Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
295.431 μηνύματα σε 12.046 θέματα από 6.181 Μέλη / Τελευταίο μέλος: sixoremenos
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Παρασκευή, 17 Σεπ 2021, 16:10:57

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Παρασκευή, 17 Σεπ 2021, 16:10:57

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 13:58]

από UH-1H
    [Σήμερα στις 09:12]

από GeorgeC
    [Σήμερα στις 08:36]

από Greekjets
    [Χθες στις 22:16]

[Χθες στις 17:30]

[Χθες στις 13:12]

από dominicm
    [Τρίτη, 14 Σεπ 2021, 18:17:46]

από bouzx6r
    [Τρίτη, 14 Σεπ 2021, 13:36:07]

από geoli
    [Τρίτη, 14 Σεπ 2021, 12:54:50]

από Anton53
    [Δευτέρα, 13 Σεπ 2021, 20:04:40]

από Anton53
    [Δευτέρα, 13 Σεπ 2021, 16:01:41]

[Σάββατο, 11 Σεπ 2021, 22:32:22]

από dominicm
    [Σάββατο, 11 Σεπ 2021, 14:59:55]

από dominicm
    [Πέμπτη, 9 Σεπ 2021, 15:45:31]

από AirHunter
    [Πέμπτη, 9 Σεπ 2021, 13:16:08]
    Google search

Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6181
    Τελευταίο: sixoremenos
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 295431
    Σύνολο θεμάτων: 12046
    Online σήμερα: 48
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 31
    Συνολικά: 33
    Στυλ εμφάνισης

Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 7     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: F5JPRO Models  (Αναγνώστηκε 13858 φορές)
    Νίκος Νταναβάρας
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« στις: Παρασκευή, 26 Οκτ 2018, 23:38:50 »

