Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.329 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 03:17:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 03:17:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304329
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 51
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 60
    Συνολικά: 60
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: μοτέρ connectors ή πρόβλημα στο ESC ?  (Αναγνώστηκε 2542 φορές)
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 234


    « στις: Δευτέρα, 9 Δεκ 2013, 10:20:11 »

    Καλημέρα σε όλους,

    Μου έτυχε το παρακάτω πρόβλημα:

    Μάλλον ένα από τα 3 connectors του μοτέρ είχε ψυχρή κόλληση και στην διάρκεια της πτήσης δεν έκανε καλή επαφή με αποτέλεσμα το ελικόπτερο να πέφτει σαν να μην έχει μοτέρ.   Η ζημιά ήταν μικρή (μόνο τα skids).

    Όταν αντικατάστησα τα skids παρατήρησα πως το ESC είχε χάσει το throttle range και όταν έβγαζες off το throttle hold τότε παρόλο που το throttle stick ήταν lowest position το ελικόπτερο άρχιζε να σπουλάρει με λίγες στροφές. Αφού έκανα ξανά calibrate το throttle range  στο ESC τότε όλα Normal.

    Η ερώτηση είναι η εξής:

    Έφταιγε η ψυχρή κόλληση που το ελικόπτερο έχασε τις στροφές ή μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το ESC ?  Δηλαδή, βρήκα το μοτέρ connector να έχει ξεκολλήσει αλλά το καλώδιο είχε επαφή. Θα μπορούσε με τους κραδασμούς που και που να έχανε επαφή ή κάτι τέτοιο ΑΛΛΑ  γιατί όμως το ESC έχασε το throttle range?  Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο ?

    Σύνοψη:

    1)   To ελικόπτερο πέφτει σαν να του έχεις κόψει εντελώς την ισχύ. Η πτώση είναι με ταχύτητα και γι αυτό σπάνε τα skids
    2)   Ένα μοτέρ connector (banana plug αρσενικό) έχει ξεκολλήσει αλλά κάνει επαφή
    3)   Το ESC έχει χάσει το throttle range.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Κώστας
    Καταγράφηκε
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 178


    « Απάντηση #1 στις: Δευτέρα, 9 Δεκ 2013, 18:12:17 »

    Χωρίς να είμαι σίγουρος, το γεγονός ότι απλά είχε επαφή, δεν είναι το ίδιο με το να είναι κολλημένο. Το σημείο επαφής, δεν είναι αρκετό για να περάσουν τα αμπέρ  που χρειάζεται. Επίσης προφανώς μια ακουμπούσε, και μια όχι. Μου έχει συμβεί αντίστοιχο πρόβλημα σε σέρβο, όπου είχε σπάσει η κόλληση, αλλά ακουμπούσε το καλώδιο πάνω στην πλακέτα του σέρβο, και χτίκιασα μέχρι να βρώ τι φταίει.

    Επίσης, από όσο ξέρω, το μοτέρ δουλεύει ακόμα και με δύο από τα τρία καλώδια συνδεδεμένα, αλλά προφανώς με μειωμένη ισχύ. Το έχω δοκιμάσει αυτό, και πράγματι είναι έτσι.

    Τώρα για το esc που έχασε το range, δεν μου φαίνεται παράξενο από την στιγμή που το καλώδιο του μοτέρ μια ακουμπούσε και μια όχι. Συνδεδεμένα ηλεκτρονικά εξαρτήματα είναι, και μάλιστα το esc κανονιζει τις στροφές του μοτέρ, άρα σκέψου τι τραλαλά παθαίνει όταν ξαφνηκά χάνεται το ένα καλώδιο. Απλοϊκά το θέτω, αλλά μου φαίνεται λογικό.

