Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:34:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:34:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 104
    Συνολικά: 105
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ TREX 600Nitro ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ;  (Αναγνώστηκε 7387 φορές)
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #15 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 17:54:28 »

    Ρίξτε μια ματιά εδώ:
    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=15150.msg129575#msg129575

    Είναι δοκιμασμένο: Τελική έκδοση με Scorpion 4035 500kv και ESC ICE HV 80 Μπαταρίες 2χ 6s 3000mah ή 3300mah.


    Τώρα βέβαια, "η φτήνια τρώει τον παρά" αλλά από τον κινέζο (HobbyKing) με turnigy speed controller (dlux160), μοτερ turnigy SK3 - 4962 - 480 kv
    και 2 RHINO 6σελες 3700 mAh (25c) για δοκιμή, βγαίνει περίπου στα 250 euro.
    Ο άλλος κινέζος (Flying-Hobby) το setup που περιγράφετε, το δοκιμασμένο, χωρις μπαταρίες πάει στα 350 euro! O κούκος τ'αηδόνι δηλαδή! Τι λέτε;
    Θα μου πείτε (και με το δίκιο σας) χωρίς λεφτά "που πας ρε Καραμήτρο";  buck2
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    Apostolis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 183



    « Απάντηση #16 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 18:00:34 »

    Καπως ετσι προχωρησα και εγω στην μετατροπη του δικου μου 600 απο 6S σε 12S.Η λογικη σιγουρα ελεγε πως θα ηταν καλυτερα να πουλησω το παλιο και να παρω το καινουργιο ετοιμο.
    Η καθε κατασκευη-πατεντα εχει την ομορφια της,ειδικα οταν στο τελος εχει και επιτυχια.Οπως βεβαια καλο ειναι να εχεις μια πληροφορηση πριν ξεκινησεις απο καποιους που εχουν καποια εμπειρια στο συγκεκριμενο.Αλλα στο ξαναλεω αν πεσεις στην παγιδα να βαλεις οικονομικα πραγματα,ειδικα μοτερ-μπαταριες, την αποδοση που ειχες στο θερμικο δεν θα την εχεις.
    Μιλας πχ. για δυο μονο μπαταριες.Δηλαδη θα παιζεις μονο 5 λεπτα και μετα θα περιμενεις να φορτισουν;Ασε που τα 25C ειναι λιγα.
    Καταγράφηκε

    My wife says if I buy one more rc she is going to divorce me......Man I am going to miss her!
    "No one has talent in this hobby,the only difference is made by the money and time someone spends''
    pagani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Kostas Laliotis


    « Απάντηση #17 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 18:07:03 »

    η αληθεια ειναι οτι το ηλεκτρικο θελει χρημα, οτι πληρωσεις παιρνεις και δυστηχως στα ελικοπτερα αν αυτο που παρεις δεν ειναι καλο Η ειναι ιδιοτροπο  και δεν εχεις την εμπειρια να το ρυθμισεις σωστα τοτε υπαρχει προβλημα να εχεις μεγαλυτερη ζημια, αν θες την αποψη μου τα πραγματα αυτα που λες απο hobbyking ξεχνα τα, επισης στο ιδιο διλημα εχω ερθει και εγω και τελικα το αφησα νιτρο. δεν αξιζει τον κοπο, να ξερεις οτι για να στησεις ενα ηλεκτρικο το πιο φτηνο ειναι το κιτ, και εσυ μονο αυτο εχεις τωρα αρα δεν σε συμφερει. αν δεν πετας 3d δεν υπαρχει λογος για ηλεκτρικο, πετα το ελικοπτερο σου και οταν φτασεις σε σημειο να μην σου φτανει η δυναμη για καποια ακροβατικα πχ 4 point tic toc συζητας να παρεις ενα ηλεκτρικο px fusion, τοτε ναι θα σε ανεβασει πτητικα
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #18 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 18:44:20 »

