Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:07:02

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 08:07:02

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 4
    Επισκέπτες: 140
    Συνολικά: 144
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3] 4     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Honey Bee CP2 ή Lama;  (Αναγνώστηκε 12263 φορές)
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Απάντηση #30 στις: Δευτέρα, 22 Οκτ 2007, 23:49:41 »

    παιδια ολα καλα και ολα ωραια.εχω και γω το Honey Bee CP2 σαν δευτερο ετσι για να ξεσκαω λιγακι (γι αυτο το πηρα)αλλα εχω 2 φορες προβλημα με το δεκτη του το 4 σε 1.την πρωτη φορα που ξεκινησα hovering παει η μπαταρια το μοτερ ουρας και ο δεκτης.μου τον αλλαξαν φυσικα και βαζοντας τον δευτερο δεκτη επανω δουλευουν ολα εκτος απο το μοτερ του στροφειου....το μοτερ δεν ειναι καμενο το εχω δοκιμασει...με τα λιγα εχ ω κανει hovering μονο 5 λεπτα!!απο τοτε και μετα μου ερχεται να το σπασω!!!!!χι χι...αα εαν υπαρχει δεκτης δεκτος για αγορα σε λογικη τιμη..!!!
    Καταγράφηκε

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #31 στις: Τρίτη, 23 Οκτ 2007, 08:41:12 »

    Καλημέρα σε όλους.

       Ο κοννέκτορας του μοτέρ, είναι βυσματωμένος σωστά στο 4 σε 1? Μήπως έχει συνδεθεί ανάποδα? Το 4 σε 1 ,γράφει επάνω την πολικότητα. Το κόκκινο ή ρόζ + και το άλλο -. Το μοτέρ, πολλές φορές έχει μία δίοδο παραλληλισμένη και αν κατά λάθος συνδεθεί ανάποδα, όχι μόνο δεν θα δουλέψει ,αλλά μπορεί και να κάψει την έξοδο του 4 σε 1. Θα πρέπει η ρίγα (κάθοδος )της διόδου, να συνδέεται με το + του μοτέρ. Είναι αυτό εξακριβωμένο? Ο ίδιος δέκτης, χρησιμοποιείται και στο honeybee 004 και δεν μου έχει δημιουργήσει μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα.
       Μήπως ο δέκτης δεν αντικαταστάθηκε ,αλλά απλώς επισκευάστηκε "γιατροσοφικά" και σου είπαν ότι τον άλλαξαν?

    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    Peterpanta
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 655


    www.aeromodelistis.gr Moderator


    « Απάντηση #32 στις: Τρίτη, 23 Οκτ 2007, 08:48:21 »

    Καλημέρα Strattos77 και φίλε Κώστα Bladekiller,

    4-1 έχει ο Power model Μπουμπουλίνας σαραντακάτι πειραιά,

    Βάλε το μοτεράκι της ουράς στην θέση του για να δείς εάν γυρίζει.
    το δικό μου μοτέρ στροφείου δεν έχει δίοδο μόνο πυκνωτάκια.

    ο κοννέκτορας για το μοτέρ του στροφείου είναι στην κάτω θέση όπως βλέπουμε απο το πλάι
    με το + κάτω
    Καταγράφηκε

    Lama V3 /Mini Titan E-325 /  Mini Titan E-325 SE / Copter-x 450SE / T-Rex 500 ESP / Cessna 172 / Spektrum DX-7 2.4GHz

    www.aeromodelistis.gr/
    STRATOS77
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 775


    Λυμπερης Ευστρατιος.


    « Απάντηση #33 στις: Τρίτη, 23 Οκτ 2007, 21:32:48 »

    παιδια ανοιξα τον δεκτη και ηταν καρβουνο μεσα.δεν εχει να κανει με την πολικοτητα γιατι εχει απ εξω το + η το - οπτε δεν ηταν λαθος σιγουρα.το τρελο ειναι οτι δουλεψε για καποια δευτερολεπτα και μετα εγινε το μοιραιο!!απο μυρωδια το ειδα.τελος παντων..λετε για λαμα!!ποιο απ ολα ειναι οκ?παλι με τους ιδους δεκτες μεσα?θα παθω εγκεφαλικο !!!
    Καταγράφηκε

