Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.333 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 23:31:25

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 23:31:25

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από chris 1975
    [Σήμερα στις 19:04]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:20]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304333
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 55
    Συνολικά: 55
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Απόψεις με αφορμή το Athens Flying Week  (Αναγνώστηκε 18268 φορές)
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.936


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « στις: Τετάρτη, 1 Αύγ 2012, 02:20:12 »

    Το Σ/Κ 29-30 Σεπτεμβρίου ειναι οι αγώνες των F5J,

    Ελπίζω να μην παρθεί καμμιά απόφαση πάλι απο την ΕΛΑΟ να αναβληθούν οι αγώνες μας .....
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 1 Αύγ 2012, 08:13:56 »

    Το Σ/Κ 29-30 Σεπτεμβρίου ειναι οι αγώνες των F5J,

    Ελπίζω να μην παρθεί καμμιά απόφαση πάλι απο την ΕΛΑΟ να αναβληθούν οι αγώνες μας .....

    Η εκδήλωση που διαφημίζεται δεν είναι αεραθλητική. Αρα δεν έχει κανένα λόγο η ΕΛΑΟ να αναβάλει τον αγώνα F5J.

    Βέβαια λόγω κρίσης, κάποιος από τα νότια θα πει , πολλά τα έξοδα για Θεσσαλονίκη, μας αρκεί να πάμε στο show...
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 1 Αύγ 2012, 18:18:39 »

    Θα τρελαθώ ρέ γμτη, θα πάρω τα βουνά...

    Ρε σείς, σας λέει Αεροπορική βδομάδα, Εβδομάδα Αεροπορίας Αθήνας, πτήσεις στο Τατόι, θέλει και Αερομοντελισμό λέει, και σείς η πρώτη κουβέντα που είπατε είναι πως σας χαλάει το F5J? Και δέν είναι των ενδιαφερόντων μας? Δέν ψάχνετε κάν για λύση?

    Είμαστε στα καλά μας? Αντί η ομοσπονδία να το "κυνηγήσει" όλο αυτό για να συμμετέχει, το σνομπάρετε κιόλας? Και πώς θα διαδόσουμε τον Αερομοντελισμό πέραν του ότι ο Τάσος θα δείξει στον Γιάννη το 2000 ευρώ μοντέλο του, και ο Γιάννης στον Τάσο το 4000 ευρώ μοντέλο του?

    Πώς θα το μάθει ο υπόλοιπος κόσμος... ??

    Τί να πώ βρε να πάρει η ευχή να πάρει! Μάλλον έχω γίνει εγώ πολύ μυστήριος. Αλλά άν δέν έχω γίνει μυστήριος εγώ και εσείς ζείτε στον κόσμο σας, τότε ΚΡΙΜΑ._

     Sad
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 1 Αύγ 2012, 18:29:50 »

    Αγαπητέ Απόστολε, λίγο φιλτράρισμα σε αυτά που γράφεις και μάλιστα όταν αναφέρεις ονόματα, δεν θα ήταν κακό.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 1 Αύγ 2012, 19:31:55 »

    Καλησπέρα Κύριε Γιάννη.

    Τί να φιλτράρω δηλαδή? Ναί, για σένα το γράφω και τον Τάσο που προγράψατε. Μα είναι δυνατόν να ΜΗΝ σας ενδιαφέρει πιά τίποτα απο απλές εκδηλώσεις? Τί είναι αυτά? Αν εννοείτε να φιλτράρω τις τιμές των μοντέλων, ΟΚ, μπορεί να κάνω και λάθος και ζητώ δημόσια Συγνώμη...

    Αυτά θα παραδώσουμε στις επόμενες γενιές? Να μπαίνει ένας Νέος, να προσκαλεί σε μιά εκδήλωση, να γράφει με όλη του την ψυχή και τη διάθεση, και εσείς να Μήν ασχολείστε Κάν με την εκδήλωση αλλα να σας νοιάζει να μήν συμπαίσει με τον αγώνα?

    Δέν θέλετε να δείξουμε στον κόσμο ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα να ασχοληθεί πέραν του Ίντερνετ? Κάποτε δηλ. έτσι έκανε ο κόσμος? Ποιός θα αγκαλιάσει τους αρχαρίους? Και πώς θα έχουμε αρχαρίους?

