Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 06:42:50

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 06:42:50

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 82
    Συνολικά: 82
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Αγορές από Γερμανία  (Αναγνώστηκε 27975 φορές)
    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 431



    « στις: Τετάρτη, 17 Μάι 2006, 22:19:07 »

    Μετά από αρκετό ψάξιμο και με αφορμή ένα μεγάλο αεροπλάνο που περείμενα από Γερμανία να ενημερώσω για τα εξής σχετικά με εισαγωγές από αυτή την χώρα:

    Όπως ίσως γνωρίζετε κάποιοι το Γερμανικό Ταχυδρομείο και η DHL είναι πια ένα και το αυτό. Μέχρι εδώ όλα καλά. Ψάχνοντας λοιπόν το κιβώτιο μου σήμερα και αφού πέρασαν 28 ημέρες από την αποστολή του από την Γερμανία έμαθα τα εξής:
    Το Γερμανικό ταχυδρομείο κάνει αποστολές με 10ψήφια ή 12ψηφια νούμερα(shipping numbers). Τα δέματα φτάνουν στα Ελληνικά σύνορα (π.χ. Βενιζέλος airport ή skg airport), όπου και εκτελωνίζονται. Ενώ αυτή η υπηρεσία είναι άμμεση όταν αφορά δέματα που πέρνουν τα Ελληνικά Ταχυδρομεία, υπάρχουν περιπτώσεις όσον αφορά τις courier(στη περίπτωση μας την DHL) που ο εκτελωνισμός ειδικά σε δέματα με μεγάλη αξία αργεί πολύ περισσότερο. Έμαθα και για 40-50 μέρες από την άφιξη των δεμάτων. Οι εκτελωνιστές περνάνε μια φορά και βλέπουν όλα τα δέματα μαζί. Η διαφορά είναι ότι αυτό το πέρασμα γίνεται άμεσα για τα ΕΛΤΑ αλλά όχι "και τόσο άμεσα" για τις courier... idiot2.

    Έτσι λοιπόν εξηγείται πως παραλαμβάμει κανείς σε 7-8 μέρες από Σιγκαπούρη και σε 30, 40 και βάλε από Γερμανία.
    Το άλλο που πρέπει να ξέρουμε είναι το εξής. Το Γερμαν. Ταχυδρομείο έχει την δυνατότητα να κάνει trace του δέματος και να ξέρει ανά πάσα στιγμή που είναι. Αλλά από την άλλη και εμείς είναι καλό να ξέρουμε το shipping number της αποστολής ώστε να ξέρουμε άμεσα τι γίνεται.

    Η dhl μου είπε επίσης ότι όλα τα δέματα της που έρχονται από Γερμανία παραλαμβάνονται και αποστέλλονται εντός Ελλάδας από τα ΕΛΤΑ, κάτι που δεν φάνηκε να γνωρίζουν τα ΕΛΤΑ... Huh.

    Νομίζω ότι οι παραπάνω πληροφορίες θα βοηθήσουν πολύ σε όσους κάνουν παραγγελίες από αυτή την χώρα.

    Όσον αφορά το δικό μου πακέτο, τελικά επέστρεψε στην Γερμανία buck2, αφού έφτασε εδώ και ξαναγύρισε πίσω λόγω λάθους που κάνανε οι Γερμανοί στην διεύθυνση μου. Τώρα μου το ξαναστέλνουν από την αρχή με δική τους χρέωση φυσικά. (το κόστος είναι 55.00 euros!, το κουτί είναι γύρω στα 10 kg και στα 2m μήκος).

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    kosmasleiletzoglou
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 17 Μάι 2006, 22:55:54 »

    Τόπαθα κι εγώ αυτό με παραγγελία από Αμερική. Περίμενα τον φορτιστή τον Τριτον 4 μήνες!! Τελικά τον πλήρωσα και 100 ευρώ παραπάνω λόγω παραμονής του στο ελληνικό τελωνείο. buck2 buck2
    Καταγράφηκε
    Hristos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 540



    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 18 Μάι 2006, 00:41:31 »

    Καλη ερευνα εκανες Γιωργο μπραβο,διαφωτησες την κατασταση αρκετα,αν διαβασεις το post μου στο rcmodelling   το δικο μου προβλημα ειναι αλλου, δεν το εστειλαν ακομα οι αθεοφοβοιοιοιοιοιοιοιοιοι..... Θυμός και τωρα αν προσθεσω και την καθυστερηση των ολων οσων αναφερεις , του εκτελωνισμου κ.τ.λ  κ.τ.λ.....οχ θα παω να το φερω ο ιδιος απο τη γερμανια μου φαινεται buck2......ο,τι νεο εχεις ενημερωσεμε να μοιραστουμε τον πονο μας
    Καταγράφηκε
    Hristos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 540



