Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.330 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 21:16:16

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 21:16:16

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:50]

    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304330
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 78
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 50
    Συνολικά: 51
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ar7000 + dx7 ξαφνικό πρόβλημα!  (Αναγνώστηκε 5988 φορές)
    Iakovos Ioannidis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 271



    « στις: Δευτέρα, 27 Οκτ 2008, 19:37:14 »

    Καλησπέρα παίδες! Έχω σπάσει το κεφάλι μου και τα νεύρα μου παρακαλώ...

    Χθες μετά από 27 χαλαρές -to learn- πτήσεις είχα την πρώτη μου πτώση με το mini titan. Μιλάμε για απλή πτώση.

    Περιγραφή πτώσης:
    Το είχα μακριά και χαμηλά και παράλληλα μιλούσα με έναν φίλο και έχασα τον προσανατολισμό. Το έριξα από 50 εκατοστά περίπου. Έπεσε στο πλάι και βρήκαν τα βοηθητικά κάτω και μαζί και οι έλικες. Φυσικά έκλεισα αμέσως γκάζι. Πάω βγάζω τη μπαταρία και το τεστάρω. Βγάζω τα σπασμένα blades και το αφήνω με τα paddles. Συνδέω πάλι τη μπαταρία και δίνω γκάζι μπόλικο για να διαπιστώσω στην τελική πως δε στράβωσε τίποτα. Όλα ίσια και κανένας περίεργος θόρυβος.

    Περιγραφή προβλήματος:
    Επειδή δεν έχω discharger αφήνω το γκάζι στη μέση για 5λεπτά με το ρολόι για να αδειάσω τη μπαταρία. Αδειάζει, τη βγάζω. Συνδέω την άλλη να την αδειάσω και αυτήν αφού δε θα πετούσα άλλο, ανάβει στιγμιαία το λαμπάκι στους δέκτες ar7000 και σβήνει!!! Κουνάω τα στικ στην dx7... τίποτα. Βλέπω πως η τάση στη τ/κ είναι 9 volt περίπου και σκέφτηκα μήπως είναι πολύ χαμηλή και έχει ασφάλεια. Πάω σπίτι, γεμίζω την τ/κ, τα ίδια! Το μόνο που δουλεύει κανονικά χωρίς να δέχεται σήμα από την τ/κ βέβαια, είναι το 401 gyro. Το esc δεν κάνει κανένα μπιπ. Δοκίμασα και με τη μπαταρία που είχε η τ/κ, τα ίδια. Και με το καλώδιο του bind. Τα λαμπάκια ανάβουν στιγμιαία και καπούτ. Σημειώνω πως οι μπαταρίες μου είναι καινούργιες 3s1p 11,1 2350 και 2500mah.

    Έτσι ξαφνικά ρε παιδιά ενώ δουλεύαν όλα! Τί έγινε;;;


    * titan7000.jpg (62.82 KB, 600x380 - εμφανίστηκε 422 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Trex600N // Raptor50Titan
    προς πώληση
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 27 Οκτ 2008, 20:05:43 »

    Παρόμοια περίπτωση είχα, όταν μετά από κλείδωμα του δέκτη απο στατικό ηλεκτρισμό (υποθέτω), τό τ-ρεχ έσκασε κάτω απο περίπου 30 μέτρα..... Cheesy Cheesy

    Εκτοτε ό δέκτης σάν πακέτο δέν ξαναδούλεψε, παρά μόνο ό ένας. Ιδια συμπτώματα με τα δικά σου είχα και εγώ.

    Αφού τό έφερα από εδώ, αφού τό έφερα από εκεί, είδα τελικά ότι δέν υπάρχει γιατρειά.

    Και επειδή δεν μιλάμε γιά μίνι τιτάν, αλλά για θερμικό 50άρι, όπου εννοείται ότι δέν κάνεις πειράματα, αγόρασα ένα καινούργιο δέκτη κομπλέ, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

    Πάλεψέ το όσο σέ παίρνει, αλλά σέ βλέπω νά καταλήγεις εκεί. Ελπίζω να μήν έχεις τήν ίδια ζημιά με εμένα, και να φταίει κάτι άλλο. Τί να πώ......
    Καταγράφηκε

    Sponsored by: nemhobby.com 

    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Απάντηση #2 στις: Δευτέρα, 27 Οκτ 2008, 20:18:39 »

