Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.333 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 22:35:05

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 22:35:05

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από chris 1975
    [Σήμερα στις 19:04]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:20]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304333
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 60
    Συνολικά: 61
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ SUPER 3W????  (Αναγνώστηκε 8175 φορές)
    modeller2
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 875



    « στις: Παρασκευή, 3 Αύγ 2007, 15:09:43 »

    Καλημερα

     Ανοιξα αυτο το θεμα για να δειτε μια μετατροπη που εκανα σε ενα κινητηρα SUPER TIGRE G4500.Ο κινητηρας ειναι 45cc μεθανολης και οταν τον εβαλα εμπρος τρομαξα με το πως ρουφαγε το καυσιμο αποφασισα τοτε να του κανω μετατροπη για να καιει βενζινη.

    Η ηλεκτρονικη υπηρχε μια 3w, αγορασα μονο τους μαγνητες το ματι που τους " βλεπει" και ενα καρμπιρατερ warbro.

    Χρειαστηκαν περιπου 5 ωρες σε ενα μηχανουργειο για να τοποθετηθουν τα νεα εξαρτηματα στη θεση τους και ο κινητηρας ηταν ετοιμος.

    Στις δοκιμες που ακολουθησαν ο κινητηρας δουλευει αψογα παιρνει πολυ ευκολα εμπρος και δουλευει με 22-8 ελικα ανετα (δεν ξερω στροφες).

    Αν εχει κανει καποιος αλλος κατι παρομοιο και στην πορεια παρουσιαστηκαν προβληματα θα ηθελα να καταθεσει την γνωμη του.

    Παρακατω στελνω φωτο με τις μετατροπες.

    Εδω φαινεται το ματι και οι μαγνητες στο βολαν


    * Aeeuia003.jpg (38.2 KB, 900x675 - εμφανίστηκε 1665 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 4 Αύγ 2007, 12:19:43 από modeller2 » Καταγράφηκε

    Εγω πεταω τα δικα μου ανεμοπτερα........https://www.facebook.com/pages/Sparti-F5J-glider/170739626465835

    SPARROW320REF SPARROWIII TANGOXL 3,40 EAGLET230 EAGLET 250REF TANGOXV 3,4
    modeller2
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 875



    « Απάντηση #1 στις: Σάββατο, 4 Αύγ 2007, 12:35:32 »

    H μετατροπή του μπουζί από glow σε spark.


    * 5.jpg (48.09 KB, 900x675 - εμφανίστηκε 1688 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Εγω πεταω τα δικα μου ανεμοπτερα........https://www.facebook.com/pages/Sparti-F5J-glider/170739626465835

    SPARROW320REF SPARROWIII TANGOXL 3,40 EAGLET230 EAGLET 250REF TANGOXV 3,4
    modeller2
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 875



    « Απάντηση #2 στις: Σάββατο, 4 Αύγ 2007, 12:37:13 »

    Καρμπυρατέρ και ηλεκτρονική.


    * 7.jpg (41.22 KB, 900x675 - εμφανίστηκε 1565 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Εγω πεταω τα δικα μου ανεμοπτερα........https://www.facebook.com/pages/Sparti-F5J-glider/170739626465835

    SPARROW320REF SPARROWIII TANGOXL 3,40 EAGLET230 EAGLET 250REF TANGOXV 3,4
    modeller2
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 875



    « Απάντηση #3 στις: Σάββατο, 4 Αύγ 2007, 12:45:43 »

    Το σωληνάκι υποπίεσης του καρμπιρατέρ.


    * oueciUee.jpg (60.17 KB, 900x675 - εμφανίστηκε 1673 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Εγω πεταω τα δικα μου ανεμοπτερα........https://www.facebook.com/pages/Sparti-F5J-glider/170739626465835

    SPARROW320REF SPARROWIII TANGOXL 3,40 EAGLET230 EAGLET 250REF TANGOXV 3,4
    Ατζολετάκης Αγαπητός
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 297


    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 2 Ιαν 2008, 00:39:14 »

    Αυτος ο κινητηρας οντως ειναι πολυ δυνατος και εχει μεγαλη καταναλωση για να μπορεσει να βγαλει δυναμη.Η βενζινη ειναι η καλυτερη λυση    Χαμόγελο
    Καλημερα

     Ανοιξα αυτο το θεμα για να δειτε μια μετατροπη που εκανα σε ενα κινητηρα SUPER TIGRE G4500.Ο κινητηρας ειναι 45cc μεθανολης και οταν τον εβαλα εμπρος τρομαξα με το πως ρουφαγε το καυσιμο αποφασισα τοτε να του κανω μετατροπη για να καιει βενζινη.