    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ MATRIX ΚΑΙ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΩΝ
    Αντώνης Σπύρου
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 207



    « Απάντηση #34 στις: Τρίτη, 23 Οκτ 2007, 21:56:03 »

    Στράτο,

    Όλα τα λάμα είναι οκ..
    Ο δέκτης γίνεται κάρβουνο, συνήθως, άν κομπλάρει το μοτέρ.
    Να σου πώ και κάτι άλλο.. Μπορείς να δείς τί έχει καεί; ή να μου στείλεις μία φοτό;;


    Αντώνης
    Καταγράφηκε
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Απάντηση #35 στις: Τρίτη, 23 Οκτ 2007, 22:36:04 »

    Φίλε Σράτο τό lama είναι κορυφή. Τώρα πού μπαίνει καί ό χειμώνας είναι ότι πρέπει. Αν πάρεις πάρε τό V3.  Τό V4 δέν λέει. Πολύ νοθρό καί όχι βολικό όσο αφορά τήν πρόσβαση γιά τυχόν επισκευές. Τό speed control είναι τελείως διαφορετικό από τού CP, καί πιό ανθεκτικό. Εγώ τό έχω λίωση καί ακόμα κρατάει. Αυτά τά ολίγα πρός τό παρών.
    Καταγράφηκε

    Sponsored by: nemhobby.com 

    filoktitis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 109



    « Απάντηση #36 στις: Τρίτη, 23 Οκτ 2007, 23:25:21 »

    Lama και ξερό ψωμί.....!!!!!!  Thumbs up Thumbs up

    μετά belt cp  Grin
    Καταγράφηκε

    一个箭头,一生活 One arrow, one life
    heliland
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 607



    WWW
    « Απάντηση #37 στις: Τετάρτη, 24 Οκτ 2007, 00:07:47 »

    έεετσι..... Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    bladekiller
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.075



    « Απάντηση #38 στις: Τετάρτη, 24 Οκτ 2007, 08:40:25 »

    παιδια ανοιξα τον δεκτη και ηταν καρβουνο μεσα.δεν εχει να κανει με την πολικοτητα γιατι εχει απ εξω το + η το - οπτε δεν ηταν λαθος σιγουρα.το τρελο ειναι οτι δουλεψε για καποια δευτερολεπτα και μετα εγινε το μοιραιο!!απο μυρωδια το ειδα.τελος παντων..λετε για λαμα!!ποιο απ ολα ειναι οκ?παλι με τους ιδους δεκτες μεσα?θα παθω εγκεφαλικο !!!




    Καλημέρα σε όλους.

     Από αυτά που γράφεις, κατάλαβα ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο μοτέρ ,που πιθανώς έχει εσωτερικό βραχυκύκλωμα, με αποτέλεσμα να λειτουργήσει για λίγο ,αλλά επειδή τράβαγε υπερβολικό ρεύμα ,έκαψε τα mosfets εξόδου του ESC, που βρίσκεται στο 4 σε 1. Άλλαξε οπωσδήποτε μοτέρ. Δεν είναι απαρραίτητο να αλλάξεις δέκτη, αν έχουν πειραχθεί μόνο τα mosfets. Αρκεί, να ξέρεις κάποιον να σου τα αλλάξει. Είχα πάθει κάποτε μια τέτοια ζημιά ,σε ένα walkera 5#4 και την είχα επισκευάσει ,με mosfets που βρήκα, από μιά παλιά πλακέτα 4 σε 1 ,ενός WASP V1. Και να ξέρεις, ότι το πρώτο σημάδι ,πως το μοτέρ δεν πάει καλά, είναι η υπερθέρμανση της μπαταρίας, ακόμη και μετά από μικρό χρόνο πτήσης.

