Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.514 μηνύματα σε 12.388 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 17:01:45

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 18 Μάι 2024, 17:01:45

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 15:33]

    από dominicm
    [Χθες στις 16:04]

    από geoli
    [Χθες στις 15:43]

    από SV 1 BTA
    [Χθες στις 14:48]

    από sakis art
    [Πέμπτη, 16 Μάι 2024, 11:35:02]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304514
    Σύνολο θεμάτων: 12388
    Online σήμερα: 116
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 25
    Συνολικά: 26
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 13 14 15 [16] 17 18 19 ... 46     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό  (Αναγνώστηκε 350969 φορές)
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #225 στις: Τρίτη, 10 Ιούλ 2007, 13:34:14 »

    ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΑ ...  Εκπληξη

    Φίλε Asxetius , φίλε μου , φίλε όλων , εγώ θα πρότεινα , εφόσον βέβαια έχεις Άμεση και Ανά Πάσα Στιγμή πρόσβαση σε αυτό το μηχάνημα , να το ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ , να το λιώσεις προγραμματιστικά ...
    Θα κάνεις ΠΑΠΑΔΕΣ άν το μάθεις Καλά αυτό και δέν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι άλλο ...  Wink
    Άν παρ'όλα αυτά είσαι ανήσυχο πνεύμα , δοκίμασε το Φόρουμ :
    www.cnczone.com

    Καλώς ήλθες επίσης στο Aeromodelling GR .

    Απόλυτα Φιλικά , DM 
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #226 στις: Τρίτη, 10 Ιούλ 2007, 15:03:09 »

    Βρε μηχανολόγοι, μήπως να αρχίσετε να σκέφτεστε τη δημιουργία ενός QUICKGR για αναβαθμίσεις στα ελικόπτερά μας; Ανεση
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Asxetius
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 18



    « Απάντηση #227 στις: Τρίτη, 10 Ιούλ 2007, 15:17:19 »

    ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΑ ...  Εκπληξη

    Φίλε Asxetius , φίλε μου , φίλε όλων , εγώ θα πρότεινα , εφόσον βέβαια έχεις Άμεση και Ανά Πάσα Στιγμή πρόσβαση σε αυτό το μηχάνημα , να το ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ , να το λιώσεις προγραμματιστικά ...
    Θα κάνεις ΠΑΠΑΔΕΣ άν το μάθεις Καλά αυτό και δέν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι άλλο ...  Wink
    Άν παρ'όλα αυτά είσαι ανήσυχο πνεύμα , δοκίμασε το Φόρουμ :
    www.cnczone.com

    Καλώς ήλθες επίσης στο Aeromodelling GR .

    Απόλυτα Φιλικά , DM 


    Για το μηχάνημα κάνω εξάσκηση κάθε μέρα. Με 2D σχέδια δεν πιστεύω να συναντήσω πρόβλημα.
    Με τα 3D θέλει λίγο ψάξιμο, αν και έχω κάτι κατά νου μου.

    Το cnczone.com το ξέρω.... εδω και 1 μήνα περίπου.

    Απλώς θα ήθελα να ξέρω ποιος ακολούθησε ποιο σχέδιο και τι αποτέλεσμα είχε.

    Το homemade το θέλω για να πειραματιστώ με διάφορα υλικά plexyglas,αλουμίνιο,τζάμι κ.τ.λ.
    Δεν λέει να παίζω με το μεγάλο, θα με στείλουν....  laugh
    Καταγράφηκε
    HarrisPat
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 124



    « Απάντηση #228 στις: Τρίτη, 10 Ιούλ 2007, 16:21:17 »

     Thumbs upΒρε βρε εξελιξεις..!!!!!

    Μεγαλωσε η παρεα ο Πανος το τρεχει με χιλια.......

