Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.334 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 12:39:44

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Σάββατο, 20 Απρ 2024, 12:39:44

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:14]

    από chris 1975
    [Χθες στις 19:04]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304334
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 47
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 19
    Συνολικά: 19
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Πτήση με ένα φτερό by 3DJunk  (Αναγνώστηκε 8374 φορές)
    3DJunk
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « στις: Σάββατο, 18 Ιαν 2014, 22:17:16 »

    Καλησπέρα σας,

    Σήμερα πετάξαμε βενζίνες, στο τέλος των πτήσεων δέχθηκα αρκετές προκλήσεις από τους αγαπητούς φίλους μου για πτήση με ένα φτερό κτλ. Grin Στοιχηματίσαμε λοιπόν μερικά κιλά παιδάκια στο Υπατο τα οποία και μου χρωστάνε... Thumbs up Αυτή είναι και η πρώτη που προσπάθεια με ένα φτερό, δεν έχω καν προσπαθήσει ούτε στο sim. Καλούτσικα πήγαμε...

    Περάσαμε πολύ ωραία...έπονται πτήσεις και με βενζίνες αλλά όχι μένα φτερό δυστυχώς  Δάκρυ, ΥΑΚ 55Μ, Εxtra 300 κτλ.



    Φιλικά,
    Νικόλας Wink
    Καταγράφηκε
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #1 στις: Κυριακή, 19 Ιαν 2014, 00:29:36 »

    Χααααα... ωραίος Νίκο, καλή όρεξη  Grin Grin Thumbs up

    Άντε και με βενζίνα Thumbs up
    Καταγράφηκε

    GeorgeC
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 280



    « Απάντηση #2 στις: Κυριακή, 19 Ιαν 2014, 16:21:28 »

    Σηκωσε το γαντι στην προκληση και ΤΡΕΛΛΛΛΛΛΑΝΕ απαντες τους παρεβρισκομενους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
    Καταγράφηκε
    andreas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.283



    « Απάντηση #3 στις: Κυριακή, 19 Ιαν 2014, 21:41:18 »

    Αυτά είναι ....μας βαζεις στη πριζα να μαθουμε και one wing landing ... Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Fly hard ...land soft!
    GeorgeC
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 280



    « Απάντηση #4 στις: Κυριακή, 19 Ιαν 2014, 21:45:00 »

    Ποσταρετε εδω τα σχετικα βιντεο κυριοι! Cheesy
    Καταγράφηκε
    carapis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 602


    ... ΠΕΤΑΩ ΓΙΑΤΙΙΙ,...ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΕΔΩ ΚΑΤΩ...!!!


    WWW
    « Απάντηση #5 στις: Κυριακή, 19 Ιαν 2014, 23:09:32 »

       Cheesy...., μπραβοοο Νικολαααααα, απαιχτος...!!!  Cheesy

     ΥΓ
    ..., το εχω κανει-συμβει με 'βενζινη', με το 'τερατακι μου, βιντεο δεν εχω, εχω ομως δυο αυτοπτες...  Ποοολύ άνεση

      Χρησταρας
    Καταγράφηκε

    FLY SAFE - FLY HIGH ?!!!
    red_baron
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 204



    « Απάντηση #6 στις: Δευτέρα, 20 Ιαν 2014, 03:37:33 »

    Μπράβο Νίκο!! Το κάνεις να φαίνεται εύκολο αλλά δεν είναι   Ανεση
    Μια μικρή "έμπνευση" για την επόμενη φορά (μετά το 2.10)
    Καταγράφηκε
    GeorgeC
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 280



    « Απάντηση #7 στις: Δευτέρα, 20 Ιαν 2014, 13:20:45 »

      Cheesy...., μπραβοοο Νικολαααααα, απαιχτος...!!!  Cheesy

     ΥΓ
    ..., το εχω κανει-συμβει με 'βενζινη', με το 'τερατακι μου, βιντεο δεν εχω, εχω ομως δυο αυτοπτες...  Ποοολύ άνεση

      Χρησταρας

    Μονο που στην δικη σου περιπτωση "ταξιδεψε" και το ενα stab! - και ας μην το ηθελες... laugh
    Καταγράφηκε
    carapis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 602


    ... ΠΕΤΑΩ ΓΙΑΤΙΙΙ,...ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΕΔΩ ΚΑΤΩ...!!!