    Φιλικά Κώστας.
    Καταγράφηκε
    FAZ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 143



    « Απάντηση #39 στις: Δευτέρα, 29 Οκτ 2007, 15:24:18 »

    Η επιλογή εξαρτάται από το αν θες να προχωρήσεις στα ελικόπτερα ή όχι. Το LAMA είναι "ελικοπτεράκι" ενώ το CP2 είναι πιο "ελικόπτερο". Αν και την πρώτη φορά που πέταξα το CP2 εκτός σπιτού ξενέρωσα άσχημα από τον αέρα που δεν ήταν καθόλου δυνατος. Πολύ ευάλωτο σε οποιαδήποτε έντασης ρυπές.  Undecided

    Φαντάσου το LAMA  buck2

    Nα'χα ένα SCEADU 50 Εκπληξη

    Τι να κάνω αφού είμαι ακόμα στραβόγιαννο στα ελικόπτερα Σφραγισμένα χείλη

    Κούτσουλα που είσαι να βοηθήσεις λιγάκι.
    Καταγράφηκε
    Αλέξης
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 270



    WWW
    « Απάντηση #40 στις: Δευτέρα, 29 Οκτ 2007, 15:59:54 »

    Η επιλογή εξαρτάται από το αν θες να προχωρήσεις στα ελικόπτερα ή όχι. Το LAMA είναι "ελικοπτεράκι" ενώ το CP2 είναι πιο "ελικόπτερο". Αν και την πρώτη φορά που πέταξα το CP2 εκτός σπιτού ξενέρωσα άσχημα από τον αέρα που δεν ήταν καθόλου δυνατος. Πολύ ευάλωτο σε οποιαδήποτε έντασης ρυπές.  Undecided

    Φαντάσου το LAMA  buck2

    Nα'χα ένα SCEADU 50 Εκπληξη

    Τι να κάνω αφού είμαι ακόμα στραβόγιαννο στα ελικόπτερα Σφραγισμένα χείλη

    Κούτσουλα που είσαι να βοηθήσεις λιγάκι.


    γεια σας κυριοι!!!
    το λαμα είναι ένα ε/π που κατά την γνωμη μου δεν πρεπει να λείπει  από κανενα μοντελιστικο σπιτι/εργαστήριο!
    είναι το ε/π που σου προσφερει ηρεμια, χαλαρωση και ατελειωτες ωρες πτησεις!!!! beer smitten
    το CP2 είναι ένα φτηνο ε/π που μπορεις να κανεις τα πρωτα βηματα μετα το λαμα, και βοηθαει να αντιληφτείς τις αντιδρασεις των ε/π. Wink
    πασχει από ουρα  όταν φυσαει αλλα αυτό δεν το εμποδιζει να πεταξει!!!
    με πολύ αερα που το εχω δοκιμασει γίνεται ένα πολύ καλο Τ/Κ ανεμουριο κατά τ’αλλα  μια χαρα! Στριφογύρισμα ματιών
    ακομα εχεις και την δυνατοτητα για αναποδη πτηση μετα από μερικες ρυθμισεις (και αυτό δοκιμασμενο)
     Azn Thumbs up laugh
    για το sceadu και γενικοτερα η κατηγορια των 50 είναι η καλυτερη κατηγορια για να ξεκινησει κανεις αλλα θελει για αρχη λιγο μεγαλυτερο κεφαλαιο που τρομαζει του νέο-ενδιαφερομενους αν και τα πιο πολλα τα παίρνεις μια φορα  Thumbs up


    Καταγράφηκε

    Sponsored by: www.myhelis.com
    Giatrakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.010


    follow us: facebook.com/GiatrakosModelShop


    WWW
    « Απάντηση #41 στις: Δευτέρα, 29 Οκτ 2007, 16:38:57 »

    παιδια ολα καλα και ολα ωραια.εχω και γω το Honey Bee CP2 σαν δευτερο ετσι για να ξεσκαω λιγακι (γι αυτο το πηρα)αλλα εχω 2 φορες προβλημα με το δεκτη του το 4 σε 1.την πρωτη φορα που ξεκινησα hovering παει η μπαταρια το μοτερ ουρας και ο δεκτης.μου τον αλλαξαν φυσικα και βαζοντας τον δευτερο δεκτη επανω δουλευουν ολα εκτος απο το μοτερ του στροφειου....το μοτερ δεν ειναι καμενο το εχω δοκιμασει...με τα λιγα εχ ω κανει hovering μονο 5 λεπτα!!απο τοτε και μετα μου ερχεται να το σπασω!!!!!χι χι...αα εαν υπαρχει δεκτης δεκτος για αγορα σε λογικη τιμη..!!!

