Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:48:46

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:48:46

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 21
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 174
    Συνολικά: 174
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 12     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Αναβυσσός...  (Αναγνώστηκε 44831 φορές)
    Defender
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 188



    « Απάντηση #15 στις: Σάββατο, 26 Απρ 2008, 16:43:18 »

    Τι λεει ο καιρος γι αυριο και μεθαυριο? Θα πεταξουμε?
    Καταγράφηκε
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #16 στις: Σάββατο, 26 Απρ 2008, 17:47:03 »

    Καλησπέρα σε όλους.

        Απότι είδα στο μετεο ο καιρός από άποψη ανέμων δεν είναι απαγορευτικός. Τώρα από βροχή δεν ξέρω. Θα δείξει. Πάντως τη Δευτέρα  θα κατηφορίσω οπωσδήποτε για Ανάβυσσο αν δεν βρέχει. Δεν κρατιέμαι να δοκιμάσω την καινούρια ντακότα. Ελπίζω αυτή τη φορά να τη φέρω πίσω σε ένα κομμάτι.

    Φιλικά Κώστας.



    * Image177.jpg (37.54 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 1011 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Defender
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 188



    « Απάντηση #17 στις: Σάββατο, 26 Απρ 2008, 22:29:10 »

    Ωπααααα... Καλοριζικη αμιγκο μου...!!! Πολυ ομορφο μοντελο...!!!

    Aν δεν παω Μαραθωνα θα κατηφορισω μαλλον κι εγω την Δευτερα κι εκτος του Hurricane και του L-4 Grasshopper θα φερω και το καινουριο α/π του στολου... L-19 Bird Dog


    * rwre1.JPG (48.74 KB, 562x422 - εμφανίστηκε 962 φορές.)

    * rwre2.JPG (44.08 KB, 562x369 - εμφανίστηκε 947 φορές.)

    * rwre3.JPG (36.32 KB, 422x562 - εμφανίστηκε 963 φορές.)

    * rwre4.JPG (33.51 KB, 562x422 - εμφανίστηκε 952 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #18 στις: Δευτέρα, 28 Απρ 2008, 23:31:19 »

    Είσαι τρελοοοοοοος κουμπάρε  Thumbs up

    Τι έγινε πήγατε ;

    πως πήγε το πάρτι ;
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #19 στις: Δευτέρα, 28 Απρ 2008, 23:54:58 »

       Εγώ τελικά δεν πήγα  Sad  Με φάγαν οι αμαρτίες. Με παρέσυραν κάτι φιλαράκια στην ακολασία.  Azn Είχα γυρίσει σπίτι στις έξι το πρωί και ξύπνησα κατά τη δώδεκα το μεσημέρι με ένα κεφάλι δέκα τόνους. Μόνο για να πετάξω δεν ήμουνα Sad

    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    Defender
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 188



    « Απάντηση #20 στις: Τρίτη, 29 Απρ 2008, 01:56:37 »

    Αψογα αν και ειχε κατα διαστηματα ενα 4αρακι... Το καταευχαριστηθηκα παντως... Και τα δυο πεταξαν και κατεβηκαν το ιδιο ομορφα...!!!


    * DSC00235.JPG (67.29 KB, 592x444 - εμφανίστηκε 928 φορές.)
    Καταγράφηκε
    ggeorge42
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 458



    « Απάντηση #21 στις: Τετάρτη, 30 Απρ 2008, 15:13:26 »

    Defender είσαι απίστευτος.
    Πότε πρόλαβες και δεύτερο αεροπλάνο;
    Καλορίζικο Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    Defender
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 188



    « Απάντηση #22 στις: Τετάρτη, 30 Απρ 2008, 20:22:14 »

    Ναι σαι καλα αμιγκο... Πριν μια εβδομαδα προστεθηκε στον στολο το L-19 Bird Dog... Αν κι ελαφρυτερο κατα 40% απ το L-4 πεταει το ιδιο καλα και ειναι αρκετα παιχνιδιαρικο λογο της μικροτερης επιφανειας φτερου ισως... Και τα δυο με ενα 4αρακι που ειχε τη Δευτερα πεταξαν το ιδιο καλα... Αυριο μαλλον θ ανεβω Μαραθωνα για να δω επιτελους κι εκεινον τον χωρο...
    Καταγράφηκε
    spch1960
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5



    WWW
    « Απάντηση #23 στις: Κυριακή, 4 Μάι 2008, 20:21:58 »

    Mr Makis


    * m.jpg (88.11 KB, 771x578 - εμφανίστηκε 780 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 4 Μάι 2008, 20:36:17 από spch1960 » Καταγράφηκε
    spch1960
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5



    WWW
    « Απάντηση #24 στις: Κυριακή, 4 Μάι 2008, 20:38:11 »

    Mr Panos


    * pp.jpg (78.49 KB, 717x538 - εμφανίστηκε 771 φορές.)
    Καταγράφηκε
    spch1960
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5



    WWW
    « Απάντηση #25 στις: Κυριακή, 4 Μάι 2008, 20:47:48 »

    big toys


    * xxx.jpg (61.83 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 753 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Nick1150
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 429



    « Απάντηση #26 στις: Κυριακή, 18 Μάι 2008, 19:40:39 »

    Μόλις γύρισα από Ανάβυσσο   Χαμόγελο

    Σήμερα είχε μια καταπληκτική καλοκαιρινή ημέρα, και βρέθηκα εκεί από τις 9:30 το πρωί και με δυσκολία έφυγα στις 16:30 το απόγευμα!!!΄Θα καθόμουν μέχρι το βράδυ αλλά βλέπετε οικογένεια....

    Πέταξα το NexSTAR μου για περίπου 10 ντεπόζιτα και το ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ. Μέσα στην εβδομάδα πετάχτηκα μέχρι το κατάστημα του κ. Κουτσού και ρυθμίσαμε λίγο καλύτερα την ντίζα του elevator, τοποθετήσαμε τον κινητήρα (thrust) στο κέντρο, όπως επίσης και αλλάξαμε και τον έλικα σε 11χ7. Έμενε μόνο να δούμε τα αποτέλεσμα στο πεδίο. Έτσι λοιπόν πρώι πρώι περίμενα να δω τους καρπούς των αλλαγών, αφού πριν για να πετάξει με μισό γκάζι έπρεπε να έχω όλο το elevator up και σημειώστε ότι το ζύγισμα του είναι άριστο.

    Την πρώτη πτήση την έκανα με την βοήθεια του κ. Κουτσού και πήγαινε κατά πολύ καλύτερα. Πολύ λίγο elevator up και πέταγε άψογα. Με συμβούλεψε να ξοδέψω τα επόμενα δύο ντεπόζιτα σε κλασική πορεία Π κάνοντας σε κάθε στροφή touch and go στον αεροδιάδρομο. Αυτό και έκανα... για μισή ώρα περίπου απλά περνούσα από τον αεροδιάδρομο ακουμπώντας τις ρόδες για 10 μέτρα στον αεροδιάδρομο με κλειστό κινητήρα, μετά τέρμα γκάζι, απογείωση και ξανά το ίδιο!!!

    Εεεεε αυτό ήταν σε μισή ώρα είχα κάνει 30κάτι προσγειώσεις και απογειώσεις και πλέον αισθανόμουν ΠΟΛΥ άνετα. Τα δάκτυλα μου σταμάτησαν να τρέμουν και σιγοτραγούδαγα δεν πάω σπίτι μου απόψεεεεε  idiot2 Αμέσως μετά δοκιμαστικά rolls και loops, πολλά touch and go, πορείες με κλειστές στροφές, rudder και δοκιμές dead stick, μέχρι που στις νωρίς το απόγευμα  Cheesy

    Το slinger μου έκανε την παρθενική του πτήση σήμερα, στα χέρια του κ. Κουτσού αλλά και ενός φίλου του. Η πτέρυγα αυτή πάει σαν "διάολος" (!!!) και για να είμαι ειλικρινής την φοβήθηκα λίγο και επειδή είχα ξετρελαθεί με το πέταγμα του NexSTAR μου, δεν μπήκα καν στην διαδικασία να πετάξω, αφού κατά την γνώμη μου θέλει λίγο ακόμα δουλειά. Θέλει οπωσδήποτε ταινία νάυλον στην κοιλιά της για να την προστατέψω στις προσγειώσεις της, καθώς μόλις με δύο προσγειώσεις γδάρθηκε αρκετά.

    Κάπου στις 16:00 το μεσημέρι και ενώ είχαν φύγει πολλοί φίλοι από Ανάβυσσο, και είχαμε μείνει μόλις 4 αυτοκίνητα, έβγαλα και το belt μου να το δοκιμάσω καθώς είχε ένα πρόβλημα με το rudder του. Ζήτησα από τον κ. Κουτσό να του ρίξει μια ματιά, και αυτός ούτε λίγο ούτε πολύ, το έλυσε όλο και το ξαναδεσε, αφού ανακάλυψε αρκετά λάθη συναρμολόγησης από μέρους μου. Σε λίγη ώρα το belt πέταγε κανονικά και αν και έφαγα τα κύρια blades είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεδομένου ότι εκείνη την ώρα είχε ήδη ένα 4αράκι αέρα.

    Με λίγα λόγια και τα τρία μοντέλα μου πέταξαν λόγω της βοήθειας του κ Κουτσού, την οποία την προσέφερε με περίσσεια προθυμία. Το σημαντικότερο όμως ήταν η βοήθεια και οι οδηγίες που δέχτηκα για τον τρόπο πτήσης του NexSTAR και ήδη αισθάνομαι πολύ πιο άνετα από ότι αισθανόμουν εχθές την ίδια ώρα!!! Όλη την ημέρα, παρατήρησα ότι ο κ. Κουτσός, όπως βοηθούσε εμένα, βοήθούσε ταυτόχρονα δεκάδες νέους αλλά και παλιούς αεροντελιστές. Ουσιαστικά ο ίδιος πέταξε μετά τις 16:00 και έτρεχε από μοντέλο σε μοντέλο για να δώσει τις γνώσεις του.

    Λοιπόν κύριοι, σε τέτοιους ανθρώπους θέλω να καταθέτω τα χρήματα μου.- Προτιμώ λοιπόν να πληρώνω κάποια ευρώ παραπάνω παρά λίγα δολλάρια παρακάτω. Να στηρίζω την Ελλάδα και όχι την Κινέζικη οικονομία. Τα συγχαρητήρια μου στον Κύριο Κουτσό και ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ.
    Καταγράφηκε

    Esky Dauphin - Από το σαλόνι στην κουζίνα και τούμπαλιν!!!
    Hobbico NexSTAR - Πετάμε καλααα!!!
    Great Planes Siren - Έτοιμη!!! σε αναμονή για την πρώτη πτήση...
    mihelone
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 347



    « Απάντηση #27 στις: Κυριακή, 18 Μάι 2008, 19:53:04 »

    Συγχαρητηρια σε σενα για την μεγαλη προοδο και χιλια μπραβο στο Στελιο  Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    οταν τον ξαναδεις πες του χαιρετισματα απο το Δημοσθενη (με το PITTS SPECIAL) στην Πατρα, ξερει αυτος
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #28 στις: Κυριακή, 18 Μάι 2008, 22:18:00 »

    Μπράβο στον Κουτσό αλλά και σε σένα που τα κατάφερες, γιατί κάποιοι άλλοι δε μαθαίνουν με τίποτα! Με βρήσκεις σύμφωνο σε όλα, αξίζουν τα χρήματα σε έλληνες εμπόρους. Και αν ξεφεύγουν καμιά φορά πολλές φορές φταίνε οι πελάτες και όχι οι ίδιοι. Δώστου και από μένα χαιρετίσματα (από Λήμνο). Πάντα προσγειώσεις λοιπόν  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    ggeorge42
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 458



    « Απάντηση #29 στις: Δευτέρα, 19 Μάι 2008, 11:19:41 »

    Μπάβο Nick, αυτό είναι Thumbs up

    Ο Στέλιος Κουτσός με είχε βοηθήσει κι εμένα στην πρώτη μου επίσκεψη στην Ανάβυσσο πριν κάτι χρόνια.
    Είχε τρελά μποφόρ και ήμουν μάλλιστα με το αεροπλάνο που φαίνεται στην φωτο του avatar, πολύ ψαρωμένος.
    Τότε είναι ζήτημα αν με είχε δει τρεις φορές στο μαγαζί του, όμως προσφέρθηκε σχεδόν χωρίς να του το ζητήσω.
    Νομίζω ότι τα καλά αξίζει να λέγονται.

    Κρίμα που πάλι δούλευα χτες και προσωπικά έχασα την ωραία μέρα, αλλά που θα πάει, ελπίζω να τα πούμε κι από κοντά.
    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 12     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: Αναβυσσός...
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.