    Τί ακριβώς εννοείτε όταν γράφετε "Η εκδήλωση που διαφημίζεται δεν είναι αεραθλητική"?  Για εξηγήστε μου γιατί πρέπει να είμαι τελείως κουτός και δέν καταλαβαίνω...
    Και ποιός θα την κάνει Αεραθλητική? Αν δέν συμμετέχει κανείς απ'τον χώρο μας πώς θα γίνει Αεραθλητική? Ωραία, ας αφήσουμε τους ξένους ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ να την κάνουν Αεραθλητική...
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 1 Αύγ 2012, 21:10:13 »

    Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι αυτη η εκδηλωση, ποιος θα μπορουσε να γραψει δυο λογια περι τινος προκειται;

    Αποστολη δεν καταλαβαινω γιατι θες απο διαφορους ανθρωπους να τρεξουν για να προβαλουν το χομπυ μας σε καθε εκδηλωση;
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.936


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 1 Αύγ 2012, 22:10:45 »

    Θα τρελαθώ ρέ γμτη, θα πάρω τα βουνά...
    Γιατί ρε Απόστολε πρώτη φορά θα το κάνεις Huh
    Μόνο μην μας πηδηχτείς απο καμμιά κορυφή !

    Ρε σείς, σας λέει Αεροπορική βδομάδα, Εβδομάδα Αεροπορίας Αθήνας, πτήσεις στο Τατόι, θέλει και Αερομοντελισμό λέει, και σείς η πρώτη κουβέντα που είπατε είναι πως σας χαλάει το F5J? Και δέν είναι των ενδιαφερόντων μας? Δέν ψάχνετε κάν για λύση?

    Φυσικά γιατί αυτό μας ενδιαφέρει πρωτίστως ... εάν εσύ μου βάλεις τα έξοδα να κατεβω στην Αθήνα αλλά και την διαμονή μου, το φαγητό μου και τις μετακινήσεις, πράγμα που δεν χρειάζονται οι Αθηναίοι, Τότε ΝΑΙ θα με ενδιαφέρει.

    Προς το παρόν ΜΟΝΟΝ F5J.
    Εσυ που το παίζεις ανεμοπτεράς και "γιούχου" δεν σε είδα να ενδιαφέρεσαι για κανένα αγώνα .....

    Είμαστε στα καλά μας? Αντί η ομοσπονδία να το "κυνηγήσει" όλο αυτό για να συμμετέχει, το σνομπάρετε κιόλας? Και πώς θα διαδόσουμε τον Αερομοντελισμό πέραν του ότι ο Τάσος θα δείξει στον Γιάννη το 2000 ευρώ μοντέλο του, και ο Γιάννης στον Τάσο το 4000 ευρώ μοντέλο του?

    Ρε Απόστολε, εμάς αυτό μας γουστάρει, σε έκραξε κανένας εσένα που πας στα κορφοβούνια και ακολουθείς τρελλαμένους ποδηλάτες HuhHuh?

    Πώς θα το μάθει ο υπόλοιπος κόσμος... ??

    Με την ανάλογη προβολή απο τους διοργανωτές οι οποίοι μας ρίχνουν και πόρτα στις επιδείξεις αερομοντέλων, θα φέρουν τίποτε Γερμανούς και τότε θέλω να δω τι θα λές !!!
    Ακούς εκεί "άλλα κριτήρια" ..... τρισδιάστατα σκουπίδια θα φέρουν !

    Τί να πώ βρε να πάρει η ευχή να πάρει! Μάλλον έχω γίνει εγώ πολύ μυστήριος. Αλλά άν δέν έχω γίνει μυστήριος εγώ και εσείς ζείτε στον κόσμο σας, τότε ΚΡΙΜΑ._

     Sad

    Μάλλον αρχίζεις να γερνάς .......  Cheesy
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.209


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #7 στις: Πέμπτη, 2 Αύγ 2012, 02:03:32 »

    Βέβαια λόγω κρίσης, κάποιος από τα νότια θα πει , πολλά τα έξοδα για Θεσσαλονίκη, μας αρκεί να πάμε στο show...

