Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 01:21:14

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 01:21:14

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 48
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 25
    Συνολικά: 26
    Στυλ εμφάνισης

    Μην ανοίγετε εδώ θέματα που δεν έχουν καμμία σχέση με αερομοντελισμό. Το πιθανότερο είναι οτι θα διαγραφούν γιατί είναι εκτός αντικειμένου του Aeromodelling GR.

    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΠΤΗΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ ΜΟΝΤΕΛΟΔΡΟΜΙΩΝ  (Αναγνώστηκε 7959 φορές)
    ArgyrisGiannetakis
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.756



    WWW
    « Απάντηση #45 στις: Τρίτη, 15 Ιούν 2021, 14:00:12 »

    Σε προσωπικό επίπεδο σας εχω βγάλει!Αλλα θα γίνουμε εκτός θέματος γιαυτό ειναι καλό να τα πουμε απο κοντα . Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #46 στις: Τρίτη, 15 Ιούν 2021, 16:58:51 »

    Κυρ Γιάννη εδώ νομίζω πώς κάνεις λάθος.
    Δηλαδή επειδή στις εκλογές δεν ψήφισα ΝΔ δεν μπορώ να ασκώ κριτική? Ή ακόμα και εάν δεν ψήφισα καθόλου!
    Και αν κάποιος θέλει να γίνει αθλητής, δεν θα πρέπει να ξέρει πώς διοικείται το κάθε σωματείο? Ή τουλάχιστον τις βασικές του αρχές? Και μην μου πεις όποιος θέλει μαθαίνει / ενημερώνεται.
    Δεν μου ακούγεται και τόσο δημοκρατικό όλο αυτό!
    Φυσικά είναι δικαίωμά σας  Thumbs up

    Αγαπητέ φίλε Γιάννη,

    είτε ψήφισες είτε δεν ψήφισες στις εκλογές μπορείς να πεις την γνώμη σου. Στην περίπτωση αυτή νομιμοποιείσαι ως Εληνας πολίτης. Δεν θα νομιμοποιήσουν να πεις την γνώμη σου αν ήσουν πολίτης άλλου κράτους (θα μπορούσες να πεις ότι θέλεις μεν αλλά χωρίς βαρύτητα δε).
    Για να κάταλάβεις την διαφορά, σε ερωτώ.

    Μπορείς να κάνεις προσφυγή στο πρωτοδικείο για να ακυρωθεί μία Γενική Συνέλευση ή απόφαση του Δ.Σ. της ΕΑΑ εφ' όσον δεν είσαι μέλος της ΕΑΑ; Μόνο τα μέλη νομιμοποιούνται να κάνουν κάτι τέτοιο. Ούτε καν οι αθλητές.


    Σοβαρά ε??!!!
    Δηλαδή για να καταλάβω, όσοι φωνάζουν για την Μιαμάρ, δεν έχουν κανένα "νομικό" δικαίωμα.
    Όσοι πόλεμοι έγιναν στο όνομα της δημοκρατίας (μεγάλη κουβέντα ξέρω) ήταν "παράνομοι"

    Όσο αφορά το εάν μπορώ να κάνω προσφυγή για μια ΓΣ κάποιου οργανισμού, νομίζω (ένας δικηγόρος θα μας πει) ότι εάν υπάρχει παρατυπία ή παρανομία μπορώ να κάνω. Μέχρι και αυτεπάγγελτα μπορεί να γίνει.
    πχ. Εάν στον Ερμή αποφασίσουμε κάθε φορά που έρχεται ο mogolos να πετάξει, να του τραβάμε δυο σφαλιάρες, πιστεύεις πώς δεν έχει δικαίωμα ο οποιοσδήποτε πολίτης να κάνει προσφυγή???!!!
    Για αυτό το λόγο και τα καταστατικά είναι ΔΗΜΟΣΙΑ αναρτημένα. Για να μπορούν να ελέγχονται.
    Ο έλεγχος των "αρχών" δεν είναι δικαίωμα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του πολίτη. Ξανά δες το Σύνταγμα.

