για να αναδείξουν τα χαρίσματά τους και τον εξοπλισμό τους. Συμφωνείς με αυτά ή όχι;

    ΄΄Πιστεύεις πως αυτό που λείπει είναι μια η δυο νέες κατηγορίες ?΄΄

    Αν είναι Κώστα να γίνει ακομα ποιο σύνθετη και απαιτητική η κατηγορία και επειδή η αλλαγή του κανονισμού φαίνεται να είναι σχεδόν δεδομένη, πρότεινα να γίνουν δύο κατηγορίες. Μία για αρχάριους και μία για έμπειρους!!!
    Τις γενικές κατευθύνσεις τις γράφω παραπάνω. Συμφωνείς με αυτές  ή όχι;

    ΄΄Πιστεύεις πως αφού γέμισε το μοντελοδρόμιο καλουπωτά ανεμόπτερα γέμισε και με έμπειρους πιλότους?  ΄΄
    Στους αγώνες που έτρεχα, προσπαθούσα να έχω τον καλύτερο και ακριβότερο εξοπλισμό που μπορούσα,και την καλύτερη δυνατή υποστήριξη από τεχνικούς. Μια χρονιά είχα και σπόνσορες. Αυτή ήταν η βάση που ξεκινούσα για να πετύχω την πρόκριση. Χωρίς κορυφαίο ανεμόπτερο είναι πολύ δύσκολη η πρόκριση, Το ξέρουν καλά οι πρωταθλητές, γιατί οι περισσότεροι έχουν καλουπωτά ανεμόπτερα . Ξέρω πολύ καλά, ότι χωρίς το καλύτερο και τέλεια στημένο ανεμόπτερο δεν  υπάρχει προοπτική για την κορυφή.(Εκτός από  ελάχιστες περιπτώσεις, που είναι εξαιρετικά ταλέντα.) Έτσι δεν είναι; ή όχι
    Προσωπικά δεν με τραβάει να αγοράσω καλουπωτό ανεμόπτερο αν και μπορώ, δόξα τον θεό, να το αγοράσω. Για τον γιό μου όμως θα αγόραζα και δύο και τρία, αν αποφάσιζε να ασχοληθεί σοβαρά και έβαζε στόχο την μεγάλη διάκριση!!!

    Αυτές είναι οι απόψεις μου και στοχεύουν στο μέλλον των αγώνων και όχι μόνο στο τώρα!!! Θα ήθελα να ακούσω την δική σου άποψη για τους αγώνες.
    Να με συμπαθάς.

    Σε φιλώ σταυρωτά.
    Mikrosdedalos
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 7 Μάι 2014, 01:39:16 από mikrosdedalos » Καταγράφηκε

    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΛΑΓΙΑ:

    http://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=32374.0
    nickhawk
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 392



    « Απάντηση #137 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2014, 07:40:15 »

    Τασούλη όσο αυτοί θα μιλάνε εσύ ξέρεις ......μετά απο τόσα χρόνια στη Λάρισα όλο και κάπου όμορφα θα πάμε να σπιτωθούμε.Μπορεί να ψήσω και τον Gkon νάρθει μαζί μας.Ο Gaston μαζεύει τις συμμετοχές.......Οι προπομποί που θα πάνε  πιό νωρίς να εξερευνήσουν τις ζούγκλες του Πηνειού ας μας κρατήσουν ενήμερους......
    Καταγράφηκε

    Νίκος Γραμματικάκης Ε.Α.Θ
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #138 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2014, 09:17:35 »

    Τασούλη όσο αυτοί θα μιλάνε εσύ ξέρεις ......μετά απο τόσα χρόνια στη Λάρισα όλο και κάπου όμορφα θα πάμε να σπιτωθούμε.Μπορεί να ψήσω και τον Gkon νάρθει μαζί μας.Ο Gaston μαζεύει τις συμμετοχές.......Οι προπομποί που θα πάνε  πιό νωρίς να εξερευνήσουν τις ζούγκλες του Πηνειού ας μας κρατήσουν ενήμερους......

    Εγώ ακολουθώ το γνωστό: "έχω αγώνα αύριο"
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    eolos30
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 862



    « Απάντηση #139 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2014, 16:59:24 »

                        Ελπίζω για τα επόμενα χρόνια να υπάρχουν οι αγώνες, όπως τους ξέρουμε.
                Κάποιες προτάσεις για μικροαλλαγές ,όλοι έχουν.Ο.Κ να τις δούμε.