    Επίσης θεωρείς δεδομένο ότι έπεσες επειδή ξεκόλλησε το ένα καλώδιο. Πως ξέρεις ότι αυτό δεν ξεκόλλησε μετά από την πτώση; Το είχες εντοπίσει και πριν ότι ήταν έτοιμο να ξεκολλήσει; Το λέω, διότι αν ΔΕΝ ξεκόλλησε πρώτα το καλώδιο, τότε μπορεί να φταίει το esc, και το καλώδιο να είναι ζημιά της πτώσης.
    Καταγράφηκε
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 234


    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 10 Δεκ 2013, 10:50:12 »

    Δοκίμασα να δουλέψω το μοτέρ με 2 από τα 3 καλώδια (έχοντας βγάλει αυτό που είχε ξεκολλήσει) και το μοτέρ ουσιαστικά δεν δουλεύει. Δηλαδή, γυρνάει πάρα πολύ αργά κάνοντας σπαστική κίνηση. Γυρνάει τόσο αργά που προλαβαίνεις με μετρήσεις μερικά secs πριν κάνει πλήρη κύκλο. Οπότε δεν μπορεί να δουλέψει έτσι.

    Πριν πέσει το ελικόπτερο όταν ξεκούμπωσα το μοτέρ από το ESC για να κάνω κάποιες ρυθμίσεις το βύσμα banana plug του μοτέρ μου έμεινε στο χέρι. Επειδή είμαι άσχετος με καλώδια και κολλήσεις αντί να πάω να το κολλήσω το κούμπωσα με το χέρι !  Δηλαδή πετούσα με ξεκολλημένο banana plug του μοτέρ που απλά είχε επαφή.
    Καταγράφηκε
    Fer De Lance
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 178


    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 10 Δεκ 2013, 14:02:30 »

    Ωραία, αφού εντόπισες το πρόβλημα στο καλώδιο, εντάξη είσαι... φτιάξτο και πέτα.

    Εγώ δοκίμασα με 2 καλώδια, γιατί θέλοντας να κάνω ρυθμίσεις στο ελικόπτερο, δεν ήθελα να έχω το hold πατημένο. Στην αρχή λοιπόν έβγαλα μόνον το ένα καλώδιο, αλλά σκέφτηκα να δοκιμάσω κιόλας να δω ότι πράγματι είναι ασφαλές.... και ΔΕΝ είναι. Το δικό μου στροφείο πήρε δρόμο, όχι με φουλ ταχύτητα βέβαια, αλλά ανέβαζε στροφές, και σίγουρα δεν θα ήθελε κανείς να τον χτυπήσει έστω και με τόση μειωμένη δύναμη. Φαντάζομαι όμως ότι θα παίζει ρόλο τόσο το μοτέρ, όσο και το pinion στο κατά πόσο θα γυρίσει την έλικα με δύο μόνον καλώδια.

    Η ουσία πάντως είναι ότι γυρνάει με δύο μόνον καλώδια και για αυτό θέλει μεγάλη προσοχή.
    Καταγράφηκε
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 234


    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 10 Δεκ 2013, 15:17:03 »

    Ίσως έχει να κάνει ποια 2 καλώδια έχεις πάνω ?

    Anyway το έχω ήδη φτιάξει αλλά δεν το εμπιστεύομαι και τόσο. Ίσως κάνω 1-2 μπαταρίες Hover σε χαμηλό ύψος πρώτα να δω εάν θα έχει κάποιο θέμα.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια σου
    Καταγράφηκε
    kdrak
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 234


    « Απάντηση #5 στις: Δευτέρα, 16 Δεκ 2013, 09:19:35 »

    Update.

    Αφού κόλλησα το καλώδιο πέταξα 10+ μπαταρίες και όλα οκ. Οπότε έφταιγε το καλώδιο 
    Καταγράφηκε
    guest2388
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 19 Φεβ 2014, 17:44:25 »

    καλησπέρα παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ κατά το hover ο κινητήρας κανει8 κάποιες μικρό διακοπές και έχω την εντύπωση ότι δεν έχει την ίδια ισχύει..
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: μοτέρ connectors ή πρόβλημα στο ESC ?
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.03 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.