    φιλε μου περιεγραψε μου σε παρακαλω τι εννοεις οταν λες οτι ξεφορτιζεις τις μπαταριες με το ρολοι για 5 λεπτα? idiot2 idiot2

    εδω υπαρχει ενα θεμα...... Δάκρυ
    Καταγράφηκε

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    kostas1234
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 173



    « Απάντηση #3 στις: Δευτέρα, 27 Οκτ 2008, 20:21:37 »

    Παρομοια περιπτωση με τη δικη μου με μινι τιταν . Κατεστραμενο  esc.
    Καταγράφηκε
    Iakovos Ioannidis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 271



    « Απάντηση #4 στις: Δευτέρα, 27 Οκτ 2008, 20:25:19 »

    φιλε μου περιεγραψε μου σε παρακαλω τι εννοεις οταν λες οτι ξεφορτιζεις τις μπαταριες με το ρολοι για 5 λεπτα? idiot2 idiot2

    εδω υπαρχει ενα θεμα...... Δάκρυ

    Εννοώ πως μου βγάζει 8 λεπτά πτήσης. Από το μετρητή είδα πως είχα πετάξει τα 3, οπότε το άφησα άλλα 5 και μετά το τσέκαρα με βολτόμετρο να δω αν ήταν οκ η τάση για αποθήκευση. Είχε 3,8 περίπου το κάθε cell
    Καταγράφηκε

    Trex600N // Raptor50Titan
    προς πώληση
    Iakovos Ioannidis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 271



    « Απάντηση #5 στις: Δευτέρα, 27 Οκτ 2008, 20:28:47 »

    Παρομοια περιπτωση με τη δικη μου με μινι τιταν . Κατεστραμενο  esc.

    Άμα είχε χαλάσει το esc
    1) γιατί δούλεψε μετά την πτώση κανονικά μέχρι να αδειάσω τη μπαταρία;
    2) γιατί δε δουλεύει με τη μαμά μπαταρία του πακέτου που δίνει ξεκάθαρα την τάση που πρέπει;

    Μου τι δίνει που χάλασε από τη μια στιγμή στην άλλη! Αυτή η spektrum... για την καλύτερη την πήρα και όλο ακούω προβλήματα από δω και από κει. Που να έπεφτα και από ψηλά με κανά θερμικό! Δηλαδή έλεος!
    Καταγράφηκε

    Trex600N // Raptor50Titan
    προς πώληση
    titanaki
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 118


    kineticdesign.gr


    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Δευτέρα, 27 Οκτ 2008, 20:33:34 »

    Δοκίμασες με την μπαταρία δέκτη της ΤΚ?

    παίζει κανονικά τα σερβάκια και το gyro?
    Καταγράφηκε

    mini titan
    mini titan full CNC
    Futaba 9 Super+2,4 module
    Iakovos Ioannidis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 271



    « Απάντηση #7 στις: Δευτέρα, 27 Οκτ 2008, 20:38:13 »

    Δοκίμασες με την μπαταρία δέκτη της ΤΚ?

    παίζει κανονικά τα σερβάκια και το gyro?

    Δοκίμασα με γεμάτη τη μπαταρία δέκτη της τ/κ ναι. Που δίνει 4,8v.

    To gyro ανάβει κανονικά και χειρίζεται το servo της ουράς κανονικά όταν κουνάω το titan με το χέρι.
    Καταγράφηκε

    Trex600N // Raptor50Titan
    προς πώληση
    titanaki
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 118


    kineticdesign.gr


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Δευτέρα, 27 Οκτ 2008, 20:40:54 »

    δοκίμασε τα όλα μαζί (εννοείτε πώς όχι το esc και το μοτέρ) και βάλε τα σέρβο και στα άλλα κανάλια να δείς πώς αντιδρά
    Καταγράφηκε

    mini titan
    mini titan full CNC
    Futaba 9 Super+2,4 module
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Απάντηση #9 στις: Δευτέρα, 27 Οκτ 2008, 21:01:42 »

