Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.334 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 11:29:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 11:29:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:14]

    από chris 1975
    [Χθες στις 19:04]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304334
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 47
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 37
    Συνολικά: 39
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Little -V-  (Αναγνώστηκε 3181 φορές)
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « στις: Δευτέρα, 27 Μάρ 2023, 20:53:45 »

    Καλησπέρα στο φόρουμ.ειμαι στο τελικό στάδιο πριν καλύψω τις πτέρυγες στο μοντέλο little V του Lou Weihs.Ειναι ένα ανεμόπτερο πλαγιάς μπαλσα ,εκπέτασμα 92.7(εγώ το έφτασα λίγο στο μετρο),με ουρα σχήματος V.Ερωτηση τώρα,...δεν δίνει στις οδηγίες τποτα για γουωσαουτ.να προσθέσω;(έχω έτοιμο τελαρακι αλλά δίστασα και γι'αυτό ρωτάω).Και δεύτερη ερώτηση..τι να προτιμήσω στην μίξη; Διεύθυνση -ανοδοκαθοδο(μίξη για V-tail),ή μίξη δέλτα ώστε να έχω τα κοντρόλ στο δεξί στίκ;(σημειώνω ότι δεν ασχολήθηκα με την εκπληκτική αναλογική μίξη με συρτάρι στο Σέρβο διεύθυνσης,αλλά προτίμησα την μίξη μέσω τηλεκατεύθυνσης).ήδοκιμαζω και ότι μου κάνει κλικ; Εννοείται ότι με ενδιαφέρει αν το έχει κατασκευάσει και κάποιος από σας,ή αν γνωρίζει οτιδήποτε.Ειναι όμορφο με εύκολη κατασκευή.
     
    Καταγράφηκε
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 28 Μάρ 2023, 09:42:24 »

    Καλημέρα Διονύση!
    Δεν έχω φτιάξει αυτό το ανεμοπτεράκι. Το σχέδιό του το είδα τώρα που το ανέφερες στο Outerzone. Όσον αφορά το washout, εγώ δεν θα έβαζα γιά τον λόγο ότι το φτερό είναι ευθύ, σταθερής χορδής και ίδιας αεροτομής από την ρίζα έως το ακροπτερύγιο, οπότε δεν νομίζω ότι κινδυνεύει από tip stalls. Μοιάζει δηλαδή περισσότερο με φτερό υψηλοπτέρυγου εκπαιδευτικού αεροπλάνου και συνήθως αυτά δεν έχουν καθόλου washout. Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος της ερώτησής σου, εγώ θα έβαζα μίξη δέλτα και θα είχα διεύθυνση και ύψος-βάθος στο δεξί στικ μόνο. Έτσι έχω μάθει να πετάω εγώ προσωπικά τα δικάναλα βέβαια!
    Καλή επιτυχία στην παρθενική! Πού θα το πετάς;
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 28 Μάρ 2023, 13:38:36 »

    Καλημερα Nikolas K, θα είναι το πρώτο μου μοντέλο χωρίς γουωσαουτ λοιπον...
    Όσο για τη μείξη,και εγώ τείνω προς δέλτα. Μένω Κύθηρα,οπότε εδώ θα το πετάξω..Εδω έχουμε χρόνο και αέρα..αέρα και χρόνο.....Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 28 Μάρ 2023, 14:40:45 »

    Καλημερα Nikolas K, θα είναι το πρώτο μου μοντέλο χωρίς γουωσαουτ λοιπον...
    Όσο για τη μείξη,και εγώ τείνω προς δέλτα. Μένω Κύθηρα,οπότε εδώ θα το πετάξω..Εδω έχουμε χρόνο και αέρα..αέρα και χρόνο.....Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Thumbs up


    Αααχ, τα όμορφα Κύθηρα! Όπως και σε όλα τα νησιά, έτσι και εκεί ο καθαρός θαλασσινός αέρα και οι γυμνές πλαγιές είναι ό,τι πρέπει γιά πτήσεις πλαγιάς!  Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 28 Μάρ 2023, 14:45:53 »