    Μπραβο παιδια πολυ χαρηκα που σας ξαναβλεπω
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 10 Ιούλ 2007, 19:28:58 από HarrisPat » Καταγράφηκε

    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #229 στις: Τρίτη, 10 Ιούλ 2007, 16:27:12 »

    Καλησπερα,

    Αν και το συγκεκριμενο μηχανημα ειναι οτι θα ηθελε ενας μοντελιστης να εχει προσβαση σε αυτο.Οντως εχει δικιο ο Asxetius,αφου ειναι αγορασμενο για δουλεια (το οποιο πρεπει να κανει καποιες "χιλιαδες" ευρω) οποτε δεν νομιζω να τον αφηνουν να το πασπατευει και πολυ...Ο γνωστος φοβος οσων εχουν αγνοια οτι καποιος θα χαλασει κατι αν το χρησιμοποιει για παιχνιδι κλπ.
    Το συγκεκριμενο μηχανημα πρεπει να ειναι μονο για κατεργασια ξυλου και μαλακων υλικων(διορθωσε με φιλε Asxetius εαν κανω λαθος.)
    Καταρχην να ξερετε οτι το μεγεθος του μηχανηματος εχει σχεση με το μεγεθος του παραγωμενου εξαρτηματος.Η δουλεια το συγκεκριμενου μηχανηματος δεν ειναι να φτιαχνει "ψιλολογια".
    Οποτε στο θεμα του Homemade CNC.Καταρχην τι θες να φτιαξεις?Ρουτερ ή φρέζα?Οσο για το κοστος πρεπει να εισαι πιο συγκεκριμενος στην ερωτηση σου...
    Κοστος με υλικα:Σωληνες υδραυλικων,σασσι απο ξυλο,ντιζες 10mm χυμα και μοτερ απο εκτυπωτες,ή
    Κοστος με υλικα:THK linear ways,Ενισχυμενο σασσι αλουμινιου/μαντεμι,ballscrews,servos,zero backlash bearings κλπ.

    Για clear this out...
     Grin

    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    Asxetius
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 18



    « Απάντηση #230 στις: Τρίτη, 10 Ιούλ 2007, 23:15:21 »

    Καλησπερα,

    .....................Οντως εχει δικιο ο Asxetius,αφου ειναι αγορασμενο για δουλεια (το οποιο πρεπει να κανει καποιες "χιλιαδες" ευρω) οποτε δεν νομιζω να τον αφηνουν να το πασπατευει και πολυ...Ο γνωστος φοβος οσων εχουν αγνοια οτι καποιος θα χαλασει κατι αν το χρησιμοποιει για παιχνιδι κλπ.
    Το συγκεκριμενο μηχανημα πρεπει να ειναι μονο για κατεργασια ξυλου και μαλακων υλικων(διορθωσε με φιλε Asxetius εαν κανω λαθος.)
    Καταρχην να ξερετε οτι το μεγεθος του μηχανηματος εχει σχεση με το μεγεθος του παραγωμενου εξαρτηματος.Η δουλεια το συγκεκριμενου μηχανηματος δεν ειναι να φτιαχνει "ψιλολογια".
    Οποτε στο θεμα του Homemade CNC.Καταρχην τι θες να φτιαξεις?Ρουτερ ή φρέζα?Οσο για το κοστος πρεπει να εισαι πιο συγκεκριμενος στην ερωτηση σου...
    Κοστος με υλικα:Σωληνες υδραυλικων,σασσι απο ξυλο,ντιζες 10mm χυμα και μοτερ απο εκτυπωτες,ή
    Κοστος με υλικα:THK linear ways,Ενισχυμενο σασσι αλουμινιου/μαντεμι,ballscrews,servos,zero backlash bearings κλπ.

