Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:24:50

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:24:50

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 167
    Συνολικά: 169
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: belt cp αξιζει?  (Αναγνώστηκε 3736 φορές)
    μανικιας
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 35


    « στις: Δευτέρα, 26 Νοέ 2007, 23:25:54 »

    καλησπερα!ειμαι καινουριος στο φορουμ.πεταω ενα twister με σταθερο βημα αλλα τωρα θελω να παρω ενα belt cp.ειναι καλο?με τι ανεμο πεταει?ευχαριστω.
    Καταγράφηκε
    George Vasilikas
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 57



    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 27 Νοέ 2007, 00:46:01 »

    Καλησπερα,

    Το Belt CP οπως και τα παρομοια ελικοπτερα, T-Rex 450 και Mini Titan ειναι για εξωτερικους χωρους και ως εκ τουτου εχουν πολυ καλη συμπεριφορα με αερα αρκει να εχεις καλο γυροσκοπιο (Futaba GY240 πχ).

    Το Fixed Pitch ελικοπτερο που εχεις τωρα δεν εχει καμια σχεση με αυτα που ειναι πληρως λειτουργικα ελικοπτερα με μεταβλητο βημα. Παντως φανταζομαι εχεις αποκτησει καποια εμπειρια με το Twister οσον αφορα τη γενικη συμπεριφορα ενος ελικοπτερου και τις κινησεις στον χειρισμο του.

    Εγω εχω το Belt CP αλλα θα σου προτινα να παρεις το Mini Titan της Thunder Tiger το οποιο ειναι πολυ καλυτερο ποιοτικα και πολυ πιο ακριβες στον τροπο που καθεται στον αερα. Το Belt εχει απαραδεκτους τζογους στην κεφαλη και μετρια ποιοτητα. Ο βασικος λογος που το εχουν αγορασει πολλοι αερομοντελιστες ειναι η σχετικα καλη τιμη του, οτι πληρωνεις ομως περνεις. Επισης στο Mini Titan εχεις direct links απο τα servo στην κεφαλη κατι που κανει το setup πιο ευκολο σε αντιθεση με το Belt.

    Υπαρχει ενα μακροσκελες θεμα/thread στο forum οπου καποιοι φιλοι αερομοντελιστες "εξυμνουν" το Belt, ομως διαφωνω. Ενα Mini Titan σεταρισμενο σωστα , με καλα ηλεκτρονικα , με καποιον να σου δειξει ορισμενα πραγματα στην αρχη και με υπομονη (και εκαπαιδευτικα ποδαρακια) ειναι κατα την αποψη μου η καλυτερη επιλογη σε αυτη την κατηγορια.
    Καταγράφηκε
    μανικιας
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 35


    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 27 Νοέ 2007, 01:09:51 »

    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ MINI TITAN ΣΤΑ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΚΟΛΛΗΣΑ ΣΤΟ BELT CP ΛΟΓΩ ΤΙΜΗΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ TWISTER  ΠΗΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΖΟΓΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΛΥΝΕΤΑΙ ΑΝ ΒΑΛΩ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ UPGRADES ΑΡΓΟΤΕΡΑ?ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ BELT CP ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ & ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ FORUM.
    Καταγράφηκε
    George Vasilikas
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 57



    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 27 Νοέ 2007, 01:25:22 »

    Tα metal upgrades σε αυτη την κατηγορια ειναι μονο χρησιμα για ακραιες 3D καταστασεις.......συγκεκριμενα τα metal upgrades λυνουν καποια θεματα στο Belt οσον αφορα τους τζογους στην κεφαλη ομως δεν λυνεται το θεμα της συνδεσμολογιας των servos προς την κεφαλη. Ενα stock Mini Titan ειναι και παλι καλυτερο απο ενα Belt με upgrades.