    Όσο αφορά την κουβέντα, δεν είναι νομικό το ζήτημα και το γνωρίζεις καλά. Κανείς δεν λέει ότι θα σε πάει στα δικαστήρια. Η κουβέντα, θέλω να πιστεύω, είναι φιλική και οι συμμετέχοντες καλοπροαίρετοι. Απλά δημιουργούνται ερωτήματα που δεν απαντιούνται.
    Πιστεύεις πως προσωπικά δεν θα ήθελα να είμαι αεραθλητής? Εγώ και πολλοί άλλοι, γιατί πιστεύεις πως δεν γινόμαστε αεραθλητές? Δεν λέω πως φταις ΕΣΥ, αλλά κάτι φταίει. Και όσο πιστεύεις πως η ομοσπονδία είναι ο Πάπας και έχει το αλάθητο, τόσο θα απαξιώνεται στον χώρο, δυστυχώς.
    Φιλικά  Thumbs up

    Καταγράφηκε

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #47 στις: Τρίτη, 15 Ιούν 2021, 17:38:28 »

    Αγαπητέ Γιάννη,

    άλλο να βγεις σε πορεία διαμαρτυρίας για κάποιο πόλεμο που γίνεται στην υφήλιο και άλλο να μπορείς να επέμβεις διοικητικά ως τρίτος σε ένα σωματείο που διοικείται αυτόνομα.
    Ποιός πόλεμος είναι νόμιμος; Αν θέλεις να φωνάξεις διαμαρτυρόμενος για κάποιο πόλεμο κάνε το,  αλλά δεν έχεις νομικό δικαίωμα να προσφύγεις στα ΗΕ και να ζητήσεις να σταματήσουν τις εχθροπραξίες. Το δικαίωμα να διαμαρτυρηθείς είναι μόνο ανθρωπιστικό.
    Είμαι σίγουρος πλέον ότι δεν έχεις καθαρή εικόνα για το πως διοικείται ένα σωματείο και μάλιστα ένα αθλητικό σωματείο. Τα παραδείγματα που προτάσσεις δεν είναι αντιπροσωπευτικά.

    Είναι πολύ εύκολο να ζητήσει ο Ερμής να λάβει την αθλητική αναγνώριση μέσω της Ομοσπονδίας. Και όσα από τα μέλη του θέλουν να αποκτήσουν και αυτά την αθλητικό ιδιότητα. Και πάλι το σωματείο θα διοικεί και τα μέλη του και τους αθλητές του. Η Ομοσπονδία δεν διοικεί τα σωματεία της. Δεν τους λέει τι να αποφασίσουν. Ασχολείται μόνο με το αθλητικό κομμάτι. Μπορεί βέβαια να περάσει οδηγίες όπως αυτές για την προστασία από τον covid 19, και τις απαγορεύσεις δρασηριοτήτων και συγκεντρώσεων που νομοθετεί το κράτος. Δίνει οδηγίες για την έκδοση δελτίου υγείας του αθλητή. Μπορεί επίσης να ασκήσει πειθαρχικό έλεγχο κι αν διαπιστωθεί όντως πειθαρχικό παράπτωμα να επιβάλλει πειθαρχικές ποινές. Δεν μπορεί να αναιρέσει απόφαση Δ.Σ. ή Γ.Σ. σωματείου. Δεν υπεισέρχεται στα διοικητικά θέματα του σωματείου.

    Αγαπητέ φίλε Γιάννη και λοιποί συνάδελφοι, παρακαλώ να μην εγείρετε διοικητικά και νομικά θέματα που δεν γνωρίζετε αν ευσταθούν.

    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #48 στις: Τρίτη, 15 Ιούν 2021, 21:24:46 »

    και η καθυστερημένη δική μου παρέμβαση, μια και μόλις πριν από λίγο κατάφερα να κάτσω στον υπολογιστή...

    Από εδώ το φέρατε, από εκεί το πήγατε, πάλι καταλήξαμε στα ίδια... τι κάνει η Ε.Α.Α., η Ομοσπονδία και εγώ δεν ξέρω τι...

    Θα μιλήσω ως απλός παρατηρητής, όχι ως admin ή οτιδήποτε σχετικό. Προσωπική γνώμη...

    Σχετικά με την Ε.Α.Α.

    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που λέει ο Γ. Κωνσταντακάτος που δεν καταλαβαίνετε οι υπόλοιποι, ή δεν θέλετε να αποδεχτείτε...

