Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.506 μηνύματα σε 12.387 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 06:02:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 17 Μάι 2024, 06:02:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:44]

    από sakis art
    [Χθες στις 11:35]

    από snoopy
    [Δευτέρα, 13 Μάι 2024, 08:35:43]

    από dominicm
    [Κυριακή, 12 Μάι 2024, 14:53:18]

    από Aris M.
    [Σάββατο, 11 Μάι 2024, 20:08:18]

    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 23:15:04]

    από SV 1 BTA
    [Παρασκευή, 10 Μάι 2024, 17:13:22]

    από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Μάι 2024, 15:30:01]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 6 Μάι 2024, 01:30:30]

    από Markhelis
    [Κυριακή, 5 Μάι 2024, 14:26:40]

    από Demetre
    [Παρασκευή, 3 Μάι 2024, 20:02:54]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 09:15:28]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304506
    Σύνολο θεμάτων: 12387
    Online σήμερα: 44
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 31
    Συνολικά: 32
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 9 10 11 [12] 13 14 15 ... 21     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ALL about T-REX  (Αναγνώστηκε 67033 φορές)
    zero_IQ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 203



    « Απάντηση #165 στις: Τρίτη, 30 Ιαν 2007, 20:39:41 »

    Το πρόβλημα φαντάζομαι το παρατηρείς στην πτήση.
    Περίπτωση πρώτη:
    Αν περιστρέφεται η ουρά (ξεφεύγει λίγο) δίνοντας απότομα γκάζι, φταίει η ροπή από τα blades σε συνδυασμό με ανεπαρκή απολαβή από το γυροσκόπιο. Αν μπορείς να ανεβάσεις την απολαβή (gain) στο γυροσκόπιο χωρίς να παρουσιάζεται πρόβλημα τρεμοπαίγματος της ουράς, κάντο.
    Υπάρχει ακόμη πιθανότητα ο ιμάντας της ουράς να είναι χαλαρότερος από όσο πρέπει και να πηδάει μερικά δόντια όταν ζορίζεται με απότομο γκάζι.
    Περίπτωση δεύτερη (λιγότερη πιθανή):
    Αν λέγοντας γυρνάει εννοείς γέρνει προς τα αριστερά, αυτό μπορεί να οφείλετε σε έναν ή σε συνδυασμό από τους ακόλουθους παράγοντες:
    -  Σφιχτό ball link σε servo της κεφαλής.
    -  Διαφορά ταχύτητας ή και δύναμης στα servos της κεφαλής, συνηθισμένο φαινόμενο στα αναλογικά servos.
    -  Κακή εφαρμογή μίξης eCCPM στον πομπό σου, μερικές φθηνές τηλεκατευθύνσεις έχουν αυτό το πρόβλημα, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να το διορθώσεις.
    -  Αν χρησιμοποιείς δέκτη PCM υπάρχει αρκετή υστέρηση στην απόκριση και αυτό περνάει στα servo. Οι δέκτες PPM έχουν ταχύτερη απόκριση μειώνοντας το πρόβλημα, αλλά δεν θα συνιστούσα μικρό δέκτη PPM σε ηλεκτρικό ελικόπτερο για αποφυγή προβλημάτων από ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές.
    -  Ηλεκτρομαγνητική παρεμβολή, αν ζητάς ξαφνικά αυξημένη ισχύ, μπορεί κάποιο από τα εξαρτήματα ισχύος (μοτέρ, ESC) ή τα καλώδιά τους να δημιουργούν ηλεκτρομαγνητικό πεδίο ή ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία με ένταση ή συχνότητα που επηρεάζει τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά. Αν υποψιάζεσαι τέτοια πιθανότητα, άλλαξε θέση στα ηλεκτρονικά και δρομολόγησε τα καλώδια τους ξεχωρίζοντας και απομακρύνοντας όσο είναι δυνατόν το σύστημα ισχύος από το σύστημα ελέγχου, χρησιμοποίησε δακτυλίδι ferrite στο καλώδιο που πάει από το ESC στον δέκτη, ψέκασε αντιστατικό σπρέι στον ιμάντα της ουράς, έλεγξε για στεγνά ή χαλασμένα ρουλεμάν και αντικατέστησέ τα.

