Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:00:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:00:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 21
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 168
    Συνολικά: 168
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 9     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΡΕΙΛΕΡ ΓΙΑ Α/Π  (Αναγνώστηκε 75212 φορές)
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #15 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 15:54:47 »

    Κοίτα να το κάνεις πιο ασφαλές γιατί το βλέπω να σε προσπερνάει........ laugh Σε καμιά πολιτισμένη χώρα δεν θα έπερνε άδεια κάτι τέτοιο.
    Τα ίδια βλέπω και στους κυνηγούς ,στούς μηχανόβιους και στους σκαφάτους (που έχουν και πολύ βάρος και λεφτά για κάτι αξιοπρεπές) αλλά τι να λέμε........
    Ο Κος Σκαριώτης εχει φτιάξει κάτι πολύ καλό και έχει ταξιδέψει κατά επανάληψη στο εξωτερικό με πολλά και μεγάλα μοντέλα. Πάρε ιδέες απο αυτόν.

    Καλή επιτυχία πάντως Thumbs up

    ΓΙατι το λες αυτο??? Δλδ το είδες τελειωμένο και έχεις άποψη??? Το μόνο που έχει γίνει ειναι ο εξωτερικό σκελετός...!
    Καταγράφηκε
    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.333



    « Απάντηση #16 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 17:43:30 »

    Κοίτα να το κάνεις πιο ασφαλές γιατί το βλέπω να σε προσπερνάει........ laugh Σε καμιά πολιτισμένη χώρα δεν θα έπερνε άδεια κάτι τέτοιο.
    Τα ίδια βλέπω και στους κυνηγούς ,στούς μηχανόβιους και στους σκαφάτους (που έχουν και πολύ βάρος και λεφτά για κάτι αξιοπρεπές) αλλά τι να λέμε........
    Ο Κος Σκαριώτης εχει φτιάξει κάτι πολύ καλό και έχει ταξιδέψει κατά επανάληψη στο εξωτερικό με πολλά και μεγάλα μοντέλα. Πάρε ιδέες απο αυτόν.

    Καλή επιτυχία πάντως Thumbs up

     που βλεπεις να υποφερει ?
     το εχω φτιαξει πριν 17 χρονια για να μεταφερω ενα kawasaki 250 στη μιση Ελλαδα
    και απο βουνο σε βουνο
    δε με προσπερασε ποτε   Grin
    ποσο μαλιστα τωρα με 50 κιλα φορτιο και μεσα σε ασφαλτο  idiot2
     

    Καταγράφηκε
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #17 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 17:51:53 »

    Κοίτα να το κάνεις πιο ασφαλές γιατί το βλέπω να σε προσπερνάει........ laugh Σε καμιά πολιτισμένη χώρα δεν θα έπερνε άδεια κάτι τέτοιο.
    Τα ίδια βλέπω και στους κυνηγούς ,στούς μηχανόβιους και στους σκαφάτους (που έχουν και πολύ βάρος και λεφτά για κάτι αξιοπρεπές) αλλά τι να λέμε........
    Ο Κος Σκαριώτης εχει φτιάξει κάτι πολύ καλό και έχει ταξιδέψει κατά επανάληψη στο εξωτερικό με πολλά και μεγάλα μοντέλα. Πάρε ιδέες απο αυτόν.

    Καλή επιτυχία πάντως Thumbs up
    Για πες μας εσυ που εισαι ειδικός τι εχει και δε θα έπερνε άδεια κάτι τέτοιο σε πολιτισμενη χωρα γιατι εγω που ειμαι μηχανολογος με το ματι απ τις φωτογραφίες δε μπορω να καταλαβω τι προβλημα θεωρεις οτι εχει..........σιγα τους τονους που θα τραβαει κιολας.......
    Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #18 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 17:54:31 »

