Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.514 Beiträge in 12.388 Themen von 6.239 Mitglieder / Neuestes Mitglied: Νικ.
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 18:25:53

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
Suche:     Erweiterte Suche
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Willkommen Gast. Bitte einloggen oder registrieren.
Haben Sie Ihre Aktivierungs E-Mail übersehen?
Samstag, 18 Mai 2024, 18:25:53

Einloggen mit Benutzername, Passwort und Sitzungslänge
    Neue Themen
    [Heute um 15:33]

    [Gestern um 16:04]

    von geoli
    [Gestern um 15:43]

    [Gestern um 14:48]

    [Donnerstag, 16 Mai 2024, 11:35:02]

    [Sonntag, 12 Mai 2024, 14:53:18]

    [Samstag, 11 Mai 2024, 20:08:18]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 23:15:04]

    [Freitag, 10 Mai 2024, 17:13:22]

    [Donnerstag, 9 Mai 2024, 15:30:01]

    [Montag, 6 Mai 2024, 01:30:30]

    [Sonntag, 5 Mai 2024, 14:26:40]

    [Freitag, 3 Mai 2024, 20:02:54]

    [Mittwoch, 1 Mai 2024, 09:15:28]

    [Freitag, 26 Apr 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Mitglieder
    Mitglieder insgesamt: 6239
    Neuester: Νικ.
    Statistiken
    Beiträge insgesamt: 304514
    Themen insgesamt: 12388
    Heute online: 116
    Maximal online: 959
    (Sonntag, 18 Okt 2020, 16:30:52)
    Benutzer Online
    Benutzer: 0
    Gäste: 11
    Gesamt: 11
    Themavorwähler

    Seiten: 1 ... 23 24 25 [26] 27 28 29 ... 46     Nach unten
    Drucken
    Autor Thema: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Gelesen 350981 mal)
    efrag
    Aeromodeller
    *
    Offline Offline

    Beiträge: 4


    « Antwort #375 am: Freitag, 2 Nov 2007, 08:40:12 »

    Λοιπόν είμαι έτοιμος να αγοράσω τα τρυπανάκια από Ebay, θέλει κανένας άλλος ? Στείλτε ΡΜ.
    Gespeichert
    HarrisPat
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 124



    « Antwort #376 am: Freitag, 2 Nov 2007, 09:11:46 »

    Καλημερα,

    Πανο ο Kevin Marchant ειναι φοβερος τυπος. Εχω παρει αρκετα πρανματα απ αυτον
    και σκιζετε να σ εξυπηρετησει. Και φυσικα αξιοπιστος.

    Οσο για την τραπεζοειδη βιδα επιμενω οτι για ενα ρουτερ ειναι υπερ αρκετα καλη
    οταν με 40€ παιρνω 2μετρα.και κρατω τη σχεση κοστος/αποδοση σε καλα επιπεδα.
    Τι να την κανω την ballscrew οταν δεν εχω slide guideway??

    Χαρης.

    Gespeichert

    geoli
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 346



    « Antwort #377 am: Freitag, 2 Nov 2007, 09:55:26 »

    Καλημέρα σε όλη την παρέα.
    Το θέμα"τορνοι-εργαλειομηχανές κλπ" είναι πολύ ενδιαφέρων για όσους του τρώει το σαράκι της κατασκευής .
    Είχα δει κάποια στιγμή τρεία Link τα οποία ήταν εισαγωγικά για τόρνους και εργαλειομηχανές γενικότερα τα οποία τότε δεν πρόλαβα να τα αποθηκεύσω και τωρα δέν τα βρίσκω. Υπάρχει τίποτα απλό και εισαγωγκό γιάυτά τα θέματα ;
    Gespeichert
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Antwort #378 am: Freitag, 2 Nov 2007, 16:58:48 »

    Τι να την κανω την ballscrew οταν δεν εχω slide guideway??

    Χαρης.



    (Με υφος Παπά)
    "Ααααπιστε!! Θα πεσει φωτια να σε καψει!!Ο δρομος της ballscrew ειιιναι ο μοοονος αληθινος δρομος της αρετης.Ολα τα υπολοιπα ειναι παιχνιδια του διαολου να σε βγαλει απο τον αληθινο δρομο της ακριβειας(+- 0.000)!!"

     laugh laugh laugh
    Gespeichert

    Αίεν Υψικρατείν
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Antwort #379 am: Freitag, 2 Nov 2007, 18:33:14 »

    Ρε σεις τρελαμενοι φιρη φιρη το παται να μου βγαλη κοκινη καρτα τωρα στα γεραματα η γυναικα μου με αυτα που δειχνεται και με τρελενεται και μενα για να τα αγορασω αγορασε
    το ενα αγορασε το αλλο δεν προλαβαινω να της λεω αντε κιαλο δωρο μου ηρθε απο ενα φιλο αντε κιαλο δωρο μου ηρθε απο αλλο φιλο και παει λεγοντας το θεμα
    Gespeichert

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Antwort #380 am: Freitag, 2 Nov 2007, 19:10:09 »

    δεν προλαβαινω να της λεω αντε κιαλο δωρο μου ηρθε απο ενα φιλο αντε κιαλο δωρο μου ηρθε απο αλλο φιλο και παει λεγοντας το θεμα

     Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin

    Ηλία να μου γνωρίσεις τους φίλους σου και εμένα...... όχι γιατί έχω πρόβλημα με την γυναίκα μου αλλά, αν είναι για τόσα και ακριβά δώρα !!!!

     laugh laugh laugh laugh laugh laugh laugh laugh
    Gespeichert

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 114



    « Antwort #381 am: Freitag, 2 Nov 2007, 19:53:13 »

    Πάνο δεν σου κακολογώ τα τρυπανάκια, άλλα δεν είναι και ΑΑ ποιότητα.

