Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.415 μηνύματα σε 12.383 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 00:19:42

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 2 Μάι 2024, 00:19:42

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Χθες στις 14:10]

    από dominicm
    [Χθες στις 09:15]

    από Demetre
    [Χθες στις 06:22]

    από geoli
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 20:29:39]

    από jnkmilos
    [Δευτέρα, 29 Απρ 2024, 00:26:02]

    [Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 12:30:31]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304415
    Σύνολο θεμάτων: 12383
    Online σήμερα: 57
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 47
    Συνολικά: 47
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Spectrum DX8 και Orange Δέκτης  (Αναγνώστηκε 2417 φορές)
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « στις: Πέμπτη, 29 Ιούν 2017, 12:55:40 »

    Γεια σας φίλοι μου ! Θα ήθελα τη γνώμη σας για τους Orange δέκτες γιατί είμαι σε αδιέξοδο . Πρόσφατα έγινα κάτοχος μιας Spectrum Dx8 ! Σαν τηλεκατεύθυνση , από θέμα ποιότητας κατασκευής και δυνατοτήτων έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος . Αγόρασα ένα δεκτάκι  Orange 615x 6ch το οποίο κιόλας δίνεται full range για ένα parkflyer !  Δυστυχώς μετά από 3 εβδομάδων καθημερινής κατασκευής του νέου μου μοντέλου το έσπασα στη δεύτερη πτήση  αφού το έχασα. Λογικά από δέκτη μιας και ο πομπός είχε ελεγχθεί με spectrum analyzer όταν ήρθε στα χέρια μου και δεν είχε κανένα πρόβλημα.  Πριν το βάλω στο νέο μοντέλο έκανα μια πτήση με έναν Τηλέμαχο που ανοίγεται πολύ περισσότερο και δεν είχα θέμα . Μου έκατσε δυστυχώς . Δεν είχα επάνω πυκνωτάκι που βλέπω ότι τοποθετούν αρκετοί . Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα δεκτάκια αυτά . Είναι κρίμα να χάσω και άλλο μοντελάκι !

    Σας ευχαριστώ !  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    jnkmilos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 148



    « Απάντηση #1 στις: Πέμπτη, 29 Ιούν 2017, 13:58:41 »

     δεν έχω κανένα θέμα μαζί τους τα δουλεύω χρόνια και στα μεγάλα μοντέλα μου βάζω και δορυφόρο για σιγουριά.
     Μήπως μετά τον Τηλέμαχο δεν ξανά έκανες bind για το καινούργιο μοντέλο γιατί χρειάζεται
    Καταγράφηκε

    Τι είναι το σημερα παρά το χθές του αύριο.
    sttpod
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 62


    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 29 Ιούν 2017, 14:26:07 »

    Και κατι πολυ σημαντικο και βασικο που δεν πρεπει να το παραλειπουμε ΠΟΤΕ. R A N G E  C H E C K .......
    30-40m μακρυα, το κουμπακι πατημενο και καποιος να κοιταει το μοντελο αν σαλευει. Γυρναμε γυρω-γυρω, και αν εστω και σε ενα σημειο χανει σημα, βαζουμε αλλου τον δεκτη.
    Παιρνει καποια ωρα, χρειαζεται να κανεις αρκετο ποδαροδρομο, να περασεις χορτα και γαιδουραγκαθα, αλλα στο τελος εισαι σιγουρος οτι δε θα χασεις το μοντελο απο τετοια αιτια...
    Καταγράφηκε

    Όμορφα μικρά πράγματα που πετάνε!
    socratesb
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 130


    « Απάντηση #3 στις: Κυριακή, 2 Ιούλ 2017, 08:05:36 »

    Kαλημέρα,

    Είμαι και εγώ κατοχός DX8 και από την εμπειρία μου για τους orange δέκτες έχω παρατηρήσει:

    1. Με όλους τους δέκτες με κοντές κεραίες πχ orange 610, 615 αλλά και τους γνήσιους AR6100 και 6110 υπήρξαν προβλήματα.  Όχι τόσο με εμβέλεια, πχ όταν το μοντέλο απομακρύνονταν στα 150-250 μέτρα αλλά σε συγκεκριμμένες περιπτώσεις πολύ κοντύτερα - μπορεί και στα 30μ! Η απώλεια σήματος ήταν για πολύ λίγο αλλά μέχρι να ξανακλειδώσει κάποιες φορές ήταν μοιραίο.
    Στην δοκιμή range check ήταν ΟΚ με 30 βήματα +.
    Σημείωση με τους ίδιους δέκτες δεν υπήρξε ποτέ προβλημα με την πρώτη μου τ/κ DX6i.

    2. Με την επιλογή των δεκτών με τις μακριές κεραίες πχ orange 620, 720 820 κλπ ευτυχώς κανένα πρόβλημα.

    3 Επίσης πρόβλημα παρουσιάστηκε με δέκτη AR8000 με δορυφόρο που είχε αρχικά σωστή συμπεριφορά αλλά όταν έβαλα ενδιάμεσο gyro και δεν ξαναέκανα bind κατέστρεψα το καλύτερο μοντέλο μου. Συνήθως όταν αλλάζουμε esc είναι απαραίτητο να ξανακάνουμε bind αλλά μάλλον είναι σωστό να ξανακάνουμε κάθε φορά που αλλάζουμε έστω και ένα servo.

    4. Με δέκτες Hyperion έχουν διαπιστωθεί θέματα με τις DX8 και DX7S. Με DX6i και JR 9 ch δεν είχαν κανένα πρόβλημα.

    5  Με τους τους γνήσιους AR6200+ δορυφόρο όλα πάνε καλά - έχω έναν που με προβλημάτισε στο range check μετά τα 20 μέτρα άρχισε τις διακοπές οπότε έφαγε σουτ.

    Για οτιδήποτε θυμηθώ θα το προσθέσω.
    Καταγράφηκε
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Δευτέρα, 3 Ιούλ 2017, 13:37:11 »

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας !  Νομίζω είχα κάνει Bind ξανά αλλά δεν το θυμάμαι και απόλυτα.....
    Όσο για Check μόνο και μόνο λόγω parkflyer με πολύ κλειστό box πτήσης δεν μπήκα καν στον κόπο να κάνω ....
    Απογοητεύτηκα είναι η αλήθεια και είμαι σε αδιέξοδο, το να πληρώνω και 30ευρα για κάθε δέκτη του depron είναι μεγάλο ποσό για τις μέρες μας !
    Με Corona 2.4 δεν είχα ποτέ θέμα ούτε στα 500μ. + όχι στα 30 .... 
    Το ρισκάρεις πάλι για Orange άραγε ? Cheesy
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #5 στις: Δευτέρα, 3 Ιούλ 2017, 15:29:07 »

    Την πιθανή αιτία της αστοχίας την έχεις ήδη αναφέρει εσύ.
    Οταν μάλιστα λες ότι το κακό συνεβη κοντά.

    Ο Τηλέμαχος με δύο σέρβο δεν κατέβασε πολύ την τάση.

    Το άλλο μοντέλο, αν είχε τρία ή τέσσερα σέρβο θα έριξε την τάση , με αποτέλεσμα να κλειδώσει προσωρινά μεν, (αλλά για αρκετή ώρα για να γίνει το κακό).

    Είπες ότι άλλοι βάζουν πυκνωτή στον δέκτη. Γιατί άραγε;

    Δεν μας είπες με ποιό τρόπο τροφοδοτείς τον δέκτη και τα σέρβο.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    sttpod
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 62


    « Απάντηση #6 στις: Δευτέρα, 3 Ιούλ 2017, 15:56:28 »

    Ενα αλλο θεμα που εχω παρατηρησει και το εχω δει και στα δυο μου αεροπλανα, ειναι οτι χανω στο range check αν κρυψω το δεκτη μεσα στη foamενια ουρα. Παραλογο μεν, συμβαινει δε. Το ελυσα βγαζοντας εξω τη μια κεραια να εχει οπτικη επαφη με τον πομπο, στο ενα μοντελο με τρυπα στο πανω μερος της ατρακτου, στο αλλο το αφηνω να εξεχει απο την καλυπτρα. Ο δεκτης ειναι και στις δυο περιπτωσεις AR6100e, orange εχω εναν αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα να δω τι παιζει.
    Καταγράφηκε

    Όμορφα μικρά πράγματα που πετάνε!
    socratesb
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 130


    « Απάντηση #7 στις: Δευτέρα, 3 Ιούλ 2017, 18:34:51 »

    Την πιθανή αιτία της αστοχίας την έχεις ήδη αναφέρει εσύ.
    Οταν μάλιστα λες ότι το κακό συνεβη κοντά.

    Ο Τηλέμαχος με δύο σέρβο δεν κατέβασε πολύ την τάση.

    Το άλλο μοντέλο, αν είχε τρία ή τέσσερα σέρβο θα έριξε την τάση , με αποτέλεσμα να κλειδώσει προσωρινά μεν, (αλλά για αρκετή ώρα για να γίνει το κακό).

    Είπες ότι άλλοι βάζουν πυκνωτή στον δέκτη. Γιατί άραγε;

    Δεν μας είπες με ποιό τρόπο τροφοδοτείς τον δέκτη και τα σέρβο.

    Με βάση τις πληροφορίες που έχουμε σχετικά με τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί, πως εξηγείται το γεγονός πως δεν παρατηρούνται προβλήματα με το σύνολο των τ/κ;

    Με τις JR, την DX6i και την πρώτη DX7 οι δέκτες συμπεριφέρονται απροβλημάτιστα - με τις πληροφορίες πού έχω μέχρι στιγμής βέβαια.

    Η κατανάλωση των σέρβο δεν αλλάζει εάν το μοντέλο κινείται κοντά ή μακριά από τον δέκτη όμως παρουσιάζονται προβλήματα σε κοντινή απόσταση και όχι σε μακρινή!
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Τρίτη, 4 Ιούλ 2017, 06:57:48 »

    Με βάση τις πληροφορίες που έχουμε σχετικά με τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί, πως εξηγείται το γεγονός πως δεν παρατηρούνται προβλήματα με το σύνολο των τ/κ;

    Με τις JR, την DX6i και την πρώτη DX7 οι δέκτες συμπεριφέρονται απροβλημάτιστα - με τις πληροφορίες πού έχω μέχρι στιγμής βέβαια.

    Η κατανάλωση των σέρβο δεν αλλάζει εάν το μοντέλο κινείται κοντά ή μακριά από τον δέκτη όμως παρουσιάζονται προβλήματα σε κοντινή απόσταση και όχι σε μακρινή!

    Μήπως αυτοί οι δέκτες έχουν ενσωματωμένο τον πυκνωτή διατήρησης της τάσης;
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    socratesb
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 130


    « Απάντηση #9 στις: Τρίτη, 4 Ιούλ 2017, 08:09:36 »


    Μήπως αυτοί οι δέκτες έχουν ενσωματωμένο τον πυκνωτή διατήρησης της τάσης;
    [/quote]
    Aπό τα τεχνικά χαρακτηριστικά των δεκτών δεν προκύπτει η παρουσία πυκνωτή για διατήρηση τάσης.
    Μόλις παρουσιάστηκε σε εμένα το πρόβλημα, το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν η τροφοδοσία του δέκτη οπότε και αντικατέστησα το  esc με κάποιο σε σαφώς πολύ καλό bec με περισσότερα amp - και πολύ μεγαλύτερους πυκνωτές. Παρόλαυτά το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε και από το data logger του esc προέκυψε η διάγνωση για πρόβλημα σε σήμα. Έτσι δοκίμασα τους δέκτες με τις μακριές κεραίες και ευτυχώς έκτοτε δεν υπήρξε ποτέ θέμα ξανά.
    Καταγράφηκε
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #10 στις: Τρίτη, 4 Ιούλ 2017, 12:11:08 »

    Καλημέρα ! Θείε Γιάννη όντως ίσως  έγινε πτώση τάσεως αλλά δεν το θεωρώ φυσιολογικό με 4 servo 9 gr ! Τον δέκτη τον τροφοδοτώ μέσω esc με 2-3 amper ubec.  Επίσης, μόλις τον είχα πρωτοπάρει είχε γίνει δοκιμή σε ίδιο μοντέλο φίλου .. ( Ευτυχώς που δεν έπεσε εκείνο ...  Grin Grin Grin ) Τι να πω ? Ήταν η άτυχη η στιγμή ? Επίσης το άλλο που διάβασα πως το dsm2 είχε παρουσιάσει κάποια προβλήματα αλλά το dsmx είναι άψογο .  Εγώ τον πομπό μου τον τσέκαρα σε δέκτη και βγάζει ισχύ και δεν φαίνεται να τσουλάει ... Οπότε πιστεύω πως ευθύνεται το κινέζικο δεκτάκι του HK !
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #11 στις: Τρίτη, 4 Ιούλ 2017, 13:26:51 »

    Καλημέρα ! Θείε Γιάννη όντως ίσως  έγινε πτώση τάσεως αλλά δεν το θεωρώ φυσιολογικό με 4 servo 9 gr ! Τον δέκτη τον τροφοδοτώ μέσω esc με 2-3 amper ubec.  

    Τα σέρβο των 9 γραμμαριων, τραβάνε το μεγαλύτερο ρεύμα από τα μικρά/μέσα.
    Ο Schulze, όταν είχε ιστοσελίδα, ανέφερε ότι τα ΒEC δεν αντέχουν να τροφοδοτούν περισσότερα από 2 σέρβο των 9 γραμμαριων, ή 3 των 12-18 γραμμαρίων.

    Στην ουσία, άλλο το BEC των 2 αμπέρ, και άλλο το BEC των 3 αμπέρ.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #12 στις: Τετάρτη, 5 Ιούλ 2017, 21:39:32 »

     Thumbs up Thumbs up Thumbs up Κατάλαβα . Πάντως το esc το χρησιμοποιώ χρόνια  με τα ίδια σέρβο και δεν είχα ποτέ θέμα  και δέκτη corona ! Τι να πω .... 
    Πρέπει να ξαναγίνει δοκιμή κάπως ....
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Spectrum DX8 και Orange Δέκτης
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.