Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:30:09

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:30:09

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 108
    Συνολικά: 108
    Στυλ εμφάνισης

    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Fpv Πομπό - Δέκτης
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Fpv Πομπό - Δέκτης  (Αναγνώστηκε 27041 φορές)
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #45 στις: Κυριακή, 3 Μάι 2015, 13:09:28 »

    Λαμπρο στους πομποδέκτες σημασία έχει στον πομπό να κρατά σταθερή τη συχνότητα εκπομπής του και να μην ξεφεύγει καθολου δεξιά αριστερά όταν ζεσταίνεται ή οταν το ρεύμα πέφτει.

    Στον δέκτη έχει σημασία η ευαισθησία του και τα φιλτρα που έχει για να μην ακουει σήματα εκτός της μπαντας του.

    To σετάκι που ποσταρες απο το ελληνικό μαγαζι μοιάζει πολυ με το γνωστό FOX800 για το οποίο έχω διαβάσει καλα πράγματα. Δεν ξέρω αν ειναι το ίδιο αλλά μοιάζει.
    Απλά ειναι βαρύς ο πομπός. 80γρ ειναι πολλά και σκέψου οτι θα πρεπει να τον βάλεις κάπου μακριά από οτιδήποτε.

    Νομίζω θα εισαι εντάξει με αυτά απο ελλάδα. Μπορείς να δώσεις τα έξτρα χρήματα για καλλές κεραίες που εκεί θα έλεγα να μην τσιγκουνευτείς.
    Φαντάζομαι θα πετάς με UHF? Πολλοί πομποι uhf περνάνε θορυβο στο βιντεοδέκτη με αποτέλεσμα να έχεις μειωμένη εμβέλεια βίντεο. Ειδικά στα 1280 1320Mhz.
    Κατι Orange open lrs και rmilec δεν αξιζουν. Απο οτι εχω καταλαβει το καλυτερο με σειρά ειναι tslrs, dragonlink,ezuhf,rangelink.
    Καταγράφηκε
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #46 στις: Κυριακή, 3 Μάι 2015, 19:06:40 »

    επειδη δε μου αρεσει να παιρνω πραγματα και μετα να χρειαστει να παρω αλλα ειτε γιατι δε με καλυβουν ειτε για τη πιθανη αστοχια υλικου σε θεματα που αφορουν την ασφαλεια ολου του πετουμενου προτειμω να δωσω 115-120 ευρω συνολικα να παρω lawmate αφου ετυχε και πετυχα αυτο το ωραιο site παρα να δωσω 90 συνολικα για κατι που δεν ειμαι σιγουρος.. εαν το εβρισκα Ελλαδα φυσικα και θα το επαιρνα αμεσως και ας ηταν λιγο ακριβοτερο που στην ουσια θα ηταν η πληρωμη για το οτι θα ηταν την επομενη στη πορτα μου.. ας αρκεστουμε στη καλυψη αποστασης της τηλεκατευθηνσης που λογικα θα ειναι 2-3 χιλιομετρα να κανω τη προπονηση μου χαλαρα και μετα προχωραμε σε αγορες τυπου κεραιες, uhf κτλ κτλ.. αν ειμαι καπου λαθος σας παρακαλω να με διορθωσετε.. καθε απαντηση σας πολυτιμη.. σας ευχαριστω πολυ ολους!!!
    Καταγράφηκε

    salasgr
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 349


    fly something ... or take a nap...


    « Απάντηση #47 στις: Κυριακή, 3 Μάι 2015, 19:26:48 »

    επειδη δε μου αρεσει να παιρνω πραγματα και μετα να χρειαστει να παρω αλλα ειτε γιατι δε με καλυβουν ειτε για τη πιθανη αστοχια υλικου σε θεματα που αφορουν την ασφαλεια ολου του πετουμενου προτειμω να δωσω 115-120 ευρω συνολικα να παρω lawmate αφου ετυχε και πετυχα αυτο το ωραιο site παρα να δωσω 90 συνολικα για κατι που δεν ειμαι σιγουρος.. εαν το εβρισκα Ελλαδα φυσικα και θα το επαιρνα αμεσως και ας ηταν λιγο ακριβοτερο που στην ουσια θα ηταν η πληρωμη για το οτι θα ηταν την επομενη στη πορτα μου.. ας αρκεστουμε στη καλυψη αποστασης της τηλεκατευθηνσης που λογικα θα ειναι 2-3 χιλιομετρα να κανω τη προπονηση μου χαλαρα και μετα προχωραμε σε αγορες τυπου κεραιες, uhf κτλ κτλ.. αν ειμαι καπου λαθος σας παρακαλω να με διορθωσετε.. καθε απαντηση σας πολυτιμη.. σας ευχαριστω πολυ ολους!!!