    Φυσικά γιατί αυτό μας ενδιαφέρει πρωτίστως ... εάν εσύ μου βάλεις τα έξοδα να κατεβω στην Αθήνα αλλά και την διαμονή μου, το φαγητό μου και τις μετακινήσεις, πράγμα που δεν χρειάζονται οι Αθηναίοι, Τότε ΝΑΙ θα με ενδιαφέρει.

    Προς το παρόν ΜΟΝΟΝ F5J.


    Με τις απαντήσεις σας κύριοι λέτε έμμεσα στους Αθηναίους να μείνουν στην Αθήνα και τους
    Θεσσαλονικείς να μείνουν Θεσσαλονίκη!!!  lalala

    Πολύ ωραία αλληλεγγύη!!!! Εκπληξη   Εκπληξη 

    Καταγράφηκε
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.936


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #8 στις: Πέμπτη, 2 Αύγ 2012, 07:44:18 »

    .... και εσύ σην  Ευβοια !

    Τι λες τωρα απο που το συνάγεις αυτό τώρα  idiot2

    Μπορείς να ανταπεξέλθεις στα σημερνά έξοδα ?
    Ξέρεις πόσο κοστίζει μια εβδομάδα στην Αθήνα χωρίς μεταφορικό μέσο ?

    Προφανώς όχι ή μάλλον έχεις βαθειά τσέπη !!!
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Bladedancer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Θέλω να πετάξω τώρα!!!!


    « Απάντηση #9 στις: Πέμπτη, 2 Αύγ 2012, 09:03:15 »

    Καλημέρα σας
    Εγώ σαν αρχάριος στο Hoby και στο φόρουμ και χωρίς να γνωρίζω κανέναν σας για να πάρω το μέρος του θα πω απλά την γνώμη μου.
    Ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του με βάση τις προτιμήσεις του και την οικονομική του δυνατότητα. Δεκτό και σεβαστό.
    Δεν είναι όμως δεκτό να κρίνουμε με βάση τις δικές μας προτιμήσεις και μόνον.
    Ακούγετε πολύ καλύτερα "Ωραία θα ήταν να μπορούσα να πάω στην εκδήλωση αλλά προτιμώ το F5J."
    Γιατί εγώ που δεν γνωρίζω και θα ήθελα να πάω με όλα αυτά που γράφτηκαν αποθαρρύνομαι και αρχίζω να πιστεύω ότι θα είναι Γερμανοί με ξενέρωτα μοντέλα και θα πετάξω τα λεφτά μου αν πάω να το δω από κοντά.
    Είναι σαν να έρθω εγώ εκεί που πετάει κάποιος και λόγο ότι το μοντέλο που πετάει δεν είναι του γούστου μου να το κατηγορήσω.
    Κάθε εκδήλωση είτε είναι αγώνας είτε εβδομάδα πτήσεων έχει τους fun του και κάποιους όχι. Καμία οργάνωση όμως δεν είναι τέλεια ούτε θα είναι ποτέ ειδικά εδώ στην Ελλάδα.
    Αλλά ας μην αρχίσουμε να κατηγορούμε ο ένας την οργάνωση του άλλου. Μόνο κακό κάνουμε στις οργανώσεις και μετά μπαινοβγαίνουμε να πούμε και άλλες κουβέντες.
    Γιατί ο πατέρας μου μου λέει: "Τι πετάς τόσα λεφτά στα τηλεκατευθυνόμενα λες και είσαι παιδάκι?? Κάνε κάτι χρήσιμο με τα λεφτά σου."
    Και από την σκοπιά που το βλέπει έχει δίκιο αλλά εμένα και μου την σπάει και δεν πρόκειται ποτέ να δεχτώ την άποψή του.
    Καταγράφηκε

    Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
    _ΤΑΣΟΣ_
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.936


    Xplooer or Explorer, here’s the question !


    « Απάντηση #10 στις: Πέμπτη, 2 Αύγ 2012, 09:12:09 »

    Κριμα φιλαράκο που σε μαλώνει ο μπαμπας σου.

    Εμενα αντιθέτως μου τα εδινε για να μην πέσω στα ναρκωτικά ...........
    Καταγράφηκε

    Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
    GRE-F-0611
    Bladedancer
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 336


    Θέλω να πετάξω τώρα!!!!