    Για clear this out...
     Grin


    Δεν κάνεις λάθος φίλε The machinist , και κοστίζει πάνω κάτω όσο μία Porsche Cayenne S  Χαμόγελο

    To μηχάνημα θα το δουλεύω μόνο εγώ, γιατί δεν γνωρίζουν καλά εως καθόλου απο υπολογιστές οι υπόλοιποι.  Χαμόγελο Χαμόγελο
    Ετσι το "Ο γνωστος φοβος οσων εχουν αγνοια οτι καποιος θα χαλασει κατι αν το χρησιμοποιει για παιχνιδι κλπ." δεν υπάρχει,
     γιατί ότι κάνω θα είναι για μάθω το μηχάνημα   Χαμόγελο Χαμόγελο

    Τα "ψιλολόγια" που κάνει είναι σαν αυτό......

    Το μέγεθος είναι 30εκ χ 30εκ



    και μία κοντινή



    εν καιρώ που θα το μάθω ..... θα δούμε.

    Για το homemade μ'ενδιαφέρει να ψιλοσκαλίζω. Σάσι απο ξύλο θα με βόλευε σε πρώτη φάση νομίζω Χαμόγελο

    Ενα ενδεικτικό κόστος "απο έως" θα μου έφτανε.





     
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 10 Ιούλ 2007, 23:54:26 από Asxetius » Καταγράφηκε
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #231 στις: Τετάρτη, 11 Ιούλ 2007, 19:43:11 »


    Τα "ψιλολόγια" που κάνει είναι σαν αυτό......
    Για το homemade μ'ενδιαφέρει να ψιλοσκαλίζω. Σάσι απο ξύλο θα με βόλευε σε πρώτη φάση νομίζω Χαμόγελο
    Ενα ενδεικτικό κόστος "απο έως" θα μου έφτανε.

    Καλησπερα,

    Ωραιο μοτιβο και 3D κιολας!!Sorry ομως,αλλα 30 επι 30 cm δεν ειναι "ψιλολοι".Για σκεψου ενα εξαρτημα 15mmΧ15mm το οποιο να ειναι μηχανικο μερος απο μεγαλυτερο εξαρτημα....Θα το καταλαβεις το μεγεθος του μηχανηματος οταν πας να φτιαξεις κατι τετοιο!
    Χμμ... σ'ενδιαφερει να "ψιλοσκαλιζεις"? ξεκινας λαθος...Το "θελω να φτιαξω ενα μηχανημα για να σκαλιζω διαφορα αντικειμενα",ειναι καλυτερο.Καταρχην να θυμισω CNC και χαμηλο κοστος ειναι "δυστροπα ασυμβατα"...
    Οσο για το κοστος κυμαινεται απο 500€(με κινδυνο της σωματικης σου ακεραιοτητας οταν θα δουλευει το μηχανημα) εως και 7.000/8.000 €(με κινδυνο να κλεισουν καποιοι τις δουλειες τους laugh laugh )

    Αφου το δουλευεις εσυ,δε μου λες να παρω καμια γνωμη για ταχυτητες κοπων κλπ.Στο MDF τι ρυθμισεις κοπης βαζεις?

    Δεν κάνεις λάθος φίλε The machinist , και κοστίζει πάνω κάτω όσο μία Porsche Cayenne S  Χαμόγελο

    Τουλαχιστον αυτο ειναι πολυ πιο χρησιμο απο ενα Cayenne...
    f..k capitalism...  laugh
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #232 στις: Τετάρτη, 11 Ιούλ 2007, 20:13:54 »

    Asxetius καλωσόρισες  Wink

    Να χαρείς όμως, βρίσκεσαι στο Aeromodelling GR, μην μου βάζεις φωτογραφίες από κεραμικά laugh

    Για μια δυό εντάξει  Στριφογύρισμα ματιών
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Asxetius
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 18



    « Απάντηση #233 στις: Τετάρτη, 11 Ιούλ 2007, 23:56:13 »

    Sorry ομως,αλλα 30 επι 30 cm δεν ειναι "ψιλολοι"

    Το ξέρω γι'αυτό και έβαλα το "ψιλολόγια" σε " "  Χαμόγελο

    Παράθεση
    Αφου το δουλευεις εσυ,δε μου λες να παρω καμια γνωμη για ταχυτητες κοπων κλπ.Στο MDF τι ρυθμισεις κοπης βαζεις?