    φιλε μου σιγουρα δεν φταιει η τ.κ (οποιαδηποτε και να ειναι)και ας λες οτι ακους προβληματα απο πολλους...εγω προσωπικα εκτος  απο το προβλημα κλειδωματος του δεκτη,δεν γνωριζω κατι αλλο...καθε αλλο δηλαδη....και αυτο το προβλημα λυθηκε με πεταμα ολες τις μπαταριες εκτος lipo and regulator....κοιμαμαι τα βραδια δηλαδη....στο θεμα μας τωρα....με ΑΥΤΑ που διαβασα,εαν ολα ηταν ενταξει...δεν υπαρχει περιπτωση ξαφνικα να τρελαθηκαν και να νεκρωσαν ολα....προσωπικα πιστευω οτι κατι τρεχει με τις μπαταριες σου(φορτιση αποφορτιση)με αποτελεσμα κατι να μην εχεις προσεξει(δεν ξερω τι...)αυτο που ξερω ομως ειναι οτι εχει καει ο δεκτης....το μονο σιγουρο ειναι οτι απο μονος του θελει να δουλευει.... Thumbs up Thumbs up

    κατσε και σκεψου με λεπτομερεια ολες τις κινησεις σου,και προσπαθησε να λυσεις το προβλημα σου οχι ριχνωντας ευθυνες στην τ.κ η τον δεκτη,αλλα σε αυτα που εφεραν τα ηλεκτρονικα σε αυτη τη θεση...

    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΥΧΑΙΑ....

    παντα φιλικα και χωρις παρεξηγηση.... Thumbs up
    Καταγράφηκε

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    Iakovos Ioannidis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 271



    « Απάντηση #10 στις: Δευτέρα, 27 Οκτ 2008, 22:15:50 »

    Επειδή έχω σκεφτεί όλα τα βήματα που έγιναν και πίστεψέ με τα σκέφτομαι συνέχεια... κάτι έγινε και κάηκε ο δέκτης, που εγώ δεν ξέρω. Υποθέτω πως ταρακουνήθηκε πολύ από την πτώση και κάτι, κάπου μέσα στράβωσε. Μπορεί βέβαια να χάλασε και ο esc και με το που έβαλα τη μπαταρία να έδωσε πολύ τάση για κάποιο λόγο και να έκανε τη ζημιά. Αλλά ούτε σπίθα είχα στη σύνδεση, ούτε ζεστό esc. Dinάκια έχβ κανονικά στη μπαταρία... Δεν έκανα τίποτα περίεργο εκτός από το ίδιο το γεγονός της πτώσης. Έχω δοκιμάσει και με servo και χωρίς. Αγανακτώ φίλε μου και "ρίχνω ευθύνες" επειδή θεωρώ μεγάλη ατυχία, αν όχι ελλατωματική κατασκευή δέκτη ή esc, να παθαίνει κάτι τέτοιο μετά από τέτοια πτώση. Τόσες και τόσες ππτώσεις έχω διαβάσει (δεν έχω δει, μόνο διαβάσει) και σε καμία δε "χάλαγε" ο δέκτης. Άσε που μετά την πτώση δούλεψαν... μέχρι που έβαλα την άλλη μπαταρία. Την οποία πριν βάλω είχα τσεκάρει και είχε 4,20 σε κάθε cell... όλα normal. Επαναλαμβάνω οι μπαταρίες μόλις φορτίστηκαν για πρώτη φορά. Εάν δεν είχα βολτόμετρο θα έλεγα πως φταίνε αυτές ίσως.

    Για τη spektrum για να μη λέμε αερολογίες έχω ακούσει τα εξής άσχημα:
    1) διάβασα πως αρκετοί με την ar7000 κάποια άσχετη στιγμή χάνουν το bind και να πρέπει να το ξανακάνουν...
    2) έζησα από κοντά την dx6i να κάνει reset στο σήμα του ο δέκτης και να πέφτει το μοντέλο κάτω... φυσικά πάνω από μία φορά
    3) διάβασα πως τα ψηφιακά servo της spektrum τα μεγάλα δε θυμάμαι μοντέλο, που έρχοντε με την dx7 προαιρετικά, δεν αντέχουν στους κραδασμούς ενός θερμικού heli 50 με 90 και χαλάνε...
    4) τώρα έπαθα αυτό...