    η αληθεια ειναι οτι το ηλεκτρικο θελει χρημα, οτι πληρωσεις παιρνεις και δυστηχως στα ελικοπτερα αν αυτο που παρεις δεν ειναι καλο Η ειναι ιδιοτροπο  και δεν εχεις την εμπειρια να το ρυθμισεις σωστα τοτε υπαρχει προβλημα να εχεις μεγαλυτερη ζημια, αν θες την αποψη μου τα πραγματα αυτα που λες απο hobbyking ξεχνα τα, επισης στο ιδιο διλημα εχω ερθει και εγω και τελικα το αφησα νιτρο. δεν αξιζει τον κοπο, να ξερεις οτι για να στησεις ενα ηλεκτρικο το πιο φτηνο ειναι το κιτ, και εσυ μονο αυτο εχεις τωρα αρα δεν σε συμφερει. αν δεν πετας 3d δεν υπαρχει λογος για ηλεκτρικο, πετα το ελικοπτερο σου και οταν φτασεις σε σημειο να μην σου φτανει η δυναμη για καποια ακροβατικα πχ 4 point tic toc συζητας να παρεις ενα ηλεκτρικο px fusion, τοτε ναι θα σε ανεβασει πτητικα

    Σε ευχαριστώ, αγαπητέ μου φίλε όπως και τους υπόλοιπους για τις πολύτιμες συμβουλές!
    Για να πετάω, έχω το θερμικό μου το 700ρι, το οποίο είναι "διαμάντι" (αν και μου κάνει κάτι τρέμουλα, μάλλον λόγω χαμηλών στροφών μετά από στροφές, είδομεν...) και ετοιμάζω και ένα 450ρι (FBL, DFC κ.λ.π.) να θυμηθώ τα νιάτα μου! Απλά το 600ρι το'χω και κάθεται. Αυτός είναι ο λόγος που θέλω να το πασπατέψω! Από το να κάθεται; Να το πουλήσω δεν μπορώ, γιατί δεν το αγοράζει κανείς! Τι να το πετάξω σαν θερμικό; Για να μου τρώει καύσιμο; Ή να το΄χω στην άκρη να σκονίζεται και να το καμαρώνω;
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    pagani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Kostas Laliotis


    « Απάντηση #19 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 19:13:37 »

    μπορεις να κανεις προπονηση με το 600, τα παντα κανει, και δεν τρωει καυσιμο, το 700 τρωει, εγω στη θεση σου εαν πηγαινα να πεταξω θα εκανα 3 πτησεις με το 600 και μια με το 700. 
    Καταγράφηκε
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #20 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 19:36:32 »

    εχει δικιο ο pagani μανο. απο χομπικινγ τα πραγματα ειναι σκαρτα! αγοραζε τα καλα πραγματα σιγα-σιγα και το καλοκαιρι εισαι ετιμος! Thumbs up
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #21 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 19:56:34 »

    εαν αποφασισεις τελικα για την μετατροπη ριξε μια ματια και εδω.http://customheliparts.com/store/index.php?route=product/product&path=20_77&product_id=397

    Τώρα το πήρα χαμπάρι! Λίγο αλμυρό βέβαια αλλά καθαρές δουλειές.  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #22 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 20:07:24 »

    μπορεις να κανεις προπονηση με το 600, τα παντα κανει, και δεν τρωει καυσιμο, το 700 τρωει, εγω στη θεση σου εαν πηγαινα να πεταξω θα εκανα 3 πτησεις με το 600 και μια με το 700. 

    Λοιπόν δεν θα το πιστέψετε αλλά: το 700ρι (flybarless με YS90) πετά 13 λεπτά (μετρημένα)! Ίσια, ανάποδα, ότι θέλετε!

    Το 600ρι (flybar με YS56 sr ) στο 8λεπτο το κάυσιμο το'χει ρουφήξει ! Cheesy

    Είπατε τίποτα;
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #23 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 20:12:38 »

    εχει δικιο ο pagani μανο. απο χομπικινγ τα πραγματα ειναι σκαρτα! αγοραζε τα καλα πραγματα σιγα-σιγα και το καλοκαιρι εισαι ετιμος! Thumbs up

    Η πιο ωραία πρόταση! Συμφωνώ!

    Και ξέρετε κάτι; Καπου διάβασα οτι όταν θέλεις και επιδιώκεις κάτι πάρα πολύ, συνομωτεί το σύμπαν για να το πετύχεις! Άρα τα πράγματα έχουν πάρει το δρόμο τους!

