Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.514 Beiträge in 12.388 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 18:36:35

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 18:36:35

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    [Heute um 15:33]

    [Gestern um 16:04]

    von geoli
    [Gestern um 15:43]

    [Gestern um 14:48]

    [Donnerstag, 16 Mai 2024, 11:35:02]

    [Sonntag, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samstag, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Donnerstag, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Montag, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Sonntag, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Freitag, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mittwoch, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Freitag, 26 Apr 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304514
    Themen insgesamt: 12388
    Heute online: 116
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 1
    Gäste: 21
    Gesamt: 22
    Themavorwähler

    Seiten: [1] 2 3 4  Alle     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: ID ή Normal mode;  (Gelesen 8473 mal)
    antonis.ammo
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 35



    « am: Donnerstag, 26 Mai 2011, 00:02:54 »

    Θέλω την γνώμη σας για το ποιό mode είναι καλύτερο για αρχάριο λίγο μετά το χόβερ (ποριούλες...)
    είναι καλύτερα να μάθω με normal και αφού το μάθω πολύ καλά λίγο πρίν αρχίσω τα 3D να κάνω εξάσκηση ID
    ή μήπως να μάθω και να εξοικειωθώ απο τώρα με το  ID.
    Σε ποιά απο τις 2 περιπτώσεις ID-Normal νομίζετε πως θα είναι ευκολότερα να μάθω το ε/κ και
    απο ID σε Normal έχει μεγάλη διαφορά η συμπεριφορά του ε/κ;
    Gespeichert
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Antwort #1 am: Donnerstag, 26 Mai 2011, 00:23:14 »

    Θέλω την γνώμη σας για το ποιό mode είναι καλύτερο για αρχάριο λίγο μετά το χόβερ (ποριούλες...)
    είναι καλύτερα να μάθω με normal και αφού το μάθω πολύ καλά λίγο πρίν αρχίσω τα 3D να κάνω εξάσκηση ID
    ή μήπως να μάθω και να εξοικειωθώ απο τώρα με το  ID.
    Σε ποιά απο τις 2 περιπτώσεις ID-Normal νομίζετε πως θα είναι ευκολότερα να μάθω το ε/κ και
    απο ID σε Normal έχει μεγάλη διαφορά η συμπεριφορά του ε/κ;

    Αυτο ειναι μια μεγαλη κουβέντα...! Γενικα ειμαι υπερ του να μάθεις καλα πορειες 8αρια και ola ta hovering στο νορμαλ  και οταν θα αρχισεις loops roll κια invert να πας σε idle ....!
    Gespeichert
    Annik
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 146



    « Antwort #2 am: Donnerstag, 26 Mai 2011, 00:50:59 »

    Εγω αποτην πλευρα μου θα σου προτεινα να βαλεις idle up οσο το δυνατο πιο γρηγορα...!Αυτο θα σε βοηθησει στη συνεχεια να μην αναπτυξεις 'κακιες" συνηθειες οπως το να τραβας το collective αποτομα σε δυσκολες
    καταστασεις και θα σε βοηθησει να αποκτησεις καλες συνηθειες που δεν θα χρειαστει αργοτερα να αλλαξεις...!!
    Gespeichert
    gravitywins
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 147


    « Antwort #3 am: Donnerstag, 26 Mai 2011, 10:05:28 »

    Συμφωνώ, το ταχύτερο. Εξ' άλλου στην ουσία το μόνο που αλλάζει είναι το σημείο 0 σε σχέση με στροφές στροφείου.

    Εγω αποτην πλευρα μου θα σου προτεινα να βαλεις idle up οσο το δυνατο πιο γρηγορα...!Αυτο θα σε βοηθησει στη συνεχεια να μην αναπτυξεις 'κακιες" συνηθειες οπως το να τραβας το collective αποτομα σε δυσκολες
    καταστασεις και θα σε βοηθησει να αποκτησεις καλες συνηθειες που δεν θα χρειαστει αργοτερα να αλλαξεις...!!
    Gespeichert

    Never argue with an idiot, he'll drive you down to his level and beat you by experience.
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 6.285


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Antwort #4 am: Donnerstag, 26 Mai 2011, 14:05:48 »

