Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.415 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 14:13:17

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τετάρτη, 1 Μάι 2024, 14:13:17

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:10]

    από dominicm
    [Σήμερα στις 09:15]

    από Demetre
    [Σήμερα στις 06:22]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304415
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 56
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 39
    Συνολικά: 41
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια στο σετάρισμα στων servos  (Αναγνώστηκε 6475 φορές)
    lpapggia
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 87


    « στις: Τετάρτη, 22 Μάρ 2006, 12:47:40 »

    Έχω ένα Sceadu 50 με τρία Futaba 9252 και ένα Futaba 3152 στο γκάζι
    Είναι το πρώτο θερμικό ελικόπτερο που έχω.
    Έχω τοποθετήσει όλα τα ηλεκτρονικά έχουν τοποθετηθεί οι ντίζες αλλα υπάρχει ένα πρόβλημα.
    Τα servos βουίζουν σαν να ζορίζονται από τις ντίζες.
    Έχω αλλάξει το μήκος των ντιζών βιδώνοντας ή ξεβιδώνοντας τα ακρόντιζα αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
    Μπορεί κάποιες φορές όταν τα stick είναι στο κέντρο να μην βουίζουν αλλά με το που θα κουνηθούν αρχίζουν πάλι.

    Το μοναδικό servo το οποίο δεν βουίζει είναι του γκαζίού.

    Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ να μου υποδείξετε κάποιο τρόπο για να μην γίνεται αυτό.
    Υπάρχει κάποιο "τέχνασμα"?
    Φυσικά το λογικό θα ήταν να το δει κάποιος έμπειρος, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω μόνος μου γιατι νομίζω ότι έτσι μαθαίνεις καλύτερα.

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας να διαβάσετε το μήνυμά μου.
    Καταγράφηκε
    caesar
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8



    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 22 Μάρ 2006, 13:15:53 »

    Καλημέρα Φίλε μου,
        Χωρίς να έχω θερμικό το τονίζω (στα Servo δεν παίζει ρόλο .. Λεω εγώ!!) το ίδιο είχα και εγώ σε κάποια Servo σε ένα Honey Bee Cool που συναρμολογώ τώρα.
        Οι κινήσεις που έκανα και εγώ απλά με βάση την λογική είναι οι εξής:
         
         1ον βγάλε τελείως τα ακρόντιζα άνοιξε τηλεκατεύθυνση μετά το Heli και δες αν συνεχίζει αυτός ο θόρυβος. Αν συνεχίζει ίσως κάτι να παίζει με το κανάλι που τα έχεις συνδέσει, ίσως και κάτι με τα Servo. Οπότε μην προχωρήσεις στα παρακάτω βήματα και μίλα η με τον προμηθευτή ή με κάποιον πιο έμπειρο.
         2ον η τηλεκατεύθυνση σου έχει Sub Trims? δοκίμασε να τα κάνεις ένα Click (η 2 ή 3) πάνω ή κάτω συνεχίζει ο θόρυβος? (Εναλλακτικά μπορείς πριν τα πειράξεις να κουνήσεις λίγο τα Sticks να δεις σε ποιο σημείο σταματάει ο θόρυβος)
        3ον αφού βρεις που είναι το σωστό δώσε τα Zero Positions στα Servo σου από την τηλεκατεύθυνση πάντα.

    Όπως είπες και εσύ αν το δοκιμάσεις μόνος σου το μαθαίνεις καλύτερα και ακριβώς επειδή αυτό πιστεύω και εγώ όλα τα παραπάνω βγήκαν από διάβασμα από εδώ και από εκεί καθώς και μέσα από πολλούς πειραματισμούς. Το δικό μου στιγμιαίο πρόβλημα με τον θόρυβο των Servo λύθηκε όταν τα ακρόντιζα είχαν το ίδιο μήκος και έφερα τα μπράτσα των Servo στο καλύτερο δυνατό σημείο προκειμένου να μην δυσκολεύονται να έρθούν στην θέση που ορίζεται αφού πάρουν σήμα από την τηλεκατεύθυνση.