    Kαλησπέρα και από εμένα, το CP2 δεν είναι τόσο ευάλωτο για να καίει όλα αυτά, μου έχει τύχει μοτέρ να έχει εσωτερικά βίδα  Εκπληξη, από το εργοστάσιο  idiot2 πιθανόν είχε πέσει μέσα και λόγω μαγνητισμού κόλλησε. Φυσικά δημιούργησε πρόβλημα αλλά το κατάλαβα και το άλλαξα. Πιθανόν από την αρχή το πρόβλημα να ήταν στο μοτέρ και να σου δημιούργησε σειρά προβλημάτων. Το Lama φυσικά είναι το απαραίτητο gudget για κάθε μοντελιστή, βαριέσαι τις διαφημίσεις ? πετάς, ........έξω χιονίζει ? εσύ πετάς, ...........είσαι στον κόσμο σου? πετάς  Cheesy......... και ούτο καθεξίς  Ανεση  Grin
    Καταγράφηκε




    FAZ
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 143



    « Απάντηση #42 στις: Δευτέρα, 29 Οκτ 2007, 17:16:43 »

    Ναι ρε παιδιά ένα θερμικό ρε παιδιά  Thumbs up

    Κι επειδή το CP2 κατά Γιατράκο είναι πολύ νευρικό, συμπεραίνω ότι εξυπηρετεί στην εκμάθηση ενός θερμικού πολύ ευκολότερα απ'το αν ξενινήσεις με LAMA.

    Κι εκεί που πας να ταξινομήσεις τη σκέψη σου σχετικά με τα ελικόπτερα, να'σου κι ο Γιατράκος μ'ένα RAPTOR TITAN στου Ντούνη και να σου δείχνει πως πετάει off-hands Ποοολύ άνεση

    Καταγράφηκε
    vtr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.568


    α........ ρε και να ειχα τα 3 ΧΧΧ...


    « Απάντηση #43 στις: Δευτέρα, 29 Οκτ 2007, 18:30:01 »


    Κι επειδή το CP2 κατά Γιατράκο είναι πολύ νευρικό, συμπεραίνω ότι εξυπηρετεί στην εκμάθηση ενός θερμικού πολύ ευκολότερα απ'το αν ξενινήσεις με LAMA.

    Φίλε FAZ θά μού επιτρέψεις νά σού πώ ότι όποιος θά ξεκινήσει νά πετάξει γιά πρώτη φορά μέ τό CP2, απλά καί κατανοητά δέν θά πετάξει ποτέ.
    Θά συμφωνήσω απόλυτα μέ αυτό πού αναφέρεις γιά τόν φίλο Γιατράκο. Τό θερμικό είναι  ηδονή.............. Στριφογύρισμα ματιών

    Καταγράφηκε

    Sponsored by: nemhobby.com 

    Giatrakos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.010


    follow us: facebook.com/GiatrakosModelShop


    WWW
    « Απάντηση #44 στις: Δευτέρα, 29 Οκτ 2007, 19:25:46 »

    Ναι ρε παιδιά ένα θερμικό ρε παιδιά  Thumbs up

    Κι επειδή το CP2 κατά Γιατράκο είναι πολύ νευρικό, συμπεραίνω ότι εξυπηρετεί στην εκμάθηση ενός θερμικού πολύ ευκολότερα απ'το αν ξενινήσεις με LAMA.

    Κι εκεί που πας να ταξινομήσεις τη σκέψη σου σχετικά με τα ελικόπτερα, να'σου κι ο Γιατράκος μ'ένα RAPTOR TITAN στου Ντούνη και να σου δείχνει πως πετάει off-hands Ποοολύ άνεση

    Ωχ με έστειλες τώρα ? ποιος είσαι Huh είδες που το πετάω χωρίς χέρια ? με τρέλανες τώρα, αφού αυτά τα κάνω τις καθημερινές μόνος μου Huh χωρίς κόσμο  Undecided Πράκτορες ... police
    Καταγράφηκε




    Σελίδες: 1 2 [3] 4     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα ηλεκτρικά (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Honey Bee CP2 ή Lama;
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.037 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.