    Ναι όπως τα λες είναι.. Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 31 Μάρ 2023, 00:32:44 »

    Καλησπέρα στο φόρουμ.Ετοιμο το πυραυλακι.Σημερα απόγευμα πέντε έξι δοκιμαστικές πτήσεις  με ένα μικρό "βαβα" στη μυτούλα,αλλά ολα καλά.Είχε 18 κόμβους,(με ριπες25+)και αύριο τα ίδια και χειρότερα,οπότε θα κάτσω στα αυγά μου.Σημερα πάντως αφού σώθηκε, μάλλον πετάει καλα Στριφογύρισμα ματιών Ευχαριστώ Νίκο για τη βοήθεια.Θα επανελθω με φωτό και σχόλια γενικώς.
    Καταγράφηκε
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 5 Απρ 2023, 20:58:16 »

    Η ιστορία της Μαρούτσι λοιπόν...
     Όταν κατασκεύασα το lightningbug,και καλά για παιχνίδι στην παραλία,δε περίμενα ότι θα ερωτευτώ.Αφησα λοιπόν τις προπελιτσες(Πόυ πολύ τις αγαπώ),και χύθηκαα σε μέρη ανεξερεύνητα με ένα πιάτο ρύζι.Ειδα τον αέρα πυκνό,δυνατό,απρόβλεπτο συνεχώς να με προκαλεί σε κάθε πτήση για κάτι διαφορετικό.Λοιπον αυτό ήταν.Θα έφτιαχνα ένα ανεμόπτερο πλαγιάς για να το δοκιμάσω σε μέρη που να μην μπορώ να αποφασίσω τι είναι ομορφότερο,το μέρος ή αυτό που κάνω εκεί.Ειμαι λάτρης του παλαιού,και η επιλογή ήταν ανάμεσα στο slopemaster του ken willard ή το little V του lou weihs.Ομολογω ότι με γοητευσε το ιδιαίτερο ουραίο του little V,κάνοντας την επιλογή πιο εύκολη.Κατασκευαστικά είναι ένα απλό μπαλσινο χωρίς εκπλήξεις,ξύλα απλά και το αποτέλεσμα με ικανοποίησε με τους χώρους που είχε για να εκμεταλλευτώ.Επελεξα να χρησιμοποιήσω δύο στάνταρ Σέρβο και χιλιάρα δισελη ματαρία.Ημουν ήδη ελαφρύς οπότε ούτε που το ξανασκέφτηκα.Προσθεσα περίπου τριάντα γραμμάρια για να έρθω στις δεκαπέντε ουγκιες,και πραγματικά τα χρειαζεται..Δεν ασχοληθηκα όπως ξαναειπα με το αναλογικό σύστημα μίξης(το οποίο παντελώς αγνοούσα) το οποίο βρήκα εκπληκτικά... τρομακτικό!!!Αντικατέστησα λοιπόν το κομμάτι κοντραπλακέ με μια απλή ενίσχυση 3μμ,χρησιμοποίησα όμως κοντραπλακέ 3μμ για τους νομείς αφού αποφάσισα να τους έχω ανοιχτούς για να χωρέσει μπαταρία αλλά και για να έχω το περιθώριο να την μετακινω.Χρησιμοποιησα επίσης μια καβιλια στο καπάκι ώστε να μην μετακινηθεί αφού στηρίζει και την πτέρυγα στο χείλος προσβολής.Μεντεσεδες δεν χρησιμοποίησα αλλά έβαλα χιαστί κομμάτια φιλμ επικάλυψης.Το αποτέλεσμα ικανοποιητικό και βουρ έξω για δοκιμή και τριμαρισμα.Δυσκολευτικα στο τριμαρισμα, οπότε έβγαλα τα υποδεκάμετρα και έφτασα σ'ένα ικανοποιητικό σημείο.Ξανα έξω και αυτή τη φορά σε αέρα που δεν είχα ξανασυναντήσει.Αγωνια και λαχτάρα...Όμορφα στροφιλίκια,ξεθαρευω και δεν άργησα να την καρφώσω.Μικρο το κακό αλλά η ουρά στα σκέλια και σπίτι για έλεγχο.Μετα από κάνα δύο μέρες ξανά έξω με άγριες διαθέσεις.Γυρω στους δεκα κόμβους αυτή τη φορά.Μετα βίας δύο στροφές και προσγείωση κάτω μου σε χωράφι.Δε πέταξε.Την επόμενη σε γκρεμο με αερα αρκετό.Δε πρόλαβα να αντιδράσω όταν έφτασε στο μέτωπο και το δεξί φτερό σούζα,με αναπόφευκτη στούκα σε βράχο.Το άκρο της αριστερής πτέρυγας σμπαραλιαστηκε.Μουτρακια μέχρι το σπίτι όπου διαπίστωσα ότι μικρό το κακό.Επισκευη και πέταμα την επόμενη.Ονοιρεμενο σε πλάγια με πουρνάρια.Ευχαριστοι ελιγμοί,υπακοή και άνεμος δεκαπέντε +κόμβοι.Οκ.Σημερα ήταν διαφορετικά όμως.Λιγο ακόμη,και λίγο ακόμη,και άντε κι άλλη μια στροφιτσα και. ΟΥΠΣ . Μαρούτσι-κεδρος, σημειώσατε 2.  Στο σταυρό στη βάση της πτέρυγας,σπασμένα λάστιχα καβίλιες έξω,και ο Κέδρος,σκληρός και άκαρδος να ακουμπάει με αναιδεια το ένα Σέρβο.
     Είναι μεγάλο ερώτημα η αγάπη και ο έρωτας πως ξεχωρίζουν μεταξύ τους.Ερωτευτηκα τα ανεμόπτερα πάντως και ήδη είναι στο δρόμο τα μπαλσα για την συνέχεια.Αστα μανιανα
    Καταγράφηκε
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 6 Απρ 2023, 16:22:22 »