    Αυτο είναι το εργαλείο για την κοπή MDF. Το συγκεκριμένο έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά.



    Τελευταία φωτό Admin, οι υπόλοιπες θα είναι προσωπικά στο mail.

    Παράθεση
    Τουλαχιστον αυτο ειναι πολυ πιο χρησιμο απο ενα Cayenne...
    f..k capitalism...  laugh

    Συμφωνώ. Στην πόλη μου υπάρχουν περισσότερα Cayenne παρά CNC.  Εκπληξη

    Παράθεση
    Οσο για το κοστος κυμαινεται απο 500€(με κινδυνο της σωματικης σου ακεραιοτητας οταν θα δουλευει το μηχανημα) εως και 7.000/8.000 €(με κινδυνο να κλεισουν καποιοι τις δουλειες τους laugh laugh )

    Κάπου στη μέση νομίζω θα είμαι ευχαριστημένος.
    Δεν βλέπω να βιάζομαι. Εχω και ένα μηχανάκι να παίζω....εεε.....να εκπαιδεύομαι.  laugh
    Κάτι έτοιμο σε κιτ προτείνεις ή να το φτιάξω απο το μηδέν?
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 13 Ιούλ 2007, 01:36:48 από Asxetius » Καταγράφηκε
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #234 στις: Σάββατο, 14 Ιούλ 2007, 01:44:56 »