    Το κανονικό είναι με νορμάλ αλλά, επειδή εσύ έχεις μάθει να πετάς χόβερ
    και να κάνεις ποριούλες εγώ θα σου πρότεινα το εξής.  Thumbs up

    Χρησιμοποίησε το idle up για τον λόγο να έχεις και αρνητικές και σε μία στραβή να μπορείς ευκολότερα
    να το σώσεις το ε/π, μπαίνεις έτσι και στην φιλοσοφία του 3d!  Wink
    Ομως!!  Βάλε καμπύλη γκαζιού στο  idle up πιο "αργή" (αδύνατη)
    π.χ. 100 85 70 85 100 για να μην είναι απότομο και νευρικό το ε/π και σε ξαφνιάζει!!   Wink
    Αργότερα την αλλάζεις με πιο δυνατή καμπύλη (γκάζι).  Thumbs up
    Gespeichert
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Antwort #5 am: Donnerstag, 26 Mai 2011, 14:35:54 »

    Να τονίσω και κάτι άλλο στο Νορμαλ πρέπει το 0 να ειναι στο κέντρο του στικ και οχι στο κέντρο να έχετε +5 μοιρες...!

    Γιατι έτσι συνηθίζεις λάθος και ποτέ δεν θα μπορείς να καταλάβεις με τα δάχτυλα που ακριβώς είναι το μηδέν...!

    Οπότε η γνμωη μου ειναι αρχικα με νορμαλ αλλα 0 στο κεντρο του στικ και μετά idle up ...! Εννοω για πορειες 8αρια και hovering.. με το που θα τελειωσεις απο εκεί αμέσως idle up..!
    Gespeichert
    Tony D
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Offline Offline

    Beiträge: 71



    « Antwort #6 am: Samstag, 28 Mai 2011, 01:12:21 »

    Να τονίσω και κάτι άλλο στο Νορμαλ πρέπει το 0 να ειναι στο κέντρο του στικ και οχι στο κέντρο να έχετε +5 μοιρες...!
    Παύλο είσαι σίγουρος για αυτό που λες?
    Γιατί είναι διχασμένες οι γνώμες μιλάμε πάντα για normal mode.

    Πάντα φιλικά Αντώνης.




    « Letzte Änderung: Samstag, 28 Mai 2011, 02:03:09 von PaNt » Gespeichert

    There are 3 ways of doing a thing The right way,the wrong way and MY way
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Antwort #7 am: Samstag, 28 Mai 2011, 02:01:04 »

    Να τονίσω και κάτι άλλο στο Νορμαλ πρέπει το 0 να ειναι στο κέντρο του στικ και οχι στο κέντρο να έχετε +5 μοιρες...!
    Παύλο είσαι σίγουρος για αυτό που λες?
    Γιατί είναι διχασμένες οι γνώμες μιλάμε πάντα για normal mode.

    Πάντα φιλικά Αντώνης.

    Φιλε μου δεν ειναι θεμα σιγουριάς... Είναι θέμα προσωπικό και θέμα λογικής...
    Αν στον εναν διακόπτη κάνεις χοβερ στο μέσον του στικ και στο άλλο κάνεις hover  sto 75%  τοτε σίγουρα ποτέ δεν θα  μάθεις σωστα την διαδρομή του στικ δλδ που εισια 0 που +5 κτλ κτλ...!

    Gespeichert
    itf68
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 514



    « Antwort #8 am: Samstag, 28 Mai 2011, 08:17:12 »

    Να τονίσω και κάτι άλλο στο Νορμαλ πρέπει το 0 να ειναι στο κέντρο του στικ και οχι στο κέντρο να έχετε +5 μοιρες...!
    Παύλο είσαι σίγουρος για αυτό που λες?
    Γιατί είναι διχασμένες οι γνώμες μιλάμε πάντα για normal mode.

    Πάντα φιλικά Αντώνης.

    Φιλε μου δεν ειναι θεμα σιγουριάς... Είναι θέμα προσωπικό και θέμα λογικής...
    Αν στον εναν διακόπτη κάνεις χοβερ στο μέσον του στικ και στο άλλο κάνεις hover  sto 75%  τοτε σίγουρα ποτέ δεν θα  μάθεις σωστα την διαδρομή του στικ δλδ που εισια 0 που +5 κτλ κτλ...!


