Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
288.847 μηνύματα σε 11.788 θέματα από 6.122 Μέλη / Τελευταίο μέλος: tryfonthem
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Παρασκευή, 10 Ιούλ 2020, 18:37:35

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Παρασκευή, 10 Ιούλ 2020, 18:37:35

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Σήμερα στις 17:49]

από Greekjets
    [Σήμερα στις 10:24]

από carapis
    [Σήμερα στις 09:43]

[Σήμερα στις 06:20]

[Τετάρτη, 8 Ιούλ 2020, 22:31:18]

από dominicm
    [Τετάρτη, 8 Ιούλ 2020, 15:51:51]

από sttpod
    [Τετάρτη, 8 Ιούλ 2020, 09:06:34]

[Τρίτη, 7 Ιούλ 2020, 00:49:10]

από dimiioan
    [Δευτέρα, 6 Ιούλ 2020, 16:29:13]

από e-george
    [Δευτέρα, 6 Ιούλ 2020, 12:38:23]

από CMarkop
    [Σάββατο, 4 Ιούλ 2020, 18:11:10]

από panioul
    [Πέμπτη, 2 Ιούλ 2020, 23:35:06]

[Πέμπτη, 2 Ιούλ 2020, 23:02:43]

[Πέμπτη, 2 Ιούλ 2020, 16:42:29]

από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 2 Ιούλ 2020, 16:09:29]
    Google search

Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6122
    Τελευταίο: tryfonthem
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 288847
    Σύνολο θεμάτων: 11788
    Online σήμερα: 45
    Online έως τώρα: 362
    (Κυριακή, 2 Ιαν 2011, 08:42:40)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 9
    Επισκέπτες: 36
    Συνολικά: 45
    Στυλ εμφάνισης

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 21     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ALL about T-REX  (Αναγνώστηκε 55623 φορές)
    harrysvr
    Aeromodeller Hero Member
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Δευτέρα, 10 Απρ 2006, 11:47:07 »

Ανοιξα αυτό το θέμα ώστε να συμπεριλάβουμε οτιδήποτε αφορά το trex.
    Αν επιθυμεί ο Κ. Κωστόπουλος ας ενώσει όλα τα θέματα που αναφέρονται στο trex ή στο παρόν ή σε κάποιο άλλο.
    Θα ξεκινήσω με το γνωστό http://www.trextuning.com/index.php όπως επίσης ένα link απο το site του helifreak http://www.helifreak.com/viewtopic.php?t=12455 όπου υπάρχουν VIDEO-οδηγίες FREE για κατασκευή-ρύθμιση κλπ.
    τα οποία είναι πολύ βοηθητικά.
    Ενα μεγάλο μπράβο στον δημιουργό τους (Finless)
    Να προσθέσω άλλο ένα site με παραπομπές για το trex http://www.helitown.com/Trex450.html
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 17 Ιούλ 2006, 21:39:05 από harrysvr » Καταγράφηκε
    mpol
    Aeromodeller Full Member

« Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 25 Απρ 2006, 22:41:23 »

Καλο Πάσχα και χρονια πολλα

Τελικά μετά απο πολύ καιρό ψάξιμο κατάλαβα οτι αν θελει κάποιος να ασχοληθεί σοβαρά με το ελικόπτερο και συγκεκριμένα με το ηλεκτρικό ελικόπτερο δεν πρεπει να παει σε κάτι λιγότερο απο ένα t-rex.

Βέβαια η τιμή του είναι λίγο απαγορευτική αλλα για εμας τους φοιτητές ( τώρα δεν μου αγοράζει ο πατέρας μου τα μοντέλα Δάκρυ) αλλά πιστεύω οτι τα αξίζει.

Ένα άλλο θέμα είναι και το οτι η τιμή του στην Ελλάδα φτάνει τα 500-550 ευρώ ενώ στο εξωτερικό μπορεί κάποιος να το βρεί με 300-350 ευρώ ( με τα σερβο. γυροσκόπιο, μπαταρίες φορτιστές κτλ). Η διαφορά διόλου ευκαταφρόνιτη και μάλιστα για ένα φοιτητή. Δυστυχώς δεν μπορώ να κατανοήσω αυτή την διαφορά και οφείλω να ομολογίσω οτι είναι ο μοναδικός λόγος που δεν έχω πάρει ακόμα το συγκεκριμένο ελικόπτερο. Νοιώθω λίγο κορόιδο να αγοράσω κατι με 200 ευρώ επιπλέον κι επαναλαμβάνω χωρίς να κατανοήσω το λόγο.