    Κυνήγησε το πρόβλημα ένα βήμα την φορά ώστε να καταλάβεις τι ήταν αυτό που το δημιούργησε.

    Αν βέβαια το πρόβλημα παρουσιάζεται στο έδαφος, είναι εντελώς φυσιολογικό και κακώς έγραψα όλα τα παραπάνω, την επόμενη φορά περίγραψε το πρόβλημά σου με μεγαλύτερη σαφήνεια.
    zero_IQ
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 30 Ιαν 2007, 20:47:27 από zero_IQ » Καταγράφηκε
    harrysvr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 679



    « Απάντηση #166 στις: Τετάρτη, 31 Ιαν 2007, 14:09:27 »

    Το πρόβλημα παρατηρείται, και μόλις πάω να σηκωθώ[οχι σιγά σιγά(εκεί περιορίζεται)] και στον αέρα.
    Εχω το 401/απλό align και 3*56 hitec, και το kit είναι το 450xl + f9chps
    Τι θα έλεγες αν άλλαζα το servo της ουράς με ένα digital όπως το hds 577 ή το hds 877;
    Ο ιμάντας δεν είναι καθόλου χαλαρός...
    Γυρνάει εννοώ στροφή ως προς τον  κάθετο άξονα.
    O δέκτης είναι ο 146ip pcm.
    Θα το κοιτάξω όπως είπες ένα ένα...
    Τέλος θά`θελα να επισημάνω την προσφορά σου στο forum η οποία είναι πολύ σημαντική... Thumbs up
    Καταγράφηκε
    koseliok
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 248



    « Απάντηση #167 στις: Πέμπτη, 15 Φεβ 2007, 17:31:39 »

    Εδω και αρκετο καιρο ειχα συνεχομενες παρεμβολες στο τ-ρεχ μου ,μολις περναγε τα 20 μετρα εκανε τα τρελα του .. αφου νομιζα οτι εφτεγε ο Δεκτης μου .... Καποιος μου ειπε να βαλω φεριτη στο καλωδιο του  σπιντ κοντρολ  .Εβαλα 2 φεριτακια  και παρατηρησα οτι οι παρεμβολες σταματησαν  ...Η ετυχε , η  δουλεουν καλα οι φεριτες.
    Καταγράφηκε

    GOBLIN 500---trex 450 pro.... trex 450sport fl ----Trex 700 nitro  ..........
    harrysvr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 679



    « Απάντηση #168 στις: Παρασκευή, 16 Φεβ 2007, 16:10:56 »

    Κι εγώ το παρατήρησα και πήρα ένα mag/ferite  αλλά το έβαλα στην ουρά  idiot2 τώρα θα μετακινηθεί στο SC όπως είπες...
    Γιατί έβαλες δύο;
    Καταγράφηκε
    koseliok
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 248



    « Απάντηση #169 στις: Παρασκευή, 16 Φεβ 2007, 17:46:18 »

    Εβαλα 2 φεριτες γιατι εχω το SC στο εμπρος μερος του ΕΠ και το δεκτη στο πισω μερος , και εχω βαλει προεκταση στο καλωδιο του  SC  και το καλωδιο ειναι πολυ μακρυ [το τυληξα 2φορες γυρο απο τους φεριτες.]....... ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΟΣ ΕΝΟΕΙΣ??
    Καταγράφηκε

    GOBLIN 500---trex 450 pro.... trex 450sport fl ----Trex 700 nitro  ..........
    harrysvr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 679



    « Απάντηση #170 στις: Παρασκευή, 16 Φεβ 2007, 18:16:09 »

     Grin το έβαλα όπου νά`ναι(στο καλώδιο του σέρβο)...δεν ήξερα δε ρώταγα...
    εγώ έχω το δέκτη απο πάνω και το esc απο κάτω ακριβώς
    Καταγράφηκε
    koseliok
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 248



    « Απάντηση #171 στις: Παρασκευή, 16 Φεβ 2007, 18:31:16 »