    Σας ευχαριστώ όλους θερμά για την ανταπόκριση και τις σοφές συμβουλές σας. Ελπίζω να μην σας φαίνομαι ανώριμος. Απλά λίγο "άρρωστος" είμαι... laugh

    Με εκτίμηση και φιλικά,

    Μάνος Wink
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    pagani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Kostas Laliotis


    « Απάντηση #24 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 20:12:48 »

    ναι μονο που το 700αρι εχει διπλο ντεποζιτο
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #25 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 23:27:24 »

    ναι μονο που το 700αρι εχει διπλο ντεποζιτο
    Τι να το κάνεις όμως; Χωράει διπλό ντεπόζιτο στο 600ρι; Δεν χωράει!
    Και τελικά πατάω 10 φορές με το 700ρι και μισή με το 600ρι! Sad
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #26 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 23:35:41 »

    Αν νομίζεις ότι σου αρέσουν τα ηλεκτρικά και είσαι σίγουρος οτι θα πετάς νιτρο και ηλεκτρικό μαζί τότε κάντο με κλειστά μάτια..!

    Σου έυχομαι καλή επιτυχία και πάντα με προσοχή.!!!
    Καταγράφηκε
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #27 στις: Παρασκευή, 16 Νοέ 2012, 23:44:57 »

    Αν νομίζεις ότι σου αρέσουν τα ηλεκτρικά και είσαι σίγουρος οτι θα πετάς νιτρο και ηλεκτρικό μαζί τότε κάντο με κλειστά μάτια..!

    Σου έυχομαι καλή επιτυχία και πάντα με προσοχή.!!!

    Ναι το έκανα πολύ, και παλιά, αλλά με 450ρι. Το ίδιο ετοιμάζω ξανά (γιατί το παλιό το πούλησα ο βλάκας!). Απλά το 600ρι το παλεύω για να μην κάθεται, και να'χουμε... να κάνουμε... Απλά θα το πάω σιγά-σιγά και λάου-λάου. Μέχρι το καλοκαίρι όπως πρότεινε ένας φίλος παραπάνω πιστεύω να'ναι έτοιμο. Αρκεί να μην έχω ανατοιναχτεί μέχρι τότε με καμιά 6σελη. Γιατί είμαι και λίγο γκαντέμης ξέρετε.... Grin

    Σε ευχαριστώ.
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    manosm1
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #28 στις: Σάββατο, 17 Νοέ 2012, 22:17:27 »

    Λοπιπόν το θερμικό που λέγαμε το έκανα βίδες! Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα αρχίσω να ξεπουλάω (κοψοχωνιά...) ότι έχει μείνει, και σιγά σιγά θα "χτίσω" το ηλεκτρικό, το οποίο πιστέψτε με το ζήλευα χρόνια τώρα (θα μου πεις δεν είναι ο κατάλληλος καιρός, αλλά δεν γα.μ..ται!).
    Έχω όμως αγχωθεί γιατί κατάλαβα οτι εδώ τα πράγματα σοβαρεύουν. Μεγάλα ρεύματα, μεγάλη προσοχή κ.λ.π. Δεν είναι σαν τα 450ρια που τελικά είναι παιχνίδια.
    Ένα πράγμα που δεν έχω καταλάβει είναι πως γίνεται η σύνδεση: Άλλο speed controller για τις 12 σελες και άλλο Bec για τα servo και τον δέκτη; Ή υπάρχει ένα σε όλα; Οπως στα 450ρια με τις 3σελες; Ή θα πάρουμε φωτιά στον αέρα και θα λέμε "Τα όμορφα ελικόπτερα, όμορφα καίγονται";  Εκπληξη

    Μάνος Wink
    Καταγράφηκε

    «Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
    Οι ανόητοι άνθρωποι μιλούν επειδή πρέπει να πουν κάτι» .

    Πλάτωνας
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #29 στις: Σάββατο, 17 Νοέ 2012, 22:46:02 »

    Κοίταξε αν πάρεις Jive  τότε δν θα χρειαστείς εξωτερικό bec μιας και το εσωτερικο που έχει είναι καλό..!


    Αν πάλι πάρεις κάποιο άλλο  esc  τότε καλά είναι να βάλεις ενα καλο bec και να μην εμπιστευτείς το εσωτερικό..!

    Τώρα η μπαταρία μπορεί να είναι κοινή η και ξεχωριστή..! Εγώ πάντα ε΄χω κοινη μπαταρία γαι μοτερ και σερβο..!
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 [2] 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ TREX 600Nitro ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ;
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.