    Σε ότι από τα παραπάνω κάνω λάθος παρακαλώ κάποιος να με διορθώσει(Για να μάθω και εγώ περισσότερα)
    Εύχομαι να βοήθησα έστω και λίγο.

    Πάντα Φιλικά
    Χάρης
    Καταγράφηκε
    lpapggia
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 87


    « Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 22 Μάρ 2006, 13:44:28 »

    Ειλικρινά ευχαριστώ για το κόπο που μπήκατε να μου απαντήσετε.
    Έχω και εγώ το HONEY BEE COOl.
    Δεν είχα πρόβλημα με τα servo σε αυτό το ελικόπτερο.
    Πιστεύω ότι επειδή είναι e-CCPM δεν μου δημιούργησε τέτοιο πρόβλημα.

    To sceadu είναι με μηχανική μίξη και χρησιμοποιούν push pull.

    Τα servo όταν δεν είναι συνδεδεμένα με τις ντίζες δεν έχουν κανένα πρόλβημα. Λειτουργούν όπως θα έπρεπε.

    Μόνο όταν συνδεθούν οι ντίζες με τα servo υπάρχει αυτό το πρόβλημα.
    Το κακό είναι ότι έχω καταστρέψει ήδη 2 ακρόντιζα από το βάλε-βγάλε.


    Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας.
    Καταγράφηκε
    heliworld
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 206



    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 22 Μάρ 2006, 14:22:44 »

     Ποοολύ άνεσηΦιλε μου μην τρελαινεσαι τα σερβος που αναφερεις απο οτι θυμαμαι ειναι digital και απο πειρα σου αναφερω οτι ολα τα digital σερβος μολις συνδεθει πανω τους και το παραμικρο φορτιο βουιζουν κατα αυτον τον τροπο .Στο δικο μου ελικοπτερο ενα  jr vigor 60 φοραω 4  jr 8301 και ουρας ενα futaba s 9256 τα οποια ειναι ολα digital σερβος και βουιζουν το ιδιο, καμμια ανησυχια λοιπον ,το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι να κοιταξεις να κινουνται ελευθερα οι ντιζες σου και να μην ειναι πολυ σφιχτες στα μπαλακια ωστε να μην ζοριζονται τα σερβος και σου καταναλωνουν την μπαταρια ,ως γνωστον τα digital σερβος τραβανε περισσοτερο ρευμα απο τα κοινα σερβος καιιιι ββββουιζουν.   Ελπιζω να σε βηθησα    φιλικα   Σπυρος.
    Καταγράφηκε
    levao
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 71



    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 22 Μάρ 2006, 19:31:53 »

     idiot2 idiot2 idiot2 idiot2 idiot2 idiot2 idiot2
    Αγαπητε φιλε μοντελιστη ο προβληματισμος σου ειναι λογικος
    Οπως αναφερει και ο φιλος heliworld τα παραπανω ειναι σωστα. Αυτο που πρωτεινω εγω ειναι
    τα μπαλακια των ντιζων ball end πρεπει να παιζουν τελειος ελευθερα αλλιως τα servos κανουν θορυβο  για αυτο το λογω υπαρχουν στην αγορα το εργαλειο που λεγεται ball size tool σου
    διαμορφωνει τα ακροντιζα στο ακριβες μεγεθος που χρειαζεται η μεσα τρυπα . Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Κατα κυριο λογο η Hirobo χρισιμοπηει σκληρα ακροντιζα στο λεω σηγουρα γιατι εχω στην
    κατοχη μου και εγω ενα SCEADU και αντιμετοπησα το ιδιο προβλημα
    Κατωπην του σχετικου ελεγχου των ακρων το προβλημα ως δια μαγιας εχαθει για παντα
    και εχει παρα πολλες  ωρες  μα παρα πολλες ωρες   Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    lpapggia
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 87


