Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:53:12

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:53:12

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 21
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 181
    Συνολικά: 181
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Ρύθμιση beastx menu J  (Αναγνώστηκε 4018 φορές)
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663



    « στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2015, 00:46:03 »

    Γειά σας φίλοι,
    αυτό τον καιρό δοκιμάζω ένα σετ servo SAVOX SA0257MG στο cyclic του Trex-250. Ξεκίνησα βάζοντας τα ball links στην τρύπα των horns που έφερνε τις ντίζες όσο περισσότερο παράλληλες με το main shaft, όπως φαίνεται και στην ακόλουθη εικόνα. Αφού έκανα τις πρώτες ρυμίσεις στο beastx, όταν έφτασα στο menu J για να ελέγξω αν είμαι ΟΚ στις 6 μοίρες, διαπίστωσα ότι το ενδεικτικό LED έμενε μώβ αντί για μπλέ στις 6 μοίρες. Για να φτάσω να δω το LED μπλέ, έπρεπε να φτάσω στις 9 μοίρες. Αυτό όπως το καταλαβαίνω σημαίνει ότι τα servo horns είναι μακρυά οπότε και χάνω σε ανάλυση των servo.
    Λογικά θα πρέπει να μπουν τα ball links σε τρύπες κοντινότερες στον άξονα των servo horns. Αν όμως το κάνω αυτό θα χάσω τις παραλληλίες ανάμεσα σε ντίζες και main shaft. Άρα πρέπει να κάνω κάποιο συμβιβασμό. Ποιός θα πρέπει να είναι αυτός?

    Κρατάω τα ball links όπως είναι (έχω παραλληλίες αλλά χάνω servo resolution)
                                                              ή
    κονταίνω τα servo horns (χάνω παραλληίες και κερδίζω resolution) ?


    * trex250small.jpg (74.37 KB, 691x389 - εμφανίστηκε 443 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2015, 01:01:43 »

    αποψη μου να μπεις μεσα 2 ή τρεις τρυπες του χορν με το ball links

    δεν υπαρχει περιπτωση με σεταρισμα τετοιο του κωδικα  υπολογισμου των μοιρων στο beast να πεταξει σωστα(θα ειναι παρα πολυ μα παρα πολυ αποτομο)

    τα περι  παραλληλιων θεωρω οτι ειναι μια υπερβολη απο την πλευρα μας

    αν σεταρισθει σωστα το beast δεν τις χριαζεται κανει την δουλεια του τελεια και χωρις αυτες

    θα σηκωσω φωτο να δεις με τι χορνακια ειχα τα σαβοχ στο 300Χ και ημουν κατα ενθουσιασμενος με την λειτουργια τους
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 3 Απρ 2015, 01:32:38 από ant1971 » Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #2 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2015, 01:04:44 »

     Χαμόγελο

    καλη συνεχεια και καλες πτησεις με το 250αρι

    α ξεχασα να πω οτι καθησα και θαυμαζα το σετ της dfc καφαλης- γκριπς  Cheesy


    * Εικόνα 015 (450 x 600).jpg (108.88 KB, 450x600 - εμφανίστηκε 463 φορές.)

    * Εικόνα 016 (600 x 450).jpg (85.21 KB, 600x450 - εμφανίστηκε 439 φορές.)
    Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663



    « Απάντηση #3 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2015, 06:45:49 »

    αποψη μου να μπεις μεσα 2 ή τρεις τρυπες του χορν με το ball links...
    Καλημέρα,
    χαίρομαι που στο hobby μας είμαστε τόσο πορωμένοι, που μπορούμε να λαμβάνουμε απαντήσεις στα forum ακόμη και στη 1 το βράδυ  Χαμόγελο

    Σκεφτόμουν να μπώ μία τρύπα μέσα και να δοκιμάσω, αλλά ύστερα από την αποψή σου θα δοκιμάσω απ΄ευθείας στις 2 τρύπες

