Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:44:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:44:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 161
    Συνολικά: 163
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Μαθάινεις απο εξωμοιωτή???  (Αναγνώστηκε 7124 φορές)
    nektarios
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 138


    ...every day for us something new...


    « Απάντηση #15 στις: Πέμπτη, 22 Μάι 2008, 13:07:38 »

    Το μόνο που νομίζω ότι μαθαίνεις είναι η εξοικείωση με τα stick
    θα συμφωνισω και εγω  μ αυτο...
    Αλλα να προσθεσω και γω κατι...
    Επειδη ειμαι απο χανια και εδω φυσαει ολημερα σχεδον και δν λεει να σταματησει,
    καταφερα με το aerofly (που ειχα) να εξοικιωθω και στο πεταγμα και με πολυ αερα. και ορισμενες φορεσ μ αρεσει πιο πολυ απ οταν εχει απνοια idiot2  Ντροπή
    Δεν θα ξεχασω το τρεμουλο που ενιωσα οταν επιασα το πρωτο μ το μοντελο στα χερια μ καθως και τις φωνες που εβαλα στον πατερα μ οταν εφυγε απο διπλα μ τοτε...
    Αλλα οπως ειπε και ο Γιωργος πριν η ικανοποιηση και η χαρα που ειχα οταν εκανα την πρωτη μ επιτυχημενη προσγειωση θα μ μεινουν αξεχαστα.... Χαμόγελο

    Συμπερασματα: παιξε οσο πιο πολυ μπορεις στο pc σπασε τα μοντελακια του οσες φορες θες
                          μετα ομως σοβαρεψου λιγο και πετα σαν να ειναι το μοντελακι σ που το προσεχεις σαν τα ματια σ και δν θεσ με τπτ να το σπασεις...
                          αααα και βαζε και λιγο αερο που και που... δν κανει κακο.. buck2 Grin
     Καλες πτησεις...
     Νεκταριος...
    Καταγράφηκε

    ...ΑSP engines 4ever...hehehe...
    iosif
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 148



    « Απάντηση #16 στις: Πέμπτη, 22 Μάι 2008, 15:38:41 »

    Aπο την δικια μου μικρη εμπειρια εχω βγαλει το εξής συμπέρασμα.
    O εξομοιωτής,για εναν αρχαριο ειναι εξοικείωση με τα στικ.
    Για εναν λιγο εμπειρο, να βελτιωθεί πτητικα και να ανακαληψει πιο τολμηρες φιγούρες
    και για εναν προχωρημένο,  να βελτειωσει τις τεχνικες του και να δοκιμασει νεα ακροβατικα.
    Ελιγμούς που εμαθα απο τον εξωμοιωτη,  ποτε μου δεν θα τους μάθαινα στον αερα, αν πρωτα δεν ειχα σπασει κανα δυο τρία α/π.
    E/Π εμαθα απο εξωμοιωτη και πηγα μονος μου και εκανα τα πρωτα χοβερ μου χωρις ιδιαιτερη δυσκολια και αγχος.
    Aν δεν ειχα εξωμοιωτη σιγουρα θα χρειαζομουν καποιον δασκαλο κοντα μου για αρκετες πτησεις.
    Τελειώνοντας, πιστευω πως ειναι απαραίτητο εργαλιο για ολες τις κατηγοριες και ολα τα επιπεδα χειριστών.
    Καταγράφηκε
    adam_raps
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 141



    « Απάντηση #17 στις: Πέμπτη, 22 Μάι 2008, 19:43:27 »

    παιδιά έχω πετάξει 2 φορες μονο μαζί με εκπαιδευτη!!!!!!!!!!!!!!!όντως ειδικά την πρώτη έτρεμα ολόκληρος!!!!!!!!την δεύτερη που πέταξα και πιο πολύ ώρα άρχισε να περνάει το πολύ τρέμουλο!!!!!η δεύτερη φορα ήταν και η καλύτερη πέταξα κανονικότατα μονος εκτος τις προσγείωσης που την έκανε ο εκπαιδευτής!!νομίζω ότι με βοηθησε ο g4 αρκετά δεν μπερδεύω το αεροπλάνο από οποια μεριά και να το δω στον αέρα!!!!!!μονο την προσγείωση δεν έχω κάνει!!!!!!!!!
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 28 Μάι 2013, 10:35:03 από Yankos » Καταγράφηκε
    TOLIS
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.264



