Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 06:08:34

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 06:08:34

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 85
    Συνολικά: 85
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 3 4 5 [6] 7 8 9 ... 17     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: FPV plane (platform)  (Αναγνώστηκε 75942 φορές)
    contravago
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 578


    « Απάντηση #75 στις: Κυριακή, 26 Ιούν 2011, 21:03:10 »

    DeltaMan οι αυτοματοι πιλοτοι δεν χρησιμοποιουν το Rudder μονο πλεον αλλα και Ailerons συνηθως ελεγχομενα απο ενα καναλι αλλα και Elevons οπως των πτερυγων.
    Εχω ηδη εναν ετοιμο για την επομενη πτερυγα μου.
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #76 στις: Κυριακή, 26 Ιούν 2011, 21:34:07 »

    Ώωωωω... Αυτά είναι Νέα για μένα που δέν τα ήξερα... Και κάτι πρέπει να κάνουμε για την επόμενη πτέρυγά σου έ?   Wink
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    contravago
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 578


    « Απάντηση #77 στις: Κυριακή, 26 Ιούν 2011, 22:13:16 »

    Deltaman πληροφορηθηκα οτι εισαι ο κατα κοσμο Αποστολης σωστο;.

    Σχετικα με την επομενη πτερυγα μου σκεφτομαι να παρω την Περδικα και να προσθεσω ενα κεντρικο κομματι κομμενο στο προφιλ της αεροτομης (περιπου 20-25 εκατοστα πλατος) απλα λιγο πιο χοντρο που θα φιλοξενει αρκετα ηλεκτρονικα και θα αυξησει την πτερυγικη επιφανεια.
    Ο πομπος του βιντεο θα παει στο ενα φτερο και ο αυτοματος πιλοτος με τον δεκτη στο αλλο.
    Στο κεντρικο κομματι θα μπουν:
    Μπαταριες
    ESC
    IR Sensors
    Camera
    DV Recorder
    και οτι αλλο ξεχναω τωρα Grin

    Θελω τη γνωμη σου σχετικα με την ορθοτητα της ιδεας μου.
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #78 στις: Κυριακή, 26 Ιούν 2011, 23:13:44 »

    Ναί, ναί, είμαι ο κατά κόσμον Απόστολος...  laugh

    ΠΟΛΥ λογική η σκέψη σου φίλε μου. Με το κεντρικό κομμάτι αλλάζουν όλα όπως ΚΑΙ το Κ.Β.... Θα σου φέρει το ΚΒ πιό μπροστά, κανά δυό εκατοστά!
    Κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω και 'γώ πάντως αλλά με καινούργια πτέρυγα, όχι με αλλαγή πάνω στην Πέρδικα. Δοκίμασέ το πάντως...  Thumbs up

    DeltaMan (Also Known As... Απόστολος  Χαμόγελο)
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    contravago
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 578


    « Απάντηση #79 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2011, 00:43:56 »

    Θα εκτιμουσα εαν μου προτεινατε εναν ασφαλη τροπο
    προσαρμογης των φτερων στο κεντρικο κομματι
    με τροπο που να επιτρεπει την αφαιρεση τους.
    Καταγράφηκε
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #80 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2011, 15:13:33 »

    Λοιπόν Απόστολε, φέρε χαρτί και μολύβι!!! σημερα μου ήρθε ο εξοπλισμός και είμαι μες στη καλή χαρά!!

    Ο λαός απαιτεί
    αεροτομή: RG15 ή Selig Donovan ή NACAXX12, ανάλογα με ταχυτητα-βάρος-ευελιξία αντίστοιχα, σχέδιο σαν της cessnas φαντάσου με διεδρο το πολύ 3-3,5 μοίρες και με φλάπς για να μπορεί να κατέβει αργά με πολύ βάρος.
    να έχει χώρο για (θα βάλω τα max) αυτοματο-fpv klp τουλάχιστον Μ,Π,Υ 12εκ χ 6,5 εκ χ 3,2εκ, camera 9,2εκ χ 17εκ χ 5,6εκ, lipo 3-5s 5500ma (δεν θυμάμε διαστάσεις).
    Πρόσβαση: ΠΟΡΤΕΣ-ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΡΤΕΣ
    Σέρβο κοντα στα πηδάλια
    επίπεδη κοιλια
    Ανοιγμα 1,80 με 2,00μ βολέυει και τους πιο απαιτητικούς νομίζω
    ρίξε μια ματιά σε αυτό το πανέμορφο μοντέλο σου WinDex 1200C ίσως με πιο "παχιά" ατρακτο, ειναι κουκλί και φαίνεται να χωράει πολλά πράγματα

    esc, καλωδιακια κλπ βολέυονται ,αλλα το τέλειο θα ήταν να μπαίνου ΟΛΑ μεσα σε προστατευμένη ατρακτο, ίσως φόαμ ντυμένη με υφασμα ή κάτι αλλο..

