Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:30:53

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:30:53

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 195
    Συνολικά: 196
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 ... 26     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!!!!  (Αναγνώστηκε 98253 φορές)
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #30 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 11:44:51 »

    Εχετε και κατι αλλο υπ'οψιν σας κάποιος <<καλός>>καταστηματαρχης εδωσε στο τελωνειο του αεροδρομιου ενα CDμε τις πραγματικές  τιμές ολων των προιοντων που ισχυουν στο εξωτερικο....


    Δεν πάει να δώσει ότι θέλει !!! Η Ευρώπη παραμένει και πληρέστερη και ανταγωνιστικότερη, αλλά και με διάθεση να βοηθήσει.
     
    Κάποια στιγμή αποφάσισα να πάρω κάτι αξίας 400,00 ευρώ από Ελλάδα.

    "Κάνει αυτό για μένα ?" . "Ναι, κάνει...με λίγη μετατροπή". Τελικά δεν έκανε. Το πουλάω σε φίλο μου, του οποίου το συγκεκριμένο είδος του έκανε.

    Αγοράζω ένα άλλο από ηπειρωτική Ευρώπη. 225,00 ευρώ + 26,00 μεταφορικά. Ο μαγαζάτορας μου εγγυήθηκε πως μου κάνει. Η δε απάντησή του ήταν μισή σελίδα από Α4. Όταν έφτασε το (μεγάλο σε όγκο) κουτί, ζήτησα μερικές ακόμη πληροφορίες για την συναρμολόγηση.
    Ο καταστηματάρχης ήταν πολύ έμπειρος στο συγκεκριμένο θέμα και φυσικά δεν είχε πρόβλημα να μοιραστεί την σχετική τεχνογνωσία του, μαζί μου.  Άλλη μισή πυκνογραμμένη σελίδα Α4.

    Οπότε....ο καθένας κάνει τις (κακές ή καλές) επιλογές του.



     
    Καταγράφηκε
    dhiotis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 889



    « Απάντηση #31 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 11:51:29 »

    Εχετε και κατι αλλο υπ'οψιν σας κάποιος <<καλός>>καταστηματαρχης εδωσε στο τελωνειο του αεροδρομιου ενα CDμε τις πραγματικές  τιμές ολων των προιοντων που ισχυουν στο εξωτερικο οποτε οταν ανοιξουν το δεμα και δουν μια τηλεκατευθυνση ανατρεχουν στο CD και σε φορολογουν για την πραγματικη αξία της τηλ/σης + προστιμο που πηγες να κοροιδεψεις το Ελληνικό κρατος.
    Εισαι σίγουρος για αυτό ? , ή έτσι το λες, για να το λες...
    Καταγράφηκε

    Μιά φορά και ένα καιρό, υπήρχαν Nitros, flybars & κρύσταλλοι συχνότητας.
    j0e
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 355



    « Απάντηση #32 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:12:55 »

    Καλημερα φιλε, πηγαινω να εκτελωνισω και να μαθω καινουργια κολπα Thumbs up

    Εχετε και κατι αλλο υπ'οψιν σας κάποιος <<καλός>>καταστηματαρχης εδωσε στο τελωνειο του αεροδρομιου ενα CDμε τις πραγματικές  τιμές ολων των προιοντων που ισχυουν στο εξωτερικο οποτε οταν ανοιξουν το δεμα και δουν μια τηλεκατευθυνση ανατρεχουν στο CD και σε φορολογουν για την πραγματικη αξία της τηλ/σης + προστιμο που πηγες να κοροιδεψεις το Ελληνικό κρατος.

    Παιδιά νομίζω ότι δημιουργούμε πανικό χωρίς να υπάρχει λόγος. Έχω παραγγείλει 3 παραγγελίες από κίνα με τον γνωστό κανόνα EMS + υποτιμολόγηση + Gift Toys (ποτέ μεταφορική) τους τελευταίους δύο μήνες και πλήρωσα μόνο τα 6 ευρώ τελωνείο. Γιαυτό θα ήθελα να παρακαλέσω όταν κάποιος αναφέρει κάτι να δίνει πιο πολλά στοιχεία και να μας λέει που το βασίζει.

    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #33 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:15:06 »

    Καλημερα φιλε, πηγαινω να εκτελωνισω και να μαθω καινουργια κολπα Thumbs up

    Εχετε και κατι αλλο υπ'οψιν σας κάποιος <<καλός>>καταστηματαρχης εδωσε στο τελωνειο του αεροδρομιου ενα CDμε τις πραγματικές  τιμές ολων των προιοντων που ισχυουν στο εξωτερικο οποτε οταν ανοιξουν το δεμα και δουν μια τηλεκατευθυνση ανατρεχουν στο CD και σε φορολογουν για την πραγματικη αξία της τηλ/σης + προστιμο που πηγες να κοροιδεψεις το Ελληνικό κρατος.

