Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.199 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:36:31

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:36:31

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:40]

    από afilos
    [Χθες στις 21:49]

    [Χθες στις 21:25]

    από afilos
    [Χθες στις 14:52]

    από hpergm
    [Χθες στις 10:46]

    [Χθες στις 07:32]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304199
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 66
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 4
    Επισκέπτες: 65
    Συνολικά: 69
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: 3SX bavarianDEMON flybarless system!!!  (Αναγνώστηκε 14477 φορές)
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #60 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 09:53:11 »

    Συμφωνώ κι εγώ με αυτά που λέει ο Μάρκος αλλά θα ήθελα να προσθέσω πως η τεχνολογία προχωρά.Πχ. ήμουν κι εγώ οπαδός του fb μέχρι που άρχισα να δοκιμάζω fbl φίλων.Τότε κατάλαβα πως το fbl δεν με κάνει καλύτερο χεριστή αυτόματα αλλά μου παίρνει αρκετό απ'το άγχος της πτήσης με όλες τις θετικές συνέπειες που μπορεί να έχει κάτι τέτοιο.Κάτι σαν την F1 παλιά όταν άρχισαν να μπαίνουν τα ηλεκτρονικά βοήθήματα.Τότε λέγαμε πως οι πραγματικοί οδηγοί είναι μόνο οι παλιοί που οδηγούσαν χωρίς αυτά.Είναι έτσι όμως;Η η τεχνολογία σου δίνει την δυνατότητα να ανεβάσεις υψηλότερα τον πήχη με μεγαλύτερη ασφάλεια;Σήμερα δεν τα χρησιμοποιούμε όλοι στα καθημερινά μας αυτοκίνητα η υπεραυτοκίνητα;
    Τελειώνοντας θα ήθελα να πω πως σίγουρα θα ήθελα να δω από κοντά πως δουλεύει ένα τέτοιο σύστημα,ταχύτητα απόκρισης κλπ.Βέβαια καμιά φορά δεν ξέρω αν θα προλαβαίνεις να τραβήξεις διακόπτη... CheesyΑρκετά ακριβό (αρχίστε να το παίρνετε παιδιά να το βγάλει και ο κινέζος με το 1/3 της τιμής  Grin) βέβαια αλλά 2-3 πτώσεις (αναλόγως το ε/π) να προλάβεις τα έβγαλε τα λεφτά του.
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    dhiotis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 889



    « Απάντηση #61 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 10:00:10 »

    Πάντως, όσο και να έψαξα, δεν είδα κάποιο βίντεο, έστω και demo, που να
    δείχνουν οτι το έσωσαν !!!
    Πιστεύω πως στο μέλλον κάποιο θα υπάρξει, και τότε θα δούμε κατα πόσο αξίζει μιά
    τέτοια μονάδα.
    Καταγράφηκε

    Μιά φορά και ένα καιρό, υπήρχαν Nitros, flybars & κρύσταλλοι συχνότητας.
    papabill
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.178



    WWW
    « Απάντηση #62 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 10:02:38 »

    Καλα ολα αυτα,
    θα κανω και μια αντιπροταση στο φιλο μας
    για ενα ακομα συστημα που δουλευει λενε εξισου καλα, εχει governor, εχει Αγιο Σωστη, και κανει τα μισα λεφτα.
    Κοιτα το MSH Brain ή IKON μηπως σου κανει. (τα ιδια ειναι)

    Καταγράφηκε

    Το ελικόπτερο ή το ραφι θα στολίσει ή στο χωράφι θα σκορπίσει...
    taz00
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 40


    « Απάντηση #63 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 10:12:53 »

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Apostolis.
    Ειδικά σε ένα 700άρι ελικόπτερο τα έχει βγάλει τα λεφτά του ουσιαστικά στην 1η πτώση που θα σου γλυτώσει.
    Ένα καλό βίντεο που δείχνει το rescue σε λειτουργία και μάλιστα όχι από κάποιον εντελώς αρχάριο αλλά και σε ελαφρύ 3d είναι το παρακάτω.

    http://www.youtube.com/watch?v=hqYxnLe6ajo


    για βίντεο στο παρά πέντε δείτε εδώ στο 2:10

    http://www.youtube.com/watch?v=tdT2XaYZiyw

    Ένας από τους περιορισμούς του 3SX είναι ότι μετά από 10-15 συνεχόμενα τικ-τοκ για παράδειγμα θέλει 1-2 δευτερόλεπτα επίπεδης πτήσης διαφορετικά ψιλομπερδεύεται.
    Τίποτα τραγικό απλά δεν φεύγει εντελώς κατακόρυφα προς τα επάνω αλλά με κάποια μικρή κλίση 5-10 μοιρών.