    « Απάντηση #11 στις: Πέμπτη, 2 Αύγ 2012, 09:29:32 »

    Εμένα με έκανε πρωταθλητή θαλασσίου σκι.
    Το τ/κ το βλέπει σαν παιχνίδι.
    Είναι κακό ή έπεσα στα ναρκωτικά?
    Λυπάμαι που από όσα έγραψα μπήκες στον κόπο μόνο να γράψεις απλά για να με πικάρεις.
    Λυπάμαι που ασχολήθηκα και με το θέμα.
    Αλλάζω λοιπόν άποψη γιατί σαν ναρκομανής κάνω και τα παλαβά μου και συμφωνώ με εσάς.
    Το καλύτερο είναι ότι γουστάρετε εσείς και ότι βολεύει εσάς και μόνον.
    Εγώ παίρνω ναρκωτικά άλλος χαλιέται άλλος μαστουρώνει.
    Καταγράφηκε

    Trex 100 ~ Trex 450 pro v2 BeastX ~ Futaba T7C
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #12 στις: Πέμπτη, 2 Αύγ 2012, 10:03:22 »

    Καλημέρα.

    Τάσο, τα βλέπεις? Αυτό με πειράζει φίλε... αυτό που έκανες και στον hi-fly παραπάνω...
    Σε άλλο θέμα που ρωτάει ο φίλος μου ο Μάκης για πυλώνα ηλεκτρικό πάνω σε F3J μοντέλο, η πρώτη φράση που είπες είναι αν το πουλάει!
    Νομίζω ότι το avatar του φίλου Duke που ξεκίνησε το παρόν θέμα, φανερώνει αν γουστάρει το F5J ή όχι...

    Όλοι έχουμε τα γούστα μας, και εγώ ναί, είμαι ο πιό Μουρλός απ'όλους. Αλλά κάποιοι άλλοι άνθρωποι που είναι πιό ενεργοί και σχετικοί με την Ομοσπονδία, έχουν λίγη παραπάνω "βαρύνουσα" σημασία οι απόψεις και τα λεγόμενά τους. Ή το λές-ρωτάς σωστά, ή δέν μιλάς καθόλου...

    Η απάντηση παραπάνω του Κου Γιάννη είναι περισσότερο εμπεριστατωμένη και τον ευχαριστώ γι'αυτό. Αυτό ήθελα. Να βλέπω σωστές φράσεις. Με τον γραπτό λόγο είναι δύσκολο να καταλάβει ο άλλος, πρέπει να το παρουσιάσεις σωστά, ειδικά σε μιά σοβαρή κουβέντα.
    Δέν βλέπω πάντως γιατί, έστω και σε μιά εκδήλωση επιχειρηματιών, να μήν συμμετέχει η Ομοσπονδία. Ή τουλάχιστον να μήν ψάξει να βρεί τρόπο να συμμετέχει. Μιά ολόκληρη βδομάδα είναι, δέν μπορεί...

    Όλοι σκεφτόμαστε τα έξοδα. Δέν είναι όμως αυτό λόγος να σνομπάρουμε μιά τέτοια κίνηση απ'την αρχή. Το Aeromodelling GR είναι το Νο1 φόρουμ στον χώρο και δείχνει άσχημα όλο αυτό. Αν δέν θίγαμε λίγο το θέμα, θα βλέπανε όλοι τα τελευταία μηνύματά σας, εκείνος που ξεκίνησε δέν θα ξαναέγραφε τίποτα απο ντροπή, οι υπόλοιποι θα το προσπερνάγανε και όλα καλά...

    Τέλος πάντων, ούτως ή άλλως και γώ με ένα μισθό ζώ την οικογένειά μου, αλλά αν μου το πρότεινε-συνιστούσε κάποιος ευγενικά & ώριμα, ίσως και να το σκεφτόμουν να κατέβω-βοηθήσω-συμμετέχω, ακόμη και άν ερχόμουνα με τον καρβουνιάρη, με μιά πτερυγούλα σε σακίδιο στην πλάτη._
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #13 στις: Πέμπτη, 2 Αύγ 2012, 10:19:58 »

    Αγαπητέ Απόστολε, βιάζεσαι, παρασύρεσαι και τελικά βγαίνεις εκτός θέματος.