    Φιάξε τα φτεράκια και θα έρθω ΧΤΕΣ να τα πάρω!!!!!!!!!!!!!!!!

    @ contravago, φίλε μου αφου απ'οτι βλέπω το έχεις με τις πτέρυγες και το fpv, πάρε ιδεες απο το τόπικ "Για τους λάτρεις του FPV" που φαίνεται όλος ο εξοπλισμός να είναι σφηνωτός και προστατευμένος στον πυρήνα και παράλληλα Κ.Β. της πτέρυγας. οσο για τη κάμερα δώσε τόσο pan ώστε στο κάτω τέρμα να κρύβετε εντελώς για ασφαλή προσγείωση, όπως οι προσόψεις των στερεο ή οθονων αυτοκινήτου... πως το βλέπεις?
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #81 στις: Δευτέρα, 27 Ιούν 2011, 18:47:47 »

    Προς τον Κόντρα Vago...

    Νομίζω ότι το καλύτερο που μπορώ να σκεφτώ είναι δύο Αρσενικές καβύλιες (στρόγγυλες κατά πάσα πιθανότητα), που θα είναι μόνιμα κολλημένες στο κεντρικό κομμάτι, ενώ τα δεξιό και αριστερό θα φέρουν στο ίδιο σημείο την Θηλυκή εκδοχή της καβύλιας για να "κουμπώνουν" μέσα στο αρσενικό...
    Μπορείς επίσης να βάλεις παντού θηλυκά σωληνάκια (tubes) και να μπαινοβγάζεις κατά κόρον το αρσενικό μέσα τους...

    Προς James...

    * Άν κατάλαβα καλά θέλεις να φτιάξεις κάτι σάν εκείνο που σχεδίασες... Ένα γρήγορο μοτοανεμόπτερο, γιατί με RG-15 μόνο γρήγορο το βλέπω εκτός και άν έχει καμιά Ρίζα 30+ εκ....  Χαμόγελο
    Στείλε μου Ακριβείς διαστάσεις για να το δούμε επιί πραγματικού σχεδίου...
    * Για το WinDex 1200C αποκλείεται. Δέν υπάρχει χρόνος για τέτοια μελέτη αυτή τη στιγμή. Θα ήταν τέλειο αλλά...
    * Ήδη και στην Όρκα άν είδες, έχουμε τόσο μεγάλη-ευρύχωρη άτρακτο που ακόμα και... Εγώ ο ίδιος χωράω μέσα και δέν είμαι και αδύνατος ο άτιμος...  laugh  Αφού κοιτάω τον Δέκτη των 2,4GHz που έχω βάλει για να το πετάξω αύριο και... χάνεται μέσα σε αυτό το... Δωμάτιο ! 
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #82 στις: Τρίτη, 28 Ιούν 2011, 18:17:31 »


    Προς James...

    * Άν κατάλαβα καλά θέλεις να φτιάξεις κάτι σάν εκείνο που σχεδίασες... Ένα γρήγορο μοτοανεμόπτερο, γιατί με RG-15 μόνο γρήγορο το βλέπω εκτός και άν έχει καμιά Ρίζα 30+ εκ....  Χαμόγελο
    Στείλε μου Ακριβείς διαστάσεις για να το δούμε επιί πραγματικού σχεδίου...
    * Για το WinDex 1200C αποκλείεται. Δέν υπάρχει χρόνος για τέτοια μελέτη αυτή τη στιγμή. Θα ήταν τέλειο αλλά...
    * Ήδη και στην Όρκα άν είδες, έχουμε τόσο μεγάλη-ευρύχωρη άτρακτο που ακόμα και... Εγώ ο ίδιος χωράω μέσα και δέν είμαι και αδύνατος ο άτιμος...  laugh  Αφού κοιτάω τον Δέκτη των 2,4GHz που έχω βάλει για να το πετάξω αύριο και... χάνεται μέσα σε αυτό το... Δωμάτιο ! 