    Είναι τόσο απλό όσο το λέει. Για τους δικούς του λόγους, όσο και των μελών τηε Ε.Α.Α. που στηρίζουν την παρούσα διοίκηση, ο σύλλογος λειτουργεί σε αυτό το επίπεδο και με αυτή τη στρατηγική της περιορισμένης ή μη ανάπτυξης και της μη εμπλοκής με μοντελοδρόμια. Όσο παράξενο και αν ακούγεται αυτό, έχει μια βάση και μια λογική, ειδικά μετά από γεγονότα που συνέβησαν στο παρελθόν.

    Η ιστορικότητα του συλλόγου αφορά πάλι τα μέλη και τη διοίκηση, και τις επιλογές τους. Δεν προκύπτει από πουθενά υποχρέωση να ανοίξει διάπλατα τις πύλες της...

    Εναλλακτικές υπάρχουν, τόσο για τους αθλητές, όσο και για τους χομπίστες. Και σε τελική ανάλυση, αν κάπου δεν σε θέλουν, δεν πας...

    Και όχι, λογαριασμό δίνει ένας σύλλογος μόνο στα μέλη του... Το ίδιο κάνει η Ε.Α.Θ. από την οποία ξεκίνησε (έμμεσα) το θέμα.

    Το αν τώρα ο Γ. Κωνσταντακάτος έχει δικαίωμα να σχολιάζει κάτι που κατά τη γνώμη του είναι λάθος, ναι, όπως και όλοι το ίδιο. Όχι όμως στρεφόμενος κατά του ενός ή του άλλου συλλόγου, αλλά κατά του γεγονότος.

    Και το γεγονός είναι απλό. Επιτρέπονται συναντήσεις στην σημερινή κατάσταση και υπό ποιες προϋποθέσεις τήρησης των υγειονομικών πρωτοκόλλων?

    Γιατί από αυτά που διάβασα στην αρχή, προσωπικά δεν κατάλαβα τι ακριβώς έγινε από την Ομοσπονδία που να προκάλεσε θυμηδία... Συγκεκριμένα, ξεκάθαρα, όχι άκουσα, άκουσε του είπαν...

    Ομοσπονδία
    Ο Γ. Κωνσταντακάτος δεν είναι η Ομοσπονδία, ούτε και η Ομοσπονδία είναι ο Γ. Κωνσταντακάτος. Και η Ομοσπονδία συνειδητά εδώ και καιρό δεν επεμβαίνει σε ένα forum, έχει συγκεκριμένες διαδικασίες που τηρεί.

    Και κάτι τελευταίο...

    Ναι, για τα περισσότερα φταίει η Ομοσπονδία
    Για τα υπόλοιπα φταίει η Ε.Α.Α.
    Και για όσο δεν έχουμε σκεφτεί ακόμα, φταίει ο Γ. Κωνσταντακάτος...
    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    Γιώργος Κανδυλάκης
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.248



    « Απάντηση #49 στις: Τρίτη, 15 Ιούν 2021, 21:28:03 »

    και τώρα ως admin...

    Εάν έχει κάποιος να πει κάτι σχετικό με το θέμα και το ερώτημα, ας το γράψει για να προχωρήσει η συζήτηση. Με στοιχεία και τεκμηριωμένα όμως.

    Εάν κάποιος θέλει να συνεχίσει συζητήσεις για την Ομοσπονδία, την Ε.Α.Α. και οτιδήποτε παρεμφερές, ας πάει στο facebook όπου υπάρχουν αρκετές σχετικές σελίδες που θα χαρούν να αναπαραγάγουν τα ίδια και τα ίδια...

    Με τη γνωστή δημοκρατικότητα που με διακρίνει (αλίμονο...)

    gkan
    Καταγράφηκε

    όσο ελαφρύτερα είναι, τόσο ψηλότερα πάνε

    μέτρα με μικρόμετρο, σημάδεψε με κιμωλία, κόψε με τσεκούρι...
    ArgyrisGiannetakis
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.756



    WWW
    « Απάντηση #50 στις: Τρίτη, 15 Ιούν 2021, 22:52:19 »