    Μην τρελαθούμε κιόλας με 20 ή 30 ευρώ να πάρουμε καρβιδίου τρυπανάκια. Τέλος πάντων είναι HSS (προφανώς) με μια επικάλυψη καρβιδίου. Όχι ότι αυτό είναι κακό.
    Με τόσα λίγα λεφτά είναι μια πάρα πάρα πάρα πάρα (το καταλάβατε ως τώρα) πάρα πολύ καλή ευκαιρία. Thumbs up

    Φίλε Ηλία βάλε με και μένα στην λίστα. Δηλαδή θέλω να μου γνωρίσεις τους φίλους σου. laugh laugh laugh
    Έτσι και σε πάρει μυρωδιά το έτερον ήμισυ .....  knuppel2 knuppel2 knuppel2, όπως βλέπεις δεν το γλιτώνεις. laugh

    Πάνο δώσε στο λαό λίστες με ψώνια. Που ξέρεις μπορεί στο τέλος να σου δώσουν και προμήθεια αυτοί από το εξωτερικό. Γιατί σου λέει τι έγινε όλοι αγοράζουν από την Ελλάδα τα ίδια πράγματα. laugh laugh laugh

    Ballscrews και ξερό ψωμί. Αμήν!!!
    Gespeichert

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Antwort #382 am: Samstag, 3 Nov 2007, 03:10:25 »

    Πάνο δεν σου κακολογώ τα τρυπανάκια, άλλα δεν είναι και ΑΑ ποιότητα.
    Μην τρελαθούμε κιόλας με 20 ή 30 ευρώ να πάρουμε καρβιδίου τρυπανάκια. Τέλος πάντων είναι HSS (προφανώς) με μια επικάλυψη καρβιδίου. Όχι ότι αυτό είναι κακό.

    Με υφος Παπά παλι:

    "Και συ τεκνον Βρουτε?’αααπιστε θα πεσει φωτια να καψει και σενα!!Τα τρυπανααάκια μου ειναι τα μονα που ειναι καρβιδιου και οδηγουν στον δρομο της Αρετης και της διατρησης.Εννοειειειται και ειναι μασιφ καρβιδιου και αυτα που λες για HSS ειναι του διαολου τεχνασματα για να βγαλεις τους πιστους μου απο τον δρομο της οικονομιας και της εγκρατειας"

     laugh laugh laugh
    Gespeichert

    Αίεν Υψικρατείν
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 114



    « Antwort #383 am: Sonntag, 4 Nov 2007, 15:44:43 »

    Με υφος πιστού:

    "Ζητάω την συγχώρεση διότι δεν γνώριζα το σωστό δρόμο και δεν εισάκουσα το σωστό λογο. Φταίει του διαόλου η προτροπή για να φύγω από δρομο της Αρετης και της διατρησης." laugh laugh

    Εννοειειειται και ειναι μασιφ καρβιδιου και αυτα που λες για HSS ειναι του διαολου τεχνασματα για να βγαλεις τους πιστους μου απο τον δρομο της οικονομιας και της εγκρατειας
     


    "Βλέπετε με έβαλαν οι εμπόροι στον κακό δρόμο της σπατάλης και της κακοδιαχείρησης. Ζητώ ταπεινή συγνώμη από τον Παπα Πάνο και ζητώ την καθαδήγηση του."  Ποοολύ αστείο Ποοολύ αστείο

    (Σημείωση: Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι HSS με επικάλυψη βολθραμίου. Μην μου πείς φωτιά να πεσει και να με κάψει και ότι θα πάω στο πυρ το εξώτερο. Ρωτάω μην βαράς.) laugh laugh
    Gespeichert

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Antwort #384 am: Sonntag, 4 Nov 2007, 20:42:02 »

    Καλησπερα του κατα Ηλια επιστολη το αναγνωσμα προσχομεν καλα ρε Πανο και Ομηρε ειπαμαι να συζηταμαι για εργαλεια και τορνους κ.λ.π οχι να ανοιξουμαι αρχονταρικι με υμνους και ψαλμωδιες σε Βυζαντινους ρυθμους μαλλον ο κακος  devil μας πλανεψαι για αυτο επιστροφη στο σωστο δρομο του  angel ετσι  Thumbs up
    Gespeichert

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Antwort #385 am: Sonntag, 4 Nov 2007, 23:11:04 »

    Καλησπερα,

    Ηλια πατα διαγραφη στο μηνυμα σου.Ομηρε απ'οσο γνωριζω υπαρχουν τα κοπτικα που ειναι solid carbide (μασιφ καρβιδιου) και τα κοπτικα που ειναι μονο το κοπτικο μερος καρβιδιο.Τωρα δεν ξερω βεβαια σε ποια κατηγορια ακριβως ανηκουν αυτα που εχω,αλλα το θεμα ειναι οτι κανουν καλα την δουλεια τους προς το παρον.Εαν δεν ειναι καρβιδιο θα φανει απο την αντοχη τους στον χρονο.
    Gespeichert

    Αίεν Υψικρατείν
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 114



    « Antwort #386 am: Dienstag, 6 Nov 2007, 00:33:33 »

    Πάνο την καλησπέρα μου καταρχάς.