    Καλησπερα,

    Καλο θα ειναι να ξεκαθαρισω καποια πραγματα γυρω απο την κατασκευη ενος μηχανηματος CNC.Το αν καποιος παρει ενα ετοιμο ή το κατασκευασει μονος του εξαρταται απο την ορεξη και τις γνωσεις που εχει και βεβαια απο την προσβαση σε μηχανουργειο.Εγω προσωπικα θα το εφτιαχνα μονος μου,οχι τοσο επειδη μου αρεσουν οι κατασκευες αλλα επειδη θα το προσεχα ιδιαιτερα και θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα.Υπαρχουν πολλοι τροποι να φτιαξεις ενα ρουτερ.Η βασικη προσεγγιση ειναι τα σωστα υλικα και ο σωστος σχεδιασμος.Το σασσι του router πρεπει να εχει ακαμψια,ευελιξια στο calibration και σε συγκεκριμενα σημεια να μην ειναι ιδιαιτερα βαρυ ωστε με λιγοτερη ενεργεια να πετυχαινουμε το αποτελεσμα που θελουμε.Υπαρχει ενα ειδικο αλουμινιο που χρησιμοποιειται ευρεως σε κατασκευες αυτοματισμου,εξεδρων,σασσι διακοσμισεων κλπ.Ειναι το structural aluminum(βλεπε φωτο).Σαν λυση ειναι μακραν η καλυτερη απο ξυλο κλπ.Το αλλο καλο του ειναι οτι το ενα κομματι με το αλλο προσαρμοζεται με T slots οποτε μπορουμε να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα γυρω απο διαστασεις κλπ.Τιμες δεν γνωριζω,αλλα υποψιαζομαι οτι το τρεχον μετρο θα ειναι ακριβο,εξαρτωμενο και απο τις διαστασεις βεβαια.
        Οσο για το σχεδιασμο αυτο ειναι ενα αλλο σημειο αξιο προσοχης.Δεν λεω καποιος να κατσει να κανει διαγραμματα δυναμεων και συνιστωσες αυτων για να δει πως το router θα εχει την μεγιστη ακαμψια,αλλα υπαρχει ο εμπειρικος κανονας του: "βαζω παραπανω για να ειμαι μεσα"Βεβαια με λιγη αντιληψη καποιος θα καταλαβει που χρειαζονται ενισχυσεις και πως εφαρμοζονται οι δυναμεις στα συγκεκριμενα εξαρτηματα ωστε να ενισχυσει οπου ειναι απαραιτητο.
    Απο δικη μου ερευνα εχω παρατηρησει οτι ενα ρουτερ εχει την καλυτερη συμπεριφορα οταν:
    Α: Ειναι τυπου σταθερης γεφυρας
    Β: Ο αξονας Υ ειναι κινουμενος(δηλαδη το τραπεζι και οχι η γεφυρα)
    Σαν αποτελεσμα εχουμε: καλυτερες επιταχυνσεις/επιβραδυνσεις με λιγοτερο εργο.Μεγαλυτερη σταθεροτητα και ακαμψια σε φορτια κοπης και ευκολοτερη κατασκευη αφου το τραπεζι κινειται σε τεσσερα βαγονια τα οποια εδραζονται επιπεδα στο σταθερο τμημα του ρουτερ(στη βαση του).
    Αφου εχουμε φτιαξει ενα σασσι ακαμπτο και με σωστες διαστασεις ερχομαστε στα εξαρτηματα κινησης.Τα βαγονια ειναι η καλυτερη λυση ολων.Βλεπε φωτο.
    Υποστηριζονται σε ολο το μηκος και εχουν μηδενικο "λαστιχαρισμα".
    Οι βιδες κινησης (αδραχτια) καλο ειναι να ειναι τυπου Ballscrew.Ειναι η ψυχη ενος μηχανηματος και αυτες ειναι οι μονες υπαιτιες για τις ανοχες του μηχανηματος.
    Ακομα τα εδρανα των αδραχτιων πρεπει να εχουν ρουλεμαν μηδενικου τζογου και καλη ακαμψια.
    Ολα αυτα συμπληρωνωνται με ενα καλο συστημα οδηγησης απο μοτερ τυπου servo.Οι βηματικοι κινητηρες εχουν πολλα μειονεκτηματα οσον αφορα τα διαγραμματα ροπων κλπ.Ζεσταινονται ευκολα,οταν ανεβαζουν στροφες χανουν σε ροπη,ειναι ανοιχτου τυπου(open loop) με αποτελεσμα λογω φορτιου κοπης να υπαρχει περιπτωση να "χασουν βηματα" και εκτος αυτου εαν βρουν σε αντικειμενο που δεν επρεπε,οπως μια μεγγενη, δεν θα σταματησουν,ενω ενα servo θα ερθει σε κατασταση fault αφου θα ανεβει υπερβολικα το ρευμα απορροφησης λογω εμποδιου.
    Απο  την αλλη ενα servo εχει ροπη οταν ανεβαζει στροφες,εχει καλυτερη ροπη συγκρατισης,δεν ζεσταινεται,και ειναι κλειστου τυπου(closed loop) με ανατροφοδοτηση θεσης στον driver,ωστε οταν χασει καποια βηματα,να παρει εντολη να τα αναπληρωσει.
    Αν και το προγραμμα (controller) ειναι ευελικτο τοτε υπαρχει ενα αριστο συνολο με αναλογα αποτελεσματα.
    Ολα αυτα συνθετουν ενα σωστο μηχανημα στο οποιο μπορεις να του ζητησεις πολλα...

    Αν και επιγραμματικα,ελπιζω να ξεκαθαρισα λιγο το θεμα κατασκευης...


    * structural0.JPG (25.07 KB, 609x391 - εμφανίστηκε 3878 φορές.)

    * linear_ways0.JPG (13.54 KB, 300x400 - εμφανίστηκε 2714 φορές.)

    * ballscrew0.jpg (32.34 KB, 800x297 - εμφανίστηκε 2722 φορές.)