    Σκεψου το καλα....
    Καταγράφηκε
    μανικιας
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 35


    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 27 Νοέ 2007, 02:04:52 »

    ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΑΝ ΠΑΡΩ BELT CP ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΞΑΝΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΘΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ MINI TITAN ΣΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ.
    Καταγράφηκε
    coolvag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 857


    Ευάγγελος Κουλάδης


    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 28 Νοέ 2007, 14:04:31 »

    Αγαπητέ φίλε μανικιας 

    Εγω θα σου μεταφέρω αντικειμενικα την γνωμη μου αναμεσα στα μικρα ηλεκτρικα.

    σιγουρα ενα μεγαλο ελικόπτερο ειναι τελεια για να μαθεις  και να πετας, αλλα και τα κόστη αλλάζουνε   

    Το Trex σιγουρα ειναι ο βασιλιας στα 450αρια μικρα ηλεκτρικά,  αλλά οχι για τον αρχάριο, ειναι το απολυτο εργαλείο, αλλα απολυτο και στις κινησεις του με αποτέλεσμα να ειναι δυσκολο για καποιον Νεο στο χωρο, και συνάμα ακριβό στην αγορα του !!!!!!!!

    Ετσι λοιπόν εχουμε δυο επιλογές mini titan vs cp-belt.

    Mini titan ειναι καλυτερο κατασκευαστικα, αλλα και πιο ακριβο, και επισης ετσι οπωσ ειναι το σεταπ του θελει και ακριβο εξοπλισμο, πχ πολυ καλα σερβο διοτι ειναι τοποθετημένα ακριβως κατο απο το swash plate, οποτε περα το οτι ειναι ακριβότερο σαν κιτ πρεπει να ξοδεψεισ αρκετα λεπτα και σε εξοπλισμο, και δεν μιλώ για το γυροσκοπιο γιατι εκει σιγουρα θελεισ την κατοσταρα, αλλα ειναι και τα σερβο!!!!!!

    Η λύση cp-belt ειναι φθηνή, βεβαια τα πλαστικα του δεν ειναι πολυ καλη ποιοτητα, εχει αρκετους τζογους, αλλα απλα ειναι το φθηνότερο ηλεκτρικό ε/π  παντος καιρου που πετάει καλά.
    Ειναι φθηνο το κιτ, βαζεισ σερβο φθηνα των εννεα ευρω διοτι δεν ειναι εγκατεστημενα απο κατω απο το swash plate, αλλα ειναι με μοχλους στα πλαγια, ετσι εχεισ ενα πολυ φθηνο εξοπλισμο απανω του που με αυτον πετάει αψογα , απιστευτα καλά για τα λεπτα που κάνει    , φαντασου οτι με 300 ευρω    idiot2 το παιρνεισ ετοιμο να πετάξει και με μπαταρια.
    Αργότερα μολις μαθεισ αλλάζεις βαζεισ ενα καλο γυροσκοπιο, και μετα και μια καλη τ/κ.

    Πτητικα τα εχω πετάξει ολα και εχω να σου πω οτι, το Τrex οπου το βαζεις παει, ειναι το απολυτο ε/π στισ κινησεις του, για εναν εμπειρο ειναι προκληση.

    Μινι τιταν πολυ καλό οχι τοσο απόλυτο στις κινησεις του, αλλα ειναι πολυ καλό για αυτο που ειναι, και για αυτο που κοστίζει .

    Cp-belt αρκετους τζογους στην πτηση , αλλα με το σωστο σεταπ γινεται ενα παρα πολυ καλο και ευκολο ε/π για πτηση, και μην ξεχναμε οτι και οι τζογοι χρειαζονται σε ενα απειρο, ειναι αρκετα σταθερο, και πετάει με ολουσ του καιρους, και το πληρωσεσ τζαμπα!!!!!!!!!!!!!!!!! 

    Αυτα ειχα να πω οσον αφορα τα μικρα ηλεκτρικά, προσωπικη εκτίμηση πάντα !!!!!!!!!!