    Το συστημα Vtx/Vrx απο Dronesvision βρισκεται μερικα βηματα πισω απο αυτο του Hobbywireless . Σαν δευτερη επιλογη θα πηγαινα 100% σε ReadymadeRC ,οπως αναφερθηκε και απο εταιρο φιλο.
    http://www.readymaderc.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=11_30_38&products_id=921 VTx
    http://www.readymaderc.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=11_34_44&products_id=912 Vrx
    Εχουν και πολυ καλο support.
    Επειδη θα χρησιμοποιησεις στοκ τ/κ και οχι lrs να εχεις τον νου σου για την αποσταση.
    Καταγράφηκε



    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #48 στις: Κυριακή, 3 Μάι 2015, 19:50:54 »

    επειδη δε μου αρεσει να παιρνω πραγματα και μετα να χρειαστει να παρω αλλα ειτε γιατι δε με καλυβουν ειτε για τη πιθανη αστοχια υλικου σε θεματα που αφορουν την ασφαλεια ολου του πετουμενου προτειμω να δωσω 115-120 ευρω συνολικα να παρω lawmate αφου ετυχε και πετυχα αυτο το ωραιο site παρα να δωσω 90 συνολικα για κατι που δεν ειμαι σιγουρος.. εαν το εβρισκα Ελλαδα φυσικα και θα το επαιρνα αμεσως και ας ηταν λιγο ακριβοτερο που στην ουσια θα ηταν η πληρωμη για το οτι θα ηταν την επομενη στη πορτα μου.. ας αρκεστουμε στη καλυψη αποστασης της τηλεκατευθηνσης που λογικα θα ειναι 2-3 χιλιομετρα να κανω τη προπονηση μου χαλαρα και μετα προχωραμε σε αγορες τυπου κεραιες, uhf κτλ κτλ.. αν ειμαι καπου λαθος σας παρακαλω να με διορθωσετε.. καθε απαντηση σας πολυτιμη.. σας ευχαριστω πολυ ολους!!!

    Το συστημα Vtx/Vrx απο Dronesvision βρισκεται μερικα βηματα πισω απο αυτο του Hobbywireless . Σαν δευτερη επιλογη θα πηγαινα 100% σε ReadymadeRC ,οπως αναφερθηκε και απο εταιρο φιλο.
    http://www.readymaderc.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=11_30_38&products_id=921 VTx
    http://www.readymaderc.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=11_34_44&products_id=912 Vrx
    Εχουν και πολυ καλο support.
    Επειδη θα χρησιμοποιησεις στοκ τ/κ και οχι lrs να εχεις τον νου σου για την αποσταση.

    ευχαριστω σαλας.. εννοεις οτι βρισκεται μερικα βηματα πισω οσον αφορα το soldering? αν ναι δε με πειραζει.. εδω σας εχω και ειμαι σιγουρος οτι θα μου πειτε τι να κανω και ισως αναλαβει ηλεκτρονικος το ποιο πιθανον..
    Καταγράφηκε

    salasgr
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 349


    fly something ... or take a nap...


    « Απάντηση #49 στις: Κυριακή, 3 Μάι 2015, 20:16:44 »

    Εννοω απο Hobbywireless το Vtx εχει ενσωματομενο μικροφωνο καθως και εχει επιλογη dual power 500mW ή 1000mW. Σε γενικες γραμμες ειναι πιο αναβαθμισμενο.
    Συγκρινε τις φωτο καθως και τα χαρακτηριστικα τους.
    Καταγράφηκε



    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #50 στις: Κυριακή, 3 Μάι 2015, 20:31:44 »

    Εννοω απο Hobbywireless το Vtx εχει ενσωματομενο μικροφωνο καθως και εχει επιλογη dual power 500mW ή 1000mW. Σε γενικες γραμμες ειναι πιο αναβαθμισμενο.
    Συγκρινε τις φωτο καθως και τα χαρακτηριστικα τους.

    I see.. εχω μια go pro hero λογικα ειναι η 1 αφου δε γραφει κατι αλλο παρα hero. εχει μικροφωνο πανω που να αντικαθιστα αυτο που μου λες?? αν χρησιμοποιω μονο 1000mw? μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας?? αν ναι σε τι βαθμο??  worry
    Καταγράφηκε

    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #51 στις: Κυριακή, 3 Μάι 2015, 22:32:16 »

    Λάμπρο οι gopro Και ειδικα η 1,2,3 εχουν ενα σχετικά μεγάλο latency στο video out.