    τα περι  παραλληλιων θεωρω οτι ειναι μια υπερβολη απο την πλευρα μας

    Φαντάζομαι ότι είναι μία υπερβολή που μας κληρονομήθηκε από την εποχή της φλάιμπάρας, τότε που δεν υπήρχε το μπιφτέκι να διατηρεί την παράλληλη κίνηση του swashplate. Είναι καιρός όμως να εναρμονιστούμε και εμείς οι παλαιότεροι στα νέα ήθη.
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 3 Απρ 2015, 08:08:46 από Skynet » Καταγράφηκε

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #4 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2015, 11:15:10 »

    Χαχαχα σωστοτατος Χαμόγελο

    Τα ιδια κολληματα περι τελειότητας (όπως την αντιλαμβανεται ο καθενας στον μικροκοσμο του) την ειχα και εγω (μοιάζουμε αλλωστε πολύ σε αυτο )

    Εσυ όμως εχεις και το αλλοθι της ενασχολησης σου με τα fb, στην δικη μου περιπτωση είναι τα πραγματα ακομη χειροτερα Grin αφου δεν μπορω να τα επικαλεστω

    (σαν πολυ πιο νεος στο χομπυ) παρόλα αυτά εχω  ξοδεψει  ατελειωτες ωρες ψαξιματος ασκοπα πανω στις λεπτομεριες του beastx για τα ματια των devil  

    διαβολακων(ε/π)  με τα οποια εχουμε μπλεξει.

    Στο beastx  από τις λεπτομεριες (παραλληλιες ή αν μπορω να  πειραζω expo ή αν μπορω να πειραζω  travel από τ/κ ή …..κλπ) το μονο που αξίζει να κοιταξει

    καποιος είναι (1) η σωστη θεση του swash σε βημα μηδεν μοιρες πανω στο αξονα (κατι που απλα το θυμιζω αφου μου το εμαθες εσυ στο παρελθον σε αναλογο thread)  

    και είναι κατι που το οριζει η ιδια η εταιρια

    και (2) το scratch με το οποιο θα το τοποθετησουμε πανω στο χελι (θελει πολυ πολυ λεπτο με καλυτερο αυτο της 3M)

    και (3) τον τροπο τοποθετησης του ως προς τις διευθηνσεις των αξονων Χ,Υ του ε/π .

    Καλη συνεχεια που με βαση το set up από οσα μπορουμε  να δουμε είναι δεδομενη

     Χαμόγελο
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 3 Απρ 2015, 13:04:05 από ant1971 » Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    pagani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Kostas Laliotis


    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2015, 11:20:55 »

    θυμαμαι το 250 που ειχα το πετουσα πολυ καιρο με φλαιμπαρ και μου αρεσε πολυ, τοσο που ειπα να του βαλω και γω το μπιφτεκι,,   εβαλα καιφαλη και μπιφτεκι το πεταξα δεν μαρεσε το σεταρα με 100 διαφορετικα σετ απ και απλα δεν εκανε 3d δεν δουλευε αππλα. και ετσι το εδωσα αφου με ειχε παιδεψει πολυ..   πεταγε απλα δεν μαρεσε η αισθηση και δεν μπορεσα ποτε να το φερω στα μετρα μου ενω ειχα πολλα χελι με beast στο παρελθον....  εκεινη την ουρα ειδικα δεν μπορουσα να την στρωσω με τιποτα
    Καταγράφηκε
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2015, 11:31:17 »

    θυμαμαι το 250 που ειχα το πετουσα πολυ καιρο με φλαιμπαρ και μου αρεσε πολυ, τοσο που ειπα να του βαλω και γω το μπιφτεκι,,   εβαλα καιφαλη και μπιφτεκι το πεταξα δεν μαρεσε το σεταρα με 100 διαφορετικα σετ απ και απλα δεν εκανε 3d δεν δουλευε αππλα. και ετσι το εδωσα αφου με ειχε παιδεψει πολυ..   πεταγε απλα δεν μαρεσε η αισθηση και δεν μπορεσα ποτε να το φερω στα μετρα μου ενω ειχα πολλα χελι με beast στο παρελθον....  εκεινη την ουρα ειδικα δεν μπορουσα να την στρωσω με τιποτα


    εχεις καταληξει τελικα σε κατι που πιστευεις σημερα οτι κυριως εφτεγε?

