Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 01:59:18

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 01:59:18

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 48
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 41
    Συνολικά: 42
    Στυλ εμφάνισης

    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Fpv Πομπό - Δέκτης
    Σελίδες: 1 ... 3 4 5 [6] 7     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Fpv Πομπό - Δέκτης  (Αναγνώστηκε 27080 φορές)
    salasgr
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 349


    fly something ... or take a nap...


    « Απάντηση #75 στις: Τρίτη, 12 Μάι 2015, 16:26:35 »

    Eαν αγορασεις τον Cyclop Storm, αυτος τροφοδοτειται με 12v (3s μπαταρια) οπως και ο Vtx σου. Εαν ομως η καμερα που θα χρησιμοποιησεις λειτουργει με λιγοτερα volts εκει οπωσδηποτε θες stepdown, δηλαδη μεταξυ του Storm και της καμερας. Ο πομπος δεν χρειαζεται...
    Επισης θα εκανα δικο μου καλωδιο μεταξυ Vtx και Storm

    καλωδιο μπορεις να χρησιμοποιησεις απο USB τα οποια ειναι ετσι κατασκευασμενα ωστε να αποθουν του ηλεκρικους θορυβους για να εχεις καθαρη εικονα στο εδαφος.
    Αν το μοντελο σου ειναι αρκετα μεγαλο και σηκωνει βαρος μπορεις να χρησιμοποιησεις καλωδιο δικτυου 'cat 7 SFTP' ή 'cat 6 FTP'
    Κοιτα εδω http://fpvlab.com/forums/showthread.php?3641-The-Most-Amazing-Invention-Ever-For-FPV-(CAT-6)

    εδω ενα σχετικο βιντεο πως να φτιαχνεις τα καλωδια για FPV 

    Για πες μας ποιο μοντελο εχεις κατα νου?
    Καταγράφηκε



    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #76 στις: Τρίτη, 12 Μάι 2015, 16:38:40 »

    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__67559__Firstar_EX_FPV_Glider_EPO_2000mm_PNF_EU_Warehouse_.html
    Καταγράφηκε

    salasgr
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 349


    fly something ... or take a nap...


    « Απάντηση #77 στις: Τρίτη, 12 Μάι 2015, 17:45:37 »

    Ωραιο φαινεται με χωρους...αλλα δεν ξερω αν προσεξες οτι η τρακτος ειναι απο πλαστικο και δε ξερω αν σε καμια στουκα(μακρυα απο εμας  Στριφογύρισμα ματιών) τι γινεται ? Επανερχεται η ατρακτος? Αντιθετα το φελιζολ , βαζεις κολλα και ξανα πετας. Σκεψου και αυτο. Αν χρειαζεται ας με διορθωσει καποιος... Undecided
    Καταγράφηκε



    Kiril
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.210


    « Απάντηση #78 στις: Τρίτη, 12 Μάι 2015, 19:31:31 »

    Δικαιο εχεις για το φελιζολ, πετας, σπας, κολλας, ξαναπετας.
    Καταγράφηκε
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #79 στις: Τρίτη, 12 Μάι 2015, 22:04:49 »

    Tι εννοείς ποιό σετάπ?
    Θα βαλεις το cyclops tornado? Θα σου πρότεινα να βαλεις και μια δεύτερη 3λεση μπαταρία ~800mah για να τροφοδοτήσεις την κάμερα βιντεοπομπό και το ίδιο το cyclops και να έχεις μια μεγάλη για το μοτέρ μόνο. Πομπός στη μια άκρη και δέκτης στην άλλη άκρη.
    Καταγράφηκε
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #80 στις: Τρίτη, 12 Μάι 2015, 22:20:45 »

    Εχω γίνει ειδικός στο να σπάω και να κολλάω... Με ενισχύσεις μετά μάλιστα!
    Καταγράφηκε
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #81 στις: Τετάρτη, 13 Μάι 2015, 06:44:24 »

    Tι εννοείς ποιό σετάπ?
    Θα βαλεις το cyclops tornado? Θα σου πρότεινα να βαλεις και μια δεύτερη 3λεση μπαταρία ~800mah για να τροφοδοτήσεις την κάμερα βιντεοπομπό και το ίδιο το cyclops και να έχεις μια μεγάλη για το μοτέρ μόνο. Πομπός στη μια άκρη και δέκτης στην άλλη άκρη.