    Γυρω στα 250ms. Δεν ξερω αν θα σε ενοχλησει απλα στο λεω. Επισης δεν ειναι καλες καμερες σε απογευμα η πρωι γιατι θα βλεπεις μαυρο εδαφος και καθαρο ουρανο η ασπρο ουρανο και καλο εδαφος. Οι καλυτερες ειναι οι board cameras. Δες αυτες που εχουν wdr wide dynamic range.

    Bασικα το κυριοτερο απο ολα που ξεχασα ειναι η τηλεκατευθυνση σου.

    Θα πετάς με 2.4ghz τηλεκατευθυνση? Εαν ναι το 1.2 βιντεο δεν ειναι καλη ιδεα. Γινεται δηλαδη αλλά θα πρεπει να επενδυσεις σε φιλτραρισμα με καλα φιλτρα θα σου παει αλλα 60ε δηλαδη το φιλτραρισμα. Και αυτο γιατι εαν δε βαλεις θα χασεις τον ελεγχο της τηλεκατευθυνσης στα 50 μετρα πχ.
    Η 2η αρμονική απο τον βιντεο πομπο χτυπαει ακριβως πανω στη μπαντα της τηλεκατευθυνσης και θα εχεις ενα πομπο 800mw να ουρλιαζει πανω στις συχνοτητες που ακουει ο δεκτης της τ/κ, ενω αυτος θα προσπαθει να ακουσει απο μακρυα ενα αχνο σημα. Σα να εισαι σε συναυλια και προσπαθεις να ακουσεις καποιον που ψυθιριζει ενα πραγμα.

    Η αποψη μου ειναι εαν πετας με 2.4 για ελεγχο παρε 5.8 συστημα βιντεο. Θα φτασεις ανετα 2.5 χιλιομετρα με καταληλες κεραιες. Αλλιως επενδυσε σε uhf. Με αυτο παιζεις ανετα 5.8 βιντεο και σχετικα ανετα 1.2 βιντεο αν προσεξεις την εγκατασταση.
    Καταγράφηκε
    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #52 στις: Δευτέρα, 4 Μάι 2015, 03:29:55 »

    το κουρασα αρκετα το θεμα πιστευω... με εναν 800αρι tx k rx απο το κουλ με στοκ κεραιες... ας υποθεσουμε οτι ηδη εχω uhf.. τι αποσταση θα καλυπτω?? (πανω κατω βεβαια γιατι εξαρτατε απο πολλα)φφφ ναι.. επισης με πατς κεραιες-κεραια τι αποσταση θα καλυπτω.. παντα μιλαμε για πανω κατω σε ιδανικες συνθυκες... καθαρος ουρανος τριποδο ανοιχτο πεδιο κτλ. υποψην το πρωι η παω τραπεζα η παιρνω τηλεφωνο στον κουλ... οτι μου πειτε παιδια...........
    Καταγράφηκε

    salasgr
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 349


    fly something ... or take a nap...


    « Απάντηση #53 στις: Δευτέρα, 4 Μάι 2015, 04:06:34 »

    Με στοκ κεραιες 1-2 χμ ...
    Απο εκει κ περα οι αποψεις διιστανται... Με καλες κεραιες αν δεις και σχετικα βιντεακια 50+ χμ  Cheesy
    Εχε το νου σου οτι δεν θα κανεις οτι σου πουμε. Αποψεις εκφραζουμε, τον τελικο λογο τον εχεις εσυ.Και μην βιαζεσαι, επισης υπαρχει αρκετο υλικο για διαβασμα και συμπερασματα και
    σε ξενα φορουμ.Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστεις LongRange System.
    Καταγράφηκε



    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #54 στις: Δευτέρα, 4 Μάι 2015, 04:21:08 »

    με τον 800αρι τοσο μακρια?HuhHuh?? idiot2
    Καταγράφηκε

    salasgr
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 349


    fly something ... or take a nap...


    « Απάντηση #55 στις: Δευτέρα, 4 Μάι 2015, 04:27:15 »

    Οχι.
    Για πολυ μεγαλες αποστασεις χρειαζεσαι 1000mW και ανω.
    Με τον 800αρι 20 -30χμ  υπο Κ.Σ , αλλα πρεπει να αποφασισεις τι θες να φτιαξεις.
    Καταγράφηκε



    lampros
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 305



    « Απάντηση #56 στις: Δευτέρα, 4 Μάι 2015, 05:25:37 »

    μηπως ξερω??

