Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 11:46:50

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 11:46:50

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 24
    Συνολικά: 25
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τροφοδοσία δέκτη σε ώρα ανάγκης  (Αναγνώστηκε 5703 φορές)
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 12:18:02 »

    Έχω ακούσει πως υπάρχουν κάτι πυκνωτές για την τροφοδοσία του δέκτη σε περιπτώσεις ανάγκης, δηλαδή όταν πέφτει κάτω από το όριο της τάσης τροφοδοσίας από την μπαταρία.

    Ερωτήσεις:
    Ανάλογα με την τροφοδοσία του δέκτη πρέπει να επιλέγουμε και τον αντίστοιχο πυκνωτή;
    π.χ. Αν τροφοδοτούμε τον δέκτη με 6V πρέπει να έχουμε πυκνωτή που να δίνει 6V κι αν με 4,8V τον αντίστοιχο;

    Τι χωρητικότητας πρέπει να είναι; Ανάλογα με το ρεύμα που μπορεί να ζητήσουν τα servo την δεδομένη στιγμή (για 4-5 δευτερόλεπτα να είμαστε μέσα...); Δηλαδή αν έχουμε 4 ψηφιακά servo που στα 6V τραβάνε 4000mAh πρέπει να έχουμε με μια απόκλιση-ασφάλεια 20% 4χ((4000/3600)χ5)x120% = 27mA οπότε αν θέλουμε να έχουμε έως και 10 σωσίματα π.χ. πάμε σε 270mA. E; Πως το υπολογίζουμε; Κάτι μF που έχουν πάνω τι είναι;

    Γενικότερα πως κάνουμε την επιλογή του κατάλληλου πυκνωτή;

    Και από που τραβάνε ενέργεια για να φορτίσουν κάθε φορά, από την μπαταρία ή τους φορτίζουμε εξωτερικά και μετά τους βάζουμε πάνω στον δέκτη;

    Λίγα λόγια παρακαλώ από όποιον γνωρίζει το αντικείμενο.
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 12:25:03 »

    Και από που τραβάνε ενέργεια για να φορτίσουν κάθε φορά, από την μπαταρία ή τους φορτίζουμε εξωτερικά και μετά τους βάζουμε πάνω στον δέκτη;

    Είναι μόνιμα συνδεδεμένα στην θέση Batt του δέκτη, από εκεί φορτίζουν και από εκεί δίνουν
    ρεύμα στον δέκτη!!
    Για τα άλλα που ρωτάς θα σου απαντήσουν οι ηλεκτρονικοί του φόρουμ!!  Wink

    Καταγράφηκε
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #2 στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 12:28:49 »

    Και από που τραβάνε ενέργεια για να φορτίσουν κάθε φορά, από την μπαταρία ή τους φορτίζουμε εξωτερικά και μετά τους βάζουμε πάνω στον δέκτη;

    Είναι μόνιμα συνδεδεμένα στην θέση Batt του δέκτη, από εκεί φορτίζουν και από εκεί δίνουν
    ρεύμα στον δέκτη!!
    Για τα άλλα που ρωτάς θα σου απαντήσουν οι ηλεκτρονικοί του φόρουμ!!  Wink



    Μάρκο έχω ακούσει πως μπορούν να μπουν σε οποιαδήποτε ελεύθερη θέση του δέκτη. Ισχύει;
    Κι αν ο δέκτης σου έχει SBUS μπορείς να το βάλεις εκεί; 
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #3 στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 12:44:10 »

    Επίσης έχω δει περιπτώσεις ενός πυκνωτή αλλά και περιπτώσεις πολλών μαζί συνδεδεμένων.
    Πως συνδέονται; Εν σειρά ή παράλληλα;
    Και γιατί βάζουν τόσους πολλούς μαζί;

    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 12:59:00 »

    Η spektrum εχει βγάλει ένα σύστημα τέτοιο αλλά οι περισσότεροι λένε ότι δν κάνει δουλειά..!

    Λογικά μπορείς να τον βάλεις σε όποιο κανάλι θέλεις αφού όλα δίνουν ρευμα στον δέκτη!!
    Καταγράφηκε
    Tgeo
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 96


    « Απάντηση #5 στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 13:09:06 »

    Επίσεις αντί για πυκνωτές η Scorpion έχει βγάλει το Backup Guard το οποίο ουσιαστικά είναι μια 2σελη lipo 500mAh και δίνει ρευμα μόνο όταν δεί οτι η τάση του BEC πέσει κάτω απο τα 5v
    http://www.scorpionsystem.com/catalog/accessories/backup_guard/S_Backup_Guard/
    Καταγράφηκε
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 13:12:40 »

    Η spektrum εχει βγάλει ένα σύστημα τέτοιο αλλά οι περισσότεροι λένε ότι δν κάνει δουλειά..!

    Λογικά μπορείς να τον βάλεις σε όποιο κανάλι θέλεις αφού όλα δίνουν ρευμα στον δέκτη!!