    * servo0.jpg (48.22 KB, 770x600 - εμφανίστηκε 3356 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77


    « Απάντηση #235 στις: Σάββατο, 14 Ιούλ 2007, 16:40:44 »

    Καλησπέρα σε όλους,
    Φίλε Πάνο, μόλις περιέγραψες το dream machine όλων μας σε αυτό το θέμα. Όμως αυτό το μηχάνημα στοιχίζει τουλάχιστον 5000€. Για να μήν τρομάζουν λοιπόν όσοι θέλουν να φτειάξουν ένα cnc ροτεράκι για να κόβουν ίσως τα ξύλα για τα μοντέλα τους πρέπει να πούμε ότι υπάρχει η δυνατότητα να πετύχεις κάτι και με πολύ λιγότερα χρήματα. Εγώ έχω φτειάξει τρία διαφορετικά ρούτερ και με πολλές παραλαγές στο καθένα. Χρησημοποιόντας ένα μικρό ρώσικο τορνάκι που έχω και κομάτια αλουμίνιο αλλά και στράντζες σιδερένιες δοκίμασα πολλές λύσεις. Το πρώτο μου μηχάνημα ήταν κατασκευασμένο χρησημοποιώντας κομάτια από inkjet εκτυπωτές. Τα μοτέρ που έχουν οι εκτυπωτές είναι πολύ αδύναμα. ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ. Χρειάζεται όποιος θέλει να κατασκευάσει ρούτερ οικονομικά να αγοράσει 3 βηματικούς με τουλάχιστον 1 Nm δύναμη. Εγώ χρησημοποιώ 1,8 Nm και τουε βρίσκω πολύ δυνατούς . Το κόστος για αυτούς είναι περίπου 250-300 € και για τους τρείς. Για την μετάδοση της κίνησης μπορεί κάποιος να χρησημοποίσει βίδες του εμπορίου με βήμα 1,5 - 2mm. Εννοώ ντίζες του μέτρου Μ10*1,5 η Μ12 η Μ14. Εγώ στο μηχάνημα που έχω τώρα χρησημοποιώ Μ10*1,5 και κάνουν αρκετή δουλειά μόνο που κάνουν το ρούτερ πιό αργό. Βέβαια μπορεί κάποιος να βρεί και βίδες με τετράγωνο σπείτωμα που είναι αρκτά φτηνές και σίγουρα πιο κατάλληλες από τις απλές ντίζες. Κόστος για trapezium Μ12*3 στο ebay περίπου 50€ για 3 μέτρα 15€ για μερικά παξιμάδια. Σίγουρα πιό φτηνά από τα 250-300€ για ένα μέτρο ballscrews. Άν χρεισημοποίσουμε διπλά παξιμάδια αποφεύγουμε και σχεδόν τελείως τον τζόγο στις βίδες. Για να μετακινούνται οι διάφοροι άξονες η καλύτερη λύση είναι σίγουρα τα βαγίνια αλλά το κόστος για ένα μικρό ρούτερ θα ήταν τεράστιο. Χρειάζονται τρείς άξονες με 10 - 12 βαγόνια και κόστος όπωε χονδρικά υπολόγισα για ένα μηχάνημα 40 * 30 * 10 εκ διαδρομές πάνω από 800€. Βρήκα στο ebay μια αγγλική εταιρία που πουλάει γραμικά ρουλεμάν στρογγυλά που κινούνται πάνω σε στρογγυλές βέργες . Αγόρασα 16 τεμάχια μόνο τα ρουλεμαν περίπου για 100€. Αγόρασα από εδώ ανοξείδωτο στρογγυλό μασίφ Φ16 και Φ20 , 3μέτρα αν θυμάμαι καλά περίοπου 60€. Δεν τα έχω χρησημοποίσει ακόμα όμως. Ίσως στο CNC No 4 που σχεδιάζω τώρα..... Φαίνονται πολύ γερά και πιστεύω ότι θα κάνουν δουλειά. -Στο www.ebay.co.uk  ψάξτε για linear bearings και εταιρεία merchandice. Και αν αγοράσετε ρουλεμάν να πάρετε και τις βάσεις για αυτά.-   Ο σκελετός τώρα του μηχανήματος  πρέπει να είναι όσο πιο άκαμπτος γίνεται όπως πολύ σωστά λες, Γωνία σιδερένια 50*50 κολλημένη με ηλεκτροκόληση είναι ότι πρέπει για φτηνή κατασκευή. Όπως επίσης και αλουμίνιο μασίφ σε διάφορες διαστάσεις. Το αλουμίνιο εγώ το αγοράζω περίπου 10€ το κιλό και μάλλον με γδέρνουν αλλά τι να κάνω... Για κοπτικό εργαλείο εχω δοκιμάσει διάφορα dremel και για να είμαι ειλικρινής ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ. Είναι καλά μόνο για μπάλσα μέχρι 5 χιλστ. Τώρα έχω βρεί ένα μινι ρούτερ valex που λέγεται κουρευτικό μελαμίνης και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. 'Αλλα 70-80€.