    Φίλε Γιωργο οπως και ξεκίνησες το τελευταίο μηνυμά σου και εσυ '' προσωπική γνώμη ..... ετσι και όλοι οι άλλοι εξέφρασαν την προσωπική τους γνώμη. Την σεβόμαστε όλοι, και σε εσυ ελέυθερα μπορεις να αποδεχτείς και ειλικρινά να καταλάβεις ολα οσα μας είπε ο κύριος Κωσταντακάτος.
    Εαν δεν κατάλαβες τι ακριβώς έγινε και τι ειπώθηκε σε οποιαδηποτε εκδρομή, πάλι σεβαστό !Δεν παει να πεί ομως οτι  άλλοι δεν κατάλαβαν η δεν ειχαν απορίες?Δικαίωμα τους!Θα δωσουμε καπου απολογια για τις απορίες μας και διαπιστώσεις μας?Ειμαστε υπόλογοι ?
    Καποιοι έχουμε πλήρη εικόνα ποιος ειναι τί και πως και γιατί σε οποιαδήποτε θέση και ειναι δικαίωμα του καθενός να εχει αυτη την δική του γνωμη και  οπτική.
    Αναγκαστικά οποτε θελήσεις και καλά κανεις πρεπει να μπαίνει ένα τελος σε ότι ξεφέυγει κατα την γνωμη σου και συμφωνώ  απολυτα σε αυτό! Καλή δύναμη και καλή συνέχεια και ας διαφωνουμε!Σεβασμο ομως απαραίτητα ολοι παιδιά!Αυτά !Ελπίζω να τα πουμε και απο κοντά.
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    Bocian
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 686


    « Απάντηση #51 στις: Τετάρτη, 16 Ιούν 2021, 02:08:13 »

    Εάν έχει κάποιος να πει κάτι σχετικό με το θέμα και το ερώτημα, ας το γράψει για να προχωρήσει η συζήτηση. Με στοιχεία και τεκμηριωμένα όμως.

    Στην σελίδα της ομοσπονδίας https://epae2020.elao.gr/images/epae2020_documents/site/clubs/elao_am_insurance_2020_interelife.pdf
    υπάρχει αναρτημένο το συμβόλαιο που μας ασφαλίζει η ομοσπονδία. Είναι της περυσινής περιόδου αλλά φαντάζομαι ότι και το φετινό θα είναι
    με τους ίδιους όρους και το ίδιο κόστος περίπου. Χωρίς κραυγαλέες διαφορές.

    Αναφέρεται ότι υπάρχουν 400 άτομα ασφαλισμένα, με ετήσιο κόστος ασφαλίστρων τα 2.000 Ευρώ.

    Η περίοδος που ξεκινάει η ασφαλιστική μας κάλυψη είναι ο μήνας Μάρτιος, για να έχει ο κάθε ένας από εμάς τον χρόνο των δύο μηνών,
    ώστε να τακτοποιήσει την οικονομική του υποχρέωση απέναντι στο σωματείο του, ώστε να μπορεί και αυτό με την σειρά του να τον ασφαλίσει.

    Αν κάνουμε την διαίρεση του κόστους των ασφαλίστρων με τα μέλη που ασφαλίζονται (2000 / 400) προκύπτει το κόστος για τον κάθε μοντελιστή.

    Έχουμε δηλαδή ένα κόστος της τάξης των 5 ευρώ !!!!! ανά μέλος - αθλητή.

    Δεν μπορεί λοιπόν κανένα σωματείο - ένωση να θέτει όρους και προϋποθέσεις για την ασφάλεια, στους συνεπείς τουλάχιστον μοντελιστές, για 5 ευρώ,
    που τα έχει πληρωμένα μέσα από την συνδρομή του.

    Διαφορετικά, αν συντρέχουν άλλοι λόγοι, που δεν τους γνωρίζουμε, λόγω του ότι δεν διοικούμε σωματείο, ας αυξηθεί η συνδρομή μας 5 ευρώ.






    Καταγράφηκε

    Σ' αυτή τη χώρα, σε λίγο καιρό, όποιος είναι κάτοχος Ανεμοπτέρου, θα διώκεται Ποινικά.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #52 στις: Τετάρτη, 16 Ιούν 2021, 06:13:43 »


    Δεν μπορεί λοιπόν κανένα σωματείο - ένωση να θέτει όρους και προϋποθέσεις για την ασφάλεια, στους συνεπείς τουλάχιστον μοντελιστές, για 5 ευρώ, που τα έχει πληρωμένα μέσα από την συνδρομή του.

    Αξιότιμε κύριε Μπαγλατζή,

    Επανέρχεστε σε ένα θέμα που σας έχω ήδη απαντήσει.