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Δευτέρα, 20 Ιαν 2014, 15:04:25 »

      Cheesy...., μπραβοοο Νικολαααααα, απαιχτος...!!!  Cheesy

     ΥΓ
    ..., το εχω κανει-συμβει με 'βενζινη', με το 'τερατακι μου, βιντεο δεν εχω, εχω ομως δυο αυτοπτες...  Ποοολύ άνεση

      Χρησταρας

    Μονο που στην δικη σου περιπτωση "ταξιδεψε" και το ενα stab! - και ας μην το ηθελες... laugh

     ..., Γιωργη δεεεν τοπα γιατι θεωριτικα ειναι..., απιστευτ Cheesyο..., τοδες ομως εσυ και ξερεις... angel

      Χρησταρας
    Καταγράφηκε

    FLY SAFE - FLY HIGH ?!!!
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #9 στις: Δευτέρα, 20 Ιαν 2014, 15:27:10 »

    Χρήστο με το Su έγινε το συμβαν;
    Καταγράφηκε

    3DJunk
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #10 στις: Δευτέρα, 20 Ιαν 2014, 19:55:21 »

    Καλησπέρα φίλοι μου,

    Ευχαριστώ για τα θετικά σχόλια τόσο εδώ όσο και σε άλλα συναδελφικά fora. Αναφορικά με το θέμα της πτήσης είμαι στο "ρελαντί" τον τελευταίο καιρό λόγω θέματος υγείας, αλλά σιγά σιγά επανέρχομαι έστω και με τέτοια videakia. O στόχος εδώ είναι να σώσουμε το αεροπλάνο από πιθανό crash και όχι να δείξουμε κάποια πτητική δεξιότητα.

    Αν θέλετε περαιτέρω ανάλυση στα input ή στη συμπεριφορά του αεροπλάνου με ένα φτερό ευχαρίστως να σας δώσω. Το σίγουρο είναι ότι τα elevator throw δεν είναι αρκετό με την έλλειψη του ένός φτέρου στο KE προκειμένου το μοντέλο να εκτελέσει ΚΕ circle. Επίσης λόγω γενικότερης ασυμμετρίας τα roll coupling κατά τη στροφή είναι σημαντικά και το ένα aileron που μένει δεν είναι επαρκές.

    Χρηστάρα δεν είναι τυχαίο ότι σε αποκαλώ Chris "The Billy Hempel" Carapis... Grin Thumbs up.

    Με εκτίμηση,
    Νικόλας  Thumbs up

    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 20 Ιαν 2014, 20:35:18 από 3DJunk » Καταγράφηκε
    carapis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 602


    ... ΠΕΤΑΩ ΓΙΑΤΙΙΙ,...ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΕΔΩ ΚΑΤΩ...!!!


    WWW
    « Απάντηση #11 στις: Δευτέρα, 20 Ιαν 2014, 23:09:26 »

    Χρήστο με το Su έγινε το συμβαν;

     Yankoooo, ναι με το SU εγινε.....

    ..., ηταν μια μερα που τα χερια και το μυαλο ηταν στο απογειο, το ιδιο και το κεφι η ψυχολογια ο καιρος, το τοπιο και η παρεα, οολα τελεια.
      Εχω αρχισει τις μικρορυθμισεις για να το 'φερω' οπως θελω και μετα απο τρεις πτησεις εχει το α/φ 'κατσει-κουμπωσει' στα δαχτυλα και μου κανει  "τα χατηρια'.
       Απογειωνομαι και αρχιζω μια πτηση χαλαρη με "ανοικτα" ακροβατικα και φιγουρες, ολα πανε καλα & το α/φ ειναι οπως το θελω, για να δουμε τωρα τη φιγουρα που ειχα δει απο φιλο (Νικολα) να δοκιμασουμε τα ορια μας χαχαχαχαχαααα..., knife Edge σε κυκλικα περασματα με snap μπροστα μου, περιπου στα 15-20 μετρα υψος. Ενα πετηχημενο σετ των τεσσαρων κυκλων με γεμισε ευχαριστηση ετσι χαλαρωση με πορεια και ανοδους-καθοδους και τοτε ο διαβολακος..., να το ξανα κανω.
       Αρχιζω μπαινοντας σε κυκλικη πορει απο αριστερα και  συνεχιζω να κλεισω απο δεξια, με το που εκτελω το snap και το α/φ ειναι σε knife... γινεται το μπραφ, καπως ετσι ακουστηκε εαν θυμαμαι καλα,ταυτοχρονα βλεπω το φτερο να φευγει προς τα πισω και να αρχισει να πεφτει στροβιλιζοντας ακουω τα παιδια (GeorgecC και Διονυση) να φωναζουν..., τι εγινεεε, τιι εγινεεε κι εγω βλεποντας πως το α/φ ειναι ελεγξιμο φωναζω..., το εχω, το εχω...
       Ειμαι σε Knifeμε το δεξι φτερο πανω σε πορεια προς τα αριστερα, αρχιζω να το γυριζω σιγα σιγα για να μπω στο διαδρομο, με το που φτανω στην κορυφη της U-ten εχω αρχισει και χανω υψος αλλα καταλαβαινω πως αρχιζω και το χανω και αποφασιζω να προσγειωσω στο χωραφι πριν τον διαδρομο και το α/φ να ειναι παραλληλα σε εμενα, που εχω γυρισει αριστερα και το παρακολουθω, ανοιγω γκαζι, τερμα σχεδον πηδαλια (aelaron) δεξια με σχεδον φουλ Up και προσγειωση με ενα στολαριστο σκασιματακι...