    Τί ωραία περιγραφή Διονύση! Μπράβο γιά το Little V και γιά τις πρώτες του πτήσεις. Ξέρω ότι γιά μπάλσινα ανεμόπτερα, οι πλαγιές στην νότια Ελλάδα είναι ιδιαίτερα κακοποιητικές! Αλλά, οκ, αν είναι απλό και μικρό το ανεμοπτεράκι, τότε μικρό το κακό αν σπάσει και λίγο. Σημασία έχει να έχεις όρεξη να το ξαναφτιάχνεις. Κι από ό,τι βλέπω, δεν σου λείπει. Καλή συνέχεια λοιπόν. Βάλε μας και καμία φωτογραφία το Little V να το δούμε! Και μην ξεχάσεις να μας γράψεις και τις επόμενες φορές που θα το πετάξεις, γιά να μας ανοίγεις την όρεξη! Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 6 Απρ 2023, 18:35:20 »

    Ευχαριστώ πολύ Νίκο.Τα σημεία για πτησεις εδώ στα Κύθηρα,είναι πραγματι όχι φιλικά στο μπαλσα.Παντως έχει και πολύ βολικά σημεία πάνω από θάλασσα,που δεν παθαίνει ούτε γρατζουνια το μοντέλο αν πέσει laugh.Έχουμε και αμμουδιές όμως και πανέμορφα λιβάδια με όμορφες κλίσεις,αλλά με πολύ συγκεκριμένους ανέμους..Η αναζήτηση του τέλειου σημείου,είναι ένα ακόμα ουτοπιστικο θέμα που κάνει τόσο μαγικό αυτό το χόμπυ..
    Καταγράφηκε
    ED-62
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4



    « Απάντηση #9 στις: Δευτέρα, 10 Απρ 2023, 14:45:47 »

    γιά πτήσεις πλαγιάς απο τα καλητερα μεροι. τέτοια ευκαιρία Cheesy
    Καταγράφηκε

    συχνά κοιτάτε στον ουρανό! βοηθήστε και εσείς
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #10 στις: Τρίτη, 11 Απρ 2023, 13:01:25 »