    Ναι ναι μπειτε στο παιχνιδι τους... Πολλα λενε και πολλα προσπαθουνε.....
    Το θεμα ειναι ενα οτι δεν προκειται το τελωνειο να ανοιγει τα μικρα δεματα και μικρης αξιας..!
    Εμενα δεν μου εχουν ανοιξει ποτε δεμα...!
    Καταγράφηκε
    Stargazer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.234


    Obi-Wan Has Taught Me Well !!!


    « Απάντηση #34 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:22:39 »

    Καλημερα φιλε, πηγαινω να εκτελωνισω και να μαθω καινουργια κολπα Thumbs up

    Εχετε και κατι αλλο υπ'οψιν σας κάποιος <<καλός>>καταστηματαρχης εδωσε στο τελωνειο του αεροδρομιου ενα CDμε τις πραγματικές  τιμές ολων των προιοντων που ισχυουν στο εξωτερικο οποτε οταν ανοιξουν το δεμα και δουν μια τηλεκατευθυνση ανατρεχουν στο CD και σε φορολογουν για την πραγματικη αξία της τηλ/σης + προστιμο που πηγες να κοροιδεψεις το Ελληνικό κρατος.
    Πές μας ποιος είναι να μην ξαναδεί πελάτη ούτε σε 10 χρόνια!!!!
    Πάντος τελευταία φορά που πλήρωσα φόρο μου είπε ο υπαλληλος εκεί ότι έχουν λίστες σε μια  απο αυτές είχε τα τελεκατευθηνόμενα και είχε ένα αεροπλάνο ένα ελικόπτερο ένα σκάφος κτλ είχα πληρώσει για το extra της sapac 70 ευρό τελωνίο το εκτελώνισαν για 320 ευρό!!!! τώρα αν ο αντιπρόσωπος της sapac πήγε τίποτα ψεύτικα στοιχεία για να μας σκίσει τί να πω? ευχομαι ότι ευχομαι για τους τελωνιακους  
    Καταγράφηκε

    Live To Fly, Fly To Live

    You know you've landed with the wheels up when it takes full power to taxi to the ramp.
    Dimhack
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.431



    « Απάντηση #35 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:25:58 »

    exe και εσύ υπόψη σου πως δεν είναι μόνον ένας  καταστηματάρχης αλλα αρκετοί και το γνωρίζω πολύ καλά.

    απλά σταμάτησα να ψωνίζω από αυτούς όπως και πολύς κόσμος.

    είναι όντως έτσι για "οσουν" δεν το ξέρουν φτιάχνουν ένα cd και το στέλνουν τελωνείο μέσο γνωστού τους
    Καταγράφηκε
    TOLIS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.264



    « Απάντηση #36 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:32:49 »

    παρομοια ιστορια και εγω...
    παραγγελια απο chief aircraft αμερικη..
    δυο εξατμισεις slimline, που δεν υπαρχουν ουτε εδω αλλα ουτε και ευρωπη, κοστος 84 δολλαρια εκαστη, ητοι συνολο 168 δολλαρια.
    μεταφορικα με ups αποκλειστικα ο ηλιθιος αμερικανος 102 δολλαρια..και ακουσον ακουσον.....
    ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ....ΤΟΥΣ  140 ΕΥΡΩ...
    Καταγράφηκε

    cogito ergo sum....
    Stargazer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.234


    Obi-Wan Has Taught Me Well !!!


    « Απάντηση #37 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:44:16 »

    τι να πώ παιδιά το κράτος κλέβει όπως οι μεσαιωνικοί φοροεισπράκτορες στον ρομπέν των δασών ! δεν φτάνουν οι απαράδεκτοι φόροι (μέχρι και στο sex πέφτει φόρος) έμεσοι και άμεσοι έχουμε και τα τελωνία στα οποία κάθονται και βγάζουν λεφτά νταβατζίδες κανονικοί που δεν τους αγγίζει κανένας , οι φόροι αυτοί αντί να πηγένουν στην παιδεία και στην υγεία πηγένουν στις τσέπες των λαμιγίων και του πολυαγαπημένου μου στρατού και όποιος είναι υπερίφανος για αυτήν την κατάσταση και για το νεοελληνικό ιδεόδες είναι το λιγότερο ηλίθιος
    Καταγράφηκε

    Live To Fly, Fly To Live

    You know you've landed with the wheels up when it takes full power to taxi to the ramp.
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #38 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:50:46 »

    ... στις τσέπες των λαμιγίων και του πολυαγαπημένου μου στρατού...

     ΕΠ!!! Γιατί ξεχνάς και το πολυαγαπημένο μου παπαδαριό?
    Καταγράφηκε
    Stargazer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.234


    Obi-Wan Has Taught Me Well !!!


    « Απάντηση #39 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:55:24 »

    ... στις τσέπες των λαμιγίων και του πολυαγαπημένου μου στρατού...