    « Απάντηση #18 στις: Πέμπτη, 29 Μάι 2008, 17:09:38 »

    Aπο την δικια μου μικρη εμπειρια εχω βγαλει το εξής συμπέρασμα.
    O εξομοιωτής,για εναν αρχαριο ειναι εξοικείωση με τα στικ.
    Για εναν λιγο εμπειρο, να βελτιωθεί πτητικα και να ανακαληψει πιο τολμηρες φιγούρες
    και για εναν προχωρημένο,  να βελτειωσει τις τεχνικες του και να δοκιμασει νεα ακροβατικα.
    Ελιγμούς που εμαθα απο τον εξωμοιωτη,  ποτε μου δεν θα τους μάθαινα στον αερα, αν πρωτα δεν ειχα σπασει κανα δυο τρία α/π.
    E/Π εμαθα απο εξωμοιωτη και πηγα μονος μου και εκανα τα πρωτα χοβερ μου χωρις ιδιαιτερη δυσκολια και αγχος.
    Aν δεν ειχα εξωμοιωτη σιγουρα θα χρειαζομουν καποιον δασκαλο κοντα μου για αρκετες πτησεις.
    Τελειώνοντας, πιστευω πως ειναι απαραίτητο εργαλιο για ολες τις κατηγοριες και ολα τα επιπεδα χειριστών.
    δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο μαζι σου αγαπητε μου.. Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    cogito ergo sum....
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #19 στις: Πέμπτη, 29 Μάι 2008, 20:16:56 »

    Εγω εμαθα απο το real-flight g3.5 να πεταω ολα τα αεροπλανα εκει χωρις κανενα προβλημα να τους κανω τα παντα και μετα πηρα ενα τετρακανλο και το πεταξα αμεσος χωρις ακνενα προβλημα και μετα ενα 3D οπου κι αφτο μου φανικε αρκετα ευκολο δεν ειδα κατι δισκολο επανο του ομως χωρις το simulator δεν θα πεταγα 3D σε τοσο λιγο καιρο.Πιστευω πωσ αυτο με βοηθησε.Παντως  δεν εχει πολυ σχεση με την πραγματικοτητα αν δεν τρεμεις και να ανχονεσαι να το φερεις καλα στην προσγειωση δεν λεει τιποτα.
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #20 στις: Πέμπτη, 29 Μάι 2008, 21:12:02 »

    Το θέμα είναι αν μαθαίνεις από sim σωστά ;

    sim = εξωμοιωτής που σημαίνει ένα λογισμικό που εξωμειώνει τις πραγματικές συνθήκες. Με απλή λογική όσο καλύτερα εξωμειώνει τις πραγματικές συνθήκες τόσο καλύτερη δουλειά κάνει.... Άρα κατά την ταπεινή μου γνώμη μου ναι .... σε μαθαίνει  Χαμόγελο

    Προσωπικά είμαι νέος, αλλά έχω πρόσφατη την εμπειρία του G4  Undecided

    Ξεκίνησα τον αερομοντελισμό με ε/π (ένα lama v3).... όταν αισθάνθηκα καλά αγόρασα ένα belt-cp. Όλοι μου είπαν να δουλέψω σε ένα flight simulator για να βελτιώσω τις κινήσεις μου. Έπαιξα με FMS που είναι δωρεάν και κατέβασα και το G4 Demo. Πέταξα (στον sim) θερμικά, ηλεκτρικά, ανεμόπτερα, πολεμικά και γενικά πειραματίστηκα αρκετά. Σε λίγες μόλις ώρες sim κατάλαβα ότι είμαι περισσότερο αεροπλανάκιας και λιγότερας ελικοπτεράς. Άρα κέρδιδα κάτι πριν καν αρχίσω  Χαμόγελο