    Η ηλεκτρονικη υπηρχε μια 3w, αγορασα μονο τους μαγνητες το ματι που τους " βλεπει" και ενα καρμπιρατερ warbro.

    Χρειαστηκαν περιπου 5 ωρες σε ενα μηχανουργειο για να τοποθετηθουν τα νεα εξαρτηματα στη θεση τους και ο κινητηρας ηταν ετοιμος.

    Στις δοκιμες που ακολουθησαν ο κινητηρας δουλευει αψογα παιρνει πολυ ευκολα εμπρος και δουλευει με 22-8 ελικα ανετα (δεν ξερω στροφες).

    Αν εχει κανει καποιος αλλος κατι παρομοιο και στην πορεια παρουσιαστηκαν προβληματα θα ηθελα να καταθεσει την γνωμη του.

    Παρακατω στελνω φωτο με τις μετατροπες.

    Εδω φαινεται το ματι και οι μαγνητες στο βολαν
    Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Ατζολετάκης Αγαπητός
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 297


    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 2 Ιαν 2008, 01:20:31 »

    Aυτο αξιζει να γινεται σε  clow    μηχανες  διοτι   τα κερδιζει  κανεις  απο  τα  καυσιμα
    Καταγράφηκε
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 2 Ιαν 2008, 11:27:40 »

    Αυτό θα πει μοντελισμός !

    Κάποιος άλλος θα αγόραζε έναν κινέζικο βενζινοκινητήρα και θα έλεγε ότι κάνει μοντελισμό.
    Καταγράφηκε
    pani
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 479



    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 2 Ιαν 2008, 13:14:14 »

    Νικο διαφωνω.
    Αυτο θα πει πατεντα, δεν γινεται μονο στον μοντελισμο ουτε ο μοντελισμος στηριζεται στην πατεντα.
    Καταγράφηκε

    Ignorance is bliss
    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 2 Ιαν 2008, 13:52:28 »

    Βασικά η ευκολία εξεύρεσης (φθηνού αερομοντελιστικού) υλικού έχει κάνει τα πράγματα πιο τεμπέλικα με μεγάλες δόσεις "ξερολισμού" από τους αγοραστές/χρήστες.

    Παράδειγμα :
    Τη Καθαρά Δευτέρα του προηγούμενου (πλέον) έτους, είχα ψιλιαποφασίσει να κατασκευάσω έναν χαρταετό για να δουν και τα παιδιά μου την κατασκευή του μπαμπά. Μετά από μία γύρα στα καταστήματα αγόρασα τελικά ένα κινέζικο χαρταετό με 2 Ευρώ. Λίγο τα ζύγια έλεγχο, λίγο πιο μακριά η ουρά......και όλα έτοιμα.
    Κάπως έτσι λειτουργεί και ο (ετοιματζίδικος) αερομοντελισμός. Ποιος κάθεται να φτιάξει ένα εκπαιδευτικό (με τετράγωνη ακόμη άτρακτο) όταν ο Lιndiger σου το πουλάει με όλα το hardware με 85,00 € + 15.00 μεταφορικά = 100,00 ευρώ ?

    Εντάξει....και στο παρελθόν το homemade αεροπλάνο κόστιζε τα 25 χιλιάρικα (25.000 δρχ) όσο και το Eagle 25 της ΤΤ, αλλά το έφτιαχνες μόνος σου, με τα χαρακτηριστικά μήκος ουράς, μεγεθός πηδαλιών, δίεδρου και προφίλ αεροτομής που ήθελες εσύ ταιριάζοντάς το στις ανάγκες σου. Την διαφορά ποιότητας κατασκευής, πτήσης, αντοχής αλλά και χαράς που σου δίνει ένα δικό σου διμιούργημα είναι κάτι που σε κάνει να ξεχνάς τον κόπο και τα ξενύχτια σου ένα καλοφτιαφμένο homemade 40-45ρι χαμηλοπτέρυγο.