    Τα μέλη που πληρώνουν έγκαιρα την συνδρομή τους τα ασφαλίζει η ΕΑΑ. Αν κάποιος δεν είναι ταμειακά ενήμερος δεν τον ασφαλίζει.
    Οι αθλητές δεν πληρώνουν συνδρομή, και εφ' όσον συμμετείχαν σε αγώνες το προηγούμενο έτος, δηλαδή είναι ενεργοί ασφαλίζονται με χρήματα από τον προϋπολογισμο της ΕΑΑ (δηλαδή οι συνδρομές των μελών καλύπτουν και την ασφάλιση των αθλητών).
    Σε αντίθετη περίπτωση ο μη ενεργός αθλητής μπορεί να ζητήσει την ασφάλισή του καταβάλλοντας ο ίδιος το αντίτιμο των 10 ευρώ.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Pantelis Papageorgiou
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 390


    « Απάντηση #53 στις: Τετάρτη, 16 Ιούν 2021, 08:03:23 »

    Και επειδή μου έκανε μεγάλη εντύπωση πως ένας τόσο σημαντικός σύλλογος δεν θέλει συνειδητά το ιερό δισκοπότηρο του μοντελισμού, εξέφρασα την απορία.


    Πρέπει να έχεις ασχοληθεί με τα διοικητικά του σωματείου και να έχεις και λίγο διαίσθηση γιατί έχουμε πάρει αυτή την απόφαση.
    Παρακάλεσα όμως να μην συνεχίσετε πάνω στο ίδιο θέμα.
    Γιατί δεν βοηθάτε να σταματήσυομε εδώ;

    Σταματώ αφού μου το ζητάτε.

    Ξεκίνησα μόνο γιατί εσείς αναφερθήκατε σε ενσυνείδητες επιλογές, τις οποίες δεν έχω την διαίσθηση να καταλάβω. Ακόμη δεν έχω καταλάβει αλλά δεν θα το συνεχίσω. Όπως προανέφερα, είναι δικαίωμά σας σε τι και ποιούς θα απαντάτε.

    Υπενθυμίζω όμως ότι δικό σας ήταν το σχόλιο της ενσυνείδητης επιλογής...
    Καταγράφηκε
    Bocian
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 686


    « Απάντηση #54 στις: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 10:48:21 »

    Τα μέλη που πληρώνουν έγκαιρα την συνδρομή τους τα ασφαλίζει η ΕΑΑ.

    Ωραία λοιπόν. Εγώ όμως δεν μίλησα για την ΕΑΑ, στην πρώτη μου απάντηση στο θέμα έγραφα
    για ΟΛΑ ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ.

    Απ ότι έχω καταλάβει, όλα τα σωματεία - ενώσεις ακολουθούν την ίδια τακτική......ασφάλιση κατά το δοκούν........

    Και αφού ΟΛΑ τα σωματεία,  ΟΑΜΕΛ, ΑΕΡ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΑΕΜΑ,ΕΑΑ, ΕΑΘ, κλπ κλπ, έχουν ασφαλισμένα ΟΛΑ τα μέλη τους,
    γιατί τότε να μην ζητήσουμε από την Ασφαλιστική Εταιρία να εκδίδει μια απόδειξη ασφαλίσεως ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ, ούτως ώστε να εκλείψει και η ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΙΑ
    με τους ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΣ  σε αγώνες εκδηλώσεις και εκδρομές!!!

    Θα έχει μαζί του ο καθένας την απόδειξη να την επιδεικνύει και έτσι θα αποφεύγεται η ταλαιπωρία από μεριάς διοργανωτή να ρωτήσει να πάρει απάντηση κλπ κλπ κλπ.
    Νομίζω ότι έτσι θα αναγκαστούν και οι ''Κακοπληρωτές'' να εκπληρώνουν τις οικονομικές τους υποχρεώσεις προς τον σύλλογο τους.

    Πως σας φαίνεται η ιδέα μου??   (Η ερώτηση, απευθύνεται  προς όλα τα Σωματεία)

    ΥΓ 1. Μιλάμε πάντα για τα ταμειακός τακτοποιημένα μέλη.