    Μήπως δεν έκανε επειδή ήταν (..αυτό που είπα παραπάνω) ένας μόνος του πυκνωτής 10V 1700μF;
    Μήπως χρειαζόταν κάτι περισσότερο για να κάνει δουλειά; Δηλαδή μεγαλύτερης χωρητικότητας;
    Αλλά αν θυμάμαι καλά η Spektrum λέει πως αυτό δεν είναι για αεροπλάνα που έχουν και 4 και 10 servo πάνω τους, αλλά για αυτοκινητάκια 1/12 πίστας (carpet racers) που νομίζω έχουν μόνο 1-2 servo-άκια.  
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 13:22:14 »

    Επίσεις αντί για πυκνωτές η Scorpion έχει βγάλει το Backup Guard το οποίο ουσιαστικά είναι μια 2σελη lipo 500mAh και δίνει ρευμα μόνο όταν δεί οτι η τάση του BEC πέσει κάτω απο τα 5v
    http://www.scorpionsystem.com/catalog/accessories/backup_guard/S_Backup_Guard/

    Αυτό το σύστημα το έχει βγάλει και η κοντρονικ και το τονομάζει bufferpack..!

    Η spektrum εχει βγάλει ένα σύστημα τέτοιο αλλά οι περισσότεροι λένε ότι δν κάνει δουλειά..!

    Λογικά μπορείς να τον βάλεις σε όποιο κανάλι θέλεις αφού όλα δίνουν ρευμα στον δέκτη!!

    Μήπως δεν έκανε επειδή ήταν (..αυτό που είπα παραπάνω) ένας μόνος του πυκνωτής 10V 1700μF;
    Μήπως χρειαζόταν κάτι περισσότερο για να κάνει δουλειά; Δηλαδή μεγαλύτερης χωρητικότητας;
    Αλλά αν θυμάμαι καλά η Spektrum λέει πως αυτό δεν είναι για αεροπλάνα που έχουν και 4 και 10 servo πάνω τους, αλλά για αυτοκινητάκια 1/12 πίστας (carpet racers) που νομίζω έχουν μόνο 1-2 servo-άκια. 

    Είναι κάτι που δν το ξέρω και θα ήθελα να μάθω από τους έμπειρους ηλεκτρονικούς..!
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #8 στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 14:31:00 »

    Λογικά μπορείς να τον βάλεις σε όποιο κανάλι θέλεις αφού όλα δίνουν ρευμα στον δέκτη!!

    Λογικά μπαίνει Παύλο, επειδή όμως τις περισσότερες φορές είναι πιασμένα για αυτό και ανάφερα το
    Batt κανάλι, το οποίο θα είναι σίγουρα ελεύθερο μιας και δεν υπάρχει εξωτερικό Bec!! Wink
    Καταγράφηκε
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #9 στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 20:49:50 »

    Η spektrum εχει βγάλει ένα σύστημα τέτοιο αλλά οι περισσότεροι λένε ότι δν κάνει δουλειά..!

    Λογικά μπορείς να τον βάλεις σε όποιο κανάλι θέλεις αφού όλα δίνουν ρευμα στον δέκτη!!
    Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι αυτος ο τροπος που βαζουν τον πυκνωτη πανω στον δεκτη ειναι μια λυση 'που δεν ειναι λυση' αφου ακομα και αν εχεις καποιο προβλημα δεν υπαρχει ενδειξη οτι λειτουργησε ο πυκνωτης αρα σε εσωσε την πρωτη φορα που πεταξες .....την δευτερη.....την τριτη μπουμ.........
    Αυτο ισως ειναι για κατι Τ/Κ σαν τη spectrum που οταν χαθει το σημα θελουν 'κανα τεταρτο' για να επανασυνδεθουν........Σε συστηματα οπως το FRSKY και το JR DMSS που εχω δοκιμασει, ακομα και αν  γινει καποια πτωση τασης και σχεδον σβησει ο δεκτης με το που ξαναανεβαινει η ταση συντονιζουν τοσο γρηγορα που το νιωθεις σχεδον σαν glitch στον αερα οποτε κατεβαινεις γρηγορα και ελεγχεις τα παντα......οχι οτι και αυτο δεν μπορει να αποβει μοιραιο....
    Παντως εγω το θεωρω σαν να μην το εχω αφου οπως προανεφερα δεν ξερω αν ο πυκνωτης χρησιμοποιηθηκε οποτε δεν γνωριζω πως εχω προβλημα..............
    Ασ μας πουν ομως και οι ηλεκτρονικοι την γνωμη τους μηπως και καταλαβαινω κατι λαθος.......
    Καταγράφηκε
    HARRYS
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #10 στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 21:28:54 »

    ο πυκνότης είναι για να "φιλτράρει" το ρεύμα από παράσιτα η από τα λεγόμενα "σκουπίδια" δεν είναι για την περίπτωση πτώσεις τάσεως αυτό το κάνει το Scorpion Backup Guard!
    ο πυκνότης μπορεί να μπει σε οποιαδήποτε θέση και μπορούμε να βάλουμε όσους θέλουμε όσο ποιο πολλούς η έναν με μεγάλη χωρητικότητα τόσο καλύτερα τους συνδέουμε παράλληλα για να αυξήσουμε την χωρητικότητα τους

    ps. αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσουν!!