    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 22 Μάρ 2006, 22:30:48 »

    Δηλαδή πρέπει να αλλάξω τα ακρόντιζα και να βάλω μαλακότερα ή να πάρω το εργαλείο που αναφέρατε?
    Καταγράφηκε
    harrysvr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 679



    « Απάντηση #6 στις: Πέμπτη, 23 Μάρ 2006, 00:19:03 »

    σε όλα τα ξένα forum υπάρχει αναφορά βουίσματος για τα 9252 (και γενικότερα για τα ψηφιακά)
    Απο οτι φαίνεται είναι χαρακτηριστικό των ψηφιακών.
    (τα 9252 θα πάρω κι εγώ για το ραπτορά μου)
    Καταγράφηκε
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 23 Μάρ 2006, 10:01:32 »

    Να επιβεβαιωσω τα παραπανω,ολα τα dig servo βουιζουν λιγο πολυ.
    Μη πολυασχολεισαι με τα ακροντιζα του sceadu αν και αυτα που σου ειπε ο φιλος LEVAO ειναι σωστα αλλα μετα απο μερικες πτησεις θα στρωσουν ολα (χεχε the hard way) devil
    Xμμ sceadu me 9252 θα ηθελα να δω τι κανει!!! Thumbs up
    Αντε καλοπεταχτο Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε
    hasapis
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 23 Μάρ 2006, 16:06:35 »

     Αγαπητε φιλε: lpapggia , το βουισμα που αναφερεις ειναι χαρακτηριστικο των digital servos, οποτε δεν εχεις προβλημα.Προβλημα ισως εχεις με το σεταρισμα των ντιζων, των  οποιων το μηκος δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ιδιο με αυτο που λεει το manual. Cheesy Cheesy
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ  τι εννοεις οταν λες οτι  ( ολα τα dig servo βουιζουν λιγο πολυ).Δηλαδη οποια δεν ειναι dig servo αλλα ειναι digital δεν βουιζουν; Εκπληξη Εκπληξη
    Επισης φιλε ΔΗΜΗΤΡΗΣ  κανεις λαθος κατα τη γνωμη μου να προτρεπεις τον lpapggia να μην ασχολειται με τα ακροντιζα, μια και απο αυτα εξαρταται σε πολυ μεγαλο βαθμο η ακριβεια των κινησεων του μοντελου, το σωστο κεντραρισμα των servo κατα την επαναφορα απο μια κινηση, αλλα και ο χρονος σωστης λειτουργιας των servo.
               
               Παντα φιλικα,hasapis
    Καταγράφηκε
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #9 στις: Πέμπτη, 23 Μάρ 2006, 17:39:46 »

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ τι εννοεις οταν λες οτι ( ολα τα dig servo βουιζουν λιγο πολυ).Δηλαδη οποια δεν ειναι dig servo αλλα ειναι digital δεν βουιζουν; Εκπληξη Εκπληξη

    Το dig ειναι συντομογραφια του digital white flag

    Επισης φιλε ΔΗΜΗΤΡΗΣ κανεις λαθος κατα τη γνωμη μου να προτρεπεις τον lpapggia να μην ασχολειται με τα ακροντιζα, μια και απο αυτα εξαρταται σε πολυ μεγαλο βαθμο η ακριβεια των κινησεων του μοντελου, το σωστο κεντραρισμα των servo κατα την επαναφορα απο μια κινηση, αλλα και ο χρονος σωστης λειτουργιας των servo.
     