    Δεν ξέρω βέναια τι προβλήματα μπορεί να έχουν άλλες μάρκες... απλά δεν τα βγάζω από το μυαλό μου να ξέρεις επίσης πάντα φιλικά και χωρίς παρεξήγηση  Thumbs up Thumbs up Thumbs up

    Μακάρι να έβρισκα πως έκανα κάτι λάθος πάντως φίλε μου. Να ξέρω να μην το ξανακάνω. Αυτό το "γιατί" με έχει φάει μόνο. Τίποτε άλλο
    Καταγράφηκε

    Trex600N // Raptor50Titan
    προς πώληση
    jkapet
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 122



    « Απάντηση #11 στις: Κυριακή, 9 Νοέ 2008, 11:34:37 »

    Γιατι πωλουν ολοι τοσα φθηνα της Spectrum? τελικα ειναι μαπα το καρπουζι?
    Καταγράφηκε

    Dimitris-kriti
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 162



    « Απάντηση #12 στις: Κυριακή, 9 Νοέ 2008, 11:49:33 »

    Και 'γω την ιδια απορια εχω. Παντως η δικια μου κλεινει χρονο τον Ιανουαριο και δεν εχω προβλημα (κουφια η ωρα!!!)
    Καταγράφηκε

    T REX 600 SUPER PRO
    RAPTOR 50 TITAN
    GL 450 SE
    E-FLITE CUP 232 BP
    DX-7
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Απάντηση #13 στις: Κυριακή, 9 Νοέ 2008, 12:21:44 »

    Γιατι πωλουν ολοι τοσα φθηνα της Spectrum? τελικα ειναι μαπα το καρπουζι?

    Μέ πιό σκεπτικό τό λές αυτό φίλε jkapet.
    Είναι σχεδόν στην ίδια τιμή με τίς fudaba..
    Καταγράφηκε

    Sponsored by: nemhobby.com 

    Dimhack
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.431



    « Απάντηση #14 στις: Κυριακή, 9 Νοέ 2008, 15:31:55 »

    φιλε ιάκωβε καλημέρα. υπάρχει ένα θεματάκι με της dx7. οι πρώτες που βγήκαν για αγορά τελικά απεδείχθη πως δεν ήταν τεσταρισμένες 100%. και γιατί το λέω αυτό'''' αν θα άνοιξης ένα δεκτη 12 μηνών αρ 7000 θα δεις πως λείπουν κάποια πραγματάκια όπως ένας μικροσισορευτης τάσης, η ένας μικρός εναλλάκτης εναλλάκτης κλειδώματος του bin,

    σε πρώτη φάση όσοι αγοράσανε την dx7 πριν ένα χρόνο και δεν μιλάω για όλες της τηλεκατευθύνσεις αλλα σχεδόν για πολλά πολλά κομμάτια πιθανόν  να έχουν κάνει την λάθος αγορά και σε κάποια φάση μέσα στο χρόνο τους να βγάλουν στο φως την κακοτυχία τους.
    επίσημα αν θυμάμαι είχε ανακοίνωση και η spectrum τηn πώληση της dx7 σε upgade 2. για πιο λόγο τόσο σύντομα;;;;;;;;
    υπάρχουν καταστήματα ακόμα που είχαν προμηθευτή την spectum χωρίς upgrate και της έχουν ακόμα σαν stok. πάντα ρωτάμε στην αγορά του ποτε ήρθαn τα κομμάτια της dx7.

    όσον αφορά το πρόβλημα σου.

    εγώ πιστεύω μετά apo ta sipmtomata που ανάφερες πως είναι η τηλεκατεύθυνση και όχι ο δεκτης.

    έχω πετύχει αρκετές dx7 και την δίκια μου να κάνουν κούλα πράγματα σε ενεργοποίηση και αλλαγή μοντέλου για να πετάξω, αλλα και μετά ώστε να ξεφορτισω μια μπαταρία opos esy.

    είχα διαβάσει παλιότερα σε κάποιο site της αυστραλίας an thimame kala πως εκεί είχαν πρόβλημα με της dx7 με την ρύθμιση των μοντέλων 2 και 3 κλειδώνανε τον δεκτη του εκάστοτε μοντέλου και ξαφνικά σε ενεργοποίηση για πέταγμα τους αναβόσβηνε το λαμπάκι σαν να μην είχε κλείδωση ο δεκτης αλλα ήταν κλειδωμένος kai τελικά βρήκανε πως έφταιγε η τηλεκατεύθυνση και όχι ο δεκτης.

    όσον αφορά την απάντηση του jkapet..   όπως πολύ καλά είπε ο vtr έχουν σχεδόν την ίδια τιμή.
    προσωπική μου άποψη η futaba είναιη σε χειρότερη mira απέναντι της spectrum για πόλους και διαφορους λόγος με κυριότερο αυτόν τον μελλοντικών ραδιοσυχνοτήτων της κινητής τηλεφωνίας

    πάντα φιλικά δημήτρης
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: ar7000 + dx7 ξαφνικό πρόβλημα!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.045 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.