    Οσο αφορα την κατασκευη του τρειλερ θα πρεπει βασικα:
    -ο σκελετος ''σασι'' να ειναι σωστα γωνιασμενος ως προς τον αξονα που θα παει στον κοτσαδορο
    -οι αρθρωσεις ''αναρτησεις'' να ειναι και αυτες γωνιασμενες και σωστα κολλλημενες χωρις τζογους
    -το τελικο πλατος του τρειλερ να μην ξεπερνα το πλατος του οχηματος
    -το βαρος που θα ασκειται στον κοτσαδορο να μην υπερβαινει (αν θυμαμαι καλα) τα 70 κιλα
    -το ζυγισμα του τρειλερ να γινεται ετσι ωστε να υπαρχει παντα βαρος πανω στον κοτσαδορο
     (εχω δει ζυγισμα πισοβαρο με αποτελεσμα να σηκωνει το πισω μερος του οχηματος και να ειναι επικινδυνο ακομα και να φυγει το τεριλερ)
    -καλο θα ειναι να υπαρχει και ασφαλεια στην περιπτωση που ξεκουμπωσει η ''χειρολαβη'' του τρειλερ ωστε να μην φυγει απο το οχημα
    -σωστος φωτισμος .Πειτε μου εσεις ποσοι εχουν?Huh Ντροπή Ντροπή Ντροπή
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.333



    « Απάντηση #19 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 18:05:50 »

     δε γνωριζω τι κανουν οι αλλοι η τι κουβαλανε οι αλλοι
    εγω ξερω τι εχω, πως συμπεριφερεται στο δρομο, ποσο καλα ειναι κολημενο
    και ποσο καλα ειναι ζυγισμενο
     δε ξερω ποσο φινετσατο θα ειναι οταν τελειωσει
    αλλα πρακτικο για τις αναγκες μου θα ειναι σιγουρα


    * kar1 - Αντίγραφο.jpg (92.08 KB, 800x600 - εμφανίστηκε 4025 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #20 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 18:13:17 »

    Κοίτα να το κάνεις πιο ασφαλές γιατί το βλέπω να σε προσπερνάει........ laugh Σε καμιά πολιτισμένη χώρα δεν θα έπερνε άδεια κάτι τέτοιο.
    Τα ίδια βλέπω και στους κυνηγούς ,στούς μηχανόβιους και στους σκαφάτους (που έχουν και πολύ βάρος και λεφτά για κάτι αξιοπρεπές) αλλά τι να λέμε........
    Ο Κος Σκαριώτης εχει φτιάξει κάτι πολύ καλό και έχει ταξιδέψει κατά επανάληψη στο εξωτερικό με πολλά και μεγάλα μοντέλα. Πάρε ιδέες απο αυτόν.

    Καλή επιτυχία πάντως Thumbs up
    Για πες μας εσυ που εισαι ειδικός τι εχει και δε θα έπερνε άδεια κάτι τέτοιο σε πολιτισμενη χωρα γιατι εγω που ειμαι μηχανολογος με το ματι απ τις φωτογραφίες δε μπορω να καταλαβω τι προβλημα θεωρεις οτι εχει..........σιγα τους τονους που θα τραβαει κιολας.......
    Για πές μας και σύ exteng ,σε αυτή την ''πολιτισμένη'' χώρα,σε ποιό ΚΤΕΟ είσαι μηχανολόγος για να φέρω το αυτοκίνητο της γυναίκας μου που έχει κάτι ''μικροπροβληματάκια'' για το περάσουμε?!
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #21 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 18:20:00 »

    Πολύ ωραίο (πρακτικό) γίνεται vchris και γεια στα χέρια σου!!  Thumbs up  Thumbs up


    Βρε παιδιά να μην τρελαθούμε κιόλας, ο άνθρωπος ζήτησε μία ιδέα ως προς να στηρίξει τα μοντέλα του,
    και βγήκανε όλοι οι "ειδήμονες" να του πουν για το τρέιλερ αν βγάζει άδεια... αν....αν......
    !7 χρόνια το έχει κάτι θα ξέρει!!  Wink  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.333



    « Απάντηση #22 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 18:25:09 »

    Κοίτα να το κάνεις πιο ασφαλές γιατί το βλέπω να σε προσπερνάει........ laugh Σε καμιά πολιτισμένη χώρα δεν θα έπερνε άδεια κάτι τέτοιο.
    Τα ίδια βλέπω και στους κυνηγούς ,στούς μηχανόβιους και στους σκαφάτους (που έχουν και πολύ βάρος και λεφτά για κάτι αξιοπρεπές) αλλά τι να λέμε........
    Ο Κος Σκαριώτης εχει φτιάξει κάτι πολύ καλό και έχει ταξιδέψει κατά επανάληψη στο εξωτερικό με πολλά και μεγάλα μοντέλα. Πάρε ιδέες απο αυτόν.