     Παντα φιλικα,hasapis

    Φιλε hasapis εχω στησει πανω απο 20 ελικοπτερα ωλων τον κατηγοριων απο hornet μεχρι caliber 90 και δεν ειχα ποτε προβλημμα με τα ακροντιζα και ας ηταν πολλες φορες σφικτα στην αρχη.Το sizing tool η ball link reamer ειναι δυσκολο και επιφοβο εργαλειο να χρησημοποιηθει ειδικα απο καποιον χωρις μεγαλη πειρα και επειδη ειμαι κατοχος sceadu και εχω δει και πολλα αλλα τα ακροντιζα τους μαλακωνουν μετα απο 3-4 πτησεις χωρις να δημηουργουν προβλημμα στην  πτηση.Τωρα αν ψαχνει κανεις την ακριβεια ενος ελικοπτερου που θα κερδισει το παγκοσμιο F3C τοτε συγουρα ξερει και τι χρειαζεται για να την εχει.
    Α και ολα αυτα για τα ακροντιζα ,ΟΧΙ ΤΙΣ ΝΤΙΖΕΣ και το μηκος αυτων ενωειται οτι πρεπει να ειναι ρυθμησμενες σωστα! Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε
    hasapis
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3


    « Απάντηση #10 στις: Πέμπτη, 23 Μάρ 2006, 21:12:33 »

    Aγαπητέ  φίλε ΔΗΜΗΤΡΗΣ ο κύριος λόγος που έκανα αυτές τις παρατηρήσεις ήταν για να ανοίξει μια συζήτηση με άλλους γνώστες του αντικειμένου και μέσα από αυτή να μάθουν κάτι χρήσιμο οι νεότεροι.Ίσως θα επρεπε από αυτά που έγραψα να καταλάβεις ότι δεν είμαι αρχάριος ,οπότε και το ειρωνικό σου στυλ ήταν περιτό.Οσο για το αν έχεις στήσει 20 ελικόπτερα(όπως λες)  αυτό δεν έχει καμιά αξία , αν και τα 20 είναι στημένα λάθος.Ότι είσαι κάτοχος ενός sceadu το ξέρω, αλλά μέχρι πριν λίγο καιρό που σε είχα δει το ελικόπτερό σου ήταν ΟΛΟ λάθος σεταρισμένο.Προτιμότερο είναι ,όταν δεν ξέρουμε  κάτι να ακούμε και κανέναν άλλο.
    Πάντα στη διάθεσή σου,hasapis Thumbs up
    Καταγράφηκε
    levao
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 71



    « Απάντηση #11 στις: Πέμπτη, 23 Μάρ 2006, 23:08:24 »

      Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση
    Παιδια ηρεμησται για λιγο και σκεφθηται καθαρα
    ο φιλος ζητησε καποιες μικρες συμβουλες για καποιο προβλημα του?Huh??
    Η γνωμη του καθενος σεβαστη .Αλλα το ποιο σωστο ειναι ακουει -δοκιμαζει-διαλεγει
    Αυτο ακολουθησα και ακολουθω αρκετα χρονια τωρα και μονο χαμενως δεν εχω βγει Ποοολύ άνεση worry Στριφογύρισμα ματιών Ντροπή
    Ο καθενας μας μπωρει να νομιζει οτι το δικοτου  set up  ειναι το καλυτερο και ετσι ισως ειναι
    μα αυτο ειναι μονον για τον ιδιο και οχι για εναν αλλο φιλο μοντελιστη Thumbs up Thumbs up
    Απο την δικη μου σκοπια λεω".?? ακου-ακου-ρωτα-ρωτα-δοκιμασε-δοκιμασε και θα καταλαβεις
    πολλα?Huh idiot2 idiot2 σιγα παιδια το μυνημα το στελνω για το φιλλο που εγραψε στην αρχη
     Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #12 στις: Παρασκευή, 24 Μάρ 2006, 09:40:36 »