    « Απάντηση #3 στις: Πέμπτη, 18 Μάι 2006, 00:47:35 »

    Εν τελειι ας καθυστερησουν να μη χαθουν μονο tickedoff
    Καταγράφηκε
    VAG
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 158



    « Απάντηση #4 στις: Πέμπτη, 18 Μάι 2006, 10:00:17 »

    Γεια σε όλους,

    Σε αυτά που αναφέρετε έχω μπερδευτεί λίγο. Εγώ παρήγγειλα Τ/Κ από Αγγλία με βάρος πακέτου 2,5 κιλά. Το πακέτο το παρέλαβα από DHL σε λιγότερο από μία εβδομάδα. Δεν καταλαβαίνω πώς εμπλέκετε το τελωνείο όταν κάνεις αγορές μέσα από ευρωπαϊκή ένωση? Να μου λέγατε για Hong Kong το καταλαβαίνω αλλά από Γερμανία γιατί τελωνείο??? Huh 

    Βαγγέλης
    Καταγράφηκε

    Θα σταματήσει επιτέλους να φυσάει???
    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 431



    « Απάντηση #5 στις: Πέμπτη, 18 Μάι 2006, 15:13:06 »

    Παρόλο ότι στην Ε.Ε. δεν επιβάλλονται δασμοί όλα ελέγχονται έστω και τυπικά αφού μπαίνουν στα Ελληνικά σύνορα. Απλά τα δέματα από Ε.Ε. φεύγουν κατευθείαν. Θα ρωτήσω για περισσότερα...

    Ειδικά με την Γερμανία όμως ίσως λόγω german post και DHL τα πράγματα είναι μπερδεμένα.
    Με άλλες χώρες δεν ισχύει αυτό.

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    Hartmann
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 19 Μάι 2006, 01:05:34 »

    Έχω παραγγείλει αρκετές φορές από Γερμανία μέσω DHL (όχι μοντελλιστικά) και κάποιες φορές αρκετά μεγάλα πακέτα (monitor π.χ.) και δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα (συνήθως πέρνουν ~5 μέρες). Η διαδικασία μπλέκει νομίζω στα ΕΛΤΑ. Μια δυό φορές που έχουν αργήσει παραπάνω (10 μέρες), η ειδοποίηση για την παραλαβή γράφει ότι είναι η δεύτερη ενώ δεν έχω λάβει ποτέ την πρώτη. Νομίζω την στέλνουν επίτηδες έτσι για να καλύψουν την ανικανότητά τους. Δοκίμασε να τους πάρεις κανένα τηλέφωνο έτσι και ξανακαθυστερήσει, μπορεί να σου πουν ότι σε περιμένει και 'χάθηκε' η ειδοποίηση.
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #7 στις: Δευτέρα, 22 Μάι 2006, 10:26:43 »

    στην δικια μου περιπτωση παρελαβα μεγαλο κουτι αξιας 120ευρω (απο kavanrc) μετα απο δυο εβδομαδες περιπου
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    e-george
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 15



    « Απάντηση #8 στις: Δευτέρα, 22 Μάι 2006, 11:29:46 »

    Καλημέρα σε όλους τους φίλους αερομοντελιστές ανά την Ελλάδα. Μιας και προμηθεύομαι σε τακτά χρονικά διαστήματα μοντέλα και εξοπλισμό από την Γερμανία και την Βρετανία τα τελευταία 3 χρόνια, η εμπειρία αυτή με έμαθε να ζητάω από την μεν Γερμανία αποστολή με UPS STANDARD ( αποστολή με UPS οδικώς και παραλαβή σε 5 εργάσιμες) με κόστος 15-23 ευρώ ανάλογα το δέμα και με PARCEL POST από την Βρετανία με παραδόση στην Ελλάδα από την SPEEDEX. Ο μόνος λόγος καθυστέρησης κάποιας αποστολής Δάκρυ  μέχρι τώρα ήταν η έλειψη κάποιου μοντέλου.

    Ευχαριστώ το FORUM για την φιλοξενία. Thumbs up

    Γιώργος Καραγιάννης     
    Καταγράφηκε

    Γιώργος Καραγιάννης
    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 431



    « Απάντηση #9 στις: Δευτέρα, 22 Μάι 2006, 14:38:24 »

    Κοντός ψαλμός αλληλούια! Έχω ήδη δύο παραγγελίες σε αναμονή από Γερμανία. Η μία ήρθε Ελλάδα και επέστρεψε Γερμανία λόγω λάθους στην διέυθυνση που είχαν γράψει οι Γερμανοί.

    Περιμένω τώρα να δω πόσο θα κάνουν...Θα ενημερώσω.