    Μπορεί και το τροφοδοτικό που έχω στο εργαστήριο να κόστισε τελικά το ίδιο με ένα έτοιμο, αλλά το τρύπα, άνοιξε, κόλλησε κάνει την χαρά της διμιουργίας να ξεχάσεις τον κόπο σου.

    Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές σκέψεις και δεν έχουν σκοπό να κάνει κάποιον να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει μαζί μου.

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
    Καταγράφηκε
    andreas
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.283



    « Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 2 Ιαν 2008, 20:49:48 »

    Σε σχεση μετη μετατροπη ηθελα να μαθω αν εχει αλαξει καθολου η σχεση συμπιεσης για να δουλεψει ο ST με βενζινη ...?
    Καταγράφηκε

    Fly hard ...land soft!
    modeller2
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 875



    « Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 2 Ιαν 2008, 22:02:21 »

    Καλησπερα
    Η σχεση συμπιεσης δεν εχει αλαξει ο κινητηρας δουλευει απιστευτα
    καλα με βενζινη οπως και με την μεθανολη και με προπελα 22χ10
    Απλα λογο του οτι η μπιελα στο κομβιο του στροφαλου δεν εχει
    ρουλεμαν αλλα κουζινετο η σχεση λαδιου βανζινης πρεπει να ειναι
    35:1 εως 40:1 και οχι 50:1 που εχουν οι εργοστασιακοι κινητηρες
    βενζινης 3w,ZDZ, DA, ZG κλπ αυτο εχει σαν αποτελεσμα η συμπιεση
    να εινε λιγο καλητερη απο αυτους τους  κινητηρες λογο περησοτερου
    λαδιου.
    Καταγράφηκε

    Εγω πεταω τα δικα μου ανεμοπτερα........https://www.facebook.com/pages/Sparti-F5J-glider/170739626465835

    SPARROW320REF SPARROWIII TANGOXL 3,40 EAGLET230 EAGLET 250REF TANGOXV 3,4
    modeller2
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 875



    « Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 2 Ιαν 2008, 22:29:13 »

    Το οτι η μπιελα εδραζετε σε κουζινετα με προβληματησε
    και εμενα πιστευω ομως οτι οντως με λιγο παραπανω καλο
    λαδι θα αντεξει.Θα μπορουσα αν ειχα μια καλη φρεζα μα εβαζα
    ρουλεμαν στη μπιελα η WEBRA ομως εβγαλε κινητηρα βενζινης
    15cc και λεει οτι θελει 25:1 λαδι οποτε μαλων η μπιελα εχει κουζινετα
    οποτε πιστευω οτι η ST λογο περισοτερων κυβικων αρα και λιγοτερων
    στροφων θα αντεξει δεν την εχω ακομα βαλει σε μοντελο την εχω ομως
    δουλεψει στον παγκο αρκετες ωρες,θα δουμε.Παντως και μονο η ολη
    διαδηκασια της μετατροπης και το γεγονος οτι η μηχανη δουλευη αψογα
    αξιζε τον κοπο.
    Καταγράφηκε

    Εγω πεταω τα δικα μου ανεμοπτερα........https://www.facebook.com/pages/Sparti-F5J-glider/170739626465835

    SPARROW320REF SPARROWIII TANGOXL 3,40 EAGLET230 EAGLET 250REF TANGOXV 3,4
    Ατζολετάκης Αγαπητός
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 297


    « Απάντηση #12 στις: Πέμπτη, 3 Ιαν 2008, 02:04:39 »

               Καλησπερα
     

        Σε οτι αφορα τη  λιπανση  του κινητηρα η αναλογια  35%  του κανει καλο και τον προστατευει  . Το  καρμπυρατερ  Warbro  ειναι πιο  αξιοπιστο  απο αυτο  της  Super Tigre

    το  οποιο    κατα τη  φαση της  λειτουργιας του  κανει  υπερχειληση  και  κατα διαστηματα  παρατεταμενης  λειτουργιας  σε χαμηλες  στροφες   αρνειται  να  υπακουσει .Επειδη

    εχω ενα ιδιο κινητηρα  ,  η  συμπεριφορα  του  στο δοκιμαστηριο  διαφερει  απ οτι  στο αερα.  Ο Super Tigre  4500  γυριζει  την  ελικα  20x6  Metzlik  carbon στις  8000 rpm   με

    απλη  εξατμηση  και  εχει  στατικη ωση  6.5 κιλα  και  με  την  ιδια  ελικα  20x6  στις  9000 rpm  και  με  συντονισμενη  πιπα  εχει  στατικη  ωση  7.9 κιλα .