Καλησπέρα σε όλους και καλός σας βρήκα στο φόρουμ.
    Ας ξεκινήσουμε από τα τυπικά, ονομάζομαι Νίκος Νταναβαρας,  πολλοί από εσάς ίσως με γνωρίζεται από τα προηγούμενα χρόνια που ως παιδί ασχολούμουν με το αερομοντελισμό πιο ενεργά. Στα χρόνια της ενεργής μου <δράσης> είχα συμμετάσχει σε 3 αγώνες ανεμοπτέρων και σε έναν αγώνα Q-500GR. Περίπου στην ηλικία των 15 άρχισα να απομακρύνομαι από την ενεργή μου παρουσία στον αερομοντελισμό καθώς ως έφηβος μπήκαν άλλες προτεραιότητες (σχολείο παρέες κτλ). Πάντα όμως όλα αυτά τα χρόνια της παύσης παρακολουθούσα και μάθαινα τα αερομοντελιστικά νέα και τις τάσεις της εποχής, κάνοντας και 1-2 πτήσεις την κάθε χρονιά για να δω αν τα δάχτυλα θυμούνται να λάβουν τις εντολές του εγκεφάλου..  Κάτω από δύσκολες συνθήκες και για λόγους που δε χρειάζεται να αναφερθούν επί του παρόντος, έιχα την ευκαιρία να παραβρεθώ και να παρακολουθήσω για τρεις μέρες το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα F5J στην Ντουπνιτσα της γειτονικής Βουλγαρίας πράγμα το οποίο πραγματικά με συνεπήρε και έτσι σήμερα με βρίσκει να ασχολούμαι πλέον ξανά πετώντας σε εντατικούς ρυθμούς  ανεμόπτερα. Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις  ίσως άχρηστες πληροφορίες για εσάς απλά θεώρησα σωστό να ξέρετε 5 πράγματα για το ποιος είμαι και τι έχω κάνει στην μικρή μου πορεία στον αερομοντελισμό.
    Αφορμή για αυτό το ποστ εκτός της επιθυμίας μου για ένταξη στην διαδικτυακή παρέα του Aeromodelling, στάθηκε μια συνομιλία μου με έναν αερομοντελιστή ο οποίος μου ανέφερε πως δεν γνώριζε την ύπαρξη και τα προϊόντα αερομοντελισμού που διαθέτει η εταιρία μας, η F5JPro Models.
    H F5JPro Models αντιπροσωπεύει στην χώρα μας την NAN Models, εταιρία κατασκευής και παραγωγής ανεμοπτέρων. Τα κορυφαίας ποιότητας ανεμόπτερα που διαθέτει η NAN Models είναι αρκετά γνωστά στο ελληνικό αερομοντελιστικό κοινό, καθώς πολλοί Έλληνες αερομοντελιστές μας τιμούν με την εμπιστοσύνη τους, επιλέγοντάς τα. Οι νίκες τους πολλές (ενδεικτικά: πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα F5J 1-2 στα seniors και 1-2 στα juniors, Παγκόσμιοι πρωταθλητές στο F3J  σε senior και Junior μα  και άλλες πολλές νίκες σε εθνικά πρωταθλήματα, Eurotours. world cups κτλ) κάνοντας τα αδιαμφισβήτητα τα καλυτέρα ανεμόπτερα στον κόσμο. Επίσης ένα μεγάλο point που διαθέτουν είναι ότι ακόμα και ένας άπειρος αερομοντελιστής (όπως εγώ) μπορεί να τα πετάξει με περίσσεια ευκολία. Η εταιρία μας έχει καταφέρει να διαθέτει πρώτη στον κόσμο αναβαθμίσεις και καινούργια προϊόντα της NAN Models στον Έλληνα αερομοντελιστή όπως η αναβάθμιση του Explorer με Big Flaps καθώς μόνο στην χώρα μας ήταν διαθέσιμη αυτή η αναβάθμιση τόσο νωρίς.
    Τα ανεμόπτερα που διαθέτει η NAN Models είναι:
    το Shadow2  με άνοιγμα  φτερού στα 3654mm.
    To Xplorer2 με διαθέσιμα μεγέθη στα 3500mm,  3700mm, 3800mm, 4000mm.
    To Xplorer3 είναι διαθέσιμο σε μεγέθη 3500mm, 3700mm,  3800mm 4000m
    Και τέλος η ναυαρχίδα της Νan Models στην κατηγορία F5J το Explorer regular flaps, καθώς και το Explorer Big Flaps, το οποίο είναι διαθέσιμο σε μεγέθη 3500mm, 3700mm, 3800mm και 4000mm.
    Το οποίο είναι διαθέσιμο πάλι πρώτα στην Ελλάδα και με την καινούργια άτρακτο. (Υπάρχουν αρκετές σε στοκ) Μια άτρακτο αρκετά πιο λεπτή από την παλιά για λιγότερο drag διατηρώντας  την αντοχή και κορυφώνοντας την ποιότητα και το φινίρισμα σε σχέση με την παλιά.
     Φυσικά τα Explorer είναι διαθέσιμα και στις δύο εκδόσεις, όπως επίσης μπορεί να παραγγελθεί, με την νέα ή την παλιά άτρακτο.
    Θέλοντας να είμαστε πάντα δίπλα στον Έλληνα αερομοντελιστή, φροντίζουμε να έχουμε σε stock μεγάλη γκάμα spare parts  τα οποία είναι διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή για να καλύψουν μια έκτακτη ανάγκη.
    Μετά από δυο χρόνια συνεργασίας με την NAN Models και όπως έχουν αντιληφθεί πολλοί φίλοι που μας εμπιστεύτηκαν  η εταιρία μας έχει καταφέρει να έχει τον πιο γρήγορο χρόνο παράδοσης σε σχέση με παλαιότερα αλλά και σε σχέση με  το εξωτερικό. Επιπρόσθετα φροντίζουμε να διαθέτουμε,  πέραν των spare parts, ανεμόπτερα σε stock. Παράλληλα με αυτό  σας παρέχουμε πληρότητα για το  ανεμόπτερό σας έχοντας διαθέσιμα Servo, Moter, Ids  spinner, props κ.α.  Για περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες σχετικά με τα ανεμόπτερα της NAN Models , επικοινωνήστε μαζί μας (με εμένα ή τον πατέρα μου) ή  επισκεφτείτε το ανανεωμένο site μας  στο οποίο μπορείτε να βρείτε και προτεινόμενα χρώματα και σχήματα για το ανεμόπτερα σας. www.f5jpro.com
    Επιπρόσθετα η F5JPro Models έχει και μέσα κοινωνικής δικτύωσης τα οποία διαχειρίζομαι εγώ, στα οποία μπορείτε να βρείτε όμορφες εικόνες και ενδιαφέροντα βίντεο από τα ανεμόπτερά μας καθώς και ενημερώσεις για νέα σχετικά με αναβαθμίσεις νέα προϊόντα και διαθεσιμότητα stock ανεμοπτέρων.
    FACEBOOK : www.facebook.com/f5jpro/
    INSTAGRAM name : f5jpro models
    Τέλος να σας αναφέρω πως πλέον η F5JPro Models έχει και youtube κανάλι στο οποίο θα ανεβαίνουν και βίντεο σχετικά με την κατασκευή του ΝΑΝ ανεμοπτέρου σας. Έχει ανέβει ήδη ένα βίντεο για την εγκατάσταση των IDS  στο Explorer Big Flaps.
    YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UC1h-yGgPjnZ3W5HbhaB4Unw?view_as=subscriber
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και σας ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν σας κούρασε το μακροσκελή ποστ μου.
    Στις παρακάτω  φωτογραφίες που επισυνάπτονται μπορείτε να δείτε το 4m Explorer BF καθώς και δύο εικόνες από την νέα διαθέσιμη άτρακτο.