    Κάποια στιγμή αγόρασα ένα NexSTAR για εκπαιδευτικό και μέχρι να το ετοιμάσω πέταξα στο G4 το αντίστοιχο μοντέλο που έχει. Η αλήθεια είναι ότι το πέταγα για ώρες στον sim και μετά είχα την περιέργια να δω αν και το πραγματικό μοντέλο πετάει παρόμοια με το NexSTAR του RF G4  Undecided

    Εεεεε λοιπόν.... το NexSTAR μου πετάει, στρίβει, απογειώνεται, προσγειώνεται και γενικά συμπεριφέρεται κατά 90% τουλάχιστον όπως και το virtual μοντέλο που έχει το G4 !!! Αν αυτό φαίνεται υπερβολικό, μια δοκιμή θα σας πείσει.

    Απο εκεί και πέρα, για το ψυχολογικό μέρος του θέματος μετά από καμιά 20αριά πτήσεις, και κυρίως κατά την διάρκεια των πρώτων πτήσεων της ημέρας, τα δάκτυλα μου ακόμα τρέμουν και αν χάσω το έλεγχο αισθάνομαι και ένα πόνο στο στομάχι. Εννοείται ότι στο G4 περνάω inverted λίγα εκατοστά από τον αεροδιάδρομο ενώ στις πραγματικές μου πτήσεις με δισταγμό κάνω ρολάκια και λουπάκια  buck2

    Βέβαια όλα αυτά είναι απλά η γνώμη μου  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    adam_raps
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 141



    « Απάντηση #21 στις: Κυριακή, 1 Ιούν 2008, 22:19:24 »

    Το θέμα είναι αν μαθαίνεις από sim σωστά ;

    sim = εξωμοιωτής που σημαίνει ένα λογισμικό που εξωμειώνει τις πραγματικές συνθήκες. Με απλή λογική όσο καλύτερα εξωμειώνει τις πραγματικές συνθήκες τόσο καλύτερη δουλειά κάνει.... Άρα κατά την ταπεινή μου γνώμη μου ναι .... σε μαθαίνει  Χαμόγελο

    Προσωπικά είμαι νέος, αλλά έχω πρόσφατη την εμπειρία του G4  Undecided

    Ξεκίνησα τον αερομοντελισμό με ε/π (ένα lama v3).... όταν αισθάνθηκα καλά αγόρασα ένα belt-cp. Όλοι μου είπαν να δουλέψω σε ένα flight simulator για να βελτιώσω τις κινήσεις μου. Έπαιξα με FMS που είναι δωρεάν και κατέβασα και το G4 Demo. Πέταξα (στον sim) θερμικά, ηλεκτρικά, ανεμόπτερα, πολεμικά και γενικά πειραματίστηκα αρκετά. Σε λίγες μόλις ώρες sim κατάλαβα ότι είμαι περισσότερο αεροπλανάκιας και λιγότερας ελικοπτεράς. Άρα κέρδιδα κάτι πριν καν αρχίσω  Χαμόγελο

    Κάποια στιγμή αγόρασα ένα NexSTAR για εκπαιδευτικό και μέχρι να το ετοιμάσω πέταξα στο G4 το αντίστοιχο μοντέλο που έχει. Η αλήθεια είναι ότι το πέταγα για ώρες στον sim και μετά είχα την περιέργια να δω αν και το πραγματικό μοντέλο πετάει παρόμοια με το NexSTAR του RF G4  Undecided

    Εεεεε λοιπόν.... το NexSTAR μου πετάει, στρίβει, απογειώνεται, προσγειώνεται και γενικά συμπεριφέρεται κατά 90% τουλάχιστον όπως και το virtual μοντέλο που έχει το G4 !!! Αν αυτό φαίνεται υπερβολικό, μια δοκιμή θα σας πείσει.