       Σε οτι  αφορα  το  θεμα  του  μοντελισμου  ο καθ ενας  κανει  το  hobby  οπως  του  αρεσει . Τι  θα  πει  Κινεζικες  μηχανες.  Καποτε  στο  παρελθον ειχαν   

    κυκλοφορησει   καποιες  μηχανες  made  Japan  μαρκας  Fu.....οι οποιες  δεν  λειτουργουσαν  ουτε  στο  δοκιμαστηριο  αλλα  ουτε  και  στο  αερα .Για να  μην  αναφερω  σημερινες

    επωνυμες  μηχανες  .Υπαρχουν  βενζινομηχανες  απο  ξυλοκοπτικα που  με  απλη  μετατροπη  λειτουργουν  θαυμασια , και  μην  ξεχνατε  οτι  και  οι  ZENOAH  ειναι κινητηρες 

    ξυλοκοπτικων                                                                                                                                                                                                                                               
                      Ευχαριστω  πολυ  και    ΧΡΟΝΙΑ  ΠΟΛΛΑ 
    Καταγράφηκε
    Πτέραρχος
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 307



    « Απάντηση #13 στις: Σάββατο, 12 Ιαν 2008, 12:05:54 »

               Καλησπερα
     

        Σε οτι αφορα τη  λιπανση  του κινητηρα η αναλογια  35%  του κανει καλο και τον προστατευει  . Το  καρμπυρατερ  Warbro  ειναι πιο  αξιοπιστο  απο αυτο  της  Super Tigre

    το  οποιο    κατα τη  φαση της  λειτουργιας του  κανει  υπερχειληση  και  κατα διαστηματα  παρατεταμενης  λειτουργιας  σε χαμηλες  στροφες   αρνειται  να  υπακουσει .Επειδη

    εχω ενα ιδιο κινητηρα  ,  η  συμπεριφορα  του  στο δοκιμαστηριο  διαφερει  απ οτι  στο αερα.  Ο Super Tigre  4500  γυριζει  την  ελικα  20x6  Metzlik  carbon στις  8000 rpm   με

    απλη  εξατμηση  και  εχει  στατικη ωση  6.5 κιλα  και  με  την  ιδια  ελικα  20x6  στις  9000 rpm  και  με  συντονισμενη  πιπα  εχει  στατικη  ωση  7.9 κιλα .

       Σε οτι  αφορα  το  θεμα  του  μοντελισμου  ο καθ ενας  κανει  το  hobby  οπως  του  αρεσει . Τι  θα  πει  Κινεζικες  μηχανες.  Καποτε  στο  παρελθον ειχαν   

    κυκλοφορησει   καποιες  μηχανες  made  Japan  μαρκας  Fu.....οι οποιες  δεν  λειτουργουσαν  ουτε  στο  δοκιμαστηριο  αλλα  ουτε  και  στο  αερα .Για να  μην  αναφερω  σημερινες

    επωνυμες  μηχανες  .Υπαρχουν  βενζινομηχανες  απο  ξυλοκοπτικα που  με  απλη  μετατροπη  λειτουργουν  θαυμασια , και  μην  ξεχνατε  οτι  και  οι  ZENOAH  ειναι κινητηρες 

    ξυλοκοπτικων                                                                                                                                                                                                                                               
                      Ευχαριστω  πολυ  και    ΧΡΟΝΙΑ  ΠΟΛΛΑ 

     Thumbs up Thumbs upΩραίος ο Daedalous !!! Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Τελικά ....τίποτα δεν είναι " απαξ "
    "Ουδεις Επικινδυνότερος εκ του Ευεργετηθέντος Αχάριστου"
    _______________________________________________
    _______________________________________________
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Γιγαντιαία, υπό κλίμακα και με βενζίνη (Συντονιστής: ArgyrisGiannetakis)  |  Θέμα: ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ SUPER 3W????
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.