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    modeller2
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 875



    « Απάντηση #10 στις: Δευτέρα, 22 Μάι 2006, 15:58:02 »

    Κακλησπερα
    Εγω πιστευω οτι το προβλημα με τη Γερμανια εινε τα
    Γερμανικα ταχυδρομια και οχι το τελωνιο στην χωρα μας.
    Εχω παρα πολες αποστολες απο Γερμανια και απο
    διαφορους προμιθευτες,απο 3W τα δεματα κανουν 4 μερες
    οσο μεγαλα και να εινε ενω απο ιδιωτες ακομα και μεγαλος
    φακελος εχει κανει 17 μερες τελικα η Γερμανια θελει υπομονη.
    Καταγράφηκε

    Εγω πεταω τα δικα μου ανεμοπτερα........https://www.facebook.com/pages/Sparti-F5J-glider/170739626465835

    SPARROW320REF SPARROWIII TANGOXL 3,40 EAGLET230 EAGLET 250REF TANGOXV 3,4
    Κώστας Ζαπαντιώτης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 618



    « Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 24 Μάι 2006, 14:49:00 »

    Καλησπέρα!Αγόρασα από e-bay.de δηλαδή από το e-bay της Γερμανίας και από αυτό το μαγαζί www.FP-Modellbau.de ένα μικρό αεροπλάνο...Έχω πληρώσει κανονικά το ποσό αλλά ο πωλητής δεν μου έχει απαντήσει με τι θα το στείλει.Η πιστότητα δε αυτόυ είναι 98,9%.Αν το στείλει,σε πόσες μέρες θα είναι εδώ?Υπάρχει κάποιος λόγος να ανησυχώ? Δάκρυ Δάκρυ Δάκρυ
    Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #12 στις: Τετάρτη, 24 Μάι 2006, 15:25:30 »

    Αν ο πωλητής έχει μεγάλο αριθμό feedbacks τότε μάλλον έχει κάποιο πρόβλημα.  Είναι αργός, είναι αγενής, είναι ασυνεπής κ.λ.π.  Να ξέρεις ότι πάρα πολύ δυσαρεστημένοι αγοραστές δεν αφήνουν αρνητικά feedback από τον φόβο μήπως τους αφήσει και ο πωλητής αρνητικό.  Τώρα αν ο τύπος έχει 100 feedback και το ένα έιναι αρνητικό μάλλον δεν λέει και τίποτα.

    Λογικά δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι, τουλάχιστον από τώρα.  Είναι πολλοί αυτοί που απλά το στέλνουν και δεν απαντάνε σε email.  Επίσης είναι πολλοί οι γερμανοί που δεν απαντάνε σε αγγλικά mail.  Καλό θα ήταν να περιμένεις λίγο να δεις τι θα γίνει.  Φαντάζομαι ότι θα έχεις πληρώσει με έμβασμα, οπότε τα περιθώρεια εντίδρασης αν πάει κάτι στραβά είναι περιορισμένα.  Αν έχεις χρησιμοποιήσει Paypal είναι καλύτερα τα πράγματα.

    Πάντως το γεγονός ότι έχει και e-shop δικό του (αν κατάλαβα καλά) είναι θετικό.  Άσε να περάσουν καμιά 10αριά μέρες και το ξανασκέφτεσαι

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #13 στις: Τετάρτη, 24 Μάι 2006, 16:26:34 »

    Σεραφειμ
    θα ηθελα να μας πεις περισοτερα για τους τροπους αντιδρασης που εχεις οταν πληρωνεις με paypal και ο αλλος κανει κατι στραβο (πχ δεν στο στειλει ποτε)


    Λογικά δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι, τουλάχιστον από τώρα.  Είναι πολλοί αυτοί που απλά το στέλνουν και δεν απαντάνε σε email.  Επίσης είναι πολλοί οι γερμανοί που δεν απαντάνε σε αγγλικά mail.  Καλό θα ήταν να περιμένεις λίγο να δεις τι θα γίνει.  Φαντάζομαι ότι θα έχεις πληρώσει με έμβασμα, οπότε τα περιθώρεια εντίδρασης αν πάει κάτι στραβά είναι περιορισμένα.  Αν έχεις χρησιμοποιήσει Paypal είναι καλύτερα τα πράγματα.


    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Κώστας Ζαπαντιώτης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 618



    « Απάντηση #14 στις: Τετάρτη, 24 Μάι 2006, 17:04:43 »

    Δεν ήξερα ότι δεν απαντούν όλοι!Του έστειλα 2 μυνήματα,το δεύτερο στα γερμανικά.Με PayPal πλήρωσα αλλά και εγώ δε γνωρίζω ακριβώς το τρόπο αντίδρασης σε περίπτωση ανάγκης!Αν κάποιος γνωρίζει να μας ενημερώσει!
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3 4     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Ο Ελληνας αερομοντελλιστής και η αγορά υλικών (Συντονιστής: Serafim)  |  Θέμα: Αγορές από Γερμανία
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.