    ΥΓ 2. Η απόδειξη θα μπορεί να είναι και σε Ηλεκτρονική μορφή, να την έχει στο κινητό του ο καθένας μας.
    Καταγράφηκε

    Σ' αυτή τη χώρα, σε λίγο καιρό, όποιος είναι κάτοχος Ανεμοπτέρου, θα διώκεται Ποινικά.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #55 στις: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 13:45:29 »

    Αξιότιμε κύριε Μπαγλατζή,
    Αυτό που σκεφτήκατε και προτείνετε δεν είναι δυνατόν αν γίνει γιατί η ασφαλιστική εταιρεία δεν έχει αντισυμβαλλόμενους τα μέλη και τους αθλητές μας αλλά μόνο την Ομοσπονδία.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    MOGOLOS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 640



    « Απάντηση #56 στις: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 15:56:35 »

    Τα μέλη που πληρώνουν έγκαιρα την συνδρομή τους τα ασφαλίζει η ΕΑΑ.

    Ωραία λοιπόν. Εγώ όμως δεν μίλησα για την ΕΑΑ, στην πρώτη μου απάντηση στο θέμα έγραφα
    για ΟΛΑ ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ.

    Απ ότι έχω καταλάβει, όλα τα σωματεία - ενώσεις ακολουθούν την ίδια τακτική......ασφάλιση κατά το δοκούν........

    Και αφού ΟΛΑ τα σωματεία,  ΟΑΜΕΛ, ΑΕΡ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΑΕΜΑ,ΕΑΑ, ΕΑΘ, κλπ κλπ, έχουν ασφαλισμένα ΟΛΑ τα μέλη τους,
    γιατί τότε να μην ζητήσουμε από την Ασφαλιστική Εταιρία να εκδίδει μια απόδειξη ασφαλίσεως ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ, ούτως ώστε να εκλείψει και η ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΙΑ
    με τους ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΥΣ  σε αγώνες εκδηλώσεις και εκδρομές!!!

    Θα έχει μαζί του ο καθένας την απόδειξη να την επιδεικνύει και έτσι θα αποφεύγεται η ταλαιπωρία από μεριάς διοργανωτή να ρωτήσει να πάρει απάντηση κλπ κλπ κλπ.
    Νομίζω ότι έτσι θα αναγκαστούν και οι ''Κακοπληρωτές'' να εκπληρώνουν τις οικονομικές τους υποχρεώσεις προς τον σύλλογο τους.

    Πως σας φαίνεται η ιδέα μου??   (Η ερώτηση, απευθύνεται  προς όλα τα Σωματεία)

    ΥΓ 1. Μιλάμε πάντα για τα ταμειακός τακτοποιημένα μέλη.

    ΥΓ 2. Η απόδειξη θα μπορεί να είναι και σε Ηλεκτρονική μορφή, να την έχει στο κινητό του ο καθένας μας.

    Το βασικό πρόβλημα με τις ασφαλιστικές είναι ότι μπορούν να σε ασφαλίσουν μόνο για ΝΟΜΙΜΑ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΑ μοντελοδρόμια.
    Προσωπικά, πέρα από το δικό μας, που γνωρίζω (μιας και έτρεχα στην Δ2 της ΥΠΑ) ότι έχει άδεια, δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι σύλλογοι - ομοσπονδίες κλπ κλπ.
    Ξανά λέω προσωπικά δεν γνωρίζω.

    Συνεπώς έστω ότι ο Mogolos έχει ένα μεγάλο χωράφι που μπορούν να γίνουν πτήσεις. Η ασφαλιστική δεν πρόκειται να με ασφαλίσει εάν δεν έχω άδεια από την ΥΠΑ. Έτσι εάν πω "ελάτε να κάνουμε μια συνάντηση" και γίνει η λαλακία ο δρόμος για τα κάγκελα είναι δεδομένος.
    Αυτό σημαίνει πρακτικά, ότι μόνο δε οργανωμένους χώρους μπορούν να γίνονται συναντήσεις (σύμφωνα πάντα με το γράμμα του νόμου)
    Όσο αφορά την απόδειξη που λές, πιστεύω, πως με ένα τηλέφωνο στην ασφαλιστική θα σου λυθούν όλες οι απορίες   Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Γιατί εαν δεν εχει πολυβόλα δεν πετάει
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #57 στις: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 16:09:54 »

    Αγαπητέ Γιάννη,

    αυτή την περίοδο όλοι οι σύλλογοι ενεργούν για την αδειοδότηση των μοντελοδρομίων τους.