    Κοίταξε δεν νομίζω με τα λεφτά που έδωσες να είναι solid carbide. Βέβαια για να το γνωρίζεις, αυτό δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητα κακό να είναι με επικάλυψη το εργαλείο και να μην είναι ατόφιο καρβίδι. Να ξέρεις πως εάν το τσόκ σου στην φρέζα ή σε οπουδήποτε άλλο μηχάνημα έχει το παραμικρό μπόσικο (κοινώς έχει κραδασμούς) τότε το ατόφιο καρβίδι θρυματίζεται. Σε αντίθετη περίπτωση αυτό με την επικάλυψη συνδιάζει πλεονεκτήματα και από τις δύ μεριές. Σχετικά καλή αντοχή στο χρόνο και ελαστικότητα στους κραδασμούς. Γι' αυτό λέω ότι δεν είναι απαραίτητα κακό να είναι με επικάλυψη.

    Στείλε pm για περισσότερες εξηγήσεις, ειδάλως όταν βρεθούμε από κοντά θα σου εξηγήσω λεπτομερώς (sorry άλλα πιάνονται τα δάκτυλα από το πολύ γράψιμο laugh laugh).

    Gespeichert

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Offline Offline

    Beiträge: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Antwort #387 am: Mittwoch, 7 Nov 2007, 18:36:37 »

    Καλησπερα,

    Οφειλω να επιβεβαιωσω τα λεγομενα του Ομηρου.Εχω ενα κοπτικο το οποιο ειναι μασιφ καρβιδιο και το ενα εκ των τεσσαρω "φτερων" εχει σπασει σε κοπη.
    Το καρβιδιο εχει ΜΕΓΑΛΗ αντοχη στην τριβη αλλα οχι στην κρουση.
    Gespeichert

    Αίεν Υψικρατείν
    von hous
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Offline Offline

    Beiträge: 114



    « Antwort #388 am: Mittwoch, 7 Nov 2007, 20:04:38 »

    Καλησπέρα σε όλους τους ταλαίπωρους CNCάδες. Πάνο έχεις κανένα άλλο αγοραστικό νέο να μας προτείνεις.

    Φίλε Ηλία τι έκανες με τα μηχανήματα. Δεν πιστεύω να τα παράτησες λόγω γυναίκας ( devil). Αυτές είναι του  devil, γι αυτό έλα στην πλευρά των angel και κάνε την αγορά της φρέζας. Να σου ανοίξει και κανένα μάτι.

    Τώρα που είπα για τα μηχανήματα, Πάνο πρέπει να δούμε, μετά την συνδεσμολογία των driver με τα servomotors (δεν μου έστειλες την λίστα με τα υλικά -πυκνωτές κτλ.) τι σόϊ ballscrews θα βάλω στην φρέζα. (Εννοώ από που θα τα πάρουμε και εάν θα κάνουμε ειδική παραγγελία ή θα πάρουμε από τις έτοιμες επιλογές. Έτσι και αλλίως από ότι είδα ο marchantdice έχει παραπλήσιες από αυτές που θέλω. Μπορούμε να τις βολέψουμε. idiot2).

    Περιμένω νέα και ειδήσεις.
    Gespeichert

    Η ζωή είναι μία γνώση.
    hlsat
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Offline Offline

    Beiträge: 1.042


    ΗΛΙΑΣ ΞΑΝΘΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ


    « Antwort #389 am: Mittwoch, 7 Nov 2007, 20:11:06 »

    Ομηρε καλησπερα τιποτα δεν παρατιεται και δεν μασαω απο γυναικες αυτες στο σπιτι και εγω στα μοντελα απλα λογο φορτου εργασιας βλεπης ειναι η εποχη για μας εχω μεινη πισω
    και κατι λιγο που περισευη απο χρονο κοιταω να μπαλωνω τρυπες σε κατι μοντελακια την Κυριακη παω Θεσαλονικη στα παιδια στο μοντελοδρομιο Ν.Ραιδεστου και εχει ο Θεος για συνεχεια 
    Gespeichert

    Χαρας το μαστορα που εχει μεγαλα κεφια
    Seiten: 1 ... 23 24 25 [26] 27 28 29 ... 46     Nach oben
    Drucken
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Moderatoren: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Thema: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Gehe zu:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Prüfe XHTML 1.0 Prüfe CSS
    Seite erstellt in 0.023 Sekunden mit 25 Zugriffen.