    Απο εκεί και πέρα, για το ψυχολογικό μέρος του θέματος μετά από καμιά 20αριά πτήσεις, και κυρίως κατά την διάρκεια των πρώτων πτήσεων της ημέρας, τα δάκτυλα μου ακόμα τρέμουν και αν χάσω το έλεγχο αισθάνομαι και ένα πόνο στο στομάχι. Εννοείται ότι στο G4 περνάω inverted λίγα εκατοστά από τον αεροδιάδρομο ενώ στις πραγματικές μου πτήσεις με δισταγμό κάνω ρολάκια και λουπάκια  buck2

    Βέβαια όλα αυτά είναι απλά η γνώμη μου  Χαμόγελο
    Το θέμα είναι αν μαθαίνεις από sim σωστά ;

    sim = εξωμοιωτής που σημαίνει ένα λογισμικό που εξωμειώνει τις πραγματικές συνθήκες. Με απλή λογική όσο καλύτερα εξωμειώνει τις πραγματικές συνθήκες τόσο καλύτερη δουλειά κάνει.... Άρα κατά την ταπεινή μου γνώμη μου ναι .... σε μαθαίνει  Χαμόγελο

    Προσωπικά είμαι νέος, αλλά έχω πρόσφατη την εμπειρία του G4  Undecided

    Ξεκίνησα τον αερομοντελισμό με ε/π (ένα lama v3).... όταν αισθάνθηκα καλά αγόρασα ένα belt-cp. Όλοι μου είπαν να δουλέψω σε ένα flight simulator για να βελτιώσω τις κινήσεις μου. Έπαιξα με FMS που είναι δωρεάν και κατέβασα και το G4 Demo. Πέταξα (στον sim) θερμικά, ηλεκτρικά, ανεμόπτερα, πολεμικά και γενικά πειραματίστηκα αρκετά. Σε λίγες μόλις ώρες sim κατάλαβα ότι είμαι περισσότερο αεροπλανάκιας και λιγότερας ελικοπτεράς. Άρα κέρδιδα κάτι πριν καν αρχίσω  Χαμόγελο

    Κάποια στιγμή αγόρασα ένα NexSTAR για εκπαιδευτικό και μέχρι να το ετοιμάσω πέταξα στο G4 το αντίστοιχο μοντέλο που έχει. Η αλήθεια είναι ότι το πέταγα για ώρες στον sim και μετά είχα την περιέργια να δω αν και το πραγματικό μοντέλο πετάει παρόμοια με το NexSTAR του RF G4  Undecided

    Εεεεε λοιπόν.... το NexSTAR μου πετάει, στρίβει, απογειώνεται, προσγειώνεται και γενικά συμπεριφέρεται κατά 90% τουλάχιστον όπως και το virtual μοντέλο που έχει το G4 !!! Αν αυτό φαίνεται υπερβολικό, μια δοκιμή θα σας πείσει.

    Απο εκεί και πέρα, για το ψυχολογικό μέρος του θέματος μετά από καμιά 20αριά πτήσεις, και κυρίως κατά την διάρκεια των πρώτων πτήσεων της ημέρας, τα δάκτυλα μου ακόμα τρέμουν και αν χάσω το έλεγχο αισθάνομαι και ένα πόνο στο στομάχι. Εννοείται ότι στο G4 περνάω inverted λίγα εκατοστά από τον αεροδιάδρομο ενώ στις πραγματικές μου πτήσεις με δισταγμό κάνω ρολάκια και λουπάκια  buck2

    Βέβαια όλα αυτά είναι απλά η γνώμη μου  Χαμόγελο
    file mou to next star moiazei me to calmato se simperifora?
    Καταγράφηκε
    skopos-Komotini
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.249


    ΑΕΡΟΛΕΣΧΗ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ


    WWW
    « Απάντηση #22 στις: Κυριακή, 1 Ιούν 2008, 22:32:44 »

    φιλε μου το next star μοιάζει με το calmato σε συμπεριφορά?


    Κατά την γνώμη μου όλα τα εκπαιδευτικά έχουν περίπου την ίδια συμπεριφορά   Thumbs up
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 28 Μάι 2013, 10:35:50 από Yankos » Καταγράφηκε

    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #23 στις: Δευτέρα, 2 Ιούν 2008, 08:25:36 »

    λογικά ναι είναι ίδια η συμπεριφορά, όμως αυτά που γράφω παραπάνω είναι απλά η εντύπωση που μου άφησε ένα μοντέλο σε σχέση με την χρήση του G4 και μόνο.
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: Μαθάινεις απο εξωμοιωτή???
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.