    Τωρα μαλιστα  Sad
    Λοιπον αφιερωνω εδω και ενα χρονο καποιο χρονο να βοηθησω οσω μπορω και ξερω και τα ακουω και απο πανω και μαλιστα απο καποιν προτοεμφανιζομενο στο forum και ανωνυμο και γνωστη οτι το ελικοπτερο μου ειναι στημενο λαθος.
    Μπραβο  Thumbs up
    Κατ αρχιν απαντησα για το προβλημα των servo και εθεσα μια αποψη για τα ακροντιζα που κατα την ΔΙΚΙΑ μου αποψη ειναι λεπτομερεια.
    Να ζητησω συγνωμη στο φιλο LEVAO που το πρωτοεθεσε και εχει δικιο αλλα αν σε καποιο νεο αρχιζουμε να του βαζουμε τετοιους προβληματισμους τοτε θα νομιζει κανεις οτι για να πεταξεις ενα ελικοπτερακι πρεπει να εχεις PHD μηχανολογιας απο το ΜΙΤ .
    Ξερεις φιλε hasapis ακομα και αν ειναι ολο λαθος οπως υποστηριζεις το ελικοπτερο μου πεταει και μαλιστα πολυ αξιολογα για το επιπεδο που εχω .Τωρα αν καποτε βελτιωθω μπορει να αλλαξω πολλα πραγματα.Προς το παρον βαζω ωρες και δεν ασχολουμαι με λεπτομερειες.Κοιταζω το δασος και οχι το δενδρο.

    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 24 Μάρ 2006, 09:42:48 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Καταγράφηκε
    lpapggia
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 87


    « Απάντηση #13 στις: Παρασκευή, 24 Μάρ 2006, 10:00:34 »

    Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη εάν προκάλεσα διαπλικτισμούς στο forum.
    Να με συγχωρείτε.
    Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας να με βοηθήσετε.
    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #14 στις: Παρασκευή, 24 Μάρ 2006, 16:36:29 »

    lpapggia δεν προκάλεσες εσύ τίποτα, μια ερώτηση έκανες.

    Δεν ασχολούμαι, ούτε έχω γνώσεις από ελικόπτερα. Είίχα δει οτι ο hasapis έγραψε ένα μήνυμα με λάθος τρόπο και άμεσα προσβλητικό για τον Δημήτρη. https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=652.msg4166#msg4166

    Νομίζω ότι αυτό μπορώ να το κρίνω χωρίς να έχω γνώσεις από ελικόπτερα.

    hasapis συνηθίζω να καλωσορίζω κάποιον στο Aeromodelling GR. Θα το κάνω και τώρα σε μια άσχημη στιγμή. Θέλω να πιστεύω ότι έγραψες το μήνυμα χωρίς να το σκεφτείς και δεν το εννοούσες. Δεν σε γνωρίζω, ενώ γνωρίζω τον Δημήτρη. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είσαι καλύτερος αλλά κι αν ακόμα έτσι είναι τα πράγματα το μήνυμα και ο τρόπος σου δεν στέκουν για οποιοδήποτε αερομοντελλιστή όχι μόνο τον Δημήτρη που έχει την δική του καταξίωση και στον χώρο και στο φόρουμ. Διάβασε το πάλι. Αντέδρασες υπερβολικά, όντας πειραγμένος. Το θεώρησα τόσο υπερβολικό που δεν πίστευα ότι κανένας μπορούσε να το πάρει στα σοβαρά.

    Δεν έκανα παρέμβαση γιατί πίστευα οτι ειδικά ο Δημήτρης θα κατάφερνε μόνος του με χιούμορ, όπως έχει κάνει πολλές φορές μέχρι τώρα, να βάλει τα πράγματα στην θέση τους. Ισως έπρεπε να την είχα κάνει.

    Δεν περίμενα κατά κανένα τρόπο να διαγράψει τον λογαριασμό του από ένα φόρουμ στο οποίο έχει προσφέρει πολλά και μάλιστα με ιδιαίτερα εκτονωτικό τρόπο πολλές φορές.

    Πιστεύω οτι θα το ξανασκεφτεί και σύντομα θα είναι πάλι κοντά μας.

    Σε όλους μας μπορούν να ξεφύγουν κάποια πράγματα. Πρέπει να μάθουμε να τα ξεπερνάμε.
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 24 Μάρ 2006, 16:39:57 από Κώστας Κωστόπουλος » Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Βοήθεια στο σετάρισμα στων servos
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.