    Σωστος ο Παύλος! Άσε που κάθε φορα στην αλλαγή απο νορμαλ σε 1 ή και το αντίθετο θα έχεις στο μυαλό σου να δώσεις περισσότερο στικ ή λιγότερο για να μην βουτήξει η να μην φύγει πανω....!
    Gespeichert

    Τάσος  希腊
    T-Rex 250SE
    T-rex 450 pro
    Genius 500
    Vibe 500E FBL
    T-Rex 550E DFC V3
    T-Rex 600EFL PRO
    Vibe 50NEX FBL
    Logo 550SX
    2 Χ Logo 600SE
    Kasama Dune 600
    2 Χ Kasama Srimok 90
    Kasama Srimok 90E FAIFA
    Logo 800 xtreme
    και κανα δυό ανεμοπλάνα...!
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 6.285


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Antwort #9 am: Samstag, 28 Mai 2011, 11:47:07 »

    Φίλοι μου έχετε απόλυτο δίκιο και συμφωνώ μαζί σας διότι έτσι είναι το σωστό!!  Thumbs up

    Ομως κρατάω μία επιφύλαξη όσο αφορά τους αρχάριους μέχρι να μάθουν να κάνουν χόβερ,
    μπορούν να βάλουν στην μέση 2 - 3 μοίρες όχι παραπάνω για να σηκωθεί το ε/π πιο "εύκολα"
    με το στικ του γκαζιού στην μέση ή λίγο παραπάνω χωρίς να τους τρομάξουν οι πολλές στροφές.
    Διότι ξέρετε ότι τα 450αρι είναι "τρελοκομείο" στις στροφές και μπορεί αυτό να ξενίσει ή να τρομάξει
    έναν αρχάριο και όταν μάλιστα δεν έχει κοντά του έναν έμπειρο. Χαμόγελο
    Gespeichert
    pissas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 443


    « Antwort #10 am: Samstag, 28 Mai 2011, 11:48:39 »

    Φίλοι μου έχετε απόλυτο δίκιο και συμφωνώ μαζί σας διότι έτσι είναι το σωστό!!  Thumbs up

    Ομως κρατάω μία επιφύλαξη όσο αφορά τους αρχάριους μέχρι να μάθουν να κάνουν χόβερ,
    μπορούν να βάλουν στην μέση 2 - 3 μοίρες όχι παραπάνω για να σηκωθεί το ε/π πιο "εύκολα"
    με το στικ του γκαζιού στην μέση ή λίγο παραπάνω χωρίς να τους τρομάξουν οι πολλές στροφές.
    Διότι ξέρετε ότι τα 450αρι είναι "τρελοκομείο" στις στροφές και μπορεί αυτό να ξενίσει ή να τρομάξει
    έναν αρχάριο και όταν μάλιστα δεν έχει κοντά του έναν έμπειρο. Χαμόγελο


    Ναι αλλα ειναι ΠΟΛΥ χειροτερο να παει να σηκωσει 450αρι με λιγες στροφες απο την αλλη ... τρεμει ολοκληρο και δεν ακουει καλα ...
    Gespeichert

    esky kob
    copter x 450 se v2
    copterx 450 pro  belt
    eflite msr
    rjx xtream 50
    skype: LandTamer
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Antwort #11 am: Samstag, 28 Mai 2011, 12:25:46 »

    Φίλοι μου έχετε απόλυτο δίκιο και συμφωνώ μαζί σας διότι έτσι είναι το σωστό!!  Thumbs up

    Ομως κρατάω μία επιφύλαξη όσο αφορά τους αρχάριους μέχρι να μάθουν να κάνουν χόβερ,
    μπορούν να βάλουν στην μέση 2 - 3 μοίρες όχι παραπάνω για να σηκωθεί το ε/π πιο "εύκολα"
    με το στικ του γκαζιού στην μέση ή λίγο παραπάνω χωρίς να τους τρομάξουν οι πολλές στροφές.
    Διότι ξέρετε ότι τα 450αρι είναι "τρελοκομείο" στις στροφές και μπορεί αυτό να ξενίσει ή να τρομάξει
    έναν αρχάριο και όταν μάλιστα δεν έχει κοντά του έναν έμπειρο. Χαμόγελο


