Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.333 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 23:14:09

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 23:14:09

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από chris 1975
    [Σήμερα στις 19:04]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:20]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304333
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 41
    Συνολικά: 42
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 15 16 17 [18]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Κανονισμός Πτήσεων Αερομοντέλων  (Αναγνώστηκε 61051 φορές)
    Giannis Zeteko.
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 437


    FLY-ROBIN-FLY!!!


    « Απάντηση #255 στις: Τετάρτη, 17 Μάρ 2010, 00:17:16 »

    Αγαπητέ φίλε Zeteko σαφώς και δεν διεκδικώ το αλάθητο,
    μάλον ανήκω στους «λάθος» και σίγουρα όχι στους νέους ,πάντως  η πρόσκληση για τον Πανελλήνιο ισχύει και θα χαρώ να σας δώ και να πετάξουμε  παρέα στον αγώνα.

    Οσον αφορά τους μέσα και έξω ,εκεί νομίζω υπάρχει η μεγάλη παραπληροφόρηση,εγώ προσωπικά ανήκω στο Σωματείο μου την ΕΑΘ  και είμαι υπερήφανος  για αυτό.

    πολυ ωραία ,...δέχομαι την τοποθέτηση σου ως προς το αλάθητο....
    και φου λοιπον μαλλον ανηκεις στους στους 'λαθος' και οχι στους νεους,.... αυτους εννοουσα οταν έγραφα 'τους απο μεσα' ...αν εισουν δηλαδη απο την παρεα αυτων των νεοφώτιστων στα ανεμοπτερα,
    (που λες οτι κάποιος τους έμαθε τα ανεμόπτερα κλπ κλπ....) τοτε καλο θα ηταν να αφήσουμε τους ίδιους
    να αποφασίσουν για το που και πως θα ενταχτούν ΑΝ δεν το έχουν κάνει ήδη .....και οχι να βγάζουμε συμπεράσματα γιαυτους χωρίς αυτούς.......να ενα ακόμα λάθος.....(υποκειμενικό;;;;ισως)
    ισως να θελουν και αυτοι να τιμήσουν τον χωρο τους με καποιο τροπο οπως εσυ τον δικο σου ....και πολυ καλα κάνεις.

    τωρα οσο για τον αγωνα στη Θεσ/νικη ,,,.δεν μπορω εγω να κανονίσω τα οικονομικά του καθε ενα ενδιαφερόμενου.....
    γιατι αν μη τι αλλο ειναι ΚΑΙ θεμα κόστους......ενας αγωνας τοσα χιλμ μακριά.....βενζινες,διοδια,ξενοδ. φαγητο συντήρηση αυτοκ.κλπ κλπ....αν μπορουν να τα ξεπεράσουν ολα αυτα,ειμαι
    σίγουρος οτι θα ήθελαν να συμμετέχουν.
    Καταγράφηκε
    albatros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 258



    « Απάντηση #256 στις: Τετάρτη, 17 Μάρ 2010, 08:52:52 »

    Καλημέρα.
     
    Με λίγο καλή διάθεση και οργάνωση νομίζω ότι μπορεί να ξεπεραστεί το εμπόδιο του κόστους και η ανταμοιβή από την εμπειρία της συμμετοχής, θα το αντισταθμίσει με το παραπάνω.

    Θα ήθελα επίσης να τονίσω ότι η δύναμη κρύβεται μέσα στο σωματείο και όχι στον χώρο πτήσεων ,λέγοντας ότι η ΕΑΘ πριν από δύο καλοκαίρια βρέθηκέ στην δύσκολή θέση να αφήσει το μοντελοδρόμιό της  λόγω μεζονετων και σε χρόνο ρεκόρ να δημιουργήσει καινούριο ,το στολίδι όπου πετάμε σήμερα.. Αν δεν είχαν προνοήσει όλα τα ΔΣ και δεν υπήρχε η ενότητα ακόμη θα ψάχναμε για μοντελοδρόμιο.