Σαν συμπέρασμα, πιστεύω οτι παρά να μην πεταω θα συμβιβαστώ με την ιδέα οτι θα δώσω κάτι παραπάνω και θα υποκύψω στην Ελληνική αγορά

Πραγματικά με ενδιαφέρουν οι σκέψεις σας και περιμένω και τις δικές σας απόψεις
    Καταγράφηκε

αν το σήμερα ήταν τέλειο, δεν θα υπήρχε λόγος να έρθει το αύριο
    harrysvr
    Aeromodeller Hero Member

« Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 26 Απρ 2006, 00:30:34 »

Για το λόγο οτι δε θέλω να με περνάνε και μένα κοροιδο, οτι έχω αγοράσει είναι απο έξω(με το φόβο πάντα του τελωνείου)
    όχι βέβαια οτι δεν θα πάρω και απο Ελλάδα, με την προυπόθεση οτι θα δώ τιμές όπως έξω+ταχυδρομείο.
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member

game over :|

« Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 26 Απρ 2006, 08:32:56 »

αν σε στεναχωρει για την διαφορα τιμης στο συγκεκριμενο, εγω βρισκω διαφορες 25% πανω, που να δεις τι διαφορες υπαρχουν στα υπολοιπα εξαρτηματα που θα χρειαστεις (απλα πρεπει να παραδεχτουμε οτι ειμαστε μια μικρη επαρχια-χωριο της ευρωπης με απιστευτα μικρη αγορα και αυτος ειναι ενας λογος που εχουμε τετοιες τιμες)

οσον αφορα το πακετο που βρηκες με 300ευρω πληρες, θα πρεπεινα το ψαξεις παρα πολυ καλα γιατι συνηθως για να φαινεται η τιμη πολυ χαμηλη βαζουν οτι πιο... "κινεζικο" βρουν μπροστα τους

ειμαι σιγουρος οτι με καλα σερβο futaba, hitec καλο φορτιστη δεν θα σου κοστισει 300 οπου και να ψαξεις
    Καταγράφηκε

Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    mpol
    Aeromodeller Full Member

« Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 26 Απρ 2006, 12:50:39 »

Καλημέρα

Αγαπητέ orck, δε θα μπορούσα να διαφωνήσω μαζί σου μιας κι έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά τις προσφορές για κομπλέ πακέτο απο το εξωτερικο. Κι εγώ πρόσεξα οτι πράγματι βάζουν οτι πιο κινέζικο μπορούν ώστε να φαίνεται η τιμή χαμηλή.

Όσον αφορά το μοντελισμό στιν Ελλάδα πιστεύω οτι βρισκετε σε πολύ καλό επίπεδο και οι επιλογές που έχει ένας μοντελιστης είναι αρκετές. Θέλω να πιστεύω οτι κανενας καταστηματάρχης δεν προσπαθεί να μας τα πάρει, απλά οι δυνατότητες του τον αφήνουν μέχρι ενός σημείου να μειώσει τις τιμές.

Απλά αν δείς μεμονομένα τιμές για το καθε τι που χρειάζεσε τότε παρατηρείς τις μεγάλες διαφορές.
    ένα μικρό παράδειγμα είναι : servo hitec hs 55 = 13 ευρώ, απο Ελλάδα 21 ευρώ, το t-rex 450xl cde με μοτερ και esc= 160 ευρώ, απο Ελλάδα 240 ευρώ.

Βέβαια όπως εχει αναφερθει υπάρχουν και τα τελωνεία και ο φόβος του να μην πάρεις ποτέ αυτό που πλήρωσες απο το εξωτερικό

Ζυγίζεις τα πράγματα και η απόφαση είναι του καθενός ξεχωριστά. Εγώ όπως είπα και πιο πάνω θα συμβιβαστώ με την Ελληνική αγορά το πιθανότερο, λόγο του φόβου για το απρόσωπο διαδίκτιο.
    Καταγράφηκε

harrysvr
    Aeromodeller Hero Member

« Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 26 Απρ 2006, 14:13:21 »

και εδώ http://runryder.com/helicopter/t218554p1/ είναι το fix για όσους είχαν ή θα έχουν το ίδιο πρόβλημα Grin

* motor1_Small.jpg (61.68 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 1587 φορές.)
    Καταγράφηκε
    mpol
    Aeromodeller Full Member

« Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 26 Απρ 2006, 14:45:55 »

harrysvr, μιας και φαινεται να το κατέχεις αρκετά το θέμα να μου επιτρέψεις να σου κάνω 1-2 ερωτησεις.

1ον είναι ευκολο να στήσεις το κιτ?
    2ον ειναι φαντάζομαι το 1ο σου ελικόπτρο, οπότε για πές μας αν ειναι καλός δασκαλος για κάποιον αρχαριο? και γενικά αν εχει καλή πτητική συμπεριφορά?

σε ρωταω γιατι σκεφτομαι να είναι το 1ο μου ελικοπτερο και δεν θέλω να πάρω κατι που θα μου βγάλει την ψυχή για να πετάξει.
    Καταγράφηκε

harrysvr
    Aeromodeller Hero Member

« Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 26 Απρ 2006, 17:51:24 »