       Ο GeorgeC να τρεχει απεναντι και να φωναζει το ειδα το ειδα (το φτερο εννοουσε που περιπου επεσε) κι ο Διονυσης να λει ακομη τι εγινε, τι εγινε βρε Χρηστο...
       Φτανω στο α/φ που εχει κατσει κανονικα και καθομαι κατω και το κοιταζω..., ηρθαν και τα παιδια με το φτερο και κατι αλλο...και αρχιζουμε να κοιταζομαστε να μην μιλαμε και να πιστευουμε τι βλεπουμε...
       Εχει ξεκολλησει το αριστερο φτερο. Εχουν φυγει-ανοιξει το αριστερο φτερο και εχει μηνει πανω στο α/φ  το carbon tube με την υποδοχη του στο φτερο, ηταν σφιχτα εφαρμοστο, εχει ξεκουμπωσει το extension του servo, πιασμενο με συρματακι που κλεινουμε τα σακουλακια στο ψυγειο, εχει ραγισει το αριστερο carbon σκελος, εχει πσιλοτσαλακωθει το Cowl  με την ελικα να ειναι χτυπημενη και τοοοο α π ι σ τ ε υ τ ο ο ο ο..., να λειεπει και το πισω αριστερα stab μαζι με το πηδαλιο ανοδου-καθοδου..., το ειχε κτυπησει το φτερο και το ειχε κοψει-ξεκολλησει απο τη θεση του... Δάκρυ

       Ευτυχως βρεθηκε κι αυτο με μονη ζημια το σπασμενο carbon πισω σωληνακι και ξεκολλημενες τις βασεις απο τις βιδες που στερεωνουν το πισω σταθερο-φτερο στην ατρακτο.
       Ακομη οταν το συζηταμε δεν μπορουμε να το 'χονεψουμε' κι ομως εγινε, οχι μονο το φτερο αλλα και το πισω σταθερο με το πηδαλιο μαζι.... angel
      
      ΥΓ1
     Thumbs up Μετα ανελαβαν τα μαγικα χερια του φιλου DionPapa (Διονυση) και το α/φ ξαναπετα σαν καινουργειο να μην πω και καλλιτερα απο κατασκευαστικης πλευρας, ακομη μια φορα ευχαριστω Διονησηηηηηη...!!!  Thumbs up
      
     ΥΓ2
    Τα πιο πανω παιδια μπορουν να απαντησουν σε ολες σας τις ερωτησεις για αυτο που ειδαν... Cheesy

      ΥΓ3
    Νικολα οπως και να με αποκαλεις ενα ξερω να πω..., εσυ το κανεις για προπονηση...  Ποοολύ άνεση, εγω απλως με δυο τρεις δοκιμαστικες στο sim και βλεποντας τα βιντεακια απο παρομοια περιστατικα στο U-tube καταφερα και με λιγο(εως πολυ) τυχη και το εσωσα... angel

      Χρησταρας
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 21 Ιαν 2014, 07:48:48 από carapis » Καταγράφηκε

    FLY SAFE - FLY HIGH ?!!!
    Yankos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.326


    Χρωστάω, άρα υπάρχω. - Yankos -


    « Απάντηση #12 στις: Τρίτη, 21 Ιαν 2014, 23:37:56 »

    Φαντάζομαι την ικανοποίηση που θα ένιωσες όταν είδες προσγειωμένο το αεροπλάνο SU.  Ποοολύ άνεση
    Μπορεί να μην έχεις βίντεο, αλλά έχεις κάνει μια γλαφυρή περιγραφή  Grin

    Άντε πάντα σωσίματα και ποτέ σπασίματα  Wink
    Καταγράφηκε

    carapis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 602


    ... ΠΕΤΑΩ ΓΙΑΤΙΙΙ,...ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΕΔΩ ΚΑΤΩ...!!!


    WWW
    « Απάντηση #13 στις: Τρίτη, 21 Ιαν 2014, 23:48:36 »

    Φαντάζομαι την ικανοποίηση που θα ένιωσες όταν είδες προσγειωμένο το αεροπλάνο SU.  Ποοολύ άνεση
    Μπορεί να μην έχεις βίντεο, αλλά έχεις κάνει μια γλαφυρή περιγραφή  Grin

    Άντε πάντα σωσίματα και ποτέ σπασίματα  Wink

     ..., νασε παντα καλα, ευχαριστω και ανταποδιδω τις ευχες, Καλες και Ασφαλεις πτησεις σε οοολους μας...!!!  angel
    Καταγράφηκε

    FLY SAFE - FLY HIGH ?!!!
    GeorgeC
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 280



    « Απάντηση #14 στις: Τετάρτη, 22 Ιαν 2014, 11:14:21 »

    Προς πιστοποιηση του αληθους των ως ανω γραφομενων!

    ΟΜΩΣ.

    Αλλο πραγμα να σωζεις το σκαφος απο αδιαμφισβητητο disaster, οπως στην περιπτωση του Χρηστου, και αλλο να το επιχειρεις μονο και μονο για την προκληση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Μεσολαβει ΩΚΕΑΝΟΣ!
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Ηλεκτρικά  |  Sport - Ακροβατικά - 3D (Συντονιστές: 3DJunk, stavros, andreas)  |  Θέμα: Πτήση με ένα φτερό by 3DJunk
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.04 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.