    θα εχει για καποιους ενδιαφερον...


     Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    pagani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Kostas Laliotis


    « Απάντηση #7 στις: Παρασκευή, 3 Απρ 2015, 17:30:50 »

    οχι δεν εχω καταληξει απλα δεν το καταφερα, να τονισω ξανα οτι μιλαω για 3d πτηση..   ισως να εφταιγε το ελικοπτερο που ηταν τοσο μικρο ισως να εκανα εγω κατι λαθος, παντως το beast οπου το εχω βαλει δουλευε τελεια κατευθιαν και εμενε μονο να το προσαρμοσεις στα μετρα σου
    Καταγράφηκε
    socratesb
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 130


    « Απάντηση #8 στις: Σάββατο, 4 Απρ 2015, 00:38:58 »

    Και εγώ είχα φάει κόλλημα με την παραλληλία στις ντίζες σε σχέση με τον άξονα σε μγαλύτερο heli. Προτίμησα όμως να είμαι κοντά στις μοίρες που λέει το manual και το αποτέλεσμα είναι ακρώς ικανοποιητικό. Πάντως όσο και να θαυμάζω τα μικρά ε/π - κοσμήματα τύπου trex-250 θεωρώ πως είναι άκρως πιο βασανιστικά στη συναρμολόγηση και τις επισκευές - ρυθμίσεις.
    Καλή Συνέχεια!!
    Καταγράφηκε
    billistitan
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 53


    MINI TITAN V.2


    « Απάντηση #9 στις: Σάββατο, 4 Απρ 2015, 02:17:45 »

    ναι φιλε συνφονω απολυτως μαζι σου heli πανω απω 450 500 η 600 καλη συνεχεια και απω εμενα αν και το beastx ειναι επενδυση  Thumbs up Thumbs up                                                                                                                                                   
    Καταγράφηκε
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663



    « Απάντηση #10 στις: Σάββατο, 4 Απρ 2015, 20:30:59 »

    Και εμένα μου άρεσε πολύ με φλαιμπάρα, θα επανέλθω με σχόλια για τη συμπεριφορά του fbl όταν θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο. Προς το παρόν μία εικόνα που τρέβηξε φίλος σε 2 λεπτά που πρόλαβα να το δοκιμάσω σήμερα. Δεν είμαι ακόμη ικανοποιημένος, απλά μου άρεσε η εικόνα


    * 123456.jpg (107.23 KB, 679x494 - εμφανίστηκε 309 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    johnny_alex
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 24


    « Απάντηση #11 στις: Σάββατο, 4 Απρ 2015, 21:08:57 »

    Και εμένα μου άρεσε πολύ με φλαιμπάρα, θα επανέλθω με σχόλια για τη συμπεριφορά του fbl όταν θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο. Προς το παρόν μία εικόνα που τρέβηξε φίλος σε 2 λεπτά που πρόλαβα να το δοκιμάσω σήμερα. Δεν είμαι ακόμη ικανοποιημένος, απλά μου άρεσε η εικόνα
    Ενα μικρό tip και από μένα που βελτίωσε την ουρά και την έχει κάνει τέλεια. Αν έχεις γιατί δεν βλέπω καλά το ar7200bx, βγάλε το original φοαμένιο λευκό pad και βάλε της 3m το λεπτό. Ή αυτό που υπάρχει στο microbeast plus. Με τι gain παίζεις και τι επιλογή έχεις βάλει στο parameters menu;
    Καταγράφηκε

    Ο μεγαλύτερος εχθρος του αερομοντελιστή, ειναι η γυναίκα του!
    ant1971
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 483



    « Απάντηση #12 στις: Κυριακή, 5 Απρ 2015, 00:45:45 »