    Περασε το καλωδιο του  esc  οσες φορες μπορεις μεσα στην τρυπα του φεριτη.  εγω απο τοτε που τα εβαλα πεταξα 3φορες  και δεν μου εκανε τιποτα [θα διξει]
    Καταγράφηκε

    GOBLIN 500---trex 450 pro.... trex 450sport fl ----Trex 700 nitro  ..........
    fanis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 249



    « Απάντηση #172 στις: Σάββατο, 17 Φεβ 2007, 10:15:56 »

    harrysvr

    πως εχεις ρυθμιση το gyro στην 9chps παιζει μεγαλο ρολο εχουμε ακριβως τα ιδια πραγματα και δεν εχω κανενα προβλημα .τωρα λογικο ειναι οταν πας να το σηκωσεις αποτομα να κανει μια  ολισθηση η ουρα αλλα μικρη αν κανει μεγαλη τοτε ειναι 99% ρυθμηση του 401 .εγω το πεταω και με αερα εξω απο το μαγαζι μου και ειναι πολυ καλο το 401 δεν χανει καθολου την πορεια του .πρεπει να βρεις τη χρυση τομη στο gain και στο horn εγω εχω gain Α38 και το horn του tail servo 8μμ περιπου ,εχω βαλει την ντιζα για να μιωσω το yaw που κανει λογω gain .
    Καταγράφηκε
    koseliok
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 248



    « Απάντηση #173 στις: Δευτέρα, 19 Φεβ 2007, 18:15:23 »

    Τιποτα harrysvr Μαπα οι φεριτες .Πηγα σημερα και πεταξα ολα ωραια και καλα οταν το Ε\Π ειναι σε αποσταση 10 μετρα γυρω μου πανω κατω ολα καλα.  Μολις το παω περα απο τα 10-15 μετρα αρχιζει τα τρελα του ,αποτομες βουτιες για ενα δευτερολεπτο και μετα επανερχεται , μετα απο λιγο παλι τα ιδια, μολις το φερω κοντα μου δεν κανει τιποτα..ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΣΟΥΣ ΠΕΤΑΝΕ Τ-ΡΕΧ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΣ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΛΠΑ ??  ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΛΥΣΑΤΕ?? Δεν ξερω τι να κανω με αυτο το προβλημα ''' σκεφτωμαι να αλλαξω δεκτη και να παρω PCM μπας και στρωσει.... worry
    Καταγράφηκε

    GOBLIN 500---trex 450 pro.... trex 450sport fl ----Trex 700 nitro  ..........
    zero_IQ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 203



    « Απάντηση #174 στις: Δευτέρα, 19 Φεβ 2007, 22:29:59 »

    harrysvr
    Απομάκρυνε το ESC από τον δέκτη. Επίσης όλα τα καλώδια ισχύος (μπαταρία, μοτέρ, ESC) μακριά από τα καλώδια των servo και η κεραία μακριά από όλα.

    koseliok
    Μου ακούγεται σαν πρόβλημα με στατικό ηλεκτρισμό.
    Με ένα καλώδιο ένωσε το boom με την κάσα του μοτέρ ή με τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας (στο μπριζάκι του ESC). Το boom είναι καλυμμένο με μη αγώγιμη επίστρωση, θα  χρειαστεί να την αφαιρέσεις με ένα λεπτό γυαλόχαρτο σε κάποιο σημείο που μπορείς να σφίξεις το καλώδιο, π.χ. στην βάση του servo της ουράς ή στην θέση που σφίγγει το boom στο σώμα. Αφού τοποθετήσεις το καλώδιο, έλεγξε με πολύμετρο αν υπάρχει ηλεκτρική συνέχεια από το boom μέχρι την κάσα του μοτέρ ή τον ακροδέκτη του ESC. Τέντωσε τον ιμάντα της ουράς και απομάκρυνε όσο μπορείς όλα τα καλώδια από το boom και τον ιμάντα.
    zero_IQ
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 19 Φεβ 2007, 22:41:04 από zero_IQ » Καταγράφηκε
    koseliok
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 248



    « Απάντηση #175 στις: Τρίτη, 20 Φεβ 2007, 19:08:18 »