    Το Icon κάνει μόνο το leveling, δεν δίνει collective προς της σωστή κατεύθυνση κάτι που κατά την γνώμη μου το κάνει όχι και τόσο χρήσιμο. Για έναν αρχάριο που πετάει ψηλά ίσως, αλλά όταν κάνεις piro flip και μπερδευτείς δεν θα σου σώσει το ελικόπτερο.
    Καταγράφηκε
    taz00
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 40


    « Απάντηση #64 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 10:13:31 »

    Διπλο ποστ
    Καταγράφηκε
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #65 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 10:20:10 »

    Εδώ έχει μια καλή συζήτηση για το θέμα (αν δεν την έχει διαβάσει ήδη ο ενδιαφερόμενος).Οι περισσότεροι υποστηρίζουν το 3SX απ'ότι είδα για τους λόγους που περιγράφει κι ο taz00.
    http://www.helifreak.com/showthread.php?t=497638
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #66 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 10:35:05 »

    Καλα ολα αυτα,
    θα κανω και μια αντιπροταση στο φιλο μας
    για ενα ακομα συστημα που δουλευει λενε εξισου καλα, εχει governor, εχει Αγιο Σωστη, και κανει τα μισα λεφτα.
    Κοιτα το MSH Brain ή IKON μηπως σου κανει. (τα ιδια ειναι)



     Πολύ ωραια και ενδιαφερον η προταση για το ikon πραγματι  !!

    Οσο ψαχνω  και διαβαζω από αμερικη πλευρα για τον γερμαναρα  διαβολο τοσο πεφτω πανω και στο ikon  

    Ρε πανο από εσενα εμαθα  για την υπαρξη του BD3SX από δικο σου ποσταρισμα και μου λες τωρα ότι είναι υπερτιμημένο στη  διπλη τιμη χιχιχιχι  

    Αποστολη στην παρουσα φαση με ενδιαφερει παρα πολυ η καλη μελετη της συγκεκριμενης περιπτωσης (αλλωστε απο την στιγμη που πεταω σημερα μεχρι 450αρι ειμαι οκ )

    στο πολυ χαλαρο με την βοηθεια ολων των εμπειροτερων να βγαλουμε οτι πληροφορια μπορουμε τοσο για τις δυνατοτητες του οσο και για την λειτουργια του set up και μιξεις

    για παραδειγμα προσπαθω να βγαλω ακρη για τις μιξεις που απαιτουνται  στην τ/κ ( DX7s) για να εκμεταλευτεις ολα τα παραπανω συστηματα και βλεπω οτι η πληροφορια ειναι ελαχιστη!!!!

    Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    dhiotis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 889



    « Απάντηση #67 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 10:43:05 »

    Εαν είναι να μπερδεύεται με τικ τοκ, φαντάσου πόσο θα μπερδευτεί εαν εκτελέσεις
    3 ή 4 διαφορετικές φιγούρες συνεχόμενα.

    Αρα όπως λέει και ο papabill, παίρνεις το MSH Brain με τον Αγιο Σωστη εαν ήδη είσαι
    σε 3d φάση πτήσης, ή παίρνεις το 3SX εαν είσαι σε αρχικό στάδιο ενασχόλησης με
    ελικόπτερο ή ελαφρύ 3d.

    Η επιλογή για ποιά μονάδα, και για τα χρήματα, είναι πάντα προσωπική !

    Αυτό που είδα στο βιντεο που ποστάρησες taz00, είναι ένα σώσιμο, σε ύψος που δεν μπορείς
    απο αυτή την κάμερα να καθορίσεις, αλλά ήταν και πολύ εύκολο για μιά μονάδα που αυτή
    είναι η δουλειά της. Το θέμα είναι να δούμε πραγματικό σώσιμο απο πραγματική 3d πτήση
    Καταγράφηκε

    Μιά φορά και ένα καιρό, υπήρχαν Nitros, flybars & κρύσταλλοι συχνότητας.
    taz00
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 40


    « Απάντηση #68 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 10:50:25 »

    @ ant1971
    Τα βίντεο που έχεις ποστάρει στην αρχή έχουν όλη την πληροφορία που χρειάζεσαι.

    @dhiotis
    Αν διαβάσεις το thread στο helifreak θα δεις από ανθρώπους που παίζουν επιβεβαιωμένα σκληρό 3d να γράφουν ότι δεν έχουν καταφέρει να το μπερδέψουν.
    Δεν βρίσκω το λόγο να πάρω το brain για το self leveling στο στάδιο που είμαι, οπότε έχω πολλές επιλογές μεταξύ των διαφόρων εξαιρετικών fbl units που κυκλοφορούν.
    Προσωπικά έχω καταλήξει στο spartan vortex για πολλούς και διάφορους λόγους.
    Καταγράφηκε
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #69 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 10:55:33 »

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Apostolis.
    Ειδικά σε ένα 700άρι ελικόπτερο τα έχει βγάλει τα λεφτά του ουσιαστικά στην 1η πτώση που θα σου γλυτώσει.
    Ένα καλό βίντεο που δείχνει το rescue σε λειτουργία και μάλιστα όχι από κάποιον εντελώς αρχάριο αλλά και σε ελαφρύ 3d είναι το παρακάτω.

    http://www.youtube.com/watch?v=hqYxnLe6ajo


    για βίντεο στο παρά πέντε δείτε εδώ στο 2:10

    http://www.youtube.com/watch?v=tdT2XaYZiyw

    Ένας από τους περιορισμούς του 3SX είναι ότι μετά από 10-15 συνεχόμενα τικ-τοκ για παράδειγμα θέλει 1-2 δευτερόλεπτα επίπεδης πτήσης διαφορετικά ψιλομπερδεύεται.
    Τίποτα τραγικό απλά δεν φεύγει εντελώς κατακόρυφα προς τα επάνω αλλά με κάποια μικρή κλίση 5-10 μοιρών.