    για ποιο λογο μου προτεινεις δυο μπαταριες? worry σκεφτομουν για μια νοικοκυρεμενα ολα μαζι.. worry ποση ωρα πτησης θα εχω με την 800mAh?

    edit:σκεφτομαι να βαλω το storm οχι το tornado.
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 13 Μάι 2015, 07:34:29 από lampros » Καταγράφηκε

    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #82 στις: Τετάρτη, 13 Μάι 2015, 07:50:03 »

    Mια χαρά ειναι το στορμ. Σχεδόν ιδιο πράγμα με το tornado.

    Θα προτεινα 2 μπαταριες για να έχεις πιο ''καθαρό από παράσιτα ρεύμα'' ας το πούμε έτσι.
    Γινεται και με μια ανετα. Αλλλά βάλε lc filter. Το esc θα σου μεταφέρει θόρυβο μέσω καλωδίων μέχρι και το uhf δέκτη σου με αποτέλεσμα να ρίχνει την ευαισθησία του.  Λογικά με ένα lc filter στη γραμμή που ξεκινάει για να τροφοδοτήσει το storm και όλλα τα άλλα πλην του esc θα εισαι οκ.

    Με μια 800αρα 3s ξεχωριστά που έχω μου βγάζει περίπου μια ώρα αλλά τροφοδοτώ και 1w πομπό.
    Καταγράφηκε
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #83 στις: Τετάρτη, 13 Μάι 2015, 07:54:19 »

    Tι εννοείς ποιό σετάπ?
    Θα βαλεις το cyclops tornado? Θα σου πρότεινα να βαλεις και μια δεύτερη 3λεση μπαταρία ~800mah για να τροφοδοτήσεις την κάμερα βιντεοπομπό και το ίδιο το cyclops και να έχεις μια μεγάλη για το μοτέρ μόνο. Πομπός στη μια άκρη και δέκτης στην άλλη άκρη.

    για ποιο λογο μου προτεινεις δυο μπαταριες? worry σκεφτομουν για μια νοικοκυρεμενα ολα μαζι.. worry ποση ωρα πτησης θα εχω με την 800mAh?

    edit: το λεω γιατι θελω να παρω ενα αεροπλανο που να μην εχει την αναγκη του μοτερ να μεινει στο αερα τυπου glider, παντως εχω καταληξει σε αυτο γιατι εχει πολλους χωρους υποθετωντας οτι μπορει να σηκωσει βαρος για μπαταριες και εξοπλισμο.
    Καταγράφηκε

    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #84 στις: Τετάρτη, 13 Μάι 2015, 12:46:26 »

    Ο πυκνωτης που πηρα γραφει πανω 1000μF 25v και το καλωδιο γραφει cat 6 utp οχι ftp και ειναι Ethernet.. πιστευω να μη πηρα κατι λαθος..
    Καταγράφηκε

    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #85 στις: Τετάρτη, 13 Μάι 2015, 14:06:17 »

    Mια χαρά είσαι. Εγώ σκέψου χρησιμοποιώ καλώδιο usb από mouse υπολογιστή.
    Το cat6 θα ειναι πολύ καλύτερο σε θέμα προστασίας
    Καταγράφηκε
    salasgr
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 349


    fly something ... or take a nap...


    « Απάντηση #86 στις: Τετάρτη, 13 Μάι 2015, 18:16:00 »

    Εγω συνεχιζω και προτεινω FTP καλωδιο  δεν σου λεω SFTP cat7 γιατι στο Ελλαδα δεν θα βρεις ευκολα να σου κοψουν:P .Υπαρχουν και αλλοι τυποι καλωδιων αλλα δεν θα το αναλυσουμε διοτι δεν ειναι απαραιτητο. To utp σημαινει unshield twisted pair(καλωδιο κοτσιδα χωρις προστασια) ενω το FTP σημαινει foil twisted pair(καλωδιο κοτσιδα με αλουμινοχαρτο και γειωση/brain) , και SFTP =shield foil twisted pair(καλωδιο κοτσιδα με αλουμινοχαρτο και μπλενταζ).
    To utp καλωδιο δεν προσφερει καμια ασπιδα απο ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες.
    Οσο για τα σημερινα USB καλωδια σχεδον ολα ειναι shield, εχουν μεσα μπλενταζ ή καποιο brain καλωδιο(γειωση)
    Μπορει καποιος να πει τωρα...τι με νοιαζει εμενα αν ειναι shield ή foil ή  gtp , εγω εχω εικονα στα 10 χμ καμπανα με τα καλωδια που εχω....Το θεμα ειναι οτι οσο μεγαλωνει η εμβελια εκει ξεκιναει η αποδοση του fpv πανω στο μοντελο και οταν εχεις εναν πομπο 1000mw δεν θες παρεμβολες πουθενα,διαφορετικα τον ηπιες.Προσπαθεις παντα για το απολυτο.
    Το καλωδιο που πηρες Λαμπρο για μενα δεν κανει, ειναι να σαν εχεις παρει το υπαρχον καλωδιο του πομπου και να το εχεις φερει βολτες(twisted) και απο εξω να του εχεις βαλει μονωτικη ταινια.