* explorer bf.jpg (76.16 KB, 800x600 - εμφανίστηκε 1065 φορές.)
    Καταγράφηκε

Νίκος Νταναβάρας
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 26 Οκτ 2018, 23:41:12 »

Spinner with Prop....

* cone.jpg (119.77 KB, 800x600 - εμφανίστηκε 1077 φορές.)
    Καταγράφηκε

Νίκος Νταναβάρας
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 26 Οκτ 2018, 23:42:46 »

H νέα άτρακτος από το πλάι στο σημείο που εφάπτεται το φτερό...

* wing join.jpg (112.54 KB, 800x400 - εμφανίστηκε 1057 φορές.)
    Καταγράφηκε

Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member

AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"

« Απάντηση #3 στις: Σάββατο, 27 Οκτ 2018, 07:19:33 »

Αγαπητέ Νίκο,

Το πρώτο γεγονός που με ευχαρίστησε είναι η επάνοδός σου στον αγωνιστικό αερομοντελισμό. Αλλη μία απόδειξη ότι όταν μπεί σε κάποιον το μικρόβιο του αερομοντελισμού, δεν υπάρχει θεραπεία.

Το δεύτερο θέμα που επίσης με ευχαριστεί, είναι ότι η οικογένειά σας έχει ξεκινήσει και επαγγελματικές αερομοντελιστικές δραστηριότητες, με συγκεκριμένο αντικείμενο, τα μοντέλα της εταιρείας ΝΑΝ.

Ισως να ακουστεί λίγο εγωϊστικό αυτό που θα πω, αλλά επειδή έχω δοκιμάσει πάρα πολλά μοτοανεμόπτερα F5J, μπορώ να μιλάω «εκ πείρας». Πιστεύω ότι τα Explorer είναι τα καλύτερα της κατηγορίας. Αλλά και το γεγονός ότι στον πρώτο πανευρωπαϊκό αγώνα στην Ντούμπνιτσα το 32 % των μοντέλων που συμμετείχαν ήταν ανεμόπτερα της NAN, (ανάμεσα σε 31 διαφορετικούς τύπους) είναι μία αντικειμενικότατη επαλήθευση των όσων παραθέτω.  

Το τρίτο θέμα που πρέπει να τονίσω είναι ότι πράγματι από τότε που αναλάβατε την εκπροσώπηση της ΝΑΝ, δεν υπάρχουν οι μακρόχρονες καθυστερήσεις. Αυτές ήταν και ο λόγος που αναγκάστηκα να στραφώ στο μεσοδιάστημα και σε άλλες μάρκες ανεμοπτέρων.

Και τέλος, όταν τα Xplorer κοστίζουν λιγότερο από τα άλλα της αγοράς, γιατί κάποιος να μην προτιμήσει και το καλύτερο και το φθηνότερο;

Ευχομαι καλή επαγγελματική συνέχεια και πολλές αγωνιστικές επιτυχίες.