    Λοιπόν γράφω πρώτος παραγγελία... λέω να πάμε με τα γνωστά και βλέπουμε, σου επισυνάπτω τα φτερά που θα ήθελα σε φώτο αλλα και σε εκτυπώσιμο pdf σε Α0 με διαστάσεις, οπως πάντα θέλω 3 Φτεράκια (γιατι ως γνωστόν τα σπάω): 2 με αεροτομή ΝΑCA 4412 και 1 με κεντρικο NACA 4412 και το tapered τμήμα με RG15, εκει που περνούν οι πράσινες γραμμές θα ήθελα αυλάκι για καμπβιλιες καρμπον 5χ5.

    Τι λές πως σου φαινεται?? ουσιαστικά είναι μια μίξη απο 2 Ισραιλίτικα UAV, ενα αμερικάνικο και το γνωστό skywalker. τα πιο hardcore, οπως washout, ακροπτερυγα κλπ τα αφήνω στην αυθεντία σου και φυσικά τις συμβουλές όλων.



    Uploaded with ImageShack.us

    * uav-jame_wing.pdf (24.36 KB - έγινε λήψη 120 φορές.)
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #83 στις: Τρίτη, 28 Ιούν 2011, 21:22:10 »

    Ώωωω... έτσι μπράβο James... ΤΩΡΑ μιλάμε σωστά...  Wink

    Άν κατάλαβα λοιπόν θέλεις...

    * Δύο φτερά που θα χρησιμοποιούν την NaCa 4412 Καθ'Όλο το εκπέτασμα ακόμη και στα τραπεζοειδή ακροπτερύγια και
    * Ένα φτερό όπου το κεντρικό κομμάτι το Μή τραπεζοειδές θα έχει την 4412, ενώ στα πλαινά θα ξεκινά με 4412 και θα "σβήνει" σε RG15...

    Για το αυλάκι για τα δοκαράκια carbon να δώ άν μπορώ να σου τα βγάλω στο σημείο που θέλεις, γιατί δέν με αφήνει να κάνω κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες το πρόγραμμά μου, είναι λίγο παλιό... Τα πηδάλια φυσικά είναι δική σου δουλειά έ... ?   Χαμόγελο

    By the way... Πολύ ωραίο φτεράκι...  Wink
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #84 στις: Τετάρτη, 29 Ιούν 2011, 11:48:54 »

    Ώωωω... έτσι μπράβο James... ΤΩΡΑ μιλάμε σωστά...  Wink

    Άν κατάλαβα λοιπόν θέλεις...

    * Δύο φτερά που θα χρησιμοποιούν την NaCa 4412 Καθ'Όλο το εκπέτασμα ακόμη και στα τραπεζοειδή ακροπτερύγια και
    * Ένα φτερό όπου το κεντρικό κομμάτι το Μή τραπεζοειδές θα έχει την 4412, ενώ στα πλαινά θα ξεκινά με 4412 και θα "σβήνει" σε RG15...

    Για το αυλάκι για τα δοκαράκια carbon να δώ άν μπορώ να σου τα βγάλω στο σημείο που θέλεις, γιατί δέν με αφήνει να κάνω κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες το πρόγραμμά μου, είναι λίγο παλιό... Τα πηδάλια φυσικά είναι δική σου δουλειά έ... ?   Χαμόγελο

    By the way... Πολύ ωραίο φτεράκι...  Wink

    Αυτό μαρέσει σε σένα, μια "βλακεία" λέω 10 "σχέδια" καταλαβαίνεις!!! ακριβώς αυτά θέλω!!  περιμένω να μου πεις ποτε μου τα στέλνεις ή εαν βολευει μ'ενα γάμο που εχω εκει κοντά να σε γνωρίσω επιτέλους και απο κοντά!  Χαιρομαι που σ'αρεσει το φτεράκι και χαιρομαι εν μερη που θα γίνω πειραματόζωο σε κάτι πραγματικό και όχι ιδέα...

    Στο διαταυτα τώρα και αυτό πάει για όλους!! Ο χώρος του FPV/UAV προχωράει με χίλια! και οι πατέντες και τα σχέδια βγαίνουν καθημερινά σ'ενα τεχνολογικό, αγοραστικό & επιστημονικό ράλλυ. Το μοναδικό avandaze του Έλληνα είναι οτι μιλάμε μεταξύ μας και αυξάνουμε την ταχύτητα, παράδειγμα στον τομέα της Γεωργιας ήδη αρχισε να εμπλέκετε η NASA με FPV, δηλαδή σχεδόν απίθανο να βγάλω μια μελέτη πιο γρήγορα και αποτελεσματικά. Εκτός ΑΝ... ενωθούμε, πειραματιστούμε και δε χρειάζεται να παραγγέλνουμε απο το κάθε κινέζο ενα εξαρτημα-ενα φελιζολ ενα οτιδηποτε, αλλα τα έχουμε προσβάσιμα ΕΔΩ!!
    Καταγράφηκε
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #85 στις: Τετάρτη, 29 Ιούν 2011, 15:01:06 »