    Καλυτερα να χρησιμοποιησεις USB καλωδιο παρα αυτο

    Λαμπρο αν θες εχω cat7 SFTP καλωδιο κανα 1,5 μετρο και μπορω να στο στειλω.

    Δες και προσεχτικα το βιντεο να δεις πως φτιαχνεται, χρειαζεται το μαυρο καλωδιο ή  το πλην(-) σου ,να κολληθει μαζι με το μπλενταζ και στις δυο ακρες πριν τα βαλεις
    στα φισακια.


    SFTP cable

    FTP cable

    UTP cable


    Πω ρε π...στη μου, επιστημη το καναμε Grin Grin
    Καταγράφηκε



    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #87 στις: Τετάρτη, 13 Μάι 2015, 18:47:10 »

    Έχεις μπεί σε λεπτομέρειες Τάσο!

    Βασικά Μπορεί να βάλει μια χαλκοταινία γύρω γύρω και μετά να κολήσει στις άκρες της τις γειώσεις. Αυτό σκεφτόμουν να έκανα και γω.

    Είχα πάρει cat6 με μπλεντάζ και drain αλλά δε το έβαλα γιατί είναι πολύ χοντρό και δε μάρεσε.

    Το uhf που έχω έχει ένα ψευτο spectrum analyzer στο δέκτη και μπορεί να δεί κανείς πότε και πόσα db χάνει με ότι κάνει. Είδα ότι θέτοντας τον βιντεοπομπό μου σε λειτουργεία έχανα 2 περίπου db. To θεώρησα αμελητέο και έτσι δεν έβαλα cat6.

    H mobius είναι θορυβώδης. Πρέπει να είναι τουλάχιστον 40 εκατοστά μακρυά από κεραία uhf
    Καταγράφηκε
    salasgr
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 349


    fly something ... or take a nap...


    « Απάντηση #88 στις: Τετάρτη, 13 Μάι 2015, 19:38:06 »

    Χρηστο εχεις δικιο...!

    Για αυτο ειπα σε προηγουμενο ποστ μου αν το αεροπλανο σηκωνει βαρος ανετα και εχει και χωρους, οντως τα cat ειναι αβολα αλλα με υπομονη τα φτιαχνεις...

    Σαν αλλη λυση ειναι το usb ή καλωδιο sata για εσωτερικους σκληρους, πιο μανιτζεβελα  laugh

    Το θεμα δεν ειναι μονο η παρεμβολη στο δεκτη uhf αλλα παιζει ρολο και ποσο καθαρη εικονα θες να εχεις οταν πας ποοοοοοοοολυυυ μακρυα

    Βεβαια εσυ κατι ξερεις παραπανω  Thumbs up
    Καταγράφηκε



    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #89 στις: Πέμπτη, 14 Μάι 2015, 02:14:47 »

    δεν εχω βρει κατι καλυτερο με μεγαλους χωρους για μπαταριες και εξοπλισμο και με μεγαλη πτερυγικη επιφανεια  worry κοιτουσα και το http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__55602__2600FPV_Glider_EPO_2600mm_PNF_EU_Warehouse_.html
    αλλα δε ξερω.. εχω δωσει ηδη πολλα και εχω και μπαταριες και osd και και και... αυτο στα 130 ειναι εδω εχει ανταλακτικα απο το v2 κανουν πιστευω.. και ο Θεος μαζι μας..  angel

    Χρηστο ειπες για εχτρα ubec.. δηλαδη χρειαζομαι δυο? το stepdown regulator το χρειαζομαι? αν ναι ποιο? (ελληνικο μαγαζι εαν ειναι ευκολο) το ubec tyrnigy 3A with noise reduction το εχω βρει θεσσαλονικη.. αν υπαρχει καλυτερη προταση δεκτη..

    ολη η καλωδιωση πρεπει να γινει με sftp? η μονο απο το esc στο Cyclops και ενδιαμεσα το lcfilter..?

    Τασο εχεις πμ!
    Καταγράφηκε

    Σελίδες: 1 ... 3 4 5 [6] 7     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Fpv Πομπό - Δέκτης
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.035 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.