     ΕΠ!!! Γιατί ξεχνάς και το πολυαγαπημένο μου παπαδαριό?
    συγνώμη που το ξέχασα αλλα ξέρουμε όλοι οτι συνδέεται άμεσα και με τον στρατό και με τα λαμόγια βλέπε λέξεις όπως άγιμα επανάσταση των στράτιγών και άλλα πολλά ... πως την κατέντισαν έτσι αυτην την χώρα δεν μπορώ να καταλάβω...
    Καταγράφηκε

    Live To Fly, Fly To Live

    You know you've landed with the wheels up when it takes full power to taxi to the ramp.
    Robie
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 404



    « Απάντηση #40 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 12:56:49 »

    Ρε σεις δε λέω καλή η Κινα για κάποια πράγματα δε λέω αλλά κι από Ευρώπη είναι μια χαρά... Αγγλία , Γερμανία κι αλλες χώρες έχουν χαμηλότερες τιμές από Ελλάδα τουλάχιστον και δεν μπλέκεις με τελωνείο και είναι πιο επαγγελματίες....

    Τελος πάντων όπως βολεύεται ο καθένας φαντάζομαι...
    Καταγράφηκε
    Stargazer
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.234


    Obi-Wan Has Taught Me Well !!!


    « Απάντηση #41 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 13:01:14 »

    Παιδιά αν δεν κάνω λάθος γιατί είμαι νέο μέλλος συλλόγου , όσοι είμαστε μέλη τοπικού συλλόγου δεν είμασατε και μέλη της πανελλήνιας ένωσης αερομοντελιστών?
    Καταγράφηκε

    Live To Fly, Fly To Live

    You know you've landed with the wheels up when it takes full power to taxi to the ramp.
    GiannisX
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.505



    « Απάντηση #42 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 14:31:41 »

    παρομοια ιστορια και εγω...
    παραγγελια απο chief aircraft αμερικη..
    δυο εξατμισεις slimline, που δεν υπαρχουν ουτε εδω αλλα ουτε και ευρωπη, κοστος 84 δολλαρια εκαστη, ητοι συνολο 168 δολλαρια.
    μεταφορικα με ups αποκλειστικα ο ηλιθιος αμερικανος 102 δολλαρια..και ακουσον ακουσον.....
    ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΥΛΑΚΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ....ΤΟΥΣ  140 ΕΥΡΩ...

    και δέμα από σιγκαπούρη(κινητήρας) με χαρτιά αξίας 78 SGD(περίπου 35Ευρό) πληρώσαμε τελεωνείο 122Ε
    μέσα στα τελωνειακά έξοδα, υπάρχει και φόρος τράπεζας.τώρα τι σχέση έχει η τράπεζα...οργανωμένο έγκλημα ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ, αλλά πέρα βρέχει.
    Καταγράφηκε

    Aeolus-Rc
    newbie
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 486



    « Απάντηση #43 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 14:43:01 »

    Σε κάποιο site υπάρχει η κοινοτική οδηγία για τον εκτελωνισμό των εισαγόμενων προϊόντων. Κάποια στιγμή το είχα διαβάσει αλλά τώρα που έψαξα δε μπόρεσα να το ξαναβρώ.
    Κάπου υπάρχει η σχετική με τα τελωνεία νομοθεσία. Δε μπορεί ο εκάστοτε τελωνειακός να χρεώνει όσα θέλει.
    Καταγράφηκε
    GiannisX
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.505



    « Απάντηση #44 στις: Τρίτη, 10 Μάρ 2009, 14:49:43 »

    Κάπου σε κάποιο site υπάρχει η κοινοτική οδηγία για τον εκτελωνισμό των εισαγόμενων προϊόντων. Κάποια στιγμή το είχα διαβάσει αλλά τώρα που έψαξα δε μπόρεσα να το ξαναβρώ.
    Κάπου υπάρχει η σχετική με τα τελωνεία νομοθεσία. Δε μπορεί ο εκάστοτε τελωνειακός να χρεώνει όσα θέλει.


    μα δεν είναι θέμα τελώνη! Grin Αυτός απλά χρεώνει-χρεώνει...
    δεν νομίζω ότι αξίζει 2 ευρώ την ημέρα ένας αποθηκευμένος φάκελος.(τον κρατάνε και όσο θέλουν)
    καλύτερα να νοικιάσω καμιά ταινία dvd...
    όλα ξεκινάνε από τις νομοθεσιές,τα παραθυράκια και την αλαζονεία.
    come to greece για να την βρεις.... lalala
    Καταγράφηκε

    Aeolus-Rc
    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 ... 26     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Ο Ελληνας αερομοντελλιστής και η αγορά υλικών (Συντονιστής: Serafim)  |  Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΕΛΩΝΕΙΟ!!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.044 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.