    έχεις δίκιο σε αυτο και σε πολυ αρχάριο και εγώ έτσι το φιάχνω... Αλλα στην περιπτωσή μας μιλάμε για κάποιον που θέλει να αρχίσει 3d και έχει περάσει το στάδιο του αρχαρίου...!
    Πάντα μιλάω σεγκεκριμένα για την περίπτωση...!

    Βέβαια για τον ήχο μπορείς να κατεβάσεις λιγο το throttlecurve αλλα θα πρέπει να έισαι σίγουρος οτι το  heli δεν τρέμει...!
    Gespeichert
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 663



    « Antwort #12 am: Samstag, 28 Mai 2011, 14:00:33 »

    Έγω προσωπικά έβαλα πολύ γρήγορα 0 μοίρες στο κέντρο και πετούσα με ID πολύ πριν αρχίσω τα κόλπα. Αν θα έχει 0 στο κέντρο ή +2 ή +3 είναι κάτι που διχάζει τις γνώμες.

    Ο λόγος που γράφω είναι για κάτι άλλο. Πρέπει ΣΙΓΟΥΡΑ το πρώτο πράγμα που θα μάθεις να είναι η χρήση του διακόπτη Throtle hold. Βάλε κανόνα στο μυαλό σου, να μην επιτρέψεις ΠΟΤΕ να πέσει το ελικόπτερο και να μήν έχεις προλάβει να τραβήξεις Throtle hold. Κάνε προπόνηση στον εξομοιωτή. Αποφάσισε ότι και στις βόλτες σου στον εικονικό κόσμο δεν θα επιτρέψεις ΠΟΤΕ να πέσει το ελικόπτερο πρωτού να έχεις τραβήξει τον διακόπτη. Κατά τη γνώμη μου αυτή είναι η ουσιαστικότερη διαφορά να μάθεις ανάμεσα σε νορμαλ και ID  Χαμόγελο
    Gespeichert

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 6.285


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Antwort #13 am: Samstag, 28 Mai 2011, 15:20:46 »

    Ναι αλλα ειναι ΠΟΛΥ χειροτερο να παει να σηκωσει 450αρι με λιγες στροφες απο την αλλη ... τρεμει ολοκληρο και δεν ακουει καλα ...

    Φίλε δεν είπα να μην έχει στροφές, απλώς όταν έχουμε στην μέση 0 πρέπει το στικ να ξεπεράσει την μέση για να
    σηκωθεί το ε/π, κάτι που συνεπάγεται πολλές στροφές πράγμα που μπορεί να τρομάζει τον αρχάριο!!  Wink
    Gespeichert
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 6.285


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Antwort #14 am: Samstag, 28 Mai 2011, 15:25:19 »

    Ο λόγος που γράφω είναι για κάτι άλλο. Πρέπει ΣΙΓΟΥΡΑ το πρώτο πράγμα που θα μάθεις να είναι η χρήση του διακόπτη Throtle hold. Βάλε κανόνα στο μυαλό σου, να μην επιτρέψεις ΠΟΤΕ να πέσει το ελικόπτερο και να μήν έχεις προλάβει να τραβήξεις Throtle hold. Κάνε προπόνηση στον εξομοιωτή. Αποφάσισε ότι και στις βόλτες σου στον εικονικό κόσμο δεν θα επιτρέψεις ΠΟΤΕ να πέσει το ελικόπτερο πρωτού να έχεις τραβήξει τον διακόπτη. Κατά τη γνώμη μου αυτή είναι η ουσιαστικότερη διαφορά να μάθεις ανάμεσα σε νορμαλ και ID  Χαμόγελο

    Πολύ σωστή παρατήρηση!!  Thumbs up  Thumbs up  Thumbs up
    Gespeichert
    Seiten: [1] 2 3 4  Alle     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Moderator: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Thema: ID ή Normal mode;
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.023 Sekunden mit 24 Zugriffen.