    Καλή επιτυχία πάντως Thumbs up
    Για πες μας εσυ που εισαι ειδικός τι εχει και δε θα έπερνε άδεια κάτι τέτοιο σε πολιτισμενη χωρα γιατι εγω που ειμαι μηχανολογος με το ματι απ τις φωτογραφίες δε μπορω να καταλαβω τι προβλημα θεωρεις οτι εχει..........σιγα τους τονους που θα τραβαει κιολας.......
    Για πές μας και σύ exteng ,σε αυτή την ''πολιτισμένη'' χώρα,σε ποιό ΚΤΕΟ είσαι μηχανολόγος για να φέρω το αυτοκίνητο της γυναίκας μου που έχει κάτι ''μικροπροβληματάκια'' για το περάσουμε?!

    υπαρχει λογος να ξεκινησει κοντρα τωρα??
    αν μπορει καποιος να καταλαβει μεσα απο τις φωτογραφιες που και αν ειναι στραβο η δεν ειναι καλα κολημενο ασ το πει να το διορθωσω
    τωρα αμα ειναι να λεμε για να λεμε ....... Δάκρυ
    Καταγράφηκε
    LampoLiS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 557


    Το Σήμερα Είναι Το Αύριο Για το Οποίο Ανησυχούσα Χ


    « Απάντηση #23 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 18:27:29 »

    Ωραίο φίλε vchris και είμαι σίγουρος όταν το τελειώσεις θα δείχνει πολύ καλύτερο.. Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Τrex 450 sport fbl,copter cx450 se v2,copterx 450 scale body ce-135,e-sport phoenix glider,blade mcpx                              Karistos Fly Team[/size
    Χρηστος Βαγενας (vchris)
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.333



    « Απάντηση #24 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 18:40:28 »

    Πολύ ωραίο (πρακτικό) γίνεται vchris και γεια στα χέρια σου!!  Thumbs up  Thumbs up
    Ωραίο φίλε vchris και είμαι σίγουρος όταν το τελειώσεις θα δείχνει πολύ καλύτερο.. Thumbs up Thumbs up

    σας ευχαριστω ελπιζω να γινει καλο  Χαμόγελο


     ο άνθρωπος ζήτησε μία ιδέα ως προς να στηρίξει τα μοντέλα του,
    ακομη  ψαχνω  Undecided
    Καταγράφηκε
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #25 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 18:42:05 »

    Κοίτα vchris, μηχανολόγος δεν είμαι, αλλά δούλεψα 3 χρόνια σε φανοποιείο και τέτοια τρέιλερ ετοιμάζαμε πολλά για να μπορούν να κυκλοφορούν!
    Μέσα σε κύκλους σου έχω μερικές κολλήσεις που θέλουν προσοχή,όπως και κάποιες ρωγμές που διακρίνονται αν δεν κάνω λάθος....!
    Τώρα για φώτα -φρένα-αμορτισέρ κτλ. εσύ ξέρεις καλύτερα!!
    Πάντα σε τέτοιες κατασκευές προέχει η ασφάλεια η δικιά μας και των άλλων, και μετά έρχονται τα αεροπλάνα


    * γκγξκη.jpg (71.35 KB, 800x600 - εμφανίστηκε 4751 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #26 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 18:45:58 »

    Πολύ ωραίο (πρακτικό) γίνεται vchris και γεια στα χέρια σου!!  Thumbs up  Thumbs up

    Βρε παιδιά να μην τρελαθούμε κιόλας, ο άνθρωπος ζήτησε μία ιδέα ως προς να στηρίξει τα μοντέλα του,
    και βγήκανε όλοι οι "ειδήμονες" να του πουν για το τρέιλερ αν βγάζει άδεια... αν....αν......
    !7 χρόνια το έχει κάτι θα ξέρει!!  Wink  Thumbs up