Κατ`αρχήν δεν το κατέχω(ακόμη στο hovering είμαι).Διάβασα πολλά για να καταλήξω στο trex μιας και θεωρείται απο τους περισσότερους το καλύτερο ηλεκτρικό(σε ξένα forums πάντα), όπως επίσης τα ανταλλάκτικά του είναι φτηνά-τα βρήσκεις παντού- το πετάς  όπου θές.
    α)Υπάρχει το manual το οποίο ειναι κατατοπιστικό(κατά 90%) και για τις διάφορες ρυθμίσεις με βοήθησε κάποιος που ήξερε. Καλό θα ήταν πριν το σηκώσεις να ασχοληθεί κάποιος γνωστικός...
    β) το πρώτο είναι, για μένα είναι πολύ βολικό(το πρωτοσήκωσα μέσα στο σαλόνι), η συμπεριφορά του εξαρτάται απο τα υλικά που θα βάλεις πάνω και τις μικρορυθμίσεις που θα του κάνεις.
    Καταγράφηκε
    mpol
    Aeromodeller Full Member

« Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 26 Απρ 2006, 18:31:52 »

Σ' ευχαριστώ για τις απαντησεις σου harrysvr Thumbs up

Εριξα και μια ματια στα site που εδωσες και ειναι φανταστικά. αξίζει να δει κάποιος τις οπτικοποιημένες οδηγείες για οτι αφορά το t-rex και βεβαια αξιζουν πολλά συγχαριτήρια σε αυτόν που τις εφτιαξε.

Ελπίζω την επόμενη φορά που θα γράψω εδώ να κατέχω κι εγώ το πολυπόθητο t-rex ώστε να μιλήσουμε εκτενέστερα για το μοντέλο και οχι για τιμές και παράπονα.

Υ.Γ τα υλικά που σκέφτομαι να του βάλω είναι: gyro G 190, servo 4x naro HP/BB και LiPo Batt. 11.1V 1900 mAh/13C. Αν μπορείται πείτε μου τη γνώμη σας
    Καταγράφηκε

harrysvr
    Aeromodeller Hero Member

« Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 26 Απρ 2006, 18:50:53 »

δεν τα γνωρίζω άρα δεν μπορώ να πω τη γνώμη μου, εγώ έχω βάλει gyro το 401 kai 3*hs56 +1*align(γιατί μου κάηκε το άλλο 56άρι που είχα για tail) 2*1900-13c battery aligh(μη νομίζεις οτι κρατάνε και πολύ)
    Καταγράφηκε
    fanis
    Aeromodeller Full Member

« Απάντηση #10 στις: Τρίτη, 30 Μάι 2006, 15:28:28 »

eimai kai ego katoxos enos trex450 ....poli ikanopoiimenos apo to olo sinolo ...krataei ligo i mpataria pou tou exo balei 2000mamp alla tora pira kai mia 2200 tis robbe kai etsi to eyxaristieme ...to psaxno ligo me tous elikes kai ta granazia ...an eixei kapoios kati kalo as to pei ...8a pao na do kai ta site pou eipate ...kai i idea gia ena 8ema mono gia ta trex poli kali Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    VAG
    Aeromodeller Full Member

« Απάντηση #11 στις: Τρίτη, 30 Μάι 2006, 16:25:18 »

Συνάδερφοι,

Τον τελευταίο καιρό έχω πάθει πλάκα με το TRex μου. Κάνοντας μία νορμάλ πτήση στα 5 λεπτά περίπου αρχίζει το μοτέρ και κάνει διακοπές . Μετά τις διακοπές του κινητήρα το έριξα στο hover για να παρατηρήσω συμπεριφορά (αφού μου κόστισαν ένα ζευγάρι skids και blades). Στην αρχή φαντάσθηκα ότι το ESC κόβει γιατί τελειώνει η μπαταρία. Όμως ακουμπώντας το ESC αμέσως μετά τις διακοπές του κινητήρα διαπίστωσα ότι η καίει. Μήπως πρέπει να πάρω άλλο ESC στα 35amps?
    Έχει διαπιστώσει κάποιος παρόμοια κατάσταση? Εκπληξη

Βαγγέλης

Καταγράφηκε

Θα σταματήσει επιτέλους να φυσάει???
    fanis
    Aeromodeller Full Member

« Απάντηση #12 στις: Τρίτη, 30 Μάι 2006, 21:03:22 »

exo kai ego to    idio peripou problima pezo ligo kai molis zesta8i kanei diakopes kai an to stamatiso gia 30 sec peripou paizei kanonika gia 1-2  lepta kai pali ta idia .....simera to espasa asxima distixos kai den ksero pos egine ksafnika ekei sto hovering akousa ena dinato 8oribo kai to eida na spaei i oyra olokliri kai ta skeli ...poli periergo 8a to psakso ayrio den mporo na katalabo ti egine ta blabe einai ok .poli parakseno ti na po .........!!!!!!!!
    Καταγράφηκε
    kosmasleiletzoglou
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #13 στις: Τρίτη, 30 Μάι 2006, 21:30:15 »

Τα ρουλεμαν κοίτα. Κάποιο κόλλησε. Όταν κολλάνε συνήθως διαλύεται βίαια το ελικόπτερο.
    Καταγράφηκε
    fanis
    Aeromodeller Full Member

« Απάντηση #14 στις: Τετάρτη, 31 Μάι 2006, 11:04:40 »

eyxaristo 8a to koitakso na do ....eytixos mono 3 kodikoi 8eloun alagi to 8ema einai oti den brisko pouma  Sad Sad
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 21     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: ALL about T-REX
    Μεταπήδηση σε: