Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 11:42:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 11:42:58

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 30
    Συνολικά: 32
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις για EPO μοντέλο  (Αναγνώστηκε 3482 φορές)
    gazolas
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 13


    « στις: Πέμπτη, 24 Νοέ 2016, 17:30:02 »

    Καλησπέρα, είμαι καινούργιος εδώ αλλά όχι καινούργιος στον μοντελλισμό γενικά. Τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί με αερομοντέλο ήταν με άτρακτο από υαλονήματα, και πτέρυγα από αφρό καλυμένο με μπάλσα....πριν πολλά χρόνια!
    Είχα ασχοληθεί πολύ με θερμικά 1/8 παλιά και τελευταία ασχολούμαι με 4,6,8-κόπτερα.
    Πριν 1 εβδομάδα έφτασε στα χέρια μου ένα My Twin Dream που περιμένει να το φτιάξω.
    Εν αναμονή και των μοτέρ/esc/servo, θέλω να λύσω 2-3 απορίες που έχω πριν αρχίσω να κολλάω ατράκτους/φτερά κλπ.

    Αρχικά να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι σίγουρος αν είναι EPO ή EPP.
    Από το λίγο ψάξιμο που έχω κάνει η κόλλα που προτείνεται για κόλληση κομματιών EPO είναι τύπου UHU-por που επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί για
    διόρθωση πτερυγίων κλίσης αφού είναι ελαστική αφού ωριμάσει.
    ΑΠό το λίγο όμως που έχω ψάξει εδώ μέσα, αναφέρεται πως με τον καιρό αυτή η κόλλα ξεραίνεται και κιτρινίζει...τί άλλες εναλλακτικές έχω;
    Το μοντέλο έχει κάποια κομμάτια σκληρού πλαστικού (nylon,abs? δεν είμαι σίγουρος) τα οποία από youtube βίντεο αμερικανών, προτείνουν CA με επιταχυντή. (που υποδεικνύει πως μάλλον είναι EPP?).
    Αλλά επίσης από εδώ μέσα έχω καταλάβει πως με τον καιρό η CA είτε πολυμερίζεται, είτε γίνεται εύθραυστη, γενικά δεν είναι εμπιστοσύνης.
    Τέλος για τα firewall των μηχανών που είναι ξύλο, προτείνουν πάλι CA με επιταχυντή. Αυτό όμως δεν έχει καμία ελαστικότητα και φοβάμαι σε περίπτωση κακοζυγισμένης έλικας μην ξηλώσει τίποτα.
    HotGlue δεν τρελαίνομαι για να μην βάζω βάρος χωρίς λόγο...

    Το δεύτερο φλέγον θέμα είναι πώς να το βάψω; Θέλω οπωσδήποτε να το βάψω, για να το βλέπω πιο εύκολα...Προτείνετε κλασσικό σπρέι με κάνιστρο ή κάτι πιο εξωτικό;

    Και το τελευταίο θέμα είναι ενίσχυση χειλους προσβολής πτερύγων και κοιλιάς ατράκτου. Τροχοί κανονικοί δεν θα μπουν και αν μπουν θα είναι τύπου hercules c130 για να μην γρατζουνιέται πολύ σε προσγείωση σε άσφαλτο....
    για όλες τις άλλες περιπτώσεις θα προσγειώνεται με την κοιλιά...και πιθανώς σε γρασίδια και χορτάρια. Για αυτό και θέλω και προστασία στο χείλος προσβολής.
    Κάποιοι αναφέρουν laminate που μπορεί κανείς να αγοράσει από βιβλιοπωλεία...άλλοι λένε για ϋαλοΰφασμα. Τί είναι τελικά το καλύτερο; (και να μην προσθέτει μεγάλο βάρος).

    Ελπίζω να μην σας κούρασα....
    Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.756



    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Πέμπτη, 24 Νοέ 2016, 18:31:05 »

    Καλησπέρα.Καλυτερα να χρησημοποιησεις εποξική κόλλα.Ειναι η μονη που δεν λιωνει και δεν καιει καθόλου οποιδηποτε φοαμ. ερρ.Η κυανοακρυλική ειναι ακαμπτη χωρίς ελαστικότητα....εκτος οτι μπορει να καψει ευκολα το φοαμ μιας και ανεβαζει ευκολα θερμοκρασίες.Υπαρχει για γρηγορες κολήσεις και κυανοακρυλική φιλικη ...αλλα για εκτακτη αναγκη.
    Yπαρχει και κολλα πολυουερεθανική PU που ειναι πολύ βολική!
    Για να βαψεις μόνο με ακρυλικά χρωματα νερού η αμμωνιας.Οπως ειναι τα gunze ..Tamiya...Italeri... με πινελο η αερογραφο.Εαν ψαξεις θα βρεις και σπρει για φοαμ Ακρυλικά.
    Το χειλος προσβολής αλλα και οποιο αλλο σημειο θελεις να ενισχησης μπορεις με ταινία σελοτειπ που εχει σχηνακια πλεγμα για ενισχυση.Η και απλή PVC ταινία.
    Με υαλουφασματακι ψιλό και εποξική ριτηνη επίσης μπορεις να εχεις πολύ καλύτερο αποτελσμα και εαν προσεξεις και καλύτερο βαρος.Εξαρτατε πως τα χρησημοποιεις.!
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 24 Νοέ 2016, 19:00:46 από ArgyrisGiannetakis » Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #2 στις: Πέμπτη, 24 Νοέ 2016, 23:56:24 »

    Φίλε gazolas,

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις cyano σε EPP χωρίς κανένα πρόβλημα. Στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει τόσο λεπτόρευστη όσο και μεσαία. Όντως με τον καιρό η cyano πολυμερίζεται αλλά νομίζω ότι πιο εύκολα γερνάμε εμείς παρά τα μοντέλα μας ειδικά αν είναι EPP που έχουν εξ'ορισμού πεπερασμένο χρόνο ζωής.

    Αν εξακολουθείς να έχεις ανησυχίες σχετικά με την cyano μην χρησιμοποιήσεις αυτή που είναι για depron, είναι απλώς πεταμένα λεφτά για εφαρμογές EPP. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις την Zacki της Multiplex. Αν χρησιμοποιήσεις epoxy κτλ θα σου βγει βαρύ.

    Καταλαβαίνω τις ανησυχίες αλλά πίστεψε με δεν χρειάζεται να ανησυχείς τόσο (την έχω πατήσει κι εγώ στο παρελθόν γιατί ήμουν πολύ προσεκτικός χωρίς λόγο όπως κατάλαβα εκ των υστέρων.) Προχώρα στην κατασκευή και στην συνέχεια γρήγορα στον αέρα. Thumbs up

    Φιλικά,
    Ν
    Καταγράφηκε
    gazolas
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 13


    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 25 Νοέ 2016, 14:32:31 »

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Όπως είπα δεν ειμαι σίγουρος αν είναι EPO ή EPP, ήλπιζα κάποιος από εδώ να μπορεί να το απαντήσει! Αν είχα κάποιο κομμάτι που δεν χρειάζομαι ίσως θα μπορούσα να δοκιμάσω, αλλά ότι επέμβαση κάνω (και αφαιρέσω υλικό) θα γίνει αφού κολληθεί η άτρακτος.

    Αυτό με το υαλοΰφασμα το έχω δει αλλά φοβόμουν μήπως προσθέτει πολύ βάρος, αν όμως μου λες πως με σωστή χρήση είναι πιο ελαφρύ από απλή ταινία (την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές αυτή με τα σχοινακια) θα το δοκιμάσω...
    Λέω να βάλω υαλοΰφασμα στην κοιλιά και ταινία στο χείλος προσβολής.
    Τα gunze μου θύμισαν τα νιάτα μου που έφτιαχνα στατικά!

    Οπότε για να ανακαιφαλαιώσουμε και για να μην καθυστερήσω την πτήση, (αν και το σετ μηχανές και esc κλπ είναι στο τελωνείο ακόμα),
    UHU-por για EPO-EPO
    Εποξιδική στα firewall (EPO-ξύλο) (αν και οι εποξιδικές δεν έχουν καμία ελαστικότητα μετά την ωρίμανση)
    CA για EPO-σκληρό πλαστικό.....
    Σωστά;
    Ατλακόλ ή τέτοιου είδους κόλλα που είναι αρκετά ελαστική για τα firewall παίζει;
    Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.756



    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 25 Νοέ 2016, 15:28:17 »

    Φίλε gazolas ΕΡΟ ειναι.    https://www.fpvmodel.com/mytwindream-1800mm-fpv-plane_g999.html

    Πιθανον να κολάει και με ατλακολ, αλλα δεν θα την προτεινα προσωπικά.Η εποξική θα ειναι ιδανική για το firewall,
    Σε σχεση με την ταινία την pvc την ενισχυμενη, το υαλουφασμα 25 η και 49 γραμμαρίων πρωσωπικά πιστευω θα ειναι πιο ελαφρυ με σωστό ποτισμα ριτηνης, στην κοιλια και στο χειλος προσβολης.Και πιο νοικοκυρικο μιας και το βαφεις συνολικά με gunze.
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #5 στις: Κυριακή, 27 Νοέ 2016, 01:08:09 »

    Γεια σας και από εμένα !!! Εγώ προσωπικά όλα μου τα φελιζολένια τα κολλάω με ατλακόλ χωρίς κανένα πρόβλημα ! Είμαι υπερ-ευχαριστημένος , το μόνο αρνητικό ότι αργεί να στεγνώσει. Θέλει υπομονή ! Από βάρος είναι σίγουρα πιο βαριά από κυανοακριλική αλλά αν βάζεις όσο χρειάζεται δεν θα έχεις θέμα.  Και εποξική σε βάση μοτέρ και όπου παίζουν carbon. Αν το firewall σου είναι ξύλινο μπορείς και με ατλακόλ να το κολλήσεις για πλάκα . Δοκιμασμένο ! Απλά το κακό ότι θα πρέπει να το σταθεροποιήσεις μέχρι να στεγνώσει :/ Μιας και το τελευταίο καιρό φτιάχνω και εγώ ένα epp και είναι υπερβολικά ευαίσθητο και ήδη πρώτη πτήση μου έπαθε κάποιες αισθητικές ζημιές χωρίς λόγο και με υπερβολική προσοχή . Μου είπε ένας καλός φίλος  να το περάσω με βερνίκι ξύλου νερού .  Θα γυαλίσει και επίσης θα γίνει λεία η επιφάνει και σίγουρα πολύ πιο ανθεκτικό. Από βάρος τίποτα . Πτέσματα. (Βέβαια εξαρτάται και για τι μοντέλο μιλάμε Χαμόγελο )  Είδα μοντέλο από κοντά περασμένο και έμεινα ... Βγαίνει φοβερό !
     
    Χρήστος !  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Κυριακή, 4 Δεκ 2016, 19:54:04 »

    Φίλε gazolas ΕΡΟ ειναι.    https://www.fpvmodel.com/mytwindream-1800mm-fpv-plane_g999.html

    .................ς.Και πιο νοικοκυρικο μιας και το βαφεις συνολικά με gunze.

    Αργύρη , τι είναι το gunze ?
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.756



    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Κυριακή, 4 Δεκ 2016, 20:53:19 »

    Γιαννη ειναι ακρυλικά χρωματα γιαπωνεζικα .Βεβαια υπαρχουν και αλλες εταιρίες αντιστηχες...Tamiya ,vajeho,italeri, model master,
    Το διαλυτικό του εχει βαση το νερο με  καποια προσθετα 3-methyl-3-methoxy Butahanol 10%
     Secondary Butanol 20%
     Normal Propyl Alcohol 15%
     Water 55%
    Δεν επιρεαζουν καθόλου τα Φοαμ.
    Και τα Tamiya επισης εχουν το ιδιο.Ενα απλό AZAX  επισης ειναι μιά χαρα!!Τα vajeho kai ta italeri  συνηθως τα διαλυουν με απλό νερό.
    Το καλό με τα gunze kai ta Tamiya ειναι οτι μπορουν να παρουν και ενα αλλο δυαλυτικό με προσθετο νιτρο το οποιο βεβαια δεν συνεργαζεται για Φοαμ μεσα και μπορει να ψεκασθει και σε LEXAN και να γατζωσει σωστα.



    * gunzesangyo.jpg (9.07 KB, 200x172 - εμφανίστηκε 378 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Δευτέρα, 5 Δεκ 2016, 00:22:59 »

    Ευχαριστώ πολύ Αργύρη! Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    gazolas
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 13


    « Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 22 Φεβ 2017, 10:17:30 »

    Είναι καλύτερα να βάψω πριν ή μετά την τοποθέτηση υαλοϋφάσματος ή laminate;
    Σκέφτομαι μήπως το χρώμα αν δεν έχει τέλεια πρόσφυση μήπως κάποια στιγμή ξεκολλήσει και μαζί με αυτό το υαλοϋφασμα ή το laminate...

    Επίσης, για laminate τί αγοράζετε και από πού; Υπάρχει θέμα να συρρικνωθεί όπως ζεσταίνεται και έτσι να δημιουργήσει μία μόνιμη τάση πάνω στην επιφάνεια, (οπότε και ίσως να παραμορφώσει πχ πτέρυγες);

    Τελικά κόλλησα τα firewall με PU της bison. Από αυτά που βλέπω πρώτα θα φύγει όλη η πτέρυγα και μετά το firewall...έχει περάσει μέσα από τους πόρους του ξύλου!
    Είναι λίγο μανούρα μέχρι να ωριμάσει εντελώς και φουσκαλιάζει αρκετά, αλλά μπορείς να την στρώνεις μέχρι κάποια στιγμή. Αλλιώς την καλύπτεις με ταινία και δεν φουσκώνει.
    Η άτρακτος κολλήθηκε με uhu por.

    Δεν έχω καταλήξει για το αν θα βάλω uhu por ή CA για την κόλληση σκληρών πλαστικών με το EPO.....

    Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.756



    WWW
    « Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 22 Φεβ 2017, 11:01:31 »

    Αν ειναι να περασεις ριτηνη τοτε δεν πρεπει να βαψεις με ακρυλικά .Η ριτηνη εχει καλυτερη προσφυση μονο σε το ΕΡΟ .Αλλιως δεν θα κολησει.Βαφεις μετα απο την ριτηνη!
    Ριτηνη μπορεις να αγορασεις απο τον Ανδεου https://www.aandreou.gr/ η  στην http://www.alfakem.gr/index.php/el/
    και θα ζητησεις εποξική ριτηνη 24 ωρη laminating.
    Οχι δεν ζεσταινεται η ριτηνη καθόλου καθως στεγνωνει πανω σε μοντελο ουτε παραμορφωνεται κατι σε καμμια περιπτωση.Η μονη στιγμή που ζεσταινεται μια ριτηνη ειναι οταν την ξεχασεις μεσα στο ποτηρι και λογο ποσοτητας υπερθερμανθει και καταστραφει ο δοση.
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    gazolas
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 13


    « Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 22 Φεβ 2017, 12:23:32 »

    Αργύρη με μπέρδεψες  Cheesy,
    ότι αναφέρεις αφορά μόνο σε υαλοΰφασμα και ρητίνη σωστά;
    Όχι για αυτό που οι ξένοι αναφέρουν laminate και σιδερώνεται επάνω; (πρακτικά είναι σαν τις μεμβράνες που βάζουμε και στα βιβλία/τετράδια)
    Αυτό το σκεφτόμουνα πιο πολύ για τα χείλη προσβολής διότι μου φαίνεται πιο εύκολο στην τοποθέτηση και πιο πολύ αυτό φοβόμουν μην συρρικνούται.

    Τον Ανδρέου τον έχω ήδη στα υπ'όψη μου από άλλες συζητήσεις που έχω διαβάσει στο forum. Την alfakem δεν την ήξερα οπότε καλό να υπάρχει εναλλακτική αν και είναι στην ίδια πρακτικά απόσταση από εμένα (είμαι Βριλήσσια).

    Αφού ξεχνάω τα ακρυλικά, προτιμώ απλά χρώματα σε κάνιστρο αλλά με προσοχή να ψεκάζω από απόσταση; Δεν θα κάνω τίποτα το περίτεχνο στο βάψιμο, μαύρο/κόκκινο, απλά σχέδια (για να είναι εύκολο το μασκάρισμα) και δεν θα είναι ολική η κάλυψη, θα μείνουν άσπρα κομμάτια...Με ενδιαφέρει να το βλέπω καλά από μακρυά... Εκπληξη



    Καταγράφηκε
    ArgyrisGiannetakis
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 10.756



    WWW
    « Απάντηση #12 στις: Τετάρτη, 22 Φεβ 2017, 12:38:12 »

    Είναι καλύτερα να βάψω πριν ή μετά την τοποθέτηση υαλοϋφάσματος ή laminate;
    Σκέφτομαι μήπως το χρώμα αν δεν έχει τέλεια πρόσφυση μήπως κάποια στιγμή ξεκολλήσει και μαζί με αυτό το υαλοϋφασμα ή το laminate...


    Επειδη γραφεις για υαλουφασμα και laminating υπεθεσα οτι θες να περασεις ριτηνη με υαλουφασμα.
    Αυτοκολυτα για τετραδια δεν ξερω κατα ποσο θα κολησουν πανω σε ΕΡΟ .Πιστευω οτι καλύτερα θα κολήσουν οι μονοτικές ταινίες με ενισχηση με σχοινακι.Εχουν πιο δυνατη κόλλα.Θερμοσυστελόμενες μεβρανες στυλ μονοκοτ δεν κανουν ...η αν κανουν θελουν πολύ προσοχη να μην καψεις και παραμορφωσεις το ΕΠΟ.
    Καταγράφηκε

    Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που τη βλέπει.

    http://www.youtube.com/user/ARGYPILATUS?feature=guide
    http://www.flickr.com/photos/argyris_giannetakis/
    ioannispar
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 100

    Αν δεν παθεις... δεν θα μαθεις...


    « Απάντηση #13 στις: Τετάρτη, 22 Φεβ 2017, 12:46:14 »

    Σε EPO καθως και σε Depron κολλανε πολυ καλα και ταινιες συσκευασιας που βγαινουν σε διαφορα χρωματα και δεν αφηνουν και κολλα αν μετα θελεις να τις βγαλεις. Επισης δεν εχουν τοσο μεγαλο βαρος οσο οι αλλες με τις ινες. Αυτες τις βρισκεις και σε μεγαλα βιβλιοπωλεια Wink
    Καταγράφηκε

    gazolas
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 13


    « Απάντηση #14 στις: Τετάρτη, 22 Φεβ 2017, 13:29:04 »

    Η αλήθεια είναι πως laminating στην πραγματικότητα είναι η επικάλυψη με κάτι είτε είναι μεμβράνη είτε υαλοΰφασμα ή ανθρακοΰφασμα...και ακόμα πιο σωστά είναι η δημιουργία στρώσεων από αυτά (τα carbon για παράδειγμα laminates είναι, και delaminating είανι όταν ξεκολλούν οι στρώσεις μεταξύ τους)...
    Έχω την εντύπωση πως χρησιμοποιούν την απλή μεμβράνη για τετράδια ή κατι σαν αυτή αλλά για να ενεργοποιήσουν την κόλλα και να κολλήσει καλύτερα την βάζουν πάνω με σίδερο...δεν είναι στυλ μονοκοτ.
    Δεν με ενθουσιάζει αυτή η λύση διότι όταν καταλάβεις πως το παραζέστανες είναι αργά...

    Ταινία είτε με ίνες είτε απλή συσκευασίας θα μπει σίγουρα στους αρμούς συγκόλησης ημιπτερύγων με άτρακτο (επιπλέον της κόλλας), και αν δεν τα καταφέρω να βάλω υαλοΰφασμα και στα χείλη προσβολής...
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Ερωτήσεις για EPO μοντέλο
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.