               Ασ υπάρχει και η FAI kai όποιος θέλει ας πάει.
                       Εγώ και άλλοι ακρίβεια προσγείωσης ( στα δικά μας εδάφοι)ΔΕΝ θα πάρουμε.
                                                           Τα λέμε.
    Καταγράφηκε

    The desire for safety stands against every great and noble enterprise. -Tacitus
    Γιάννης Κουρμπάνης
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 137



    « Απάντηση #140 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2014, 18:22:03 »

    Τασούλη όσο αυτοί θα μιλάνε εσύ ξέρεις ......μετά απο τόσα χρόνια στη Λάρισα όλο και κάπου όμορφα θα πάμε να σπιτωθούμε.Μπορεί να ψήσω και τον Gkon νάρθει μαζί μας.Ο Gaston μαζεύει τις συμμετοχές.......Οι προπομποί που θα πάνε  πιό νωρίς να εξερευνήσουν τις ζούγκλες του Πηνειού ας μας κρατήσουν ενήμερους......


    Ωχ..αντε παλι..θα ειναι ολα τα ανεμοπτερα πισωβαρα!!! Grin Grin Grin....Εχω αγώνα αύριο!!!! Στριφογύρισμα ματιών
    Καταγράφηκε

    If flying were the language of man, then soaring would be it's poetry!
    mikrosdedalos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 654


    Η κρίση θέλει καλοπέραση και καλή παρέα !


    WWW
    « Απάντηση #141 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2014, 20:30:48 »

    Δυστυχώς είστε και πάλι εκτός θέματος!!! Cheesy Cheesy Cheesy

    Αυτά  πρέπει να τα γράψετε στο σωστό θέμα. Στους πανελλήνιους αγώνες της Λάρισας:
    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=39853.msg254204;topicseen#new buck2 buck2 buck2

    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 7 Μάι 2014, 20:47:11 από mikrosdedalos » Καταγράφηκε

    ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΛΑΓΙΑ:

    http://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=32374.0
    GMeskos
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336



    « Απάντηση #142 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2014, 22:17:31 »

    Γιακομίδη,φυλάξου!
    Άν καί τελείως άπροπόνητος κατεβαίνω ΑΓΡΙΕΜΕΝΟΣ!!!!
    Καί μέ δύο μοντέλα μάλιστα.χαχαχα

    Καταγράφηκε

    SO MANY PLANES,SO LITTLE TIME!!
    GASTON
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.300



    « Απάντηση #143 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2014, 22:41:23 »

    Και τα δυο τριμαρίστηκαν σήμερα και πετάνε τέλεια.
    Το ακούς NEMESIS?
    Μέσκο βλέπω να δίνεις το κύπελλο στον εαυτό σου
    Καταγράφηκε

    Κώστας Σπυριάδης
    ΕΑΘ Ενωση Αερομοντελιστων Θεσσαλονικης
    Nemesis
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 75



    « Απάντηση #144 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2014, 23:00:52 »

    Άν καί τελείως άπροπόνητος κατεβαίνω ΑΓΡΙΕΜΕΝΟΣ!!!!
    Καί μέ δύο μοντέλα μάλιστα.χαχαχα


    Μήπως τα δύο είναι λίγα ; δεν τα ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΔΕΚΑ ! ! ! Ποοολύ άνεση


    * 318066_4819638616303_671491879_n.jpg (58.31 KB, 960x704 - εμφανίστηκε 674 φορές.)
    Καταγράφηκε
    GASTON
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.300



    « Απάντηση #145 στις: Τετάρτη, 7 Μάι 2014, 23:32:14 »

    NEMESIS γιατί το λες αυτό?
    Υπονοείς κάτι? Huh
    Μίλα καθαρά.  worry
    Καταγράφηκε

    Κώστας Σπυριάδης
    ΕΑΘ Ενωση Αερομοντελιστων Θεσσαλονικης
    Nemesis
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 75



    « Απάντηση #146 στις: Πέμπτη, 8 Μάι 2014, 08:15:06 »

           ΔΕΝ ΛΕΩ ! !  Ανεση  Στριφογύρισμα ματιών  Ποοολύ άνεση


    * 540429_3281502768797_1332421103_n.jpg (48.27 KB, 960x937 - εμφανίστηκε 155 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 7 8 9 [10]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Συντονιστές: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Θέμα: Προτάσεις για την κατηγορία F5J GR για το 2015
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.