    Το Icon κάνει μόνο το leveling, δεν δίνει collective προς της σωστή κατεύθυνση κάτι που κατά την γνώμη μου το κάνει όχι και τόσο χρήσιμο. Για έναν αρχάριο που πετάει ψηλά ίσως, αλλά όταν κάνεις piro flip και μπερδευτείς δεν θα σου σώσει το ελικόπτερο.

    φιλε μου τωρα ειδα την πληροφορια σου για το ikon οποτε δεν λεει με τιποτα

    ενα αδυνατο σημειο του BD3SX ειναι η απουσια γκοβερνορα
    Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #70 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 11:17:04 »

    @ ant1971
    Τα βίντεο που έχεις ποστάρει στην αρχή έχουν όλη την πληροφορία που χρειάζεσαι.

    @dhiotis
    Αν διαβάσεις το thread στο helifreak θα δεις από ανθρώπους που παίζουν επιβεβαιωμένα σκληρό 3d να γράφουν ότι δεν έχουν καταφέρει να το μπερδέψουν.
    Δεν βρίσκω το λόγο να πάρω το brain για το self leveling στο στάδιο που είμαι, οπότε έχω πολλές επιλογές μεταξύ των διαφόρων εξαιρετικών fbl units που κυκλοφορούν.
    Προσωπικά έχω καταλήξει στο spartan vortex για πολλούς και διάφορους λόγους.

    φιλε μου taz00 για το Spartan Vortex VX1 που κανεις αναφορα εχει περα απο SL και bailout mode ή αλλιώς Captain Rescue mode  ??

    για να το ψαξω και αυτο !!
    Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.164


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #71 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 11:24:09 »

    Πάντα σωστός και σιγγκροτιμενος ο Μάρκος στις απόψεις του.... για σου ρε Mάρκο λεβεντιά!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

    Καλημέρα Φωτάρα, να είσαι καλά και φιλιά στην όμορφη Καστοριά!!!  Thumbs up   Thumbs up
    Καταγράφηκε
    taz00
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 40


    « Απάντηση #72 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 11:28:15 »

    Όχι, τίποτα από αυτά.
    Απλά είναι ένα εξαιρετικό fbl, με εύκολο σετάρισμα, καλή τιμή και Έλληνα κατασκευαστή.
    Πριν την εποχή των fbl το γυροσκόπιο Spartan 760 όταν βγήκε ήταν μία κλάση πάνω από ότι κυκλοφορούσε τότε στην αγορά.
    Στην συνέχεια βγήκε το quark με εξίσου καλά αποτελέσματα, δυστυχώς όμως άργησε να βγάλει fbl με αποτέλεσμα να χάσει μεγάλο μερίδιο της αγοράς.
    Από την άλλη όταν βγήκε δεν είχε σχεδόν κανένα από τα νεανικά προβλήματα που παρουσιάζουν άλλα.
    Μην ξεχνάμε ότι το σετάρισμα ενός fbl είναι πάνω από το 50% της απόδοσης, οπότε κάποιος που έχει εξοικιωθεί με ένα σύστημα δύσκολα το αλλάζει.
    Καταγράφηκε
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #73 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 11:36:13 »

    απολυτα συμφωνος!! Χαμόγελο

    αρα με τις παραπανω δυνατοτητες το 3SX ειναι μονοδρομος ( SL και bailout mode ή αλλιώς Captain Rescue mode )?

    νομιζω οτι αν με το καλο σου ερθει, το σεταρεις και εχεις την διαθεση να γραψεις δυο πραγματα παραπανω θα εισαι το καθορηστικο κλικ για να φυγει η παραγγελια Χαμόγελο

    απλα μου δειχνει παραξενο πως ενα τοσο πολυπλοκο λογισμικο δεν παρεχει και τον governor!!
    Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    taz00
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 40


    « Απάντηση #74 στις: Πέμπτη, 23 Ιαν 2014, 11:42:47 »

    Χωρίς να είμαι ειδικός, προφανώς ο governor για ηλεκτρικά μοτέρ παρουσιάζει ιδιαίτερες δυσκολίες στην υλοποίηση του.
    Το Spartan VX1 έχει governor για νιτρο αλλά ακόμα περιμένουμε για ηλεκτρικό.
    Δεν είναι τυχαίο που ακόμα και η Futaba δεν έχει βγάλει e-governor στο CGY 750 μετά από τόσα χρόνια.
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: 3SX bavarianDEMON flybarless system!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.047 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.