    χάρης
    Καταγράφηκε

    Ο ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΖΩΗΣ Η ΘΑΝΑΤΟΥ!
    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΖΗΤΗΜΑ
    gvertical
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 318


    HI ALL


    « Απάντηση #11 στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 21:49:38 »

    σε ενα ερατιξ 3ντι που ειχα, πολλες φορες οταν το κατεβαζα μετα απο πτηση αναβοσβηνε ο δεκτης η ο δορηφορος (η και τα δυο λαμπακια). μετα το πυκνοτακι που εβαλα δεν μου το ξανακανε.(για μερηκους που λενε οτι δεν κανει τιποτε).
    Καταγράφηκε

    live simply, so other people can simply live!
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #12 στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 22:06:22 »

    σε ενα ερατιξ 3ντι που ειχα, πολλες φορες οταν το κατεβαζα μετα απο πτηση αναβοσβηνε ο δεκτης η ο δορηφορος (η και τα δυο λαμπακια). μετα το πυκνοτακι που εβαλα δεν μου το ξανακανε.(για μερηκους που λενε οτι δεν κανει τιποτε).
    A και νομιζεις οτι το προβλημα σου λυθηκε................δε λυθηκε φιλε μου απλα δεν ετυχε...............
    Το θεμα ειναι γιατι αναβοσβηνε......
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #13 στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 22:37:39 »

    Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι αυτος ο τροπος που βαζουν τον πυκνωτη πανω στον δεκτη ειναι μια λυση 'που δεν ειναι λυση' αφου ακομα και αν εχεις καποιο προβλημα δεν υπαρχει ενδειξη οτι λειτουργησε ο πυκνωτης αρα σε εσωσε την πρωτη φορα που πεταξες .....την δευτερη.....την τριτη μπουμ.........

    Πολύ σωστά τα λες, αλλά όμως βάζεις ένα εξωτερικό Bec και "καθάρισες!!"   Wink


    Αυτο ισως ειναι για κατι Τ/Κ σαν τη spectrum που οταν χαθει το σημα θελουν 'κανα τεταρτο' για να επανασυνδεθουν........

    Δεν απαξιώνουμε με αυτόν τον τρόπο μία τ/κ την οποία έχουν πολλοί φίλοι μας εδώ μέσα και εγώ μαζί!! Ποοολύ άνεση


    Σε συστηματα οπως το FRSKY και το JR DMSS που εχω δοκιμασει, ακομα και αν  γινει καποια πτωση τασης και σχεδον σβησει ο δεκτης

    Γιατί φίλε μου έχεις πτώσεις τάσεως και σβήνει ο δέκτης σου, δεν θα έπρεπε να δεις γιατί το κάνει και ανάλογα
    να το διορθώσεις για να μην στο ξανακάνει??

    A και νομιζεις οτι το προβλημα σου λυθηκε................δε λυθηκε φιλε μου απλα δεν ετυχε...............
    Το θεμα ειναι γιατι αναβοσβηνε......

    Συμβουλές ή παρατηρήσεις ξέρουμε και κάνουμε στους άλλους και δεν βλέπουμε τα δικά μας προβλήματα!!  Cheesy   Grin

    Αγαπητέ Νίκο μην παρεξηγηθείς πάντα φιλικά τα λέω!! Thumbs up

     
    Καταγράφηκε
    DEPRON MANIAC
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.055


    Μην αναγκάζεις άλλους να αγαπήσουν αυτό που κάνεις


    « Απάντηση #14 στις: Δευτέρα, 1 Οκτ 2012, 22:52:24 »

      Σαν αρχή θα ήθελα να αναφέρω και εγώ οτι οι πυκνωτές έχουν ρόλο φιλτραρίσματος/εξομάλυνσης και όχι σαν εφεδρική παροχή ενέργειας.
      Και αυτό γιατί η διάρκεια του χρόνου που μπορούν να δώσουν ενέργεια εκφράζεται απο τον τύπο (Ναι αρχίσαν τα σχολεία laugh )

              t=R*C   

      Αν R=U/I με μια τάση 6ν και κατανάλωση περί τα 0.5Α το R γίνεται 12

      Οπότε έστω οτι βάζουμε έναν πυκνωτή στο 1Farad!!! (ναι υπερπυκνωτής) τότε ο χρόνος μέχρι να φτάσει στο 0ν είναι 12'' δευτερόλεπτα και ήδη στα 6'' η τ'αση θα έχει φτάσει στα 3ν Οπότε δεν επαρκεί για τροφοδσία ανα΄γκης
    Καταγράφηκε

    Τα καύσιμα κάποτε θα τελειώσουν. Τα ηλεκτρόνια δεν τελειώνουν ποτέ

    Βρε μανία με το depron

     Ο flight controller είναι θαυμάσιο μηχάνημα αλλά δεν κάνει θαύματα
    και προπαντώς δεν έχει νοημοσύνη, γι'αυτό χρησιμοποίησε την δική σου

     Όσο πιο smart γίνεται η τεχνολογία τόσο πιο χαζός γίνεται ο άνθρωπος
    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Τροφοδοσία δέκτη σε ώρα ανάγκης
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.