    Κλείνοντας, θα αναφέρω για την ιστορία φίλε zeteko,επειδή είδα να πετάς το Bird of time , ότι ο αδελφικός  φίλος Τάσος Καζακλής (νικητής του F5J –GR των Σερρών) πήρε μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα F3J της Αγγλίαs το 1998 ως μέλος της Εθνικής ομάδας πετώντας ένα Bird of time, το οποίο κατασκεύασε από σχέδιο, συναγωνιζόμενος τα σύγχρονα εποξιδικά ανεμόπτερα!
    Καταγράφηκε

    Μπάμπης  Παραστατίδης - ΕΑΘΘ
    Giannis Zeteko.
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 437


    FLY-ROBIN-FLY!!!


    « Απάντηση #257 στις: Τετάρτη, 17 Μάρ 2010, 12:39:40 »

    Καλημέρα.
     
    Με λίγο καλή διάθεση και οργάνωση νομίζω ότι μπορεί να ξεπεραστεί το εμπόδιο του κόστους και η ανταμοιβή από την εμπειρία της συμμετοχής, θα το αντισταθμίσει με το παραπάνω.

    Θα ήθελα επίσης να τονίσω ότι η δύναμη κρύβεται μέσα στο σωματείο και όχι στον χώρο πτήσεων ,λέγοντας ότι η ΕΑΘ πριν από δύο καλοκαίρια βρέθηκέ στην δύσκολή θέση να αφήσει το μοντελοδρόμιό της  λόγω μεζονετων και σε χρόνο ρεκόρ να δημιουργήσει καινούριο ,το στολίδι όπου πετάμε σήμερα.. Αν δεν είχαν προνοήσει όλα τα ΔΣ και δεν υπήρχε η ενότητα ακόμη θα ψάχναμε για μοντελοδρόμιο.

    Κλείνοντας, θα αναφέρω για την ιστορία φίλε zeteko,επειδή είδα να πετάς το Bird of time , ότι ο αδελφικός  φίλος Τάσος Καζακλής (νικητής του F5J –GR των Σερρών) πήρε μέρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα F3J της Αγγλίαs το 1998 ως μέλος της Εθνικής ομάδας πετώντας ένα Bird of time, το οποίο κατασκεύασε από σχέδιο, συναγωνιζόμενος τα σύγχρονα εποξιδικά ανεμόπτερα!

    θα συμφωνήσω στα παραπάνω οτι όντως με καλη θεληση ολα γίνονται και να επισημάνω οτι και εγω σε σωματείο αναφερόμουν οχι σε τοπο.....και θα απαντήσω για το Bird,οτι δεν εχω καμια αμφιβολία για αυτο το μοντέλο,οτι εχει δυνατότητες αν βρεθεί στα κατάλληλα χερια,
    το εχω γνωρισει τωρα πια ξερω πως πετάει βλεπω πως μπορει να βελτιωθεί και προς τα εκει οδεύω....!!!!
    και μονο οτι πεταει αγκαλιά με τα αετόπουλα μου φτανει (βλεπε φωτο απο Μεγαλοπολη http://www.aeromodelistis.com/smfgr/index.php?topic=3913.75   )
    Καταγράφηκε
    serflyer
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 48



    « Απάντηση #258 στις: Κυριακή, 15 Νοέ 2020, 19:28:19 »

    Καλησπέρα σε όλους.

    Ήθελα να ρωτήσω αν από τον κανονισμό του 2010 έχει αλλάξει κάτι μέχρι σήμερα, για τα μοντέλα κατο τον 350 γραμμαρίων (που εξαιρουνται από τον κανονισμό).

    Δηλαδή πετούν ελεύθερα η έχουν κάποιο περιορισμό και αυτά; αναφέρομαι στα γνωστά ultra-micro (UMX) της E-Flite

    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 ... 15 16 17 [18]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Συντονιστές: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Θέμα: Κανονισμός Πτήσεων Αερομοντέλων
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.032 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.