    Τα ηλεκτρονικά τώρα έιναι μια αλλη υπόθεση. Υπάρχουν λύσεις που κοστίζουν από 30€ ( δεν συστήνονται) μέχρι όσα λεφτα μπορεί να χαλάσει κανείς. Έγω έχω κατασταλάξει σε drivers L297-L298 που πήρα από γερμανία (DAMENCNC kai NCSTEP) με περίπου 200€ . Θα έλεγα ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος.
    Για πρόγραμμα χρησημοποιώ το MACH2  που έχει και δωρεάν δοκιμαστική έκδοση και δεν το αλλάζω με τίποτα. ΕΕΕ  χρησιμοποιώ και κάνα δύο άλλα προγράματα όπως Rhino και TurboCad αλλά εδώ ο καθένας μπορεί να έχει τις δικές του προτιμήσεις.

    Συμπέρασμα. Το μηχάνημα που έχω τώρα για την ερασιτεχνική χρήση που του κάνω με έχει ευχαριστήσει πολύ. Δεν λέω ότι δεν έχω διάφορα προβλήματα που και που αλλά δεν πειράζει. Ας πετάξουμε και μία μπάλσα , δεν έγινε τίποτα. Και επίσης πέρασα και πολύ ωραία κατασκευάζοντάς το.
    Καταγράφηκε

    Σπύρος Βασιλάκης
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77


    « Απάντηση #236 στις: Σάββατο, 14 Ιούλ 2007, 16:42:42 »

    Φίλε Πάνο - machinist - βάλε καμία φωτογραφία από το ρούτερ σου pleeease.
    Καταγράφηκε

    Σπύρος Βασιλάκης
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #237 στις: Κυριακή, 15 Ιούλ 2007, 00:57:13 »

    Καλημέρα,

    Φίλε Σπύρο όπως πάς θα τα εκατοστήσεις   Grin

    Το site που λές έχει όντος πολύ πράγμα, εγώ έκανα έρευνα αγοράς
    από Ελλάδα και το ένα 12άρι γραμμικό μαζί με το housing το πουλάνε
    80 ευρώ + Φπα.
    Σκέψου πόσα θέλεις για 12 κομμάτια.  Εκπληξη

    Όλα εδώ είναι μόνο για λίγους.... Ντροπή
    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    iontours
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 77


    « Απάντηση #238 στις: Κυριακή, 15 Ιούλ 2007, 09:02:06 »

    Καλημέρα
    http://cgi.ebay.co.uk/Short-Linear-Carrier-Ball-Bushing-SC16VUU-LM16UU_W0QQitemZ7566808247QQihZ017QQcategoryZ64819QQcmdZViewItem

    16μμ Γραμικό ρουλεμάν με housing 9,50 λίρες αγγλίας. χρειάζονται 8 τεμάχια. Και 4 τεμ. 12μμ για τον άξονα Ζ που δεν είναι και τόσο απαραίτητα γιατί επειδή είναι κάθετος ο άξονας, 4 μπούσες από μπρούτζο είναι αρκετές. Εγώ πήρα τα γραμικά χωρις housing για 6,90€ το καθένα .Είναι σχεδόν φτηνότερα και από απλά ρουλεμάν.
    Καταγράφηκε