    Πιστευω να βοηθησα   


    Βαγγέλης
    Καταγράφηκε
    μανικιας
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 35


    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 28 Νοέ 2007, 15:26:45 »

    αγαπητε coolvag.
    χτες αγορασα το belt cp.ειναι γεγονος οτι ειχα ακουσει και ειχα διαβασει αυτα που μου λες και εσυ.οτι δηλαδη τα trex και mini titan ειναι καλυτερα.οπως καταλαβαινεις πρωτα και κυρια λογοι τιμης με αναγκασαν να στραφω εκει.ηθελα ενα ελικοπτερο με το οποιο να ανεβω κατηγορια και αργοτερα να παω σε κατι πιο πιοτικο.θα με βοηθησει πιστευω να μαθω να πεταω.επισης εχει φτηνα ανταλλακτικα που σιγουρα θα μου χρειαστουν.ο τζογος που λες παρατηρησα οτι οντως με βοηθαει.πιστευεις οτι τα οποιαδηποτε προβληματα θα λυθουν αν το αναβαθμισω με τα μεταλλικα μερη και τις carbon fibre blades?ελπιζω να το ευχαριστηθω και να μπορω να πεταω και εξω γιατι ειχα βαρεθει μεσα στο σπιτι.ευχαριστω.
    Καταγράφηκε
    coolvag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 857


    Ευάγγελος Κουλάδης


    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 28 Νοέ 2007, 20:33:01 »

    οχι φιλε μου δεν εχει νοημα, τιποτα εκτος απο ενα μεταλικο swash plate και αυτο αργοτερα αφου κανεις πορεία, οχι τωρα!!!!!

    Επισης carbon blades δεν εχουν νοημα τωρα  τα ξυλινα ειναι καλλυτερα για hover και νορμαλ πτηση !!!!!!.

    Μπαλάκια οπωσδηποτε φτιαξε καμπυλες οπως πρεπει και εφυγες! Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Giannis Zeteko.
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 437


    FLY-ROBIN-FLY!!!


    « Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 28 Νοέ 2007, 22:42:12 »

    φιλε μανικια ετυχε να <πεσει> στα χερια μου ενα belt cp και ειμαι πολλυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα.συμφωνω με τον coolvag που ειναι και φιλος μου οτι ενα μεταλικο swash plate ειναι αρκετο,ειδικα αν δεν εισαι απετητικος χειρηστης.εγω με πολλυ λιγες ωρες εκμαθησης και το κραταω αρκετα καλα,και με gyro μαμα.θα το χαρεις και εσυ και οσες ατυχιες κιαν εχεις μαζι του,να εισαι σιγουρος οτι δεν θα τα παρατησεις λογο κοστους τουλαχιστον..........πολλυ φθηνα τα ανταλακτικα του οπως διαπιστωσες και εσυ.
    Αν στο μελον θες ακομα κατι καλυτερο τοτε θα πας σε θερμικο,και δεν θα εχεις ξεπουληθει σε ανταλακτικα αλλων ελικ/ρων.
    Αντε καλως ωρισες και εσυ στο κλαμπ Thumbs up και καλες πτησεις Ποοολύ άνεση



    Γεια σου ΔΑΣΚΑΛΕΕΕΕΕ Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε
    μανικιας
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 35


    « Απάντηση #9 στις: Πέμπτη, 29 Νοέ 2007, 02:08:38 »

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΜΑ!ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΕΙ ΟΛΟΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ.Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΒΑΛΩ UPGRADES ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΟΤΑΝ ΦΥΣΑΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΩ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΞΕΡΕΤΕ!ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ.
    Καταγράφηκε
    μανικιας
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 35


    « Απάντηση #10 στις: Πέμπτη, 29 Νοέ 2007, 02:12:27 »

    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΕΤΑΡΙΣΜΑ & ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αερομοντελλισμός στο Aeromodelling GR  |  Aeromodelling GR, λειτουργία, βοήθεια, προτάσεις  |  Θέμα: belt cp αξιζει?
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.032 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.