    Καθως αρχησα να ξηλωνω τα καλωδια του ESC παρατηρησα οτι τα 2καλωδια που φευγουν απο τοESC και πανε στη μπαταρια, και αλλο ενα που παει στο μοτερ στην ενωση τους με τους ακροδεκτες ειχαν πιασει μια μουχλα ....Και οταν κουναγα τους ακροδεκτες επευτε μια ασπρη σκονη μεσα απο τα σαπια νηματα του καλωδιου ??  ΘΑ ΚΟΨΩ ΜΙΣΟ ΠΟΝΤΟ ΟΛΛΑ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΟΥ ESC  KAI  ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΟΛΕΣ  ΤΙΣ ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΞΑΝΑ........... Φιλε   zero_IQ   δοκιμασα αυτο που μου εγραψες .ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΕΩΣ ΤΗΝ ΚΑΣΑ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ..
    Καταγράφηκε

    GOBLIN 500---trex 450 pro.... trex 450sport fl ----Trex 700 nitro  ..........
    kon
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 125



    « Απάντηση #176 στις: Τρίτη, 20 Φεβ 2007, 23:45:46 »

    Καλησπέρα,

    θέλω να ρωτήσω εσάς τους Τ-Ρεξάδες, που μπορώ να κοιτάξω για αγορά T-REX  στην  Αθήνα εκτός από τον Κούτσο και τι μου προτείνεται?
     Έχω μικρή εμπειρία από τετρακάναλο (οχι Lama).
    και κάτι βασικό... τι τηλεκατεύθυνση να πάρω !!   

     Σας ευχαριστώ πολύ.
    Καταγράφηκε

    Blade mcp x, T-Rex 450, T-Rex 600 Nitro, T-Rex 700 Gasser
    koseliok
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 248



    « Απάντηση #177 στις: Τετάρτη, 21 Φεβ 2007, 07:05:33 »

    Εχει ο Tag models  στη νεα Φιλαδελφια  αλλα???    Τηλεκατευθηνση πρεπει να παρεις τουλαχιστον  εχακαναλη  ... Εγω εχω τη foytaba 7cap και ειμαι ικανοποιημενος..
    Καταγράφηκε

    GOBLIN 500---trex 450 pro.... trex 450sport fl ----Trex 700 nitro  ..........
    Chris
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 12



    « Απάντηση #178 στις: Παρασκευή, 9 Μάρ 2007, 16:59:32 »

    ...όλα αυτά σχετικά με τη σταθερότητα του Trex στον αέρα και σε απόσταση... νομίζω ότι όλοι λίγο ή πολύ τα περνάνε. Πέταγμα κοντά και με φάτσα την ουρά γιατί αλλιώς ...αρχίζουν τα τρελλά (που κοστίζουν κιόλας).
    ΛΥΣΗ: Ο φερίτης στο Esc βελτιώνει τα πράγματα, αλλά στο δικό μου Trex SE (με το Esc 35 και μοτέρ to 430) νομίζω ότι η λύση ήταν η αλλαγή του Esc της Align με ένα 40άρι. Από τότε παίζω σταθερά πάνω από 13 λεπτά (με την μπατ.2100 Align) και σε απόσταση... μέχρι και 50μ! με ζόρια με αέρα κλπ no problem.
    Καταγράφηκε
    koseliok
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 248



    « Απάντηση #179 στις: Σάββατο, 10 Μάρ 2007, 07:08:57 »


    νομίζω ότι η λύση ήταν η αλλαγή του Esc της Align με ένα 40άρι.
                                                                                                                                                                    Ωραια λυση Chris παω και εγω να παρω 40αρι Esc . το 40αρι ειναι Align??  αν οχι τι μαρκα ειναι ,και απο που το πηρες???   Βαρεθηκα τις τρελες που κανει...
    Καταγράφηκε

    GOBLIN 500---trex 450 pro.... trex 450sport fl ----Trex 700 nitro  ..........
    Σελίδες: 1 ... 9 10 11 [12] 13 14 15 ... 21     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: ALL about T-REX
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.036 δευτερόλεπτα. 24 ερωτήματα.