    Σπύρος Βασιλάκης
    The machinist
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 299


    Λαμπράκης Πάνος


    « Απάντηση #239 στις: Δευτέρα, 16 Ιούλ 2007, 02:18:52 »

    Καλησπερα,

    Οντως χρειαζονται φραγκα...Εγω εκανα ενα χρονο να μαζεψω τα χρηματα  Ντροπή
    Παρεπιπτοντως δεν εχω ρουτερ.Φρεζα εχω και αν δεις σε προηγουμενες σελιδες στο ιδιο θεμα εχω πολλες φωτο...
    Η Αγγλικη εταιρεια που φτιαχνει οικονομικα εξαρτηματα κινησης ειναι η MarchantDice.Εχω παρει απο αυτους την ballscrew του Χ αξονα.Μαζι με τα εδρανα της (Zero backlash housings,τα οποια περιελαμβαναν και τα παξιμαδια ακριβειας για να σφιξεις τη ballscrew στα housings) μου κοστισε 600€ και ειναι 800mm με διαδρομη 600mm.Χιλιοστο και €  Grin
    Να συμπλρωσω οτι στο κοστος συμπεριλαμβανεται η custom κοπη στις διαστασεις που ηθελα και τα μεταφορικα.Ειχα μιλησει μεσω email με τον Kevin Marchant,τον ιδιοκτητη της εταιρειας και μου ειπε να του στειλω ενα σχεδιο πως θελω την "βιδα" και εκτος απο κοψιμο θα τορναρουν και τα ακρα της με βολτα κλπ.Οταν την εστειλαν ολες οι διαστασεις ηταν +- 0.03 mm Εκπληξη
    Οι υπολοιπες δυο βιδες της φρεζας ειναι THK.Παντως οσο για το Dream Machine δεν το θεωρω ετσι...Καποια πραγματα για να δουλεψουν σωστα χρειαζονται τα απαραιτητα εξαρτηματα.
    Για CAD και γω το Rhino χρησιμοποιω και δεν το αλλαζω με τιποτα.Για CAM και controller προς το παρον δουλευω το DeskCNC που ειναι πολυ καλο,αλλα μαλλον μετα θα παω στο Mach3.Θελει λιγο ψαξιμο αφου δεν θελω να κανω το PC controller οποτε πρεπει να παρω το G100 της Gecko drive το οποιο επιτρεπει στο Mach3 να δουλευει χωρις να φορτωνει το PC με step/directions.
    Οσο για drivers των servo χρησιμοποιω τα G320 τα οποια ειναι ΚΟΡΥΦΗ!!!!!!Βλεπε φωτο
    Παρτε και το site για οσους δεν το εχουν:
    http://www.geckodrive.com/
    Και για να κλεισω,ενα δειγμα απο την προοδο του VTOL.Ειναι τα εδρανα απο τους δυο ροτορες.Ειναι αλουμινιο 7075-Τ6
    1 Ωρα κατεργασιας με Manual tool change Gcode τον οποιο τον εγραψα για να αλλαζω εργαλεια με Pause την ωρα που τρεχει το προγραμμα(για κεντραδορους,τρυπανια,κονδυλια) ωστε να μην καθυστερει.

    0.0001 καληνυχτες  Grin
    τα λεμε...



    * electronics2.JPG (43.15 KB, 544x408 - εμφανίστηκε 2672 φορές.)

    * rotorbase4.JPG (42.65 KB, 544x408 - εμφανίστηκε 2741 φορές.)

    * rotorbase5.JPG (41.09 KB, 544x408 - εμφανίστηκε 2654 φορές.)

    * rotorbase6.JPG (42.36 KB, 544x408 - εμφανίστηκε 2600 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Αίεν Υψικρατείν
    Σελίδες: 1 ... 13 14 15 [16] 17 18 19 ... 46     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Τόρνοι - τορνάκια με ή χωρίς CNC στον αερομοντελισμό
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.027 δευτερόλεπτα. 25 ερωτήματα.