    Σε αυτή τη σελίδα θα βρείτε μαζεμένα και κατηγοριοποιημένα όλα τα τηλεκατευθηνόμενα μοντέλα που έχουν χρησιμοποιηθεί για FPV με τα υπέρ και κατά : http://dronepedia.com/index.php?title=Showcase_of_Commercial_Fixed_Wing_Airframes

    Και εδώ όλα τα εμπορικά "ακριβά" UAV : http://dronepedia.com/index.php?title=Showcase_of_Commercial_Fixed-Wing_UAVs

    δεν έβαλα τα πολύ μοδάτα τετρακόπτερα ή ελικόπτερα, μόνο πτερυγες και αεροπλάνα.
    Καταγράφηκε
    jamesmagos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 510


    UcanDrone.com


    WWW
    « Απάντηση #86 στις: Τρίτη, 5 Ιούλ 2011, 13:29:24 »

    ενα απο τα αγαπημένα μου RQ 11,

    Tα έχει όλα: pusher, τεράστιο σκάφος, γενικά compact σχεδιασμό, αφαιρούμενες μύτες πχ διαφανη για FPV, αποσπόμενη ουρά και φτερά για ευκολη μεταφορά, όλα τα σέρβο κοντά στα κινούμενα μέρη, 3ch ή 4ch, μορφή και κλασικές τυπολογίες παντού (εκτός απο την αγνωστη αεροτομή που φαινεται στο σχέδιο.

    Να και μια φώτο του μοντέλου σε μια προσπάθεια ARF Αντιγραφής με πολύ καλά αποτελέσματα:


    Καταγράφηκε
    wizard
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 820


    ../../..


    WWW
    « Απάντηση #87 στις: Τρίτη, 5 Ιούλ 2011, 14:10:27 »

    ..... ενα απο τα αγαπημένα μου RQ 11,

    Tα έχει όλα: pusher, τεράστιο σκάφος, γενικά compact σχεδιασμό, αφαιρούμενες μύτες πχ διαφανη για FPV, αποσπόμενη ουρά και φτερά για ευκολη μεταφορά, όλα τα σέρβο κοντά στα κινούμενα μέρη, 3ch ή 4ch, μορφή και κλασικές τυπολογίες παντού (εκτός απο την αγνωστη αεροτομή που φαινεται στο σχέδιο.

    Να και μια φώτο του μοντέλου σε μια προσπάθεια ARF Αντιγραφής με πολύ καλά αποτελέσματα:




    θυμίζει skywalker  σε ακριβή εκδώσει
    Καταγράφηκε

    Planes Have Soul   .....
    Καντε Like  εαν θελετε
    http://www.facebook.com/pages/Watchers-Fpv/133379920096512?v=wall
    fazerdreamer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 286


    « Απάντηση #88 στις: Τρίτη, 5 Ιούλ 2011, 17:08:34 »

    Πριν λιγο καιρο λειτουργουσε και το e-shop του με ενα αρκετα μελετημενο large span motorglider-ψαξτε για evuas techpod 2.0-φαινεται ομως οτι ειναι υπο κατασκευη η σελιδα του.Αλλο ενα σχεδιο που θα ηθελα να δωσω πνευματικη τροφη στον Deltaman ειναι αυτο εδω http://www.uavfactory.com/product/5
    Και ερωτω:Θα μπορουσε να κατασκευαστει μεσα σε λογικη τιμη ενα μικροτερο αντιγραφο Αποστολε?
    Ερωτηση δευτερη για ολους:Το βλεπετε ορθα σχεδιασμενη πλατφορμα UA?
    Καταγράφηκε

    Η σιωπή είναι χρυσός...
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #89 στις: Τρίτη, 5 Ιούλ 2011, 18:14:23 »

    ...εκτός απο την αγνωστη αεροτομή που φαινεται στο σχέδιο.

    Περί Selig 7012:

    http://worldofkrauss.com/foils/517

    http://www.scribd.com/doc/3925283/profils-ailess

    http://www.ae.illinois.edu/m-selig/ads/ref/s7012_ref.html

    Χρησιμοποιείται στο Thermic Dream, το Sagitta και άλλα ανεμόπτερα
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    Σελίδες: 1 ... 3 4 5 [6] 7 8 9 ... 17     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Εκπαιδευτικά - Trainers  |  Θέμα: FPV plane (platform)
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.