    η

    http://www.readymaderc.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=11_34_44&products_id=1015

    out of stock...

    http://www.readymaderc.com/store/index.php?main_page=product_info&cPath=11_30_38&products_id=921

    in stock...

    η

    http://www.dronesvision.net/en/wireless-av/22-lawmate-rx-1260ck-12ghz-wireless-av-receiver-vrx-for-fpv-wireless-cctv-cameras.html

    http://www.dronesvision.net/en/fpv/21-lawmate-12ghz-1000mw-wireless-av-transmitter.html

    η

    http://www.coolmodels.gr/13ghz-800mw-video-p-1767.html
    Καταγράφηκε

    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #57 στις: Δευτέρα, 4 Μάι 2015, 07:54:39 »

    Λάμπρο υπομονή!  Πας να κάνεις κατι σχετικα δυσκολο.
    Επειδη δεν απαντησες ξαναρωταω. Εισαι στα 2.4g σε ελεγχο?
    Εαν ναι και επειδη τα χρηματα δε τρεχουνκ απο τις τσεπες θα σου προτεινα να πας στα 5.8g  για βιντεο.
    Θελει ψαξιμο το 1.2 και επισης θελει ψαξιμο κ το uhf. Δεν ειναι plug and play συστηματα.

    Εγω παντως επειδη ρωτησες στα 1.2 για βιντεο χωρις κατευθυντικη κεραια με βγαζει μεχρι 3.5χλμ περιπου. Το οποιο ειναι λιγο θεωρητικα. Ελπιζω να με βοηθήσει ο salasgr να το βρουμε τι φταει.
    Γενικά οι επιδοσεις εχουν να κανουν με το που πετας. Ιδανικά θελει μια μη αστικη περιοχη μακρυα απο κεραιες κ αεροδρομια. Για λογους παρεμβολων.

    Τώρα αν θες ντε κ καλα να πάρεις 1.2βιντεο θα επερνα άνετα στη θεση σου αυτον απο ελλαδα αν βρεις τροπο να εξισοροπισεις το πολυ βαρος του. Μερικοι νομιζω του βγαζουν το καπάκι κ ελαφρωνει αλλα δεν ξερω τι λενε για το θεμα ψύξης του μετα.
    Αλλα να ξερεις αν παρεις 1.2 βίντεο κ 2.4 τηλεκατευθυνση δε θα καταφερεις να πεταξεις καθολου.

    Με 5.8γ βιντεο θα φθάσεις ευκολα τα 1.5χλμ χωρις κατευθντικη κεραια κ με μια πατς ανετα ξεπερνας τα 5.
    Καταγράφηκε
    giteart
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 165



    « Απάντηση #58 στις: Δευτέρα, 4 Μάι 2015, 08:10:53 »

    Πάντως η διαφορα σε απόσταση καλυψης αναμεσα στα 800 κ στα 1000mw ειναι πολυ μικρη.
     Χρειαζεται να τετραπλασιασει την ισχύ κανεις να να παρει διπλασια αποσταση.
    Έτσι εσυ εδω αν παρεις στα 1000 αντι για 800 θα εχεις 25% μεγαλυτερη ισχυ δηλαδη 12% μεγαλυτερη εμβέλεια.

    Πιο πολυ διαφορα θα δεις με εναν καλο δεκτη παρα τοση περισσοτερη ισχυ
    Καταγράφηκε
    salasgr
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 349


    fly something ... or take a nap...


    « Απάντηση #59 στις: Δευτέρα, 4 Μάι 2015, 13:23:57 »

    Φιλέ giteart οποτε μπορέσεις είμαι μέσα. Το είπαμε.
    Λαμπρό αυτά που έγραψε ο φίλος έχει δίκιο. Μη βιαστεις ,γιατί θα ξοδεψεις χρήματα τσαμπα.
    Βήμα βήμα. Πάρε μια απόφαση κ μείνε εκεί. Θες τρελές αποστάσεις? Αναγκαστικά LRS και 1,2-1,3 βιντεοσυστημα με καλες κεραίες όχι κινεζιες. Να ξέρεις όσο κατεβαίνεις σε συχνότητα ανεβαίνει η τιμή στις κεραίες καθώς κ το μέγεθος.
    Καταγράφηκε



    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Διάφορα  |  FPV (Συντονιστής: kolotoympas)  |  Θέμα: Fpv Πομπό - Δέκτης
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.044 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.