    Ουδείς είπε να μην πάτε οι ενδιαφερόμενοι είτε να δείτε είτε να συμμετάσχετε (αν σας καλέσουν).

    Δύο άτομα είπαν ότι προτιμούν να  πάνε στους αγώνες της F5J  που γίνονται την ίδια ημερομηνία και εσύ μας στόλισες αιδικαιολότητα.

    Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει την απόφασή μας.

    Ευχαριστούμε για την προτίμηση, αλλά ο Ελληνικός χώρος έχει χιλιάδες αερομοντελιστές που θα καλύψουν επάξια την απουσία μας.

    Εσύ άνοιξες τους ασκούς του Αιόλου, εσύ να τους κλείσεις.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #14 στις: Πέμπτη, 2 Αύγ 2012, 11:06:56 »

    Θείε καλημέρα,

    Δεν θα διαφωνήσω πλήρως με αυτά που γράφεις ωστόσο να μου επιτρέψεις να κάνω τα παρακάτω σχόλια:

    -Η εμπειρία από δρώμενα στο εξωτερικό έχει δείξει πλέον πως για να ασχοληθεί κάποιος με τον αεραθλητισμό και να γίνει «πετυχημένος» αεραθλητής δεν χρειάζεται να βρίσκεται πολλά χρόνια δίπλα στους έμπειρους. Οι δυνατότητες που παρέχονται σε κάποιον σήμερα τόσο μέσο της ηλεκτρονικής οδού (Internet) όσο και μέσω των προϊόντων τα οποία έχουν γίνει διαθέσιμα στις μάζες, επιτρέπουν σε κάποιον να αναπτυχθεί πολύ γρήγορα. Γι’ αυτό βλέπουμε πολύ πετυχημένους αεραθλητές σε πολύ μικρή ηλικία πλέον (12-20 χρόνων). Το θέμα λοιπόν είναι αυτοί οι νέοι με τις δυνατότητες που τους παρέχονται να δουν κάποιους σε δημόσιους χώρους και αγώνες  που θα τους «εμπνεύσουν» μεν και θα τους «προκαλέσουν» έμμεσα να τους φτάσουν και να τους ξεπεράσουν. Αν δεν προβληθούν τα αεραθλήματα με αυτό τον τρόπο τότε δεν βλέπω μεγάλο turn over και εισροή νέων και ταλαντούχων.

    - Το συγκεκριμένο event διοργανώνεται από επαγγελματίες του είδους και προσωπικά δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο απώτερο εμπορικό όφελος.  Ωστόσο έχοντας μιλήσει με κάποιους από τους διοργανωτές έχω διαπιστώσει το υψηλότατο επίπεδο γνώσης του αντικειμένου της αεροπλοΐας καθώς και τη σοβαρότατη προσέγγιση τους στη διοργάνωση ενός event όπως αυτό. Πιστεύω πως εμείς οι μοντελιστές έχουμε πολλά να μάθουμε τόσο επιστημονικά όσο και οργανωτικά από τους παραπάνω ανθρώπους.

    -Θα ήταν καλό να μην μπούμε στη διαδικασία συγκρίσεων με άλλες οργανώσεις διαφορετικού σκοπού και ύφους, δεν υπάρχει λόγος νομίζω. Η συμμετοχή μερικών από τους κορυφαίους πιλότους full size στην Ευρώπη με αεροπλάνα πχ Extra 300 που κάποιοι δεν έχουν δει ποτέ ζωντανά τα λέει όλα νομίζω. Επίσης η διάρκεια του event 7 ημερών θα δώσει την ευκαιρία στους παρευρισκόμενους να δούνε τί θα πεί πολιτική / ερασιτεχνική αεροπορία χωρίς μεγάλη πιθανότητα συχνοτισμού.

    -Τέλος θα ήθελα να πω πως η πρόσμειξη (blending) του αερομοντελισμού με την full size αεροπλοΐα μόνο καλό μπορεί να κάνει εκατέρωθεν.  Αυτό συμβαίνει πολύ συχνά και στο εξωτερικό, από όπου καλό είναι να παραδειγματιζόμαστε.

    Φιλικά,
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 10     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Συντονιστές: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Θέμα: Απόψεις με αφορμή το Athens Flying Week
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.039 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.