    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 926



    WWW
    « Απάντηση #58 στις: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 20:38:57 »

    απλα ειδα στο φβ ότι η ΕΑΘ Θα επιτρεπει πλεον μονο στους αθλητες πτησεις μετα από συνελευση των μελων
     

    Βαγγέλη όλοι το διαβάσαμε και υπάρχουν σίγουρα απορίες. Θα μπορούσα να δώσω μια λογική εξήγηση χωρίς να έχω κάποια ενημέρωση από το Δ/Σ του Συλλόγου των Αερομοντελιστών της Θεσσαλονίκης.
    Η ΕΑΘ είναι ένα αθλητικό σωματείο με την αναγνώριση της Αθλητικής Ιδιότητας από την Γενική Γραμματεία Αθλητισμού. Με τον νέο νόμο κάθε αθλητικό σωματείο για να κρατήσει αυτή την Αθλητική Ιδιότητα θα πρέπει να έχει δραστηριότητες αθλητικές. Δηλαδή, να έχει ικανό αριθμό αθλητών που θα λαμβάνουν μέρος σε Πανελλήνιους αγώνες και με τους στόχους της ΓΓΑ να υπάρχουν συμμετοχές αθλητών σε διεθνείς διοργανώσεις. Ακόμα καλύτερα θα ήταν εάν υπήρχε η δυνατότητα οι αθλητές να λαμβάνουν διακρίσεις.
    Ετσι η ΓΓΑ θα δείξει μεγαλύτερο ενδιαφέρον για αυτό το αθλητικό σωματείο.....και σύμφωνα με δηλώσεις του υφυπουργού θα χρηματοδοτείται ανάλογα.

    Προφανώς η ΕΑΘ [εάν αυτό που διαβάσαμε έχει την παραπάνω ερμηνεία]  επέλεξε να δώσει βάρος στον Αθλητισμό και να αφήσει το κομμάτι του χόμπι στην άκρη.

    Έχουν αλλάξει πολλά τον τελευταίο διάστημα με την νομοθεσία περί αθλητικών σωματείων που ο απλός χομπίστας δεν τα γνωρίζει, και σίγουρα θα του ακούγονται περίεργα και εξωφρενικά.
    Μάλλον έχουμε φτάσει σε ένα σημείο που οι σύλλογοι πρέπει να επιλέξουν....η χόμπι...η άθλημα. Εαν κάνεις χόμπι και δεν παρουσιάσεις  σαν σύλλογος αθλητική δραστηριότητα θα χάσεις την Αθλητική ιδιότητα. Το ίδιο βέβαια μπορεί να συμβεί εάν λειτουργείς μεν σαν αθλητικός σύλλογος αλλά οι αθλητές σου δεν λαμβάνουν μέρος σε αγώνες.

    Καταγράφηκε

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    Bocian
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 686


    « Απάντηση #59 στις: Πέμπτη, 17 Ιούν 2021, 21:51:01 »

    Αξιότιμε κύριε Μπαγλατζή,
    Αυτό που σκεφτήκατε και προτείνετε δεν είναι δυνατόν αν γίνει γιατί η ασφαλιστική εταιρεία δεν έχει αντισυμβαλλόμενους τα μέλη και τους αθλητές μας αλλά μόνο την Ομοσπονδία.

    Νομίζω είναι λάθος η τοποθέτησή σας αυτή Αξιότιμε Πρόεδρε, η ασφαλιστική εταιρία ασφαλίζει υπαρκτά πρόσωπα. Γι αυτό τον λόγο και ζητάει  τα ονοματεπώνυμα μας για να συντάξει το συμβόλαιο.
    Άρα γίνεται να μας δώσει βεβαίωση - απόδειξη ότι είμαστε ασφαλισμένοι......

    Μία άλλη απορία μου είναι επίσης  πχ γιατί δεν έχει απόδειξη ότι πληρώνει ασφάλεια ο μοντελιστής?? είτε από την ασφαλιστική εταιρία, είτε από την Ομοσπονδία. Πως θα αποδείξει  ο μοντελιστής σε περίπτωση ατυχήματος ότι είναι ασφαλισμένος??

    Φωτογραφία του συμβολαίου με την παράγραφο όπου ζητούνται τα ονόματα μας για να ασφαλιστούμε.








    * Screenshot_2.jpg (23.42 KB, 700x73 - εμφανίστηκε 149 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Σ' αυτή τη χώρα, σε λίγο καιρό, όποιος είναι κάτοχος Ανεμοπτέρου, θα διώκεται Ποινικά.
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR - γενικές συζητήσεις (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: ΠΤΗΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ ΜΟΝΤΕΛΟΔΡΟΜΙΩΝ
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.05 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.