    Και εμένα μου άρεσε πολύ με φλαιμπάρα, θα επανέλθω με σχόλια για τη συμπεριφορά του fbl όταν θα έχω λίγο περισσότερο χρόνο. Προς το παρόν μία εικόνα που τρέβηξε φίλος σε 2 λεπτά που πρόλαβα να το δοκιμάσω σήμερα. Δεν είμαι ακόμη ικανοποιημένος, απλά μου άρεσε η εικόνα

    ακομη και στον αερα το σετακι της κεφαλης ξεχωριζει και γραφει πολυ ωραια Cheesy

    δεν μας ειπες τελικα με την ρυθμιση του beastx menu J τι εκανες? ποσες μοιρες μετρησες με το λεντακι μπλε?

    καλοπεταχτο


     Χαμόγελο

    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 5 Απρ 2015, 01:15:08 από ant1971 » Καταγράφηκε

    η ασχολία με το ε/π συχνά είναι παράδεισος & κόλαση μαζί
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663



    « Απάντηση #13 στις: Δευτέρα, 6 Απρ 2015, 06:36:47 »

    δεν μας ειπες τελικα με την ρυθμιση του beastx menu J τι εκανες? ποσες μοιρες μετρησες με το λεντακι μπλε?
    καλοπεταχτο  Χαμόγελο

    Τελικά μπήκα 2 τρύπες μέσα (βρήκα κοντύτερα horns για να μην χαλάσω τα μακρυά) , και πλέον οι 6 μοίρες είναι βαθιά μέσα στη περιοχή του μπλέ LED


    * tresm.jpg (94.42 KB, 750x421 - εμφανίστηκε 238 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    Skynet
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 663



    « Απάντηση #14 στις: Δευτέρα, 6 Απρ 2015, 06:59:21 »

    ... Με τι gain παίζεις και τι επιλογή έχεις βάλει στο parameters menu;

    Tο gain το έχω κατεβάσει αρκετά. Το λέει και στο manual, το έχω δεί και στην πράξη, τα μικρά Ε/Π θέλουν μικρό gain.
    Στο parameters menu παίζω με transmiter mode για να μπορώ να ρυθμίζω με μεγαλύτερη άνεση τη συμπεριφορά από την  Τ/Κ.

    Μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος γιατί έλυσα το πρόβλημα που είχα με τα προηγούμενα servo που ήταν αναλογικά και του δημιουργούσαν ένα περίεργο τράνταγμα ορισμένες φορές στο cyclic. Συνολικά όμς δεν μου αρέσει στον αέρα, σε σύγκριση την προηγούμενη συμπεριφορά του με φλάιμπάρα.
    Πέρασα σε fbl για 2 λόγους:
    α) θεωρώ ευκολότερο στο πέταγμα το fbl γιατί το μπιφτέκι σου δίνει μερικά κλάσματα δευτερολέπτου περισότερα να αντιδράσεις στο λάθος χειρισμό σου που πλαγιάζει το Ε/Π
    β) Έχοντας περάσει ΠΟΛΛΕΣ 100άδες (κυριολεκτικά) ώρες σετάροντας φλάιμπάρες πλεον έχω βαρεθεί τα σύνθετα μηχανικά της φλάιμπάρας κεφαλής..

    Δυστυχώς όλη την εβδομάδα θα φυσά οπότε και δεν θα έχω την ευκαιρία να το δοκιμάσω καθόλου. Τα μικρά Ε/Π τα πετάω μόνο με απόλυτη άπνοια, αλλιώς δεν μου αρέσουν.

    Καλές πτήσεις σε όλους!


    * DSC_0238.JPG (84.38 KB, 778x438 - εμφανίστηκε 240 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Τα ελικόπτερα είναι σαν τις ταινίες τρόμου. Ξέρεις ότι κάτι κακό θα συμβεί, απλά δεν ξέρεις το πότε.

    Skype --> mastroxalastis   (Συνήθως όταν είμαι στο Skype, μαστορεύω στον πάγκο)
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Ρύθμιση beastx menu J
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.043 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.