    Ζητω συγνωμη για το εκτος θεματος, θα εστελνα ΠΜ στον φιλο Markhelis αλλα επελεξα να κανω δημοσια την απαντηση μου για να μην δημιουργουνται εντυπωσεις.
    Εγω ειμουν αυτος που ρωτησε για την αδεια του τρειλερ και χαρακτηριστικα σαν "ειδημονας".
    Βεβαιος και εχεις το δικαιωμα να θεωρησεις το μηνυμα μου μια κακοβουλη παραινεση του ειδημονα-ξερολα orck. Αλλα θα ηθελα να σου θυμισω οτι υπαρχει και η πιθανοτητα να εκανα μια ερωτηση επειδη με ενδιαφερει ουσιαστικα το συγκεκριμενο θεμα και θα εκτιμουσα εαν γινει μια αναφορα και σε αυτο. Εχω ηδη στειλει ερωτηση στον vchris για το παραπανω, σημερα το πρωι και τον ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση του.
    Ευχαριστω και συγνωμη ξανα για το εκτος θεματος.  Thumbs up

    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    gs1100
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 23


    WWW
    « Απάντηση #27 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 19:09:20 »

    Αμάν βρέ παιδιά . ήμαρτον τι ετοιμότητα ειναι αυτή! Δεν είναι θέμα κακίας ούτε χρειάζεται ειδήμων για να πει κάποιος την γνώμη του.
    Η σύγκριση με τις φωτό μιλάνε μόνες τους. Εδω μιλάμε για θέματα ασφαλείας οχι για τίποτα άλλο.

    Εν πάσει περιπτώσει καλή κατασκευή και καλά ταξίδια........ Thumbs up


     
    Καταγράφηκε

    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.165


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #28 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 19:11:42 »

    Ζητω συγνωμη για το εκτος θεματος, θα εστελνα ΠΜ στον φιλο Markhelis αλλα επελεξα να κανω δημοσια την απαντηση μου για να μην δημιουργουνται εντυπωσεις.
    Εγω ειμουν αυτος που ρωτησε για την αδεια του τρειλερ και χαρακτηριστικα σαν "ειδημονας".
    Βεβαιος και εχεις το δικαιωμα να θεωρησεις το μηνυμα μου μια κακοβουλη παραινεση του ειδημονα-ξερολα orck. Αλλα θα ηθελα να σου θυμισω οτι υπαρχει και η πιθανοτητα να εκανα μια ερωτηση επειδη με ενδιαφερει ουσιαστικα το συγκεκριμενο θεμα και θα εκτιμουσα εαν γινει μια αναφορα και σε αυτο. Εχω ηδη στειλει ερωτηση στον vchris για το παραπανω, σημερα το πρωι και τον ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση του.
    Ευχαριστω και συγνωμη ξανα για το εκτος θεματος.  Thumbs up

    Φίλε μου αν ξεκαθάριζες λιγάκι την ερώτησή σου, δεν θα γινόταν το μπέρδεμα πουι βρήκαν πάτημα
    να το συνεχίσουν οι υπόλοιποι βγαίνοντας και εκτός θέματος.  Wink
    Μπράβο όμως που το ξεκαθαρισες Thumbs up και όλα εντάξει!!!  Thumbs up  Thumbs up
    Συγνώμη για τον χαρακτηρισμό!!!  Χαμόγελο



    Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #29 στις: Πέμπτη, 21 Απρ 2011, 19:14:55 »

    Vchris καλη συνεχεια και απο οτι βλεπω παει και γρηγορα η κατασκευη

    Οσο για τις δικες μου επισημανσεις τις ανεφερα συμβουλευτικα και μονο

    Εχω φτιαξει και εγω ενα τρειλερ με εργοστασιακο αξονα με ''λαστιχα-φωλιες'' για αναρτηση και το περασα και εγω απο μηχανολογο.

    Αυτα οσο αφορα την κατασκευη

    Οσο αφορα την προστασια των μοντελων στειλε ενα μηνυμα στο Skargiotis που εχει τρειλερ και μεταφερει αεροπλανα να σου πει τι θα ηταν ιδανικο για την προστασια των μοντελων απο τους κραδασμους.

    Επισης μηπως θα ηταν καλο να εχει το τρειλερ και καποιες οπες για να περναει αερας και να βγαινει εξω??
    Σκεψου το καλοκαιρι με τον ηλιο τι θερμοκρασια θα εχουν οι λαμαρινες
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 9     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΡΕΙΛΕΡ ΓΙΑ Α/Π
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.038 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.