    Άστα,φίλε Και φτάνουμε στο σημείο να δίνουμε πιο πολλά στα καύσιμα παρά στα μπαλσα Grin .Τέλος πάντων,το ανεμόπτερο πάλι πετάει(και διαπίστωσα ότι είναι εξαιρετικό και σε αναχώματα),απλά αν μπορεί κάποιος να μου πει πως να ανεβάσω κάποιες φωτο,για να κλείσει σιγά σιγά ..
    Καταγράφηκε
    Nikolas K
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 841



    « Απάντηση #11 στις: Τρίτη, 11 Απρ 2023, 19:15:47 »

    Άστα,φίλε Και φτάνουμε στο σημείο να δίνουμε πιο πολλά στα καύσιμα παρά στα μπαλσα Grin .Τέλος πάντων,το ανεμόπτερο πάλι πετάει(και διαπίστωσα ότι είναι εξαιρετικό και σε αναχώματα),απλά αν μπορεί κάποιος να μου πει πως να ανεβάσω κάποιες φωτο,για να κλείσει σιγά σιγά ..

    Διονύση καταρχήν πρέπει να μειώσεις το μέγεθος των φωτογραφιών. Πρέπει να είναι κάτω από 250 kb καθεμία. Μετά, πατάς το "πρόσθετες επιλογές" κάτω από εκεί που γράφεις το θέμα και κάνεις επισύναψη αρχείου.
    Καταγράφηκε

    Το να φτιάξεις ένα αεροπλάνο είναι εύκολο. Το θέμα είναι να φτιάξεις το αεροπλάνο που ΘΕΛΕΙΣ!

    Δεδομένων των συνθηκών, μία μόνο σχεδίαση πληρεί τις προδιαγραφές, ανεξάρτητοι δε σχεδιαστές θα συγκλίνουν σε αυτήν την σχεδίαση μετά από εξελικτική διαδικασία.
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #12 στις: Τρίτη, 11 Απρ 2023, 19:33:13 »

    Ευχαριστώ και πάλι Νίκο.. Wink
    Καταγράφηκε
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #13 στις: Πέμπτη, 13 Απρ 2023, 21:35:56 »

    Η κατασκευη ξεκινησε με την ατρακτο.Ολοι οι νομεις εγιναν απο 3μμ κοντρα πλακε,ανοιχτοι.Το αλφαδιασμα των επιφανειων του ουραιου,και η μυτη απο φυλλα μπαλσα 3μμ. Αντικατεστησα το σκι ,με καλυψη εποξικης κολας και γαζα,μεχρι την βαση της μυτης,και σε μετεπειτα επισκευη καλυψα ολοκληρο το προσθιο μερος .


    * IMG_20230324_034748.jpg (187.08 KB, 1400x1050 - εμφανίστηκε 125 φορές.)

    * IMG_20230324_044235.jpg (195.14 KB, 1000x1333 - εμφανίστηκε 129 φορές.)

    * IMG_20230324_052011.jpg (192.59 KB, 1400x1050 - εμφανίστηκε 124 φορές.)

    * IMG_20230329_042507.jpg (199.08 KB, 1400x1050 - εμφανίστηκε 131 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Διονυσης Στρατηγος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 51



    « Απάντηση #14 στις: Πέμπτη, 13 Απρ 2023, 21:39:57 »

    Η ενωση με χιαστι φιλμ επικαλυψης.Καλυψα με διαφανες τα πτερυφια για εφε.Το μοντελο ετοιμο.Το μικρο ffειναι του γιου μου..


    * IMG_20230329_141320.jpg (17.16 KB, 320x240 - εμφανίστηκε 124 φορές.)

    * IMG_20230330_022534.jpg (221.96 KB, 1400x1050 - εμφανίστηκε 124 φορές.)

    * IMG_20230330_224441.jpg (124.19 KB, 1400x1050 - εμφανίστηκε 124 φορές.)

    * IMG_20230331_151635.jpg (185.18 KB, 1000x1333 - εμφανίστηκε 127 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 13 Απρ 2023, 22:02:20 από Διονυσης Στρατηγος » Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ανεμόπτερα R/C  |  Ολα τα ανεμόπτερα R/C (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Little -V-
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.039 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.