Και για τις κακές γλώσσες, η ανωτέρω αναφορά είναι εντελώς προσωπική και αυθόρμητη, δεν πήρα κατεύθυνση από κανένα, ούτε αποσκοπεί να εκμαιεύσει ανταλλάγματα.
    Καταγράφηκε

Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member

Λυμπερης Ευστρατιος.

« Απάντηση #4 στις: Σάββατο, 27 Οκτ 2018, 12:59:43 »

Ευχαριστα νεα απο τον Ελλαδικο χωρο...

Καλη συνεχεια στην πορεια σας!! Thumbs up
    Καταγράφηκε

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    Νίκος Νταναβάρας
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 27 Οκτ 2018, 21:08:24 »

Καλησπέρα και πάλι!
    Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω και τους δυο σας  για τα καλά σας λόγια και τις ευχές σας. Πρόθεση μας είναι να είμαστε πάντα κοντά στον Έλληνα αερομοντελιστή γιατί πρώτά και  κύρια από όλα εμείς ( τόσο εγώ, προπάντων ο πατέρας μου αλλά και ο μικρός αδελφός μου), είμαστε κομμάτι της μικρής Ελληνικής αερομοντελιστικής κοινότητας.
    Μερικες ακόμη φωτογραφίες από την νέα άτρακτο του X tail Explorer μέχρι να ετοιμαστεί το πλήρες video κατασκευής της, τόσο σε X tail  όσο και σε V tail  όπου ο νέος τρόπος στήριξης των V tail  στην άτρακτο κάνει πραγματικά «παιχνίδι» την εύκολη τοποθέτηση αλλά και την μεταφορά της. 

* cabin.jpg (48.29 KB, 640x319 - εμφανίστηκε 926 φορές.)
    Καταγράφηκε

Νίκος Νταναβάρας
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #6 στις: Σάββατο, 27 Οκτ 2018, 21:10:44 »

Στις παρακάτω φωτογραφίες μπορείτε να δείτε πως η νέα άτρακτο είναι έτσι κατασκευασμένη, (εντελώς στρογγυλή εμπρός),  ώστε, σε όποιο σημείο και να σταματήσει η προπέλα η παραγόμενη οπισθέλκουσα από αυτή, είναι το ίδιο χαμηλή.

* prop.jpg (74.57 KB, 768x376 - εμφανίστηκε 928 φορές.)
    Καταγράφηκε

Νίκος Νταναβάρας
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #7 στις: Σάββατο, 27 Οκτ 2018, 21:12:47 »

Όσον αφορά την συγκεκριμένη προπέλα καθώς και το συγκεκριμένο spinner, είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε πως θα είναι διαθέσιμα από τις αρχές του καινούργιου χρόνου. καθώς τα καλούπια παραγωγής τους διορθώνονται σε κάποια σημεία και ετοιμάζονται σε διάφορα μεγέθη ώστε να είναι διαθέσιμες τόσο για Inrunner, όσο και για Outrunner  μοτέρ.

* 2435.jpg (46.78 KB, 747x279 - εμφανίστηκε 925 φορές.)
    Καταγράφηκε

_ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator

Xplooer or Explorer, here’s the question !

« Απάντηση #8 στις: Κυριακή, 28 Οκτ 2018, 09:30:00 »

Μπράβο Νίκο,

Σου εύχομαι ότι καλύτερο για αυτό το ξεκίνημα.

Μακάρι πολλά νέα παιδιά, μάλλον νέοι άντρες, να ξεκινούσαν τόσο δυναμικά με κάτι που υπεραγαπαούν.

Καλές δουλειές και πάντα καλές προσγειώσεις.
    Καταγράφηκε

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Bocian
    Aeromodeller Hero Member

« Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 3 Νοέ 2018, 01:41:32 »

Καλωσορίζω και εγώ τον Νίκο στην παρέα μας και του εύχομαι ότι καλύτερο στην προσπάθεια του. Επίσης  τον ευχαριστώ πολύ και από εδώ για την μεγάλη
    βοήθεια στο στήσιμο του ανεμοπτέρου (Explorer BF 3,80)  που κέρδισα στο F5J Meeting που ήταν προσφορά της NAN Models και της F5J Pro  πριν ένα περίπου μήνα.
    Η προμήθεια των απαιτούμενων, servo, ids, moter, προπέλας, Spinner, κλπ  έγινε από την F5J Pro .
    Οι φωτογραφίες είναι από την εγκατάσταση των servos & ids στα πηδάλια των Flaps, σε λίγες μέρες θα ανέβει από τον Νίκο και ένα βίντεο που δείχνει πως
    πρέπει να γίνεται η εγκατάσταση των ids,  πρόκειται για μία σχετικά  νέα τεχνική στην ''λειτουργία'' των πηδαλίων.

* Explorer 1.jpg (38.3 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 723 φορές.)

* Explorer 2.jpg (38.67 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 726 φορές.)

* Xplorer 3.jpg (35.04 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 720 φορές.)
    Καταγράφηκε

Σ' αυτή τη χώρα, σε λίγο καιρό, όποιος είναι κάτοχος Ανεμοπτέρου, θα διώκεται Ποινικά.
    Νίκος Νταναβάρας
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 10 Νοέ 2018, 12:20:42 »

Καλησπέρα σε όλους.
    Καταρχήν ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας για τα καλά σας λόγια.
    Αφορμή για αυτό το ποστ στάθηκε η πρώτη μου επίσκεψη μαζί με τον πατέρα μου ο οποίος έχει πάει αρκετές φορές στην πηγή των Explorers στην εταιρία NAN MODELS. Είδα από κοντά βήμα βήμα πως κατασκευάζονται αυτά τα υπέροχα ανεμόπτερα της NAN MODELS. Η έμφασή στην λεπτομέρεια που δίνουν σε κάθε στάδιο παραγωγής δικαιολογεί απόλυτα το αποτέλεσμα των αψεγάδιαστων ανεμοπτέρων που μας προσφέρουν. Πραγματικά έμεινα έκπληκτος από την τεχνογνωσία που κατέχουν, όπως επίσης και από τις <χειρουργικές> τεχνικές που χρησιμοποιούν σε κάθε στάδιο. Σαφέστατα για έναν αερομοντελιστή που αγαπάει τα ανεμόπτερα όπως εγώ εκεί είναι ένας μικρός παράδεισος βλέποντας όλα τα στάδια παραγωγής καθώς και το δωμάτιο με τα έτοιμα προς πακετάρισμα. Παρακάτω κάποιες φωτογραφίες που ήθελα να μοιραστώ μαζί σας.  

Μέρος του "παραδείσου"...

* wings 2.jpg (93.69 KB, 768x449 - εμφανίστηκε 559 φορές.)
    Καταγράφηκε

Νίκος Νταναβάρας
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 10 Νοέ 2018, 12:21:59 »

λίγο ακόμη από "Παράδεισο"...

* wings.jpg (108.64 KB, 672x896 - εμφανίστηκε 555 φορές.)
    Καταγράφηκε

Νίκος Νταναβάρας
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #12 στις: Σάββατο, 10 Νοέ 2018, 12:23:23 »

Ένα "μικρό" πιστέψτε με δείγμα, από της έτοιμες ατράκτους..

* fuselages.jpg (87.85 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 552 φορές.)
    Καταγράφηκε

Νίκος Νταναβάρας
    Aeromodeller Jr. member
    **

« Απάντηση #13 στις: Σάββατο, 10 Νοέ 2018, 12:25:31 »

Μέρος εργασίας..
    Ένα από τα πολλά "δωμάτια" εργασίας όπου σε καθένα από αυτά ο εργαζόμενος εκτελεί μία και μόνο εργασία στην αλυσίδα παραγωγής των Ανεμοπτέρων.

* office.jpg (58.96 KB, 384x512 - εμφανίστηκε 569 φορές.)
    Καταγράφηκε

Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member

AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"

« Απάντηση #14 στις: Σάββατο, 10 Νοέ 2018, 17:24:33 »

Αγαπητέ Νϊκο ευχαριστούμε για την φωτογραφική ενημέρωση.

Πράγματι αξίζει ένας ανεμοπόρος να πάει μία φορά να δει από κοντά τις γραμμές παραγωγής.

Καταγράφηκε

Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 7     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Ελληνικά καταστήματα-αντιπροσωπείες-βιοτεχνίες  |